Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wczesnej rezerwacji

Kategoria: Wakacyjne ABC

Wczesna rezerwacja, przedsprzedaż, first minute… Te nazwy oznaczają jedno – start sprzedaży oferty wakacyjnej na nadchodzący sezon, zaczynającej się jeszcze w trakcie lub tuż po zakończeniu obecnego sezonu. W Grecosie tę promocję nazywamy F!RST DEAL! Chociaż planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem to coraz popularniejszy trend, wiele osób wciąż uważa, że lepiej poczekać na oferty last minute. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie.

W branży turystycznej nie jest tajemnicą, że promocje first minute są niezwykle korzystne, choć zdarza się, że klienci nie dowierzają, że touroperator jest w stanie zarobić na tak atrakcyjnych cenowo ofertach i doszukują się haczyków. Niskie ceny ofert F!RST DEAL! warunkują prawa, jakimi rządzi się rynek. Hotele i przeloty zarezerwowane z wyprzedzeniem  objęte są atrakcyjnymi rabatami. Często touroperatorzy dorzucają też gratisy od siebie. A to już wystarczający powód, aby pozbyć się wątpliwości dotyczących wczesnej rezerwacji.

„Boję się, że nie dostanę urlopu”

Spójrz na to z drugiej strony – zarezerwujesz sobie najlepszy termin u szefa! Bądź sprytny – kiedy współpracownicy jeszcze nawet nie myślą o wakacjach, Ty będziesz miał już potwierdzony najlepszy termin! Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj, że w F!RST DEAL! otrzymujesz gwarancję bezkosztowej zmiany rezerwacji bez opłaty manipulacyjnej, do 45 dni przed wylotem. Da ci to swobodę i pewność, że możesz zmienić plany, nawet jeśli trudno je precyzyjnie określić w momencie zakupu.

„Boję się, że nie uda mi się zgrać urlopu z żoną lub z przyjaciółmi”

A czy przypadkiem nie jest tak, że właśnie z dużym wyprzedzeniem jesteście w stanie się lepiej dopasować? Na kilka miesięcy wcześniej macie większą szansę, że wszyscy dostaniecie urlop w tym samym terminie. Zyskujecie również więcej czasu na zebranie grupy i znalezienie miejsca dla wszystkich w upatrzonym hotelu. W szczycie sezonu nie będzie to już tak łatwe.

Wakacje z przyjaciółmi

„Last jest tańszy niż first”

Dlaczego oferty last minute mogą być coraz bardziej ryzykowne, a ceny mniej konkurencyjne? W przypadku Grecji, która od kilku lat znajduje się w czołówce wakacyjnych wyborów Polaków, wiąże się to z jej rosnącą popularnością. W 2018 roku, w okresie od 28 kwietnia do 31 sierpnia, 31,6% Polaków wybrało się do Grecji z biurami podróży (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018). Na drugim miejscu uplasowała się Turcja z wynikiem 14,9%. Jak widać, Grecja przyciąga jak magnes i trudno się temu dziwić. Niestety, z powodu jej popularności, w szczycie sezonu można mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Największą różnicę w popycie i podaży zauważą rodziny z dziećmi, bowiem liczba oferowanych przez hotele pokoi rodzinnych nie zaspokaja zapotrzebowania rynku. Jeśli w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia sprzedaży większość z nich się rozejdzie, to pozostałe oferty rodzinne będą niemal na wagę złota. Nie czekaj na last minute, bo taniej może już nie być i, co gorsza, możesz w ogóle stracić szansę na wymarzony wyjazd.

Wzrost udziału first minute to oznaka dojrzałości rynku. Ten trend zaistniał już w roku ubiegłym, w tym zdecydowanie się utrwalił. Do wczesnej rezerwacji zachęcają także atrakcyjne rabaty, bonusy, większy wybór dopasowanej do potrzeb ofert.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

dziewczyna w Grecji

„Nie mam pieniędzy. Mój budżet wciąż pamięta wydatki minionych wakacji”

A co, jeśli powiemy ci, że w promocji F!RST DEAL! płacisz niższą niż regularne 30% zaliczkę? Resztę uregulujesz na 30 dni przed wylotem. Pamiętaj, że kupując wakacje w last minute na mniej niż 30 dni przed ich terminem, będziesz musiał uiścić całą kwotę od razu. Wykorzystaj te kilka miesięcy od momentu wpłacenia zaliczki na zebranie oszczędności.

Poza tym, korzystając z promocji we wczesnej rezerwacji, klienci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Kupując wakacje w ofercie F!RST DEAL! w Grecosie, otrzymasz np. pobyt w hotelu dla pierwszego dziecka GRATIS, rabaty do 40% od całej rezerwacji, a jeśli byłeś na wakacjach z Grecosem już dwa razy, to dorzucimy dodatkowe 2% rabatu dla stałych klientów.

Rok 2018 potwierdził trend do wczesnej rezerwacji wyjazdów wakacyjnych.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

„A co, jeśli moje dziecko rozchoruje się przed wakacjami?”

Nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych. Jeśli z powodów zdrowotnych nie będziesz mógł wyjechać  na wykupione wakacje, możesz z nich bez konsekwencji zrezygnować. W ofercie F!RST DEAL! Ubezpieczenie od Kosztów Rezygnacji możesz dokupić za jedyne 12 zł/os. Do tego oferujemy naszym klientom pakiet gwarancji: najniższej ceny za 25 zł/os. (dotyczy także ofert w okresie Last Minute i Last Second!), najniższej ceny na rynku – gratis, a także niezmiennej ceny – również gratis do twojej rezerwacji.

Jeśli do wyjazdu pozostaje jeszcze kilka miesięcy, to sytuacja na rynkach walutowych lub paliwowych może się znacznie zmienić. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być wzrost ceny wycieczki. Gwarancja niezmiennej ceny chroni cię przed taką ewentualnością, a organizator bierze na siebie ryzyko podniesienia cen.

Wakacje z dziećmi

Nie myślę jeszcze o wakacjach, mam inne sprawy na głowie”

Przypomnij sobie pośpiech przed poprzednimi wakacjami. Komu oddać pod opiekę psa? Kto podleje kwiaty? Przecież musimy kupić nowe walizki! Naprawdę chcesz planować to wszystko na ostatnią chwilę? Zacznij przygotowania dużo wcześniej i miej spokojną głowę.

Zamiast dać się wciągnąć szarości za oknem i codziennym obowiązkom, zacznij planować kolejne wakacje i żyj ich wizją przez kilka kolejnych miesięcy. Poczytaj przewodniki, zainspiruj się na blogach (np. na „Grecji na żywo”:)) – w końcu to najprzyjemniejsza część przygotowań do urlopu.

Co roku więcej klientów biur podróży decyduje się na rezerwację wakacji coraz wcześniej. W tym roku blisko 10% Polaków dokonało rezerwacji rok wcześniej, a 30% zrobiło to z ponad 3-miesięcznym wyprzedzeniem (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018).

Spadek tendencji do zakupu ofert last minute oraz wzrost sprzedaży w opcji first minute obserwujemy od kilku sezonów, jednak obecnie obydwa te trendy zostały bardzo wzmocnione.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

Wcześniej znaczy lepiej! I mnie ryzykownie

Chociaż z początku może się to wydawać dziwne, warto zarezerwować wakacje wiele miesięcy wcześniej. Z F!RST DEAL! ryzykujesz najmniej. Nie tylko pod względem ceny czy terminu, ale również w kwestii dostępności miejsc. Jeśli w szczycie sezonu touroperator dostanie od hotelarza informację o overbookingu, czyli sytuacji, w której przyjęto więcej rezerwacji niż miejsca w hotelu, najczęściej zadecyduje o przeniesieniu do innego hotelu uczestników, którzy jako ostatni wykupili wakacje (przeczytaj więcej o overbookingu w osobnym wpisie).

Jeśli więc masz możliwość zaplanowania urlopu z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, nie czekaj na ostatnią chwilę. Wybierz już teraz najlepszą dla siebie ofertę.

Szczęśliwa dziewczyna