Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wczesnej rezerwacji

Kategoria: Wakacyjne ABC

Wczesna rezerwacja, przedsprzedaż, first minute – te nazwy oznaczają jedno – start sprzedaży oferty wakacyjnej na nadchodzący sezon, zaczynającej się jeszcze w trakcie lub tuż po zakończeniu obecnego sezonu. W Grecosie tę promocję nazywamy F!RST DEAL. Choć planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem to coraz popularniejszy trend, wiele osób wciąż uważa, że lepiej poczekać na oferty last minute. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie.

W branży turystycznej nie jest tajemnicą, że promocje first minute są niezwykle korzystne, choć zdarza się, że klienci nie dowierzają, że touroperator jest w stanie zarobić na tak atrakcyjnych cenowo ofertach i doszukują się haczyków. Niskie ceny ofert F!RST DEAL warunkują prawa, jakimi rządzi się rynek. Hotele i przeloty zarezerwowane z wyprzedzeniem  objęte są atrakcyjnymi rabatami. Często touroperatorzy dorzucają też gratisy od siebie. A to już wystarczający powód, aby rozprawić się z wątpliwościami dotyczącymi wczesnej rezerwacji.

„Boję się, że nie dostanę urlopu.”

Spójrz na to z drugiej strony – zarezerwujesz sobie najlepszy termin u szefa! Bądź sprytny – kiedy współpracownicy jeszcze nawet nie myślą o wakacjach, Ty będziesz miał już potwierdzony najlepszy termin! Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj, że w F!RST DEAL otrzymujesz gwarancję bezkosztowej zmiany rezerwacji na atrakcyjnych warunkach. Da ci ona swobodę i pewność, że możesz zmienić plany, nawet jeśli trudno je precyzyjnie określić w momencie zakupu.

„Boję się, że nie uda mi się zgrać urlopu z żoną/przyjaciółmi.”

A czy przypadkiem nie jest tak, że właśnie z dużym wyprzedzeniem jesteście w stanie się lepiej dopasować? Na kilka miesięcy wcześniej macie większą szansę, że wszyscy dostaniecie urlop w tym samym terminie. Zyskujecie również więcej czasu na zebranie grupy i znalezienie miejsca dla wszystkich w upatrzonym hotelu. W szczycie sezonu nie będzie to już tak łatwe.

Wakacje z przyjaciółmi

„Last jest tańszy niż first.”

Dlaczego oferty last minute mogą być coraz bardziej ryzykowne, a ceny mniej konkurencyjne? W przypadku Grecji, która od kilku lat znajduje się w czołówce wakacyjnych wyborów Polaków, wiąże się to z jej rosnącą popularnością. W 2017 roku zanotowała 35-procentowy udział w wyjazdach Polaków z biurami podróży w okresie od 28 kwietnia do 31 sierpnia (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2017). Na drugim miejscu uplasowała się Bułgaria z wynikiem 14,3%. Jak widać, Grecja przyciąga jak magnes i trudno się temu dziwić. Niestety, z powodu jej popularności, w szczycie sezonu można mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Największą różnicę w popycie i podaży zauważą rodziny z dziećmi, bowiem liczba oferowanych przez hotele pokoi rodzinnych nie zaspokaja zapotrzebowania rynku. Jeśli w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia sprzedaży większość z nich się rozejdzie, to pozostałe oferty rodzinne będą niemal na wagę złota. Nie czekaj na last minute, bo taniej może nie być. Lub może nie być w ogóle.

Wzrost udziału first minute to oznaka dojrzałości rynku. Klienci przekonali się w ubiegłych latach, że kupując na ostatnią chwilę mamy znacznie mniejszy wybór ofert.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2017

Dzieci i kaktus

„Nie mam pieniędzy. Mój budżet wciąż pamięta wydatki minionych wakacji. Wrześniowy powrót do szkoły dzieci też go nadszarpnął.” 

A co, jeśli powiemy ci, że w promocji F!RST DEAL płacisz znacznie niższą niż regularne 30% zaliczkę? Resztę uregulujesz na 30 dni przed wylotem. Pamiętaj, że kupując wakacje w last minute na mniej niż 30 dni przed terminem wakacji, będziesz musiał uiścić całą kwotę od razu. Wykorzystaj te kilka miesięcy od momentu wpłacenia zaliczki na zebranie oszczędności.

Poza tym, korzystając z promocji we wczesnej rezerwacji, klienci mogą liczyć na rabaty do 20, a nawet 40%, a do tego dodatkowe zniżki. Kupując wakacje w ofercie F!RST DEAL w Grecosie, otrzymasz np. rabat na wakacje dla dziecka w wysokości 400 zł i do 40% rabatu od całej rezerwacji.

Duża przedsprzedaż [w 2016 roku] spowodowała, że oferta last minute dla najbardziej popularnych kierunków była skąpa i mało atrakcyjna cenowo.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2017

„A co jeśli moje dziecko rozchoruje się akurat przed wakacjami?”

Nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych. Dlatego, aby zneutralizować ryzyko, sprawdź, czy touroperator zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki na preferencyjnych warunkach. Kiedy z powodów zdrowotnych nie będziesz mógł wziąć udziału w imprezie, możesz z niej bez konsekwencji zrezygnować. W ofercie F!RST DEAL masz taką możliwość, a do tego oferujemy naszym klientom pakiet gwarancji: najniższej ceny, niezmiennej ceny, bezpłatnej zmiany rezerwacji.

Jeśli do wyjazdu pozostaje jeszcze kilka miesięcy, to sytuacja na rynkach walutowych lub paliwowych może się znacznie zmienić. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być wzrost ceny wycieczki za sprawą podniesienia kosztów. Gwarancja niezmiennej ceny chroni cię przed taką ewentualnością, a organizator bierze na siebie ryzyko podniesienia cen.

Wakacje z dziećmi

Nie myślę jeszcze o wakacjach, mam inne rzeczy na głowie.”

Przypomnij sobie pośpiech przed poprzednimi wakacjami. Komu oddać pod opiekę psa? Kto podleje kwiaty? Przecież musimy kupić nowe walizki! Naprawdę chcesz znowu planować to wszystko na ostatnią chwilę? Zacznij przygotowania dużo wcześniej i miej spokojną głowę.

Zamiast dać się wciągnąć szarości za oknem i codziennym obowiązkom, zacznij planować kolejne wakacje i żyj ich wizją przez kolejne kilka miesięcy. Poczytaj przewodniki, zainspiruj się na blogach (np. na „Grecji na żywo”:)) – w końcu planowanie to najprzyjemniejsza część przygotowań do wakacji.

Co roku więcej klientów biur podróży decyduje się na rezerwację wakacji coraz wcześniej. Wiesz, że w tym roku aż 22,7% Polaków dokonało rezerwacji w biurze podróży powyżej 3 miesięcy od terminu wyjazdu (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2017)?

Spadek tendencji do zakupu ofert last minute oraz wzrost sprzedaży w opcji first minute obserwujemy od kilku sezonów, jednak obecnie obydwa trendy zostały bardzo wzmocnione.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2017

Wcześniej znaczy lepiej! I mnie ryzykownie

Chociaż z początku może wydawać się to dziwne, warto zarezerwować wakacje wiele miesięcy wcześniej.

Rezerwując w F!RST DEAL! ryzykujesz najmniej. Nie tylko pod względem ceny czy terminu, ale również w kwestii dostępności miejsc. Jeśli w szczycie sezonu touroperator dostaje od hotelarza informację o overbookingu, czyli sytuacji, w której zostało przyjętych więcej rezerwacji niż miejsca w hotelu, najczęściej zadecyduje o przeniesieniu do innego hotelu uczestników, którzy wykupili wakacje w tym hotelu jako ostatni (przeczytaj więcej o overbookingu w osobnym wpisie).

Jeśli masz więc możliwość zaplanowania urlopu z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, to nie czekaj na ostatnią chwilę. Zyskasz wtedy pewność, że znajdziesz ofertę w najlepszym dla siebie terminie oraz będziesz mieć do dyspozycji najbogatszy wybór hoteli na interesującym cię wakacyjnym kierunku.

Podziel się w komentarzach, co dla Ciebie jest najważniejszym powodem planowania wakacji w F!RST DEAL!

Szczęśliwa dziewczyna