Kraby z cukinią ze Skiathos

Kategoria: Smaki Grecji
Kierunek: Skiathos  

Grecja kusi bogactwem smaków i zapachów. Na talerzach znajdziemy tu potrawy, które urzekają prostotą wykonania, a zarazem intensywnością doznań podczas ich spożywania. W Twoje ręce oddajemy serię kilkunastu przepisów z różnych części Grecji na dania przyrządzone przez naszych greckich przyjaciół.  Za wszystkimi potrawami kryją się prawdziwe historie naszych bohaterów. Ich opowieści zainspirowały nas do odtworzenia tych samych smaków na naszych talerzach. W ich przygotowanie i sfotografowanie włożyliśmy całe serce. A efekt? Oceń sam!

Zapraszamy do odkrywania smaków prawdziwej Grecji z Grecosem!

Anna Deligianni

Anna Deligianni

właścicielka kolekcji instrumentów

Pościg za obiadem

Dawniej w słonym jeziorze Agios Giorgios żyło dużo ryb, ostryg i innych owoców morza. Pewnego dnia strażnik jeziora chciał podziękować mojemu ojcu za wsparcie i podarował mu kosz pełen krabów. Moja babcia przerzuciła je do dużego garnka i nakryła pokrywką. W pośpiechu nie przykryła dobrze naczynia i kraby uciekły z miejsca swojego przeznaczenia, rozbiegając się po domu. Cała rodzina była zaangażowana w pościg. Do dziś śmieję się , kiedy przypominam sobie tę scenę.

Składniki:

  • 5 dużych krabów
  • 3 kg cukinii
  • 1 cebula
  • 2 pomidory
  • 50 ml białego wina
  • oliwa z oliwek

Kroimy drobno cebulę i podsmażamy na dobrze rozgrzanej oliwie z oliwek . Kraby przecinamy na pół. Kiedy cebula się podsmaży – wrzucamy je na patelnię. Po 5 minutach  odwracamy je na drugą stronę. Po smażeniu, które powinno w sumie trwać około 10 minut, całość gasimy białym winem. Zostawiamy na ogniu, aby soki zaczęły się gotować. Na drugiej patelni lekko podsmażamy pokrojone na drobne kawałki cukinie. Następnie dodajemy je do krabów, razem z drobno pokrojonymi pomidorami. Solimy i pieprzymy do smaku. Całość  smażymy na ogniu aż cukinie zmiękną.

Smacznego!