TOP plaże Grecji – najlepsze do sportów wodnych

Kategoria: Aktywnie, Plaże

Grecja słynie z pięknych plaż, na których co roku wypoczywa tysiące turystów z całego świata. Atutem wielu z nich jest doskonała infrastruktura do uprawiania sportów wodnych takich, jak nurkowanie, windsurfing, kitesurfing czy wakeboarding. Wybraliśmy 5 miejsc, które naszym zdaniem zachwycą każdego amatora wodnych szaleństw.

 Vasiliki, Lefkada

Kochasz windsurfing? Musisz jechać do Vasiliki. To malownicza wioska rybacka oddalona o 37 km od stolicy wyspy i główna baza sportów wodnych na południu Lefkady. Wzdłuż pięknej zatoki rozciąga się długa żwirkowa plaża, działa tu kilka klubów windsurfingowych, pod okiem instruktora można wziąć pierwsze lekcje lub podszkolić technikę pływania i wynająć cały sprzęt. Są także tawerny, bary i kawiarnie. Świetne recenzje zbiera zwłaszcza „Yacht Cafe Bar” i „Stary Platan”.

Plaża Elia, Sithonia, Chalkidiki

Mnóstwo zatok, skaliste brzegi i turkusowa woda – takie warunki do nurkowania stwarza Sithonia, czyli drugi palec Półwyspu Chalcydyckiego. Szczególnie godna uwagi jest plaża Elia –dwukilometrowa, ocieniona sosnowym lasem, z niezwykle przejrzystą wodą i wciąż w dużym stopniu dzika. W Nikiti znajduje się akademia nurkowania „Atlantis Diving Center” z usługami na najwyższym poziomie.

 Vasillias, Skiathos

Miejsce dla osób, którym marzą się narty wodne lub coraz modniejszy ostatnio wakeboard (czyli ślizganie się na desce za motorówką lub po wyciągu). Działa tu „Stefanos Ski School”, która oswaja z nartami i doskonali technikę jazdy na każdym poziomie. Szkółka narciarska Stefanosa szczyci się tym, że już po jednym dniu nauki można samodzielnie zrobić pełen obrót na wake’u, co jest nie lada wyczynem. Sama plaża jest piaszczysta i spokojna. Otacza ją pierścień z drzew i krzewów, który daje cudowne schronienie i chłód w upalne dni.

 Plaża Prasonisi, Rodos

Prasonisi to półwysep na Rodos, który zimą zamienia się w wyspę. Miejsce samo w sobie jest niezwykłe, bowiem ląd oddziela tu dwa morza: Śródziemne i Egejskie. Warunki naturalne sprawiły, że Prasonisi to jeden z najpopularniejszych ośrodków windsurfingowych i kitesurfingowych w całej Europie – po stronie Morza Egejskiego wieją bardzo silne wiatry tworzące fale dochodzące do 2 metrów, po stronie Morza Śródziemnego tafla morza jest gładka, więc świetne warunki mają tu początkujący i fani prędkości na desce. Plaża Prasonisi jest szeroka i piaszczysta. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z lekcji u instruktorów każdego ze sportów.

Plaża Voidokilia, Peloponez Południowy

Voidokilia oferuje tyle atrakcji, że można na niej spędzić trzy dni i się nie nudzić. Po pierwsze – ma idealny kształt greckiej omegi. Po drugie – w pobliżu znajdują się bagna Gialova, przystanek wędrownych ptaków (w tym flamingów). Późnym latem bagno przy plaży pokrywa czerwony kożuch roślin, co wygląda niesamowicie. Po trzecie – nad plażą wznoszą się piękne wydmy, a jeszcze wyżej – ruiny XIII-wiecznego zamku Franków. By się do niego dostać, trzeba wybrać się na mały trekking (lepiej mieć dobre buty, japonki czy sandały odpadają). Mniej więcej w połowie drogi mija się Jaskinię Nestora (gdy poświecicie latarką, docenicie jej wnętrze). Stąd Voidokilię można obejrzeć w pełnej krasie.