Okoń morski z Korfu

Kategoria: Smaki Grecji
Kierunek: Korfu  

Grecja kusi bogactwem smaków i zapachów. Na talerzach znajdziemy tu potrawy, które urzekają prostotą wykonania, a zarazem intensywnością doznań podczas ich spożywania. W Twoje ręce oddajemy serię kilkunastu przepisów z różnych części Grecji na dania przyrządzone przez naszych greckich przyjaciół.  Za wszystkimi potrawami kryją się prawdziwe historie naszych bohaterów. Ich opowieści zainspirowały nas do odtworzenia tych samych smaków na naszych talerzach. W ich przygotowanie i sfotografowanie włożyliśmy całe serce. A efekt? Oceń sam!

Zapraszamy do odkrywania smaków prawdziwej Grecji z Grecosem!

Antonis Charitos

Antonis Charitos

właściciel biura podróży na Korfu

Pikantne ósme urodziny

Kiedy kończyłem 8 lat, moi rodzice zorganizowali w domu duże przyjęcie. Kręcąc się po kuchni z kawałkiem waniliowego ciasta w ręce, zamoczyłem je w czerwonym sosie i ugryzłem. Po chwili poczułem straszne pieczenie na języku, aż zalałem się łzami. Dorośli śmiali się długo z mojej nauczki, a sami ze smakiem zjedli rybę w sosie z pikantnej papryki – korficką specjalność. Z czasem i ja pokochałem ten smak, który dziś, po 30 latach, nadal kojarzy mi się z dniem moich pikantnych ósmych urodzin.

Składniki:

  • 1 kg ryby (okoń morski)
  • 4 duże białe cebule
  • 2 łyżki słodkiej i pikantnej papryki czerwonej
  • 1 ½ szklanki wody
  • ½ łyżki koncentratu pomidorowego

Podsmażamy w garnku na oliwie z oliwek grubo pokrojoną cebulę, aż nabierze złotego koloru. Dodajemy wodę, paprykę i koncentrat pomidorowy. Wszystkie składniki gotujemy przez 10-15 minut. Dorzucamy rybę i kontynuujemy gotowanie przez 15-20 minut, regularnie mieszając. Jak tylko sos zgęstnieje – danie jest gotowe do podania.

Smacznego!