Talerz owoców morza z Lefkady

Kategoria: Smaki Grecji
Kierunek: Lefkada  

Grecja kusi bogactwem smaków i zapachów. Na talerzach znajdziemy tu potrawy, które urzekają prostotą wykonania, a zarazem intensywnością doznań podczas ich spożywania. W Twoje ręce oddajemy serię kilkunastu przepisów z różnych części Grecji na dania przyrządzone przez naszych greckich przyjaciół.  Za wszystkimi potrawami kryją się prawdziwe historie naszych bohaterów. Ich opowieści zainspirowały nas do odtworzenia tych samych smaków na naszych talerzach. W ich przygotowanie i sfotografowanie włożyliśmy całe serce. A efekt? Oceń sam!

Zapraszamy do odkrywania smaków prawdziwej Grecji z Grecosem!

Golfo Markezini

Golfo Markezini

mieszkanka Lefkady

Wierność tradycji w kuchni i w pracy

Całe życie spędziłam na tej wyspie. Ponieważ dawniej jedyną możliwością zarobku były połowy, już jako dzieci nauczyliśmy się kochać morze – dobry połów był największym prezentem. Nie istniało dla nas wtedy nic lepszego niż talerz pełen owoców morza. Pamiętam moją mamę, która uważnie wybierała świeżo złowione kalmary, ryby i krewetki. Choć dziś w sklepach można znaleźć wszystko, ja pozostaję wierna tradycji. Wciąż sama tkam i samodzielnie przygotowuję smażone owoce morza.

Składniki:

  • 1 kg kalmarów, małży, małych rybek, krewetek
  • sól, pieprz
  • mąka
  • oliwa z oliwek

Owoce morza dokładnie czyścimy i płuczemy. Następnie całość solimy, pieprzymy i otaczamy w mące. Rozgrzewamy oliwę z oliwek na patelni. Owoce morza smażymy przez kilka minut mieszając tak, by podsmażyły się równomiernie. Świetnym dodatkiem do dania mogą być frytki, które można samodzielnie zrobić z ziemniaków, a następnie usmażyć lub upiec w piekarniku.

Smacznego!