Risotto Avgolemono z Zakynthos

Kategoria: Smaki Grecji
Kierunek: Zakynthos  

Grecja kusi bogactwem smaków i zapachów. Na talerzach znajdziemy tu potrawy, które urzekają prostotą wykonania, a zarazem intensywnością doznań podczas ich spożywania. W Twoje ręce oddajemy serię kilkunastu przepisów z różnych części Grecji na dania przyrządzone przez naszych greckich przyjaciół.  Za wszystkimi potrawami kryją się prawdziwe historie naszych bohaterów. Ich opowieści zainspirowały nas do odtworzenia tych samych smaków na naszych talerzach. W ich przygotowanie i sfotografowanie włożyliśmy całe serce. A efekt? Oceń sam!

Zapraszamy do odkrywania smaków prawdziwej Grecji z Grecosem!

Odwiedź Zakynthos

Spróbuj risotto!
Panagiotis Agaliotis

Panagiotis Agaliotis

piekarz i rolnik

Smak rodzinnej biesiady

Moja wyspa słynie nie tylko z pięknych plaż, ale też z pysznego jedzenia. Z pewnością wyróżnia ją risotto avgolemono, czyli ryż z sosem jajeczno-cytrynowym. Tradycja mówi, że chcąc uniknąć „zważenia” sosu, w momencie jego dodawania do ryżu wysyłamy całuski! To danie zawsze przywołuje sporo wspomnień. Do dziś pamiętam zapach, jaki docierał z kuchni, gdy mama przyrządzała uroczysty, rodzinny obiad. Dziadek w tym czasie przynosił z kurnika jajka. Następnie wszyscy razem biesiadowaliśmy.

Składniki:

  • 1 duża kura (ewentualnie kogut lub indyk)
  • 1 filiżanka ryżu pilaw
  • 3 cytryny
  • 3 jajka
  • szczypta soli
  • starty żółty, pikantny ser
  • dużo pieprzu

W garnku z posoloną wodą gotujemy drób. Wlewamy tyle wody, aby mięso było zakryte i gotujemy do miękkości – mięso nie może się rozgotować!. Po ugotowaniu wyciągamy kurę z garnka. Do powstałego w ten sposób wywaru wrzucamy ryż i gotujemy przez około 10 minut, dokładnie mieszając. W osobnym naczyniu ubijamy na sztywno białka z jajek. Dodajemy sok z cytryn i delikatnie mieszamy. Następnie powoli dodajemy po jednym żółtku, cały czas mieszając sos. Ugotowany ryż zestawiamy z ognia. Powoli dolewamy przygotowany wcześniej sos. UWAGA! Nie mieszamy. Wysyłamy tylko całuski, aby się nie „zważył”. Danie serwujemy z tartym żółtym serem i dużą ilością pieprzu.

Smacznego!