Zakynthos nie tylko z żółwiem

Kategoria: Waszym okiem
Kierunek: Zakynthos  

W 2023 pojechaliśmy z Grecosem na Zakynthos, ponieważ miałam marzenie zobaczyć żółwie Caretta-caretta. Jednak pobyt na wyspie poświęciłam na wypatrywanie także innych gatunków, także roślin, ponieważ bardzo to lubię.

Przy okazji pysznego śniadania w hotelu, odwiedził nas łatczyn białoczelny (Decticus albifrons), charakterystyczny dla południowej Europy gatunek pasikonika. Wbrew powszechnej panice – nie był częścią menu.

Po śniadaniu – czas na plażę, na której dzieliliśmy miejsce z jajami żółwi Caretta-caretta. Żółwiki, które wkrótce miały się wykluć, otrzymywały parawanik, by nie pomyliły drogi do morza. 

pasikonik, grecja
plaża na zakynthos, droga dla małych żółwi

Po rozłożeniu ręcznika – czas na nurkowanie!

Okoniowaty strzępiel pisarz (Serranus scriba). Jak to jest być scribą? A raczej moje pytanie brzmiało – dlaczego scriba? Ponoć komuś kiedyś wzory na ciele tej ryby skojarzyły się z pismem arabskim, stąd taka nazwa.

Talasoma pawia (Thalassoma pavo), a konkretnie jej samiec, a przynajmniej w tym momencie, ponieważ ten gatunek cechuje możliwość transformacji samicy w samca. Epitet gatunkowy jest oczywisty, wynika z wielu barw na ciele ryby.

ryba w wodzie, zakynthos
kolorowa ryba w wodzie, zakynthos

Ławica salp (Sarpa salpa). Spożyta może wywołać efekty podobne, jak po LSD, dlatego Arabowie nazywali ją salima, co dosłownie oznacza rybę, która wywołuje sny. Stąd także jedna z nazw angielskich – dreamfish. Nie serwowano jej w hotelowej restauracji 🙂

ławica ryb w wodzie, zakynthos

Powrót z plaży i nieobecna w polskim klimacie roślinność

Zawleczona zza Oceanu lantana pospolita (Lantana camara). Wywar z liści ma działanie przeciwbólowe, ale nie mieliśmy potrzeby sprawdzać tej właściwości rośliny 🙂

Jeżyna krwista (Rubus ulmifolius subsp. sanctus). Według niektórych teorii — biblijny krzew gorejący.

kwiaty na zakynthos
CZYTAJ WIĘCEJ: Kwiaty i pnącza Grecji

Przy okazji wieczornego spaceru, można spotkać schowanych w ciągu upalnego dnia kolegów:

Gekon murowy, inaczej tarentola murowa (Tarentola mauritanica). Ponoć boleśnie gryzie, ale dbamy o przestrzeń osobistą różnych zwierząt i nie musieliśmy się o tym przekonywać.

Jeszcze nie wiemy, dokąd pojedziemy następny raz z Grecosem, ale na pewno będziemy uzbrojeni w maskę, rurkę i aparat, by dokonywać kolejnych obserwacji!

Wpis powstał w ramach KONKURSU „GRECJA WASZYM OKIEM”,  edycja 2024 i zdobył wyróżnienie.

Zobacz inne wpisy naszych czytelników-podróżników, które zdobyły wyróżnienie lub główną nagrodę 🙂