Cypr śladami historii

Kategoria: Aktywnie
Kierunek: Cypr  

Lazurowe wybrzeża, złote plaże, palmy, świetna pogoda i fantazyjny kształt wyspy – z tym na pewno kojarzy się Tobie Cypr. A czy wiesz, że Cypr to także miejsce, gdzie niemal na każdym kroku możesz dotknąć historii i na własne oczy zobaczyć miejsca, wokół których powstały mity, jak na przykład ten o Afrodycie?

Historia Cypru jest zadziwiająco bogata. Ta niewielka wyspa przechodziła przez ręce Persów, kiedy to Cypr stał się jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych i politycznych świata hellenistycznego. Pod rządami starożytnych Rzymian, Cypr przeżywał ekonomiczny rozkwit, głównie dzięki eksportowi cypryjskich wyrobów ceramicznych. Za czasów Bizancjum, kiedy Cyprem rządzili Turkowie, kraj cieszył się spokojem i rozwojem przemysłu jedwabnego. W okresie średniowiecza, pod rządami Ryszarda Lwie Serce, Cypr zasłyną z eksportu wysokiej klasy wina. W XVI wieku, Cypr ponownie znalazł się pod rządami Turków, tym razem jako część imperium Otomańskiego, a w XIX i XX wieku Cypr był częścią Imperium Brytyjskiego, które było tak rozległe, że nigdy nie zachodziło w nim słońce. Każdy z tych okresów pozostawił po sobie wyraźne ślady na Cyprze. Zwiedzanie wyspy staje się o wiele ciekawsze kiedy jesteś w stanie rozpoznać ślady różnych rządów i dziejów historycznych. Pozwól zabrać się na spacer po najciekawszych historycznie miejscach na Cyprze.

Pafos

Średniowieczny Zamek w Limassol

Średniowieczny Zamek w Limassol położony jest rzut beretem od starego portu. Powstał już w XIII wieku i wielokrotnie zmieniał zarówno właścicieli jak i swoje przeznaczenie. Pod rządami Wenecjan zamek służył głównie jako twierdza do ochrony przed piratami. Za czasów Otomańskich służył jako więzienie i garnizon. Brytyjczycy uczynili z niego posterunek policji i areszt. Dziś zamek mieści w sobie muzeum Starożytnego Cypru.

Zamek w Limassol - wnętrze
Zamek w Limassol - średniowieczne wazy
Zamek w Limassol - eksponaty w muzeum

Nie byłabym sobą, gdybym ograniczyła się tylko do zwiedzania muzeum. Zdradzę Ci coś. Kiedy tam będziesz, idź koniecznie na najwyższe piętro i dalej wąskimi schodkami na dach. Rozpościera się stamtąd świetny widok na miasto i okoliczne wzgórza. To warto zobaczyć!

Kompleks archeologiczny Kurion

Położony niespełna 20 kilometrów od Limassol kompleks archeologiczny Kurion jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Cyprze. Amfiteatr w Kurion pochodzi z II wieku p.n.e. i jest jednym z niewielu takich obiektów nadal w użyciu. Ceniony między innymi ze względu na niesamowite właściwości akustyczne. W Kurion zobaczysz też imponujące mozaiki z 5 wieku n.e. A jeżeli podobnie jak ja w każdym miejscu szukasz też ładnych widoków, to Kurion Cię nie zawiedzie. Z drewnianych pomostów prowadzących nad mozaikami rozciąga się widok na linię brzegową i zielone łąki.

Mozaiki z Cypru

Będąc w Kurion, zejdź koniecznie po schodach amfiteatru i poszukaj niewielkiego wgłębienia na środku sceny. Stań tam i powiedz coś, ale uważaj na to co mówisz! Akustyka w tym amfiteatrze jest tak niesamowita, że każde Twoje słowo będzie doskonale słyszalne w najodleglejszym rzędzie amfiteatru. Ta lekcja antycznej sztuki to świetna zabawa dla całej rodziny.

Amfiteatr w Kourion

Kościół Świętego Łazarza w Larnace

Zastanawiałeś się kiedyś co się stało z Łazarzem po tym jak Jezus go wskrzesił? Ja nie i tym bardziej byłam zaskoczona słysząc, że Łazarz udał się nigdzie indziej jak na Cypr! A dokładnie – do Larnaki. Został tam biskupem, a obecnie w miejscu, gdzie spoczywa, stoi cerkiew pod jego wezwaniem. Co ciekawe, świątynia wielokrotnie zmieniała „właścicieli”. Była w rękach Katolików, Muzułmanów, aż  finalnie jest cerkwią. W przeciwieństwie do typowej cerkwi, w tej można zająć miejsce siedzące

Kościół św. Łazarza w Larnace
Kościół św. Łazarza w Larnace
Kościół św. Łazarza w Larnace

Kiedy będziesz zwiedzać kościół św. Łazarza, zejdź koniecznie do podziemi. To tam znajduje się grób Łazarza. W głównej części kościoła znajdziesz relikwie Łazarza. Zapytałam naszej przewodniczki, czy są prawdziwe. „Jeśli wierzysz, to są prawdziwe” – odpowiedziała.

Zamek w Larnace

Zamek, a właściwie forteca, położona jest zaraz przy głównej ulicy i deptaku biegnącym wzdłuż wybrzeża. Forteca pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych i jest świetnie zachowana. W budynkach przy twierdzy jest obecnie muzeum posiadające zbiory dokumentujące historię Cypru od średniowiecza do XIX wieku.

Zamek w Larnace

Jeżeli jednak muzea to nie Twoja bajka, wejdź koniecznie schodkami do góry na taras będący dachem twierdzy. Nie ma lepszego widoku na Larnakę i Morze Śródziemne. Wychodząc, nie zapomnij poszukać imponującej wielkości krzewów rozmarynu. Pomoże Ci w tym Twój własny nos – krzak naprawdę mocno pachnie.

Zamek w Larnace - widok na wybrzeże

Pafos - cypryjskie miasto, które ma WSZYSTKO!

Pafos to zdecydowanie najciekawsze miasto na Cyprze, powiedziałabym nawet, że moje ulubione. Łączy w sobie historię, nowoczesność, przemysł, biznes i życie studencko-kulturowe. Być na Cyprze i ominąć Pafos to jak być w Anglii i ominąć Londyn. Po prostu nie wypada. Co warto zobaczyć w Pafos?

Do historycznych miejsc wartych uwagi należy z pewnością jedna z największych w Europie nekropolii – Grobowce Królewskie. Grobowce zostały wyżłobione w skale jeszcze w III wieku p.n.e. i na terenie parku archeologicznego jest ich około 100. Niektóre, ozdobione kolumnami doryckimi, wyglądają jak miejsce skąd twórcy gry Tomb Raider czerpali inspiracje. A przynajmniej ja się tak tam czułam.

Grobowce w Pafos
Grobowce w Pafos
Grobowce w Pafos

Co ciekawe, nazwa miejsca jest trochę myląca. W grobowcach królewskich tak naprawdę nie spoczywa ani jeden król. Nekropolia służyła jako miejsce pochówku bogatym Cypryjczykom, dygnitarzom państwowym i innej maści ważnym osobom, które z królowaniem niewiele miały wspólnego.

Jak wiadomo, nie samą historią człowiek żyje. Szczególnie na wakacjach. A jeśli nie historią, to pięknymi widokami. Z Grobowców Królewskich rozpościera się przepiękny widok na białe klify i lazurowe wody Morza Śródziemnego.

Grobowce w Pafos - widok na morze
CZYTAJ WIĘCEJ: Naturalne atrakcje Cypru

Łaźnie Afrodyty na półwyspie Akamas

Półwysep Akamas to jedno z najpiękniejszych miejsc na Cyprze. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu Cypru i jest szczególnie lubiany przez aktywnych turystów. Jeżeli podobnie jak ja uwielbiasz trekkingi, to z pewnością spodoba Ci się półwysep Akamas. To właśnie tam znajdziesz też jedną z flagowych atrakcji Cypru – łaźnie Afrodyty. Bogini miłości, płodności i piękna wynurzyła się z morskich pian właśnie u wybrzeży Cypru. Gdzie dokładnie? Przy skałach zwanych Petra Tou Romiou. Mówi się, że to właśnie w łaźni, gdzie Afrodyta zwykła przebywać dosyć często (ale nie zawsze w pełni ubrana!) spotkała swojego kochanka – Adonisa.

Półwysep Akamas na Cyprze

Ayia Napa - więcej niż plaże

Kiedy już wyleżysz się na tych złotych plażach ile dusza zapragnie i poczujesz, że w sumie mógłbyś się gdzieś ruszyć, to Ayia Napa jest dobrą opcją. W tym miasteczku gdzie na pozór są same hotele i tawerny – to w Ayia Napa znajduje się główna baza hoteli Grecosa – znajdziesz ślady średniowiecza w postaci cerkwi z XI wieku. Nie da się przejść obojętnie obok platana, który liczy około 600 lat (tak, SZEŚĆSET!) i jest tak stary, że rośnie poziomo.

Ayia Napa

W Ayia Napa jest też park rzeźb, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Zobaczysz tam około 50 najróżniejszych rzeźb stworzonych przez artystów z całego świata. Niektóre rzeźby są całkiem typowe, a inne… Przy innych musisz się zastanowić, co przedstawiają.

Na sam koniec dodam jeszcze, że przy Ayia Napa jest absolutnie najlepsze miejsce na oglądanie zachodu słońca. Zapamiętaj tą nazwę: Cavo Greko, czyli przylądek na którym znajdziesz jaskinie morskie i imponujące klify. Zostań tam na zachód słońca, serio.

Cavo Greco

Myślisz „historia”, mówisz „Grecja, Rzym”. A od teraz dodaj do tego jeszcze „Cypr”. Miejsca, w których powstawała mitologia, miejsca gdzie zdarzyło się „i żył długo i szczęśliwie” Łazarza, gdzie możesz dotknąć budynków, które powstawały w średniowieczu, a w międzyczasie popijać naprawdę dobre wino.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak smakuje Cypr?