7 powodów, dla których Polacy kochają Grecję

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Grecja  

Grecja od lat cieszy się coraz większą popularnością i jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Co jest tajemnicą tego ogromnego sukcesu? Czy to słynne greckie krajobrazy i lazurowa woda tak przyciągają turystów? A może wyjątkowy styl życia, życzliwość i otwartość Greków? Czas zajrzeć do greckiego świata i sprawdzić, jakie cuda w sobie kryje!

1. Najpiękniejsze plaże

„Do wyboru, do koloru” – to powiedzenie jak ulał pasuje do greckich plaż, bowiem każda z nich ma swój indywidualny charakter i unikatowy styl. W Helladzie znajdziemy zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże, takie, które zachwycają jasnym, kremowym piaskiem, a nawet te, które mienią się różnymi odcieniami różowego! Jeśli dodamy do tego lazurową, krystalicznie czystą wodę, przepiękne zatoki, a także tajemnicze, kuszące do ich poznania jaskinie, otrzymamy przepis na wielki zachwyt i moc niezapomnianych przygód. Nie bez znaczenia jest też pogoda, której nie trzeba przewidywać – od maja do października można swobodnie rozłożyć się na plaży i korzystać z ciepłych promieni słonecznych. Jednym słowem – CUDOWNIE!

Voidokilia, plaża na Peloponezie
Porto Timoni, plaża na Korfu

2. Zabytki i kultura Grecji

Ateński Akropol, Góra Athos, Meteory, średniowieczne miasto Rodos, Forteca na wyspie Spinalonga, antyczne teatry, świątynie i klasztory… Jak Grecja długa i szeroka, tak znaleźć tam można historię zapisaną w zabytkach i dawnych budowlach oraz ślady minionej kultury. To także kraj wielkich filozofów, matematyków, narodzin medycyny, sportu… Dla każdego miłośnika historii wizyta w Grecji to prawdziwa gratka, ale nawet osoby, które na co dzień nie fascynują się przeszłością, docenią piękno, kunszt i ogrom tradycji. Nie bez powodu na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż osiemnaście greckich obiektów: szesnaście z kategorii dziedzictwa kulturowego i dwa o charakterze przyrodniczo-kulturowym. Oto kolejny powód, by wracać do Grecji – koniecznie trzeba odwiedzić wszystkie te wspaniałe miejsca!

Kolumnada w Olimpii
Teatr na Akropolu

3. Kuchnia grecka

Mousaka, tzatziki, grecka sałatka, przepyszne kofty, dolmades, souvlaki, pita gyros, a na deser koniecznie baklava – jeśli jeszcze nie znasz smaku tych przepysznych greckich dań, najwyższy czas ich skosztować! Uprzedzamy jednak – to będzie prawdziwa kulinarna rozkosz i miłość od pierwszego kęsa. Wszystko za sprawą aromatycznych przypraw, cudownej oliwy, świeżych i zdrowych składników, najpyszniejszego wina oraz niepowtarzalnej atmosfery, która zamienia każdy posiłek w wielką biesiadę, najlepiej w dużym i radosnym towarzystwie. Odwiedź grecką tawernę, zakrzyknij z innymi „Opa!” i smakuj do woli – nie tylko potrawy, ale przede wszystkim swoje WIELKIE GRECKIE WAKACJE.

Owoce morza w Grecji
Dorada z Kefalonii

4. Grecka gościnność

Odwiedzając Grecję przygotuj się na ogrom życzliwości, otwartości i pogody ducha – bo tym właśnie charakteryzują się Grecy. Ugoszczą cię, będą sprawiać przyjemności, namówią na biesiadowanie i tańce i z pewnością nie pozwolą, by uśmiech zniknął z twojej twarzy. Na dodatek potrafią działać wspólnie, organizować się w razie potrzeby i śmiało stawiać czoła wyzwaniom. Nie marnuj więc ani chwili więcej i przekonaj się na własnej skórze o greckiej gościnności i radosnym spojrzeniu na codzienność.

Grecy grający w tavli

5. Grecka filozofia życia siga-siga

Czego nigdy nie zrobi Grek? Nie będzie cię pospieszać! W końcu jego filozofia życia to siga-siga, co oznacza dosłownie „powoli, powoli”. Świat pędzi zdecydowanie za szybko i zupełnie nie w greckim stylu – siga-siga każe wyluzować, zwolnić, cieszyć się życiem i tym, co nas otacza, dostrzegać codzienne, nawet te niewielkie radości. To jeden z wielu powodów, dla których wszyscy tak chętnie wracają do Grecji – oto miejsce, gdzie można prawdziwie odpocząć, zachwycić się światem i poczuć wewnętrzny spokój!

Ławeczka z widokiem na morze na Krecie

6. Grecka fauna

Na murku leniwie leży kot, wygrzewając w słońcu swoje futro. Za zakrętem koza ze smakiem podgryza świeżą trawę, od czasu do czasu mecząc przyjaźnie na przechodniów. Na plaży wylegują się żółwie Caretta caretta – być może trwa właśnie ich sezon lęgowy. W oddali widać skaczące ponad fale delfiny i przelatujące nad nimi ptaki. Widzisz to w swojej wyobraźni? Czas doświadczyć tego osobiście! Grecka fauna to nieodłączny element tutejszego krajobrazu, który zachwyca równie mocno, jak błękitna woda i bezchmurne niebo. Koty, kozy, osiołki, żółwie, a także cały podwodny świat czeka na odkrycie! Jeden z powodów, dla którego Grecja to idealne miejsce na rodzinne wakacje.

Grecki kot na Kefalonii
Żółw Caretta caretta w porcie Argostoli

7. Różnorodność, czyli dlaczego warto spędzić wakacje 2023 w Grecji?

Cudownie jest móc wybierać i dobierać wakacje do siebie, a nie odwrotnie. Z Grecją i Grecosem to więcej niż pewne! Po pierwsze: Grecja to część kontynentalna oraz jej wyspy, z których każda ma zupełnie inny charakter i oferuje zupełnie różne doznania. Od popularnych, turystycznych i tętniących życiem miejsc, po ciche, spokojne i kameralne (a czasem nawet nie do końca odkryte) zakątki – w Grecji każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce na wakacje.  Po drugie: szeroka baza hotelowa Grecosa, różnorodna oferta, podzielona na kilka kategorii, możliwość dobrania pasujących do naszych zainteresowań wycieczek fakultatywnych oraz opieka rezydenta, służącego wsparciem i praktycznymi wskazówkami. Nic, tylko jechać i cieszyć się swoimi WIELKIMI GRECKIMI WAKACJAMI!

Lichadonisia, Grecja