Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Kefalonii

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Kefalonia  

Kefalonia – mimo tego, że jest największą spośród Wysp Jońskich, pozostaje miejscem, które nie należy do powszechnie znanych. Stopniowo zyskuje rozgłos przez powiększające się turystyczne grono, które dostąpiło przywileju jej poznania. To wyspa, która skrywa wiele tajemnic i niesamowitych historii. Jak każda z Wysp Jońskich, należy do miejsc zielonych, dziewiczych i niezwykle różnorodnych pod względem występującej na niej flory. Kefalonia roztacza swój majestat i niewątpliwie jest warta odkrycia. Gwarantuję, że nie będzie to doświadczenie jednorazowe, ponieważ wyspa ma w sobie coś godnego poszukiwacza skarbów!

Widok na podziemne jezioro Melissani na Kefaloni z góry.

Gdzie leży Kefalonia?

Wyobraź sobie, że płyniesz po Morzu Jońskim i z oddali dostrzegasz rozłożysty, niezwykle wysoki szczyt. Ten rośnie w oczach z każdą milą morską i spokojnie wytycza drogę do największego portu na wyspie. Szukając raju zachodniej Grecji nie sposób nie natknąć się na masyw góry Enos, wystrzeliwujący w niebo z południowej części wyspy.

Kefalonia zajmuje obszar 780 km kwadratowych, na którym mieszka około 40 tysięcy mieszkańców. Wyspa, na której władzę sprawował mityczny Kefalos, jest usytuowana powyżej sąsiadującej Zakynthos. Natomiast na północ od niej leży kolejna z Wysp Jońskich, zjawiskowa Lefkada. Z Kefalonii możesz również udać się do blisko położonej Itaki, dobrze znanej dzięki greckiemu poecie Kawafisowi oraz intrygującej historii mitologicznych bogów, co składa się na kolejny atut geograficzny wyspy.

Stolica Kefalonii

Stolicą Kefalonii jest Argostoli, w którym mieszka około 10 tysięcy mieszkańców. Największe miasto na wyspie zaprasza pastelowymi kolorami kaskadowo zabudowanych domostw. W stolicy mieści się główny port wyspy, a także niewielka zatoka Koutavos, którą przecina najdłuższy kamienny most na świecie. Most określany jest mianem Drapano, ponieważ łączy stolicę z wioską o tej samej nazwie. Niezwykle romantycznego blasku nadają mu latarnie usadowione na całej jego długości. Sprawiają, że miasto spowite jest poświatą, która nadaje mu jeszcze większej atrakcyjności. W jego okolicy oraz w porcie można podziwiać jachty, statki wycieczkowe oraz łodzie rybackie, natomiast bystre oko będzie w stanie wypatrzyć jeden z siedmiu występujących tu gatunków żółwi morskichCaretta caretta. Zwłaszcza o poranku, jednak przy odrobinie szczęścia także w innych porach dnia dostrzeżesz twardą grzbietową powłokę żółwia, która mierzy nawet do 120 centymetrów! To wyjątkowa okazja, by obserwować je  w naturalnym środowisku. Spacerując wzdłuż wybrzeża mija się targi, które kuszą zapachem letnich warzyw i owoców. W pobliżu portu znajdziesz liczne tawerny, sklepiki, jednakże najtłoczniej zwykle jest przy głównej ulicy Lithostroto, która służy jako baza do robienia zakupów zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Warto spędzić beztroski poranek lub sielski wieczór w gwarnej stolicy wyspy i doświadczyć jej uroku, który skrywany jest w lokalnej prostocie.

Pełen uroku i kwiatów zakątek w greckim mieście

Jak dostać się na Kefalonię?

Jak przystało na wyspę owianą tajemnicą, królestwo mitycznego władcy nie należy do miejsc powszechnie dostępnych komunikacyjnie. Z Polski można bezpośrednio udać się na Kefalonię wyłącznie z Grecosem, lecąc do stolicy wyspy – Argostoli. Z kolei, w zależności od wybranego hotelu, transfery z lotniska odbywają się w kierunku wschodniej części wyspy, na obrzeża stolicy oraz na zachód w kierunku półwyspu Paliki. Jeśli wybierzesz hotel położony na zachodniej stronie wyspy, to po 15-minutowym transferze autobusem do portu, nastąpi oczekiwanie na jedną z pierwszych atrakcji podczas Twojego pobytu, mianowicie, na przeprawę promową. Transfer ze stolicy do drugiego pod względem wielkości miasteczka – Lixouri zajmuje około 25 minut i jest świetną okazją do podziwiania widoków, niezależnie od pory dnia. Przeprawy promowe pomiędzy tymi dwoma miastami odbywają się co godzinę lub 30 minut w zależności od pory roku i dnia w określonym przedziale godzin, które są podane na tablicach znajdujących się przy portach. Rezydenci Grecosa chętnie udzielą informacji, gdyby pojawiły się pytania w tej kwestii. Od początku wakacji na wyspie nie musisz się jednak o nic martwić, ponieważ rezydent towarzyszy Ci od powitania na lotnisku, w czasie przeprawy promowej aż do hotelu.

Grecosowa mapa Kefalonii z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami na wyspie

Kiedy lecieć na Kefalonię?

Gorące lato, krótka i łagodna zima. Brzmi idealnie? Kefalonia świetnie wpisuje się w charakterystykę klimatu śródziemnomorskiego. Upalne, letnie dni kontrastują z deszczową,  umiarkowaną zimą. Dzięki występującym opadom deszczu, wyspa Kefalosa obfituje w bogactwo zieleni.

Za najchłodniejszy miesiąc jest uważany styczeń, ponieważ temperatura czasami spada do 5 stopni C, jednak nie jest to regułą. Zimą na Kefalonii utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Temperatura wody w marcu wynosi około 15 stopni C, ale w okresie majówki podnosi się nawet do 22 stopni C, więc kąpiele morskie możliwe są na Kefalonii już w maju.

Tabela z temperaturami na Kefalonii w miesiącach letnich

Kefalonia - pogoda w maju

Przyjemna temperatura w ciągu dnia, na początku miesiąca wieczory mogą być nieco chłodne, za to w ciągu dnia temperatury mogą sięgać 25 stopni C. Warto przyjechać w maju choćby po to, aby poczuć nieziemski zapach jaśminu, spacerując wąskimi ulicami Lixouri. Wyspa skąpana w zieleni, zachwyca odcieniami kolorów przed nadejściem upalnego lata.

Kefalonia - pogoda w czerwcu

Od czerwca temperatura wody wynosi około 23-24 stopni C. Dłuższe dni sprzyjają eksplorowaniu pięknych zakątków wyspy, która nadal jest skąpana w zieleni. W drugiej połowie miesiąca temperatura może zaskakiwać upalnym powietrzem.

Kefalonia - pogoda w lipcu i sierpniu

W okresie lipca i sierpnia na wyspie występują największe upały, temperatura oscyluje w granicach 30-35 stopni C i sprzyja morskim kąpielom oraz podróżom. Doskonały czas na odwiedzenie niezwykłych jaskiń znajdujących się na Kefalonii – jaskini Drogarati oraz Melissani, gdzie można zaznać orzeźwienia w czasie największego skwaru.

Kefalonia - pogoda we wrześniu

W drugiej połowie września można odczuć chłodniejsze wieczory. Morze staje się wzburzone, potęgując tym samym niesamowitą kolorystykę, zwłaszcza w okolicy plaży Myrtos. Krótszy dzień, jednak temperatura sprzyja pieszym wędrówkom.

Kefalonia - pogoda w październiku

W południe temperatura jest przyjemna, otacza ciepłą aurą. W październiku mogą występować opady deszczu, silniejszy wiatr, a morze staje się bardziej wzburzone. Wieczory są chłodne i rześkie. Idealna pogoda dla osób, które będą eksplorować wyspę bądź leżeć na plaży z książką w dłoni. Temperatura morza nadal jest korzystna dla miłośników wodnej rekreacji.

Co warto zobaczyć na Kefalonii?

Aby przed przyjazdem przenieść się na rajską wyspę polecam przeczytać książkę „Mandolina Kapitana Corellego” lub zobaczyć film „Kapitan Corelli”, który został oparty na wspomnianej lekturze. Liczne odniesienia do traumatycznych wydarzeń, które działy się na wyspie, pozwolą zagłębić się w skrawek historii tego miejsca. W poszukiwaniu miejsc ukazanych w filmie warto wybrać się na plażę Chorgota, która choć nie należy do miejsc najpopularniejszych na wyspie, warta jest poznania, ponieważ skrywa nieskazitelne piękno.

Plaża, na której kręcono sceny do filmu Kapitan Corelli

Kefalonia słynie także z fenomenu geologiczego, który z pewnością przybliży grono doświadczonych pilotów – pasjonatów. Naturze zawdzięczamy najpiękniejsze spektakle. Jeśli nie mieliście okazji spróbować publicznie swoich sił wokalnych, to jaskinia Drogarati, w której kiedyś odbywały się koncerty muzyki operowej, każdemu pozwoli wczuć się w rolę śpiewaka operowego. Przyjemna temperatura panująca w  jaskini sprzyja jej zwiedzaniu w gorące, letnie dni.

Jeśli Grecja, to czego nie może zabraknąć? Mitologii! Podczas zwiedzania można się z nią zapoznać w trakcie wizyty w niezwykłej jaskini Melissani, która skrywa wątek odnoszący się do bożka Pana. Odkryj kalejdoskop barw, którymi spowita jest woda podczas rejsu łodzią we wnętrzu jaskini.

Łódka na jeziorze Melissani, Kefalonia

Żółwie Caretta caretta sprawią, że uśmiech pojawi się na twarzy zarówno młodszych, jak i starszych. W różnych częściach wyspy można spotkać wolontariuszy, którzy dbają o bezpieczeństwo zwierząt i chętnie dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Na Kefalonii natura splata się z architekturą, zwłaszcza tą wenecką. Nie sposób nie wspomnieć o malowniczym Assos! Urokliwa zabudowa miasteczka ze starymi, porośniętymi budynkami, pastelowe kolory i ten niesamowity widok na miasteczko z góry!

Fiskardo, które jest usytuowane na północnym krańcu Kefalonii, również wpisuje się w grono najbardziej czarujących miasteczek. Odwiedzane przez sławy, żeglujących podróżnych – ze względu na port i niedużą marinę – z tawernami rozsianymi przy brzegu, tworzy miejsce z nutą dobrego smaku i klasy.

Widok na port żaglowy w Fiskardo, Kefalonia

Jak najlepiej spędzić wakacje na Kefalonii?

Podczas wakacji na Kefalonii każdy znajdzie sposób na udany wypoczynek. Pragnący relaksu z pewnością znajdą dogodne miejsce w obrębie hotelu, przy basenie bądź na plaży nieopodal. Kochający aktywny wypoczynek oraz rozrywkę, także znajdą sposób na jego realizację. Pomocą służą rezydenci, którzy z przyjemnością udzielą wskazówek w zależności od Twoich potrzeb. Już teraz możesz zainspirować się naszymi pomysłami na zwiedzanie oraz ofertą wycieczek fakultatywnych.

Kapelusz jest elementem rozpoznawczym rezydentów Grecosa

Po zgłębieniu tajników wyspy z pilotem wycieczek nadal warto podziwiać uroki  i eksplorować mniej dostępne zakątki. W wypożyczeniu samochodu także pomogą rezydenci, warto korzystać z ich pomocy oraz nabytego doświadczenia. Na Kefalonii możesz również skorzystać z wyjątkowej możliwości wypożyczenia auta przed wyjazdem na cały pobyt. Więcej o tej opcji przeczytasz w poniższym wpisie.

Zobacz także zjawiskowe plaże, jakie skrywa Kefalonia:

Kefalonia - czy to wyspa dla każdego?

Z pewnością zachwyci każdego gościnnością okazywaną przez jej serdecznych mieszkańców. Podczas wakacji na wyspie bez wątpienia znajdziesz szereg atrakcji, ulubioną plażę – piaszczystą lub kamienistą – tawernę z domowym, rozkosznym daniem, miejsce z niesamowitym widokiem bądź hotel dopasowany do Twoich potrzeb

W ofercie Grecosa znajdziesz  rozmaite hotele na Kefalonii:

  • hotele z aquaparkiem;
  • hotele z polską animacją;
  • hotele z formułą all inclusive;
  • hotele ze śniadaniami lub dwoma posiłkami
  • hotele w centrum kurortu lub spokojnej okolicy;
  • wille.

Jeśli chcesz doświadczyć wspomnianej prawdziwej, greckiej gościnności, to poniżej znajdziesz kilka z wielu ciekawych propozycji Grecosa.

Hotel V Boutique jest obiektem dla osób, które cenią komfort i kameralną atmosferę. Zapewnia wyżywienie w postaci śniadań z możliwością dokupienia kolacji. Lokalne posiłki, domowej roboty, najlepiej smakują podane z rąk właściciela. Hotel posiada dostęp do plaży usytuowanej w zatoce. V Boutique sprawdzi się wśród osób, które wypożyczą samochód bądź skorzystają z wycieczek fakultatywnych, ponieważ jest usytuowany z dala od miasteczka. Idealny dla osób ceniących błogość i spokój.

Basen hotelu V Boutique na Kefalonii

Hotel Remetzo znajduje się w spokojnej okolicy, z dala od zgiełku miasta. Świetnie sprawdzi się wśród miłośników niedużych obiektów i pasjonatów zachodzącego słońca. Domowa kuchnia, oferuje zarówno śniadania, jak i kolacje, (obiady są dostępne w hotelowej tawernie za dopłatą) a do tego przyjaznych kelnerów i rodzinną atmosferę. Hotel Remetzo stanowi również świetne rozwiązanie dla odkrywców, którzy będą zwiedzać wyspę z pilotem bądź indywidualnie wypożyczonym samochodem.

Widok z lotu ptaka na plażę i hotel Remetzo, Kefalonia

Hotel Ionian Sea & Aquapark należy do większych obiektów w porównaniu do wspomnianych powyżej poprzedników. Jest prowadzony przez grecką rodzinę z miłą obsługą. Znajduje się w spokojnej okolicy usytuowanej na zachodnim krańcu wyspy. Miejsce doskonałe dla rodzin z dziećmi ze względu na jedyny aquapark na wyspie oraz świetną ekipę animatorów, oferuje formułę all inclusive. Pary także docenią jego zalety, zwłaszcza w pokojach typu superior. Wąska plaża z charakterystycznym, cynamonowym kolorem piasku jest idealna na długie spacery o zachodzie słońca. Na terenie hotelu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, dostępny jest również minimarket.

Kefalonia czy jej popularna sąsiadka Zakynthos?

Wyspy, które wiele łączy, a zarazem sporo dzieli. Aby musnąć piękna Kefalonii, można wybrać się na jednodniową wycieczkę fakultatywną z Zakynthos, która poprowadzi Cię przez topowe atrakcje wyspy. Z kolei z Kefalonii można popłynąć na rozsławioną Zatokę Wraku i zatrzymać się w niedużej miejscowości Agios Nikolaos. Jednak, aby poczuć prawdziwą atmosferę sąsiadujących wysp należy zatrzymać się na nich na dłużej. Najdogodniej jest je eksplorować krocząc w rytmie greckiego siga-siga, czyli powoli, powoli. Zdecydowanie dla poszukujących rozrywki lepszą opcją będzie Zakynthos, ponieważ Kefalonia jest wyspą mniej uczęszczaną, trudniej dostępną, a co się z tym wiąże mniej multikulturową, po prostu spokojniejszą. Każda z nich oferuje piękno natury, widoki nie pozwalające wyjść z zachwytu, niezwykły błękit morza, natomiast obydwie posiadają swoje skarby, które niewątpliwie warto odszukać.

Słowo „międzynarodowe” wpływa na wiele moich wyborów. Klimaty latynoamerykańskie zamieniłam na greckie, choć słowo „kalimera” od wielu lat wybrzmiewało w mej głowie, między innymi za sprawą pierwszej podróży zagranicznej, którą odbyłam będąc dzieckiem. W Grecji spełniam się jako pilotka wycieczek oraz rezydentka Grecosa. Styczność z kulturą śródziemnomorską, dźwięczną muzyką, prostotą smaków, kojącym szumem morza i charakternym śmiechem mieszkańców Hellady, powodują, że nieustannie chcę tam wracać, poznawać i dzielić się miłością do Grecji.