Odkrywaj z Grecosem — Parga — rejs, trzy plaże i niezwykła historia

Kategoria: Okiem Grecosa

Wycieczka lokalna, na którą Cię zapraszam, wyrusza z Korfu. Na początku rejsu opłyniesz stare miasto Korfu i posłuchasz historii o dwóch twierdzach. Stamtąd popłyniesz prosto do przepięknej Pargi, gdzie obejrzysz pozostałości weneckiej fortecy, pospacerujesz, zachwycisz się historią miasta, jej wspaniałymi plażami i zjesz coś typowo greckiego i pysznego w jednej z lokalnych tawern.

widok na miasto Parga i port, panorama miasta oświetlonego słońcem

Niezwykła historia

Parga — malowniczo położone miasteczko, niedaleko albańskiej granicy, w idealnej, rejsowej odległości do wspaniałej, greckiej wyspy Korfu. Ten wyjątkowo piękny, nadmorski kurort Grecji kontynentalnej znajduje się w Epirze, mniej więcej w połowie drogi między miastami Prewezą i Igumenitsą. Przywodzić może na myśl włoskie Positano, które podobnie jak Parga, góruje nad uroczym portem i zatoką, kusi barwnymi budynkami oraz łódeczkami i jachtami kołyszącymi się w marinie. Panuje tu idylliczny, wyspiarski klimat. Z jej brzegów widać urocze wysepki Paxos i Antipaxos, a oblewają ją ciepłe, lazurowe wody Morza Jońskiego.

Parga, widok z góry na całe miasteczko wraz z zatoką i sąsiednią wysepką
parga, widok na miasto, kolorowe budynki i kołyszące się łódeczki

Parga liczy niewiele ponad 2 tysiące stałych mieszkańców. Poza sezonem cicha i spokojna, w sezonie zmienia się w tętniący życiem, magiczny i pełen kolorów kurort. Kręte, wąskie, urokliwe uliczki zachęcają do spacerów, rozkosznego zgubienia się i zapomnienia o czasie. Liczne tawerny kuszą pyszną, grecką kuchnią i świeżymi owocami morza, a maleńkie sklepiki z pamiątkami i drobiazgami cieszą oko i nadają całości wyjątkowo wesoły, typowo wakacyjny klimat.

typowy dom w mieście parga, kolorowe okiennice i białe ściany
sklepik z pamiątkami w Pardze
parga, port i kolorowe budyneczki

Najbliższe lotnisko znajduje się w Prewezie, nie można więc dolecieć tutaj bezpośrednio. Można wybrać się na wycieczkę samochodową podczas wakacji w Prewezie albo… po prostu na wycieczkę z Grecosem. Przyjemny rejs po Morzu Jońskim to idealny dodatek do kolekcji wakacyjnych wspomnień.

statek rejsowy widziany z góry, morski rejs

To niewielkie miasteczko ma niesamowitą i bardzo bogatą historię. Wpływy w architekturze i kulturze oraz liczne bitwy zostawiły tu po sobie charakterystyczne i fascynujące ślady. W starożytności znana jako Torini była perłą, o którą toczyły się liczne bitwy, wszyscy jej pożądali. Od XV do XVII wieku znajdowała się pod panowaniem Wenecjan.

typowy, kolorowy dom w mieście parga
typowy, kolorowy dom w mieście parga

Wspaniałą pamiątką tego okresu jest imponująca wenecka forteca z 1624 r. — ruiny można podziwiać do dziś, wyobrażając sobie jej potęgę, gdy broniła zatoki przed pirackimi napaściami. Po spokojnym „weneckim” okresie „księżniczka Epiru”, jak ją nazywano, przechodziła z rąk do rąk. Kolejno panowali tu Francuzi, Brytyjczycy, a także, przez prawie 100 lat, Imperium Osmańskie. 

Bez wątpienia najlepszym okresem rozwoju miasta, zanim ostatecznie odzyskali je Grecy, był czas panowania Wenecjan. Parga bogaciła się i rozkwitała, powstawały piękne budynki w weneckim stylu oraz tłocznie oliwy. Do dziś to płynne złoto, tłoczone w sposób tradycyjny, jest dumą mieszkańców.

kolorowy dom w mieście pagra w grecji
widok na pargę z ruin twierdzy, przez małe okienko

Miasto rozciąga się wśród wzgórz porośniętych oliwnymi gajami. Z powodzeniem uprawia się tu także cytryny, które owocując na żółto, dają niezwykle malownicze, wręcz pocztówkowe, zapierające dech w piersi widoki. 

Podczas pobytu w Pardze warto zwrócić uwagę na niewielką, niezamieszkałą, skalistą wysepka Panagia. Znajduje się tam maleńki kościółek pw. Zaśnięcia Marii Panny. Można się na nią dostać, wypożyczając łódkę lub kajak, choć niektórzy po prostu idą tam pieszo — nie powstrzymuje ich spacer w płytkiej wodzie, to po prostu dodatkowa atrakcja. Panagia znajduje się zaledwie 100 m od głównej promenady miasta.

panagia, mała wysepka z kościółkiem, widok z lotu ptaka
widok na pargę i wyspę panagia z lotu ptaka

Trzy plaże

Parga bez wątpienia Cię zachwyci. Jednak podczas rejsu zapewnimy Ci także inne atrakcje i świetne wspomnienia. Oprócz spaceru po mieście i podziwiania weneckiej architektury będziesz mógł zobaczyć wspaniałe widoki.

Co zobaczysz?

-> Plażę Krioneri — położoną w samym centrum Pargi, z widokiem na Panagie.

plaża w mieście parga

-> Plażę Valtos — największą plażę Pargi położoną w przepięknym miejscu u stóp zamku, to właśnie z niej rozpościera się widok na wyspy Paxos i Antipaxos.

największa plaża wmieście parga widziana z lotu ptaka, panorama, morze i niebo

-> Plażę Pisto Krioneri — magiczne, urokliwe miejsce po drugiej stronie wzgórza, usytuowane w niewielkiej zatoczce, piękne i kameralne.

plaża w mieście Parga, widok na lazurową wodę

Rejs i morskie kąpiele

Morski rejs to wspaniałe doświadczenie. Szczególnie gdy powietrze przygrzewa ciepłe słońce, a wokół spokojna, lazurowa tafla Morza Jońskiego spotyka się z idealnym błękitem nieba. Na twarzy poczujesz delikatną bryzę i włączysz tryb siga-siga.

W drodze powrotnej zabierzemy Cię do błękitnej laguny, która znajduje się obok Sivoty. To idealny moment na wodne szaleństwa i kąpiel w krystalicznej toni, wśród ryb — jest ich tam naprawdę sporo. Zapewniamy, że oszołomi Cię kolor wody. Jej przejrzystość sprawia, że wydaje się, jakby statek lewitował w powietrzu.

błękitna laguna w pobliżu wyspy korfu, widok z góry na lazurową wodę

Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, doskonale znają Korfu, okoliczne wyspy oraz Pargę. Pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! 

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

parga nocą, światła odbijają się w morskiej tafli

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.