14 plaż i atrakcji na Chalkidiki, które trzeba zobaczyć

Kategoria: Plaże
Kierunek: Chalkidiki  

Chalkidiki to ukryty skarb Grecji. Ten półwysep o egzotycznie brzmiącej nazwie, przypominający swym kształtem dłoń z 3 palcami (Sithonia, Kassandra, Athos), dla wielu wciąż jest enigmą. Jak tam właściwie jest? Z czego to miejsce słynie? Na ten temat można napisać książkę, ale na początek przedstawiamy kilkanaście najciekawszych atrakcji i rajskich plaż, które klimatem przypominają karaibskie wyspy.

Na Chalkidiki zlokalizowane jest aż 1/6 wszystkich plaż, które zostały oznaczone w Grecji międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi. Przyznaje się go kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa i infrastruktury. Na samym półwyspie Chalcydyckim miejsc oznaczonych Błękitną Flagą jest aż 89!

PIERWSZY „PALEC” – KASSANDRA

1. Kalithea Beach

Bardzo dobrze zorganizowana plaża z krystalicznie czystą wodą i otoczona zielenią. To idealne miejsce dla małych dzieci, ze względu na delikatny piasek i płytkie morze. Dostępne są tutaj leżaki, parasole i sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Plaża znajduje się w spacerowej odległości od pobliskiej miejscowości Kalithea.

Kallithea beach, Chalkidiki

2. Paliouri Beach

Piękna, długa plaża. Niezwykłego uroku dodaje las piniowy porastający otaczające ją zbocza. Doskonała zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla młodych ludzi. Nie brakuje tutaj atrakcji wodnych, na których można spędzić długie godziny. Przy plaży znajdują się 3 beach bary z dobrą muzyką, w których w weekend można się tu pobawić podczas imprez do białego rana. Nie brakuje również tawern serwujących jedzenie.

Paliouri plaża, Chalkidiki

3. Glarokavos Beach

Jedna z najciekawszych plaż na półwyspie. Płytkie morze, jasny piasek i niezwykła laguna, która przyciąga marzycieli. Są tu miejsca, w których plaża jest zorganizowana (leżaki, parasole) oraz takie, w których wystarczy położyć się na piasku i delektować rajskimi krajobrazami. Nieopodal plaży znajduje się pięknie zorganizowany bar. Glarokavos to wyjątkowe miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce!

Glarokavos Beach, Chalkidiki

4. Sani Beach

Spokojna plaża z miękkim piaskiem i płytkim morzem, którą z pewnością pokochają najmłodsi turyści. Dostępne są tutaj leżaki i parasole. Wyróżnia się malowniczym krajobrazem, który zawdzięcza starym sosnowym lasom i rosnącym w pobliżu oliwnym gajom. Na plażę Sani dochodzi się przez niewielkie wydmy, przypominające Słowiński Park Narodowy. Uznaje się, że to właśnie w okolicach kurortu Sani mieszczą się najpiękniejsze plaże na półwyspie.

Sani beach, Chalkidiki

5. Nea Fokia

To malownicza nadmorska miejscowość znajdująca się na początku Kassandry. Popularność zawdzięcza urokliwemu portowi, lokalnym tawernom z przepyszną kuchnią i czystym plażom zlokalizowanym w okolicy. W porcie można podziwiać bizantyjską 17-metrową wieżę. W bliskiej odległości od miasteczka znajduje się piękna dziewicza plaża o tej samej nazwie.

Nea Fokia, Chalkidiki

DRUGI „PALEC” – SITHONIA

6. Agios Ioannis Beach

Rozciągnięta na prawie kilometr, piaszczysta plaża, na której znajdziemy wszystko, co potrzebne do błogiego odpoczynku: leżaki, parasole, beach bary. Trudno oprzeć się płytkiej, krystalicznej wodzie z piaszczystym dnem, która zaprasza do kąpieli przejeżdżających pobliską drogą. Warto przyjechać tu z dziećmi. Agios Ioannis znajduje się około 4 kilometry na południe od Nikiti.

Plaża Agios Ioannis

7. Koviou Beach

Niewielka, kameralna plaża położona na początku Sithonii, po prawej stronie „palca”. Spokojna i płytka woda doskonale nadaje się do morskich szaleństw najmłodszych turystów. Na plaży Koviou można wypożyczyć leżaki i parasole, dostępne są tu także toalety i beach bar. Miłośnikom snurkowania polecamy przepłynąć wzdłuż skał, które otaczają plażę. Znajdą tam wiele ciekawych gatunków morskich stworzeń.

Plaża Koviou, Chalkidiki

8. Kriaritsi Beach

Malownicza zatoka, podzielona na dwie plaże skałą wchodzącą do morza. Jej mniejsza południowa część została zaadaptowana na plażę nudystów, na dłuższej północy obowiązują stroje kąpielowe. Ze względu na malownicze położenie i niezwykle krystaliczną wodę często figuruje w plażowych TOP 10 Chalkidiki. Przy plaży znajduje się restauracja i bar, parasole i leżaki, a także prysznice i toalety. Woda w zatoce jest głęboka, więc przy sprzyjającej pogodzie Kriaritsi staje się idealnym miejscem dla wind- i kitesurferów.

Plaża Kriaritsi, Chalkidiki

9. Oneiru (Manassu) Beach

Wygodna kamyczkowa plaża zlokalizowana 12 km na południe od Vourvourou, której niewątpliwym atutem jest bar i restauracja na plaży. Na północnym jej krańcu znajdują się leżaki i parasole, natomiast druga połowa należy do kampingu i nie jest zorganizowana. To idealne miejsce do snurkowania ze względu na wyjątkową przejrzystość wody. Wejście do morza szybko staje się głębokie, więc to raczej nie propozycja dla rodzin z dziećmi. Warto zabrać tutaj także ze sobą buty do pływania.

Oneiru Beach

10. Mega Portokali Beach

Ta plaża to prawdziwa enklawa dla spragnionych spokoju i egzotycznych widoków. Znajduje się ok. 700 metrów za Orange Beach. Dość trudno do niej dotrzeć ze względu na brak oznaczeń, ale znakiem charakterystycznym jest przydrożna tawerna, przy której należy skręcić do miejsca między drzewami, gdzie można zaparkować auto. Uwaga: ostatnie 30 metrów zjazdu jest bardzo strome.

Mimo że plaża jest niewielka i trudno do niej dotrzeć, to zdecydowanie warto podjąć wysiłek. Wynagrodzi nam to miękki piasek i woda, która przez kilkadziesiąt metrów sięga do pasa. Zachwyt budzi jej przejrzyście turkusowy kolor.

Ponieważ nie ma tutaj żadnej plażowej infrastruktury, wszystko co niezbędne należy zabrać ze sobą.

Mega Portokali beach, Chalkidiki

11. Karidi Beach

To jedna z najpopularniejszych, najchętniej odwiedzanych plaż na Chalkidiki. Podzielona jest na kilka części – znajdziemy tu szeroką główną plażę i kilka mniejszych zatoczek. Podobnie jak przy Mega Portokali, tutaj również woda jest długo płytka oraz nie ma tu parasoli i leżaków. Znaleźć można natomiast restaurację i bar. Tę plażę wyróżnia spośród innych na półwyspie pudrowy w konsystencji piasek mieniący się srebrzystą miką. Tę plażę po prostu trzeba zobaczyć podczas wakacji na Chalkidiki! Do Karidi Beach prowadzi droga na południe z Vourvourou w kierunku kurortu Karidi.

Plaża Karidi na Chalkidiki

TRZECI „PALEC” – ATHOS

12. Miasteczko Ouranoupolis

Niesamowitą ciekawostką na skalę światową jest Republika Mnichów Athos z 20 monastyrami. Ich kopiami są słynne Meteory! Na teren Republiki mogą wejść tylko mężczyźni, na podstawie wizy, o którą należy ubiegać się dużo wcześniej. Ale miejsce to robi wrażenie również podczas rejsu statkiem, a jego niesamowity klimat można poczuć w miasteczku Ouranoupoli, gdzie można spotkać mnichów prawosławnych i pielgrzymów (stamtąd odpływają promy do Republiki).

Miasteczko Ouranoupolis

13. Klasztor św. Pantelejmona

Rosyjski monastyr zamieszkany przez około 50 mnichów. Pierwsza wzmianka o klasztorze pojawiła się w 988 roku. W 1169 roku zasiedlili go rosyjscy mnisi z Monastyru Ksylurgu, nazywanego też Monastyrem Rusina. Od tego momentu Klasztor św. Pantelejmona nazywany jest też Klasztorem Rossikon (rosyjskim). W klasztornej bibliotece znajduje się 1320 rękopisów i ponad 20 000 drukowanych ksiąg.

Klasztor św. Pantelejmona, Chalkidiki, Athos

14. Klasztor św. Dionizego na świętej Górze Athos

Został założony przez św. Dionizego z Korytcy w XIV w, został nazwany jego imieniem. Obecnie mieszka w nim 50 mnichów, a klasztorna biblioteka mieści ponad 4000 drukowanych ksiąg i 804 rękopisy, z których najstarszy pochodzi z IX wieku. Podziwiając klasztor go od strony morza trudno nie zachwycić się jego niezwykłym położeniem, wprost na skale świętej góry Athos.

Klasztor św. Dionizego, Chalkidiki

Wartymi uwagi są również pozostałe klasztory, które można podziwiać od strony morza. W 1988 r. wszystkie obiekty sakralne zlokalizowane w Republice Mnichów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Każdy z tych trzech „palców” ma zupełnie odmienny charakter. Dlatego też mówi się, że Chalkidiki to jedno miejsce mające trzy oblicza. Jednak prawda jest taka, że ma ich aż cztery, gdyż nie można zapominać o tzw. wnętrzu dłoni, czyli lądowej części półwyspu Chalkidiki, gdzie w lasach i górach ukryte są ciekawe miejsca: stare wioski tureckie (np. Arnea), Park Arystotelesa, jaskinia Petralona. Warto odkryć je wszystkie!