TOP 10: plaże na Zakynthos

Kategoria: Plaże
Kierunek: Zakynthos  

Wszyscy znamy ten dylemat: plaża czy basen? Wielu urlopowiczów woli leniwie i komfortowo spędzić czas wśród hotelowych atrakcji, w końcu jest w nich niemal wszystko, czego potrzeba do wakacyjnego szczęścia. My jednak zachęcamy do wyjścia poza turystyczne kompleksy! Poczujcie na twarzy prawdziwą morską bryzę, zanurzcie stopy w ciepłym piasku plaży i wypróbujcie naturalne spa… Gdzie? Na Zakynthos! Dziś polecimy Wam 10 plaż, których na tej wyspie po prostu nie można przegapić!

Odwiedź Zakynthos

Najpiękniejsze plaże

10. Xigia

Miejsce wyjątkowe nie tylko w skali wyspy, ale i całego kraju! W pobliżu plaży swoje ujście mają podziemne źródła siarkowe. Mieszkańcy okolic zachwalają ich wpływ na skórę i działanie przeciwbólowe, określając Xigię mianem lokalnego, naturalnego spa. Sama plaża jest nieduża, złożona z niewielkich białych kamyczków i złotego piasku, dojście do niej jest dość strome, ale zieleń wokół i widoki na morze rekompensują trudności przeprawy. Można tu wypożyczyć leżak czy parasol dla ochrony przed słońcem, a niedaleko wejścia na samą plażę znajduje się tawerna serwująca greckie specjały.

9. Kalamaki

Długa i szeroka, piaszczysta plaża położona tuż przy miejscowości Kalamaki. Największą atrakcją plaży w Kalamaki są samoloty przelatujące nad głowami plażowiczów, tak nisko, że ma się wrażenie, jakby można było ich dotknąć. To również miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, gdyż woda jest tutaj płytka, ciepła i krystalicznie czysta. Plaża jest doskonała na długie spacery brzegiem morza aż do pobliskiego Laganas, w poszukiwaniu muszelek wyrzucanych regularnie na brzeg. We wrześniu napotkać tam można gniazda żółwi Caretta caretta. Polecamy wynająć rower wodny lub łódkę i ruszyć na poszukiwanie dorosłych osobników na głębszych wodach.

8. Tsilivi

Tsilivi uosabia wszystko, czego można oczekiwać od idealnej plaży – miękki piasek, łagodne wejście do morza, oznaczenie Błękitną Flagą, przyznawane kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, jakości wody, czystości plaży czy też jej dostępności. Wielu turystów pół żartem, pół serio stwierdza, że jak komuś nie chce się spędzać całego dnia w samolocie, to do Tajlandii może przyjechać do… Tsilivi. Faktycznie, w tutejszym klimacie jest pewna doza egzotyczności i łatwo uwierzyć, że jest się na wyspie Samui z jej malowniczymi willami. Atutem plaży w Tsilivi jest również bliskość wielu tawern, barów czy sklepów z pamiątkami. Można tu także obserwować jeden z piękniejszych zachodów słońca na wyspie, gdy czerwona kula słońca znika powoli wprost w morskiej toni.

7. Banana Beach

Banana Beach to największa plaża na Zakynthos, oddalona o ok. 14 km na południowy wschód od stolicy wyspy. Plaża jest piaszczysta, w pełni zorganizowana – na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole, funkcjonują też szkółki i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Do gustu przypadnie więc młodym i sportowcom, ale też rodzinom z dziećmi, ze względu na delikatnie obniżające się dno i łagodne zejście do wody. Kilka beach barów oferuje zimne napoje i lekkie przekąski. Nieopodal znajduje się też restauracja, w której można zjeść większy posiłek. Ponieważ w tym rejonie wyspy nie ma dużych, komercyjnych hoteli, a jedynie mniejsze pensjonaty, plaża, choć popularna, poza szczytem sezonu nie jest zatłoczona.

6. Porto Zorro

Potro Zorro to plaża położona na południowym wschodzie wyspy, oddalona od stolicy o ok. 17 km. To idylliczne wręcz i spokojne miejsce, które oferuje wypoczynek z dala od tłumów, obecnych przede wszystkim w centralnej części Zakynthos. Plaża słynie z krystalicznej wody i pięknej zieleni wokół i jest jednym z najlepszych przykładów naturalnego piękna wyspy.  Za samą plażą znajduje się kilka tawern.

5. Laganas

Duża, piaszczysta plaża, odległa zaledwie 9 km od stolicy wyspy. Położona w przepięknej zatoce, jest jednym z ulubionych miejsc turystów z całego świata, nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale też dzięki rozbudowanej infrastrukturze. Można tu wypożyczyć leżaki i parasole, a także zjeść smaczny posiłek w jednej z tawern lub napić się czegoś zimnego w beach barze. Życie na tej plaży trwa w najlepsze także nocą, kiedy młodzi bawią się w licznych kawiarniach, pubach i klubach, położonych wzdłuż Laganas. To także miejsce lęgowe zagrożonych wyginięciem żółwi Caretta caretta, chronionych prawem greckim i przepisami międzynarodowymi.

4. Gerakas

Gerakas uznawana jest za jedną z najlepszych plaż na Zakynthos. Złoty piasek i turkusowa woda tworzą bajkową wręcz scenerię. Krajobraz uzupełniają skały, dzięki którym plaża jest przyjemnie osłonięta i daje poczucie „odcięcia” od świata. To idealne miejsce do leniwego plażowania, a także jeden z najpiękniejszych przykładów naturalnego piękna Zakynthos. Tutaj także spotkać można żółwie Caretta caretta.

3. Agios Nikolaos

Swoją nazwę plaża zawdzięcza uroczemu kościółkowi, który nad nią góruje. Ze świątyni roztacza się piękny widok na spokojną taflę morza i plażę, która przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców wyspy. Kto raz widział wschód lub zachód słońca na Agios Nikolaos – zawsze będzie do tego widoku wracał. Spory wybór sportowych atrakcji sprawia, że plaża jest w ciągłym ruchu, a dzień mija błyskawicznie, przy czym już w połowie zaczyna się planować co zrobić, by spędzić tak kolejny!

2. Stenitis Beach/Porto Vromi

Stenitis to ciche i ustronne miejsce. Nie ma tu żadnej infrastruktury, ale krystalicznie czysta woda i rewelacyjny widok rekompensują te braki. Plaża położona jest wśród gór, w uroczej zatoczce, która funkcjonuje także jako niewielki port. Idealnie turkusowa woda wręcz prosi, by w niej zanurkować, dlatego każdy, kto ma taką możliwość, jedzie tu ze sprzętem do nurkowania.

1. Plaża Navagio – Zatoka Wraku

To jedno z najpopularniejszych i najczęściej fotografowanych miejsc wyspy – jej symbol! Swoją sławę Navagio zawdzięcza wrakowi statku, który rozbił się u jej brzegu w latach 80. ubiegłego wieku i do dziś zajmuje jej centralną część. Do plaży dostać się można wyłącznie drogą morską, ponieważ otoczona jest wysokimi na ok. 300 metrów klifami. Warto jednak ruszyć w ten rejs! Duża, piaszczysto-żwirowa plaża i krystalicznie czysta, lazurowa woda tworzą idealne wręcz warunki do plażowania! Jedyną wadą Navagio jest… jej popularność. Do plaży kursują dziennie dziesiątki dużych i mniejszych statków, zwożąc setki turystów z całego świata. Mimo to, nie ma na niej parasoli, leżaków, ani toalet, przez co Navagio wciąż określa się mianem „dzikiej plaży”.

 Plaża, turkusowa woda, gruby, biały piach uplasowały słynną Zatokę Wraku wśród dziesięciu najpiękniejszych na świecie. Pamiętam, jak statek osiadł na mieliźnie, a ludzie łowili kartony papierosów, które były nim przemycane. Czuję się szczęściarzem, że mogę tu być codziennie i widzieć zachwyt plaża na twarzach ludzi z całego świata – Ioannis Marinos, Kapitan statku, wożącego turystów na plażę Navagio.

Niemałą atrakcją jest też możliwość zobaczenia plaży ze szczytu klifu, na którym znajduje się taras widokowy. Plaża wygląda stąd najpiękniej w okolicach południa, kiedy słońce w zenicie oświetla jasny piasek i podkreśla niezwykły błękit wód.