TOP 5 plaż Krety Zachodniej

Kategoria: Plaże

Bajkowo piękne, kontrastujące z turkusem morskich fal, zielenią bujnej roślinności lub monumentalnymi skalnymi ścianami. Greckie plaże przyciągają różnorodnością i zaskakują czystością nawet w szczycie sezonu. To miejsca, w których wymarzone w sennych wojażach wakacje zamieniają się w rzeczywistość.

Oto 5 najpiękniejszych plaż na Krecie, które czekają na Ciebie po wylądowaniu w porcie lotniczym Chania.

Plaża Balos

Plaża Balos to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Krecie. Intensywny lazur wody połączony z wyłaniającą się z morza wyspą wywiera na podróżnych niezapomniane wrażenie i czyni to miejsce jednym z najpiękniejszych w całej Grecji. Nic więc dziwnego, że przyciąga ono turystów z całego świata! Szczególnego uroku nadaje tej plaży delikatny, białoróżowy piasek, który fenomenalnie kontrastuje z błękitem wody, a także widok znajdującej się na horyzoncie majestatycznej wyspy Gramvousa, zwanej również wyspą piratów. Jeśli szukasz miejsca idealnego do zrobienia zachwycających, wakacyjnych zdjęć, Balos będzie doskonałym wyborem.

Zachód Słońca nad Gramvousą, widok na Lagunę Balos

Plaża Stavros

Plaża Stavros również należy do najciekawszych atrakcji Krety Zachodniej. Wyjazd na tę znajdującą się nieopodal Chanii plażę to doskonały pomysł na kilkugodzinną lub nawet całodzienną wycieczkę. Położona na malowniczym Półwyspie Akrotiri, tworzy scenerię iście filmową. Nic więc dziwnego, że w końcu zadebiutowała na kinowym ekranie w filmie „Grek Zorba”, czyniąc ten fragment Krety jeszcze bardziej rozpoznawalnym. Plaża od lat zachwyca przyjezdnych swoim niezwykłym położeniem i krajobrazami, oferując im możliwość wypoczynku w ciepłych wodach zatoki i opalania się na złocistym piasku. W jej okolicy znajdują się także tawerny, w których można zamówić zimne napoje i rozkoszować się greckimi specjałami. Warto również zajrzeć do miejscowości Stavros – dawnej wioski rybackiej, w której nawet podczas krótkiego spaceru można poczuć prawdziwy grecki klimat.

Widok na zatokę i plażę Stavros, Kreta

Różowa plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi to kolejna prawdziwa perła Krety. Choć często walczy o palmę pierwszeństwa ze zjawiskową Balos, niezaprzeczalnie ma swoje własne, unikalne walory. Wycieczka na tę plażę to kolejna okazja do zachwycania się czystym turkusem morskiej wody i różowym piaskiem. To właśnie on sprawia, że Elafonisi jest tak wyjątkowa – ten charakterystyczny odcień, będący efektem zmieszania piasku z drobnymi muszelkami, co roku przyciąga tysiące turystów. Krajobraz jest naprawdę bajkowy i sprawia, że bez wątpienia można uznać Elafonisi za jedną z najpiękniejszych europejskich plaż. Aby tam dotrzeć, trzeba udać się na sam kraniec Krety Zachodniej, ale widoki, jakie czekają na podróżnych na miejscu są warte tej wyprawy – pobyt na tej plaży to doskonała okazja do zachwytu nad pięknem greckiej natury i prawdziwego relaksu w malowniczej scenerii.

Różowa plaża Elafonisi

Szatańskie Porty

Seitan Limania, czyli Szatańskie Porty, to jedna z najciekawszych plaż na całej Krecie. Choć ze względu na swoje położenie nie cieszy się taką popularnością jak poprzedniczki, zdecydowanie warto ją odwiedzić. Znajduje się ona u podnóża stromych klifów, które, w zestawieniu z granatową morską wodą, robią ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających. Fakt, że leży ona w oddaleniu od kurortów, jest jedną z jej największych zalet. To właśnie jej dzikość i niedostępność sprawiają, że jest tak unikatowa – pobyt tam pozwala odwiedzającym na chwilę wytchnienia od tłumów oraz na prawdziwe obcowanie z naturą. Choć dotarcie do niej wymaga pokonania skalistej drogi, jest to jedna z najbardziej zjawiskowych plaż na Krecie – widoki są spektakularne i niezapomniane!

Widok z góry na plażę zwaną Szatańskie Porty na Krecie Zachodniej

Plaża Preveli

Plaża Preveli to z kolei najbardziej zielona plaża w całym zestawieniu. Oprócz stromych klifów, krystalicznie czystej wody i białego, drobnego piasku ma coś, czego nie mają jej poprzedniczki – bujną roślinność, która nadaje jej szczególnego, tropikalnego charakteru. Soczysta zieleń rosnących tam palm daktylowych wspaniale współgra z lazurem wody i majestatyczną szarością skał, sprawiając, że jest to miejsce idealne na nadmorski relaks. Jednak obecność drzew to nie tylko doznania estetyczne – w ich cieniu można też znaleźć prawdziwe ukojenie od śródziemnomorskich upałów. To zachwycające połączenie gór, morza i zieleni sprawia, że plaża Preveli jest jednym z najbardziej unikalnych miejsc na Krecie. W okolicy znajduje się także tawerna, w której można wypocząć i spróbować greckich specjałów.

Widok z klifu na plażę Preveli. Las palmowy i piaszczysta zatoka

Już teraz przekonaj się jak wyglądają niektóre z najpiękniejszych plaż Krety: