Przed wyjazdem na wymarzone, greckie wakacje warto poznać Greków trochę lepiej, nie tylko z tej oczywistej strony. Pomogą w tym książki o kuchni, kulturze i historii Grecji. Dobrze je poczytać także po powrocie z wakacji do domu, by wyczarować w kuchni greckie smaki i przywołać wspomnienia słońca, morza, rozpalonych ateńskich ulic i gorących, wyciszonych wysp.
Czy masz ochotę otrzymać którąś z tych książek? Śledź nasze konkursy! Nagrodami są najlepsze książki o Grecji, napisane przez greckich autorów. Niecierpliwych zachęcamy do wizyty w księgarniach – znajdziecie tam wszystkie opisane w artykule publikacje.
„Kuchnia grecka” – George Calombaris
Jak smakuje Grecja? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na ponad 300 stronach książki kucharskiej George’a Calombarisa – restauratora i szefa kuchni o greckich korzeniach. Utrzymana w estetyce ateńskiego street artu publikacja, zachwyca apetycznymi zdjęciami i zachęca, by na luzie podejść do tradycyjnych przepisów. Calombaris przedstawia receptury na typowo greckie dania z nowatorskim twistem, a ucząc przygotowywania ciasta filo czy souvlaki, dzieli się z czytelnikiem rodzinnymi historiami. Ta książka jest wypełniona humorem i afirmacją życia. Kalí órexi, czyli smacznego!
„Grecja. Gorzkie pomarańcze” oraz „Zachód Słońca na Santorini – Dionisios Sturis
Prestiżowe reportaże, pierwszy z nich nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor – syn Polki i Greka – poszukuje własnej tożsamości, zgłębiając historię Grecji i zadając pytania o współczesną kondycję tego kraju. „Gorzkie pomarańcze” to słodko-gorzka opowieść, w której intymne spojrzenie na kraj przodków autora łączy się z reporterskim obiektywizmem. Książka dla wszystkich, który chcą zrozumieć współczesną Grecję, obejmując wzrokiem więcej niż tylko piękne obrazki przeznaczone dla turystów. W przypadku „Zachodu Słońca na Santorini” do bieli i błękitów Grecji autor dodaje wiele odcieni szarości ukrytych w słowach. Odważny i mocny reportaż dla kochających Grecję pomimo wszystko.
„Kronika pewnego miasta” – Pandelis Prévélakis
Niech czytelników nie zmyli tytuł powieści Pandelisa Prévélakisa, jednego z najbardziej znanych pisarzy greckich XX wieku. Tej poetyckiej historii o rodzinnym mieście autora daleko do typowej kroniki – to raczej pełen miłości hołd złożony położonemu na Krecie Rethymno. Współczesny obraz miasta dopełnia posłowie Bartosza Barszczewskiego. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto wybiera się na największą grecką wyspę, pozwalająca spojrzeć na nią oczami jej mieszkańca.
„Bóg mi świadkiem” – Makis Tsitas
Za swój powieściowy debiut Makis Tsitas otrzymał Europejską Nagrodę Literacką, co tylko podkreśla jego narracyjną maestrię – „Bóg mi świadkiem” to zapis monologu głównego bohatera. Czytelnik staje się tu jego słuchaczem, a raczej spowiednikiem, cierpliwie wysłuchującym litanii narzekań kogoś, kto wiele już przegrał, ale wciąż walczy. Ta tragikomiczna opowieść rysuje portret człowieka, którego trudno polubić, lecz któremu należy współczuć.
„Nienawiść to połowa zemsty” – Emilios Solomou
Zbrodnia sprzed lat, która doprowadziła do międzynarodowego konfliktu, i nawiązujące do niej morderstwo w jednym z ateńskich hoteli. Splatając te dwa wątki, autor wykorzystuje gatunek kryminału, by opowiadać o współczesnym greckim społeczeństwie i jego problemach. Pozycja obowiązkowa dla miłośników zagadkowych intryg oraz tych, którzy lubią, gdy książka zmusza do refleksji.
„Podróżownik. Grecja” – Anna Kobus
Niezbędny w plecaku małego podróżnika! Pozwoli zaznajomić dziecko z Grecją – językiem i wydarzeniami z historii i kultury. Publikacja do rysowania, wyklejania i kolorowania, która poruszy dziecięcą wyobraźnię. Bogata w łamigłówki, gry i opowieści – to propozycja zarówno dla kilkulatków, jak i dla starszych dzieci.
„Z dziećmi w Atenach” – Alicja Kordos
Ateny – blisko czteromilionowe miasto – mogą przytłaczać. Jak spędzić tam udany urlop wraz z dziećmi? Alicja Kordos szczegółowo przedstawia grecką stolicę, dzieląc się praktycznymi wskazówkami i inspiracjami dla wszystkich, którzy pragną zaszczepić w pociechach miłość do podróży.
„Grek Zorba” – Nikos Kazantzakis
Dzieło słynnego greckiego powieściopisarza, dramaturga i poety. Historia Aleksisa Zorby, który niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. W chwilach silnych wzruszeń, nie mogąc znaleźć odpowiednich słów, chwyta santuri, gra i tańczy, wyrażając przy tym dziesiątki emocji.
„Kalimera. Grecka kuchnia radości” - Dionisios Sturis
„Kalimera…” to nie jest zwyczajna książka kulinarna z klasyką greckich przepisów. To przede wszystkim osobista opowieść, wspomnienia, greckie zwyczaje i tradycje. Pełna smaków i zapachów, w wegetariańskim wydaniu, grecka sztuka kulinarna.
„Szept Cyprysów” — Corporon Yvette Manessis
Malownicza grecka wyspa, mity, magia i galeria barwnych postaci — oto wyjątkowo nastrojowa powieść, której akcja rozgrywa się na najbardziej zielonej greckiej wyspie, Korfu. Czytelnik poznaje rytm wyspiarskiego życia wraz z główną bohaterką, przyprawiony mitami i opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
„Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji.” - Dionisios Sturis
Jeśli zastanawiasz się, co łączy Greków i Polaków lub dlaczego te dwa narody darzą się wzajemną sympatią, oto odpowiedź. Lata 40. i 50. XX wieku, ofiary wojny domowej w Grecji znajdują schronienie w odbudowującej się po wojnie Polsce. Reportaż i wzruszający obraz polsko-greckich relacji, o których warto pamiętać.
„Wyspa” i „Pewnej sierpniowej nocy” – Victoria Hislop
Poruszająca i pełna tajemnic historia rodziny, osadzona na słynnej wyspie trędowatych — Spinalondze. Książki autorki przyczyniły się do promocji historii i kultury Grecji, za co w czerwcu 2020 otrzymała honorowe obywatelstwo Grecji. W jej portfolio znajduje się jeszcze kilka równie wciągających pozycji czytelniczych, nawiązujących również do innych miejsc w pięknej Helladzie, a wśród nich m.in. „Nić” oraz „Pocztówki z Grecji”.
Pozycji książkowych o Grecji lub z Grecją w tle na rynku wydawniczym jest mnóstwo. Wybór gatunku zależy od indywidualnych preferencji, jednak jestem przekonana, że z każdej można czerpać wakacyjne inspiracje. Zachęcam do dalszych eksploracji! Tym sposobem możesz mieć Grecję ze sobą wszędzie i kiedy tylko zechcesz.
Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!