Grillowana ośmiornica z Kefalonii

Kategoria: Smaki Grecji
Kierunek: Kefalonia  

Grecja kusi bogactwem smaków i zapachów. Na talerzach znajdziemy tu potrawy, które urzekają prostotą wykonania, a zarazem intensywnością doznań podczas ich spożywania. W Twoje ręce oddajemy serię kilkunastu przepisów z różnych części Grecji na dania przyrządzone przez naszych greckich przyjaciół.  Za wszystkimi potrawami kryją się prawdziwe historie naszych bohaterów. Ich opowieści zainspirowały nas do odtworzenia tych samych smaków na naszych talerzach. W ich przygotowanie i sfotografowanie włożyliśmy całe serce. A efekt? Oceń sam!

Zapraszamy do odkrywania smaków prawdziwej Grecji z Grecosem!

Odwiedź Kefalonię

Zasmakuj w greckiej kuchni!
Kostas Lazaratos

Kostas Lazaratos

Właściciel hotelu na Kefalonii

Morskie opowieści na talerzu

Jako dziecko przeprowadziłem się z rodzicami z Kefalonii do Patry, jednak każde wakacje spędzałem u dziadków w Lixouri, w pobliżu portu rybackiego. Od najmłodszych lat fascynowała mnie praca rybaków i z radością przysłuchiwałem się ich opowieściom o morzu. Nauczyłem się też sztuki łowienia ryb i innych morskich przysmaków. Po każdym udanym połowie, babcia przyrządzała z nich pyszny obiad. Po studiach wróciłem na Kefalonię. Dziś mój 4-letni syn, Babis, już teraz jest wspaniałym rybakiem.

Składniki:

  • 1 ośmiornica
  • oregano
  • oliwa z oliwek
  • świeże pomidory
  • mąka

Ośmiornicę gotujemy w wodzie przez ok. 60 minut, w zależności od jej wielkości. Następnie  kładziemy ją na grillu i pieczemy aż końcówki odnóg zaczną twardnieć. Posypujemy oregano do smaku i polewamy oliwą z oliwek. Pomidory kroimy w grube plastry i odstawiamy na pół godziny, aby straciły nieco wody. Następnie obtaczamy je mąką i wrzucamy na głęboki tłuszcz. Smażymy dosłownie chwilę na mocno rozgrzanej oliwie. Podajemy na talerzu razem z ośmiornicą, dla smaku danie można udekorować świeżym oregano.

Smacznego!