Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Evii

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Evia  

Według opowieści rozwścieczony Posejdon uderzył trójzębem w ziemię tak mocno, że ogromna część oderwała się od stałego lądu. Powstała przestrzeń bardzo szybko wypełniła się morską wodą. W ten sposób z głębin wyłoniła się cudowna wyspa Evia. Jest ona drugą, największą i najludniejszą wyspą w Grecji, mimo to jest mało znana. Z drugiej strony jednak właśnie dzięki temu, jest w stanie utrzymać swoją autentyczność i kusi niesamowitą przyrodą.

Evia, widok na góry i morze, panorama, Grecja

Gdzie leży Evia?

Ta ogromna wyspa o powierzchni 3684 km2, położona jest w Grecji Środkowej. Eubea ma podłużny kształt i rozciąga się na 175 kilometrów, zajmując szeroką przestrzeń pomiędzy Tesalią od północy, Beocją oraz Attyką od zachodu, kończąc na cykladzkim Andros na południu. Od strony wschodniej oblewają ją wody Morza Egejskiego. Tworzy specyficzny układ z ciągnącą się wzdłuż jej wybrzeży kontynentalną Grecją, a najwęższy odcinek między nimi wynosi zaledwie 40 metrów. Dzięki temu możliwe stało się połączenie tych dwóch regionów mostem, przez to jednak wyspa, całkowicie błędnie, bywa uznawana za część stałego lądu.

W cieniu majestatycznego Dirfys

Druga najliczniej zaludniona grecka wyspa jest miejscem, w którym dominują wyżyny i góry. Zajmują one prawie 80% całego terenu. Najwyższym szczytem jest Dirfys, o wysokości 1743 m n.p.m i jest widoczny z niemal każdego miejsca na wyspie. Eubea to także nieliczne niziny, gęsto pokryte gajami oliwnymi, sadami figowymi, łanami zbóż, jak i polami pełnymi smacznych warzyw. Wyspa posiada także bardzo urozmaiconą linię brzegową, w którą wplecione są małe, kolorowe zatoczki, wyglądające niczym przecinki pomiędzy wysokimi i skalistymi klifami. Część wschodnia wyspy jest nieokiełznana i najeżona skałami. Część zachodnia za to ma łagodniejsze oblicze i znajdziemy tam więcej piaszczystych plaż i turystycznej infrastruktury.

Na różne sposoby — czyli, jak dotrzeć na Evię?

Sposobów, aby dostać się na wyspę, jest kilka. Tym najbardziej popularnym jest dojazd samochodem. Jak wspomniano wcześniej, niewielka odległość pomiędzy stałym lądem a wyspą, pozwoliła w 1993 roku wybudować piękny wantowy most, powszechnie nazywany Nowym Mostem Chalkidy. Nazwa wzięła się od stolicy wyspy, będącej jednocześnie głównym ośrodkiem miejskim. Ten monumentalny obiekt o długości około 700 metrów jest pocztówką wyspy i pierwszym, pozytywnym wrażeniem dla przyjeżdżających.  Odległość z centrum Aten na wyspę to odcinek około 80 kilometrów więc w normalnych warunkach na drodze podróż może zająć nam około godziny. Warto także wspomnieć, że Evia jest jedną z dwóch wysp w Grecji, na którą można dostać się drogą lądową. Drugą jest Lefkada.

Jeśli nie chcemy korzystać z auta, do stolicy wyspy można dostać się także pociągiem. Wystarczy udać się na stołeczną stację kolejową Larissa i złapać odpowiedni kurs, który zajmuje około godziny i dwudziestu minut. 

Ci, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę, mogą zastanowić się nad wyborem drogi morskiej. Do  miasteczek Loutra, Eretria i Marmari można dopłynąć promem w niewiele ponad 30 minut. Promy te odpływają z portów: Arkitsa, Skala Oroposu i Rafina na stałym lądzie.

most wiszący, widok z lot ptaka, piękny most chalkida, Evia, Grecja

Evia — idealna na każdą porę roku

Evia to miejsce, które urzeka mieszanką dzikiej natury, starych wiosek i nowych kurortów. Najlepiej wybrać się tam latem, ale nie zawiedziemy się ani późną wiosną, ani wczesną jesienią. Każda wymieniona pora roku ma swoje wady i zalety. Optymalną porą na odwiedzenie wyspy jest jednak lato — czas sezonu turystycznego. Mimo najwyższych temperatur i upalnych dni to właśnie wtedy ta grecka wyspa jest najprzyjemniejsza w odbiorze. Lato to okres kiedy temperatura wody jest zawsze zadowalająca, wieczory mogą opętać intensywnym zapachem ziół i owoców, a poranki rozbudzą chęci do życia dzięki zniewalającej świeżości. 

Warto przeanalizować każdy ciepły miesiąc roku, aby zdecydować, kiedy pogoda jest dla nas najbardziej zadowalająca.

temperatury na wyspie Evia, przedstawienie w formie tabeli z podziałem na miesiące

Evia — pogoda w maju

Maj to cudowny czas. Wszystko dookoła zaczyna kwitnąć i  pachnieć — jaśmin, dzwonki i nocne kwiaty. Pamiętajmy jednak, że nie jest to najdogodniejszy miesiąc do morskich kąpieli, a wieczory nadal są chłodne i jeszcze nie spędza się ich, przesiadując na zewnątrz.

Evia — pogoda w czerwcu

W tym miesiącu można być spokojnym o dobrą temperaturę powietrza  i wody w Morzu Egejskim. Ciepłe dni stają się upalne i powoli wszyscy zaczynają odczuwać, że oto nadeszło lato i sezon turystyczny.

Evia — pogoda w lipcu i sierpniu

Gorące greckie lato jest już na pełnych obrotach! Upalne dni spędza się w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pod parasolem plażowym. Wieczory to chwila oddechu i cudownych chwil spędzanych na zewnątrz. To czas gdy, nawet po zmroku, temperatura utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza.

plaża na wyspie Evia, lazurowa woda i piękna zatoka z jasnym piaskiem

Evia — pogoda we wrześniu

We wrześniu temperatury powietrza w ciągu dnia nadal utrzymują się średnio w granicach 30 stopni Celsjusza. Gdyby nie krótsze dni i chłodniejsze wieczory, nikt nie pomyślałby, że to przełom lata i jesieni. Pierwsze oznaki złocistej pory — na polach i w winnicach zbiera się winogrona i inne plony.

Evia — pogoda w październiku

Niebo coraz częściej zasnuwa się chmurami, od czasu do czasu siąpi drobny deszcz. Mimo że plaże jeszcze nie do końca opustoszały, to w powietrzu czuć, że ciepłe letnie dni pomału odchodzą w zapomnienie.

Zrób sobie raj w hotelu

Wakacje na Evii z Grecosem to dogodny wybór hoteli, które są dostępne w zależności od osobistych preferencji. Nieważne czy poszukujemy małego obiektu z kameralną atmosferą, czy czegoś większego. Można być pewnym, że na tej cudownej wyspie znajdzie się to, czego szukamy.

Przeczesując oferty hoteli, w których chcemy spędzić swoje wakacje na Eubei, warto zwrócić uwagę na hotel Miramare Eretria. Już po pierwszych kilku minutach poczujemy się tam, jak z wizytą u krewnych. Kameralna plaża, czekająca jakby wyłącznie na nas, jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Jeśli wakacje lubimy spędzać w mniejszych hotelach, grzechem byłoby nie wspomnieć o eleganckim hotelu Amaronda Resort. Jest to obiekt, w którym,  dzięki wszechobecnej sztuce, panuje artystyczna atmosfera. Pyszne posiłki w wykwintnej restauracji i schłodzone wino podane przez miłą obsługę to gotowy przepis na udane wakacje na Evii!

Trochę bardziej na uboczu, co przez wielu może być odbierane, jako duży plus, znajduje się hotel Amarynthos Resort. To miejsce to kwintesencja Evii. Bez najmniejszych wątpliwości znajdziemy tam słynne, greckie siga-siga. Stąd na dobrą kawę, pyszne jedzenie i greckie atrakcje można wyskoczyć do położonego obok miasteczka.

Jeśli jest się koneserem dobrej zabawy, ciekawych aktywności i ogromnego basenu, swoje wczasy należy zarezerwować w hotelu Hotel Eretria & Spa Resort. Jest to obiekt składający się z wielu budynków, w którym każdy członek rodziny, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Gdy wybierzemy się na Evię i przejdziemy w spokojny tryb letniego odpoczynku, dostrzeżemy, że tymi, którzy najliczniej odwiedzają wyspę, są Grecy. Sami bardzo dobrze znają swój kraj, więc miejsce  odpoczynku jest dobrze przemyślane. Jest to też dowód na to, że wyspa jest wyjątkową destynacją, pozwalającą prawdziwym koneserom Hellady uzupełnić całoroczne zapasy greckiego słońca, zapachów oraz melodyjnego szumu fal.

Jestem niedoszłym urbanistą, który pasjonuje się czytaniem, gotowaniem oraz podróżami. Wiecznie poszukuję inspiracji w ludzkich historiach oraz odmiennych kulturach. Odwiedziłem około 35 krajów, ale tylko w Grecji morze miało tak niesamowity zapach, a ludzie tak otwarte serca. Zakochałem się więc po uszy w języku greckim, muzyce oraz zachodach słońca nad greckimi górami. Na widok souvlaków wpadam w trans, z którego nie można mnie wyciągnąć. Od kilku lat jestem rezydentem w Grecosie i ostatecznie zakotwiczyłem w Attyce. Zapraszam Cię na spacer po Atenach, mieście niekończących się wrażeń.