Wszystko, co musisz wiedzieć, planując wakacje na Itace

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Itaka  

Czy ta wyspa istnieje naprawdę?

Wielu zastanawia się — czy ta wyspa na pewno istnieje? Czy nie jest to jedynie wytwór wyobraźni tajemniczego i genialnego Homera? Wszyscy wiemy, że Itaka to cel mitycznego Odyseusza, który pokonując kolejne trudności i skomplikowane zadania, dociera ostatecznie do swojej małej ojczyzny i ukochanej Penelopy. Sam kiedyś zadawałem sobie powyższe pytanie. Moja wrodzona ciekawość zmusiła mnie więc, abym poświęcił Itace kilka dni moich greckich przygód. To miejsce mnie oczarowało  i zrozumiałem, skąd w itackim królu ogromna tęsknota za tym niewielkim rajem. 

To trzeba wiedzieć

Itaka jest jedną z Wysp Jońskich znajdujących się na morzu o tej samej nazwie. Od zachodu graniczy z kontynentalną częścią Grecji, a od wschodu oddzielona jest Cieśniną Itacką od Kefalonii — największej  z wysp archipelagu. Stojąc u jej wybrzeży możemy także dostrzec znajdująca się na północ od niej Lefkadę.

Powierzchnia wyspy to zaledwie 117 metrów kwadratowych. W 2011 roku liczba stałych mieszkańców ledwie przekraczała 3000. Większość obywateli tej jońskiej wyspy, bo aż 1816 osób, zamieszkuję stolicę Vathi (gr. Βαθύ), która znajduje się nad zatoką wcinającą się głęboko w ląd od strony wschodniej.

Widok na zatokę pełną jachtów, domów, porośnięte wzgórza, panorama na niebieskie morze

Ojczyzna Odyseusza charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanym wybrzeżem wschodnim z licznymi zatokami i przylądkami. Strona zachodnia jest o wiele bardziej monotonna, z przewagą wysokich klifów. 

Jak większość greckich wysp Itaka jest górzysta, a jej najwyższymi pasmami górskimi są  królujące w części północnej Neritos (806 m n.p.m. ) i Merovigli (669 m n.p.m.). Swoim kształtem wyspa pobudza wyobraźnię, niektórym kojarząc się nawet z przeciwsłonecznymi okularami. Przesmyk znajdujący się pomiędzy dwoma górskimi pasmami dostarcza niesamowitych widoków. Są takie miejsca, z  których Morze Jońskie dostrzec można z obu stron jednocześnie. Taka panorama dosłownie zapiera dech w piersiach.

Powierzchnia wyspy to zaledwie 117 metrów kwadratowych. W 2011 roku liczba stałych mieszkańców ledwie przekraczała 3000. Większość obywateli tej jońskiej wyspy, bo aż 1816 osób, zamieszkuję stolicę Vathi (gr. Βαθύ), która znajduje się nad zatoką wcinającą się głęboko w ląd od strony wschodniej.

Widok na zatokę oraz Itakę, morze i niebo, w tle widać stolicę Itaki Vathi

Wakacje na Itace — kto będzie się tam dobrze czuł?

Wyspa słynie jako  obiekt ogromnej tęsknoty Odyseusza, który wyjechał na wojnę trojańską, aby wspomóc  swoich rodaków. Jego przygody związane z powrotem są dobrze znane na całym świecie. Ta magiczna opowieść przyciąga wielu zapaleńców historii i mitologii. Ci, którzy wolą współczesność, także mają wiele solidnych powodów, aby się tutaj zjawić. Na Itace jest wiele miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić i zobaczyć.

Choćby wspomniana stolica Vathi, ale także ulokowana w atrakcyjnym miejscu wioska Kioni (z pięknym widokiem na stare wiatraki), czy słynąca z wykopalisk archeologicznych miejscowość Stavros. Warto jednak zaznaczyć, że żadne ze wspomnianych miejsc nie dostarczy hucznej rozrywki i szaleństw do białego rana, często bardzo poszukiwanych na innych greckich wyspach. Decydując się na spędzenie wakacji tutaj, należy być świadomym panującej ciszy oraz wszechobecnego spokoju. Można być pewnym kojących spotkań z naturą oraz prawie pustych, pięknych plaż na wyciągnięcie ręki. Podsumowując: ta część Hellady jest miejscem idealnym dla tych, którzy pragną zapomnieć  o istnieniu reszty świata. Zwłaszcza ma takich plażach jak Gadaki, Filiatro, Skinos czy Marmaka.

widok na miasteczko i zatokę, turkusową wodę i czyste niebo
itaka, widok na star wiatraki, panorama z morzem i niebieskim niebem

Jak zwiedzać Itakę?

W zależności od tego czy spędza się całe wakacje na wyspie, czy też planuje jednodniowy wypad, bardzo dobrym rozwiązaniem na eksplorację Itaki y jest samochód. Na wyspie znajduje się kilka wypożyczalni, które oferują auta każdego rodzaju. Spędzając wakacje na sąsiedniej Kefalonii i posiadając wcześniej wypożyczone auto, można także skorzystać z promu oferującego przewozy samochodów. Morska podróż z portu Sami do małego portu Piso Aetas zajmuje ok. 30 minut i kosztuje ok. 13.50 euro za auto.

Drogi na wyspie są dobre i wygodne. Do każdej z najważniejszych atrakcji można dojechać bez najmniejszych kłopotów. Trzeba jednak uważać na nawigację, która potrafi wyprowadzić nawet najbardziej rozważnego kierowcę na manowce. W takich przypadkach nawigacja kieruje na drogi, z którymi  nie poradziłoby sobie nawet dobre, terenowe auto. Zalecamy więc szczególną ostrożność i skupienie.

Alternatywą dla samochodowych wojaży jest wybór zwiedzania wyspy z Grecosem, w ramach wycieczki lokalnej. Dla lubiących relaks i obserwację widoków, bez stresu związanego z następnym ostrym zakrętem nie ma lepszej opcji. Do tego ciekawe opowieści o życiu na wyspie i aspektach historycznych — w ten sposób można poznać wyspę naprawdę dobrze. Na koniec wycieczki autokar zatrzymuje się w jednej z nielicznych lokalnych tawern, gdzie serwowana jest jedna z tradycyjnych potraw, czyli kremidiopita — słynne greckie ciasto filo wypełnione nadzieniem z cebuli i fety.

Przed zakupem biletu na prom

Brak odpowiedniego ukształtowania terenu uniemożliwił wybudowanie na wyspie lotniska, dlatego na wyspę można dostać się tylko promem. Mały port w miejscowości Pisoaetas jest miejscem cumowania promów z takich portów jak Patra, Kyllini czy Astakos na stałym lądzie oraz Sami i Poros na Kefalonii.

Itaka na lato!

Warunki pogodowe na Itace są typowe i charakterystyczne dla wszystkich greckich wysp. Jeśli chcemy cieszyć się dobrą pogodą, podczas wakacji, należy brać pod uwagę okres między majem a październikiem. Należy pamiętać, że zimy na wyspach jońskich są bardzo deszczowe. Co jest zaletą mokrych i ciepłych zimowych miesięcy? Oczywiście piękna i bujna zieleń przez cały rok.

widok na skałę z typowym greckim domem na klifie

Itaka — pogoda w maju

To okres, w którym wiosna płynnie zmienia się w lato, a wszystko dookoła pachnie — zwłaszcza kwitnący jaśmin. Dla przyjezdnych maj to świetny moment na zażywanie kąpieli słonecznych. Jeśli jednak w planach jest spędzenie całego dnia na plaży, warto zabrać ze sobą coś ciepłego na później.

Itaka — pogoda w czerwcu

To właśnie w tym miesiącu rozpoczyna prawdziwie wakacyjny klimat. Słońce świeci mocno i stoi wysoko na niebie, a  temperatury zachęcają do myślenia o  odświeżającej kąpieli w morzu.

Itaka — pogoda w lipcu i sierpniu

Rozgrzane powietrze wypędza wszystkich na plaże lub zachęca do przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wieczory przynoszą ulgę od upałów, a schłodzone, wypite w tawernie wino smakuje tak wspaniale, jak w żadnym innym miesiącu.

Itaka — pogoda we wrześniu

W powietrzu nadal czuć lato, ale wieczory robią się coraz chłodniejsze. We wrześniu zwiększa się  prawdopodobieństwo deszczu, jednak k nie należy spodziewać się całodziennych ulew.

Itaka — pogoda w październiku

W powietrzu unosi się coraz intensywniejszy zapach palonych gałęzi drzew oliwnych, a czas z deszczem wydłuża się. Morze nadal jest ciepłe, a plaże całkowicie puste. Nie trzeba być morsem, aby cieszyć się urokami nadmorskich miejscowości.

wykaz temperatur na itace z podziałem na miesiące

Szukając noclegu na wyspie Odyseusza

Poszukując zakwaterowania na wyspie, warto wiedzieć, że nie znajdzie się tam noclegów w ogromnych, pełnych ludzi resortach. W ojczyźnie Ulissesa dominują niewielkie, ekskluzywne wille i hotele butikowe. Bardzo dobrym przykładem jest,  znajdujący się w stolicy wyspy, artystyczny hotel Perantzada Art. Panująca tam atmosfera przypomina muzeum sztuki współczesnej. Każdy pokój w tym obiekcie charakteryzuje się innym wystrojem wnętrza,  co sprawia, że wakacje zyskują nowy, ciekawy wymiar.

Nie brakuje w Vathi także innych niesamowitych hoteli. Kolejny to Familia Hotel, miejsce, w którym granica między przeszłością a przyszłością jest bardzo płynna. Sam hotel to stara oliwiarnia, która została zamieniona na rodzinny interes. W mieście wyróżnia się jeszcze jeden obiekt. Dla tych, którzy marzą o widoku na malowniczą zatoczkę, neoklasycznych dekoracjach wnętrz i kameralnej atmosferze, idealny będzie hotel Korina Gallery.

Przenosząc się na północ wyspy warto poszukać noclegu w miejscowości Frikes. Odnajdziemy tam, schowany między dwoma wzgórzami porośniętymi bujną zielenią Hotel Nostos. Wokół panuje klimat małej wioski rybackiej, a plaże dookoła, tak samo jak portowe knajpy ze świeżymi owocami morza, są otwarte jedynie dla niewielkich grup turystów i mieszkańców.

Wyspa ze snu

Czy teraz jesteśmy gotowi, by powiedzieć, że ta wyspa istnieje naprawdę? Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości,  są one całkowicie zrozumiałe. Większość miejsc w Helladzie, zwłaszcza na wyspach, wydaje się być obrazem ze słodkiego snu, który zniknie tuż po przebudzeniu. Na szczęście to rzeczywistość i każdy z nas może skorzystać z uroków takich cudownych miejsc, jak właśnie Itaka.

mapa z najważniejszymi atrakcjami itaki

Jestem niedoszłym urbanistą, który pasjonuje się czytaniem, gotowaniem oraz podróżami. Wiecznie poszukuję inspiracji w ludzkich historiach oraz odmiennych kulturach. Odwiedziłem około 35 krajów, ale tylko w Grecji morze miało tak niesamowity zapach, a ludzie tak otwarte serca. Zakochałem się więc po uszy w języku greckim, muzyce oraz zachodach słońca nad greckimi górami. Na widok souvlaków wpadam w trans, z którego nie można mnie wyciągnąć. Od kilku lat jestem rezydentem w Grecosie i ostatecznie zakotwiczyłem w Attyce. Zapraszam Cię na spacer po Atenach, mieście niekończących się wrażeń.