Wielka Grecka Podróż Poślubna na Zakynthos

Kategoria: Waszym okiem
Kierunek: Zakynthos  

Grecja od zawsze znajdowała się na szczycie listy miejsc, które chcieliśmy w przyszłości odwiedzić. Choć to marzenie wydawało się odległe, ziściło się szybciej, niż mogliśmy to sobie wyobrazić.

Rok 2018 był dla nas czasem wielu zmian, czasem realizacji planów i finalizacji długotrwałych dążeń, czasem wielu pięknych i niezapomnianych chwil oraz niespodzianek,  a co najważniejsze 20 lipca 2018 roku związaliśmy się na zawsze, wypowiadając słowa małżeńskiej przysięgi i pieczętując je sakramentalnym „tak”.

Z okazji tego wydarzenia, rodzice wręczyli nam w prezencie tajemniczą, malutką walizkę…

Jak się okazało, mała walizka skrywała wielką niespodziankę: dwa bilety (kierunek:

Grecja – wyspa Zakynthos), przewodnik turystyczny po wyspie, mapę, spis podstawowych zwrotów oraz euro, jak się okazało… na pamiątki dla darczyńców 🙂

Przepełniała nas ogromna radość. Wkroczyliśmy na nową drogę wspólnego życia, drogę, która już na starcie prowadziła nas do słonecznej Grecji. Lepszego początku nie mogliśmy sobie wyobrazić.

Aparat fotograficzny – jest! Olejek do opalania – jest! Kąpielówki i strój – są! A więc czas ruszać w wymarzoną podróż poślubną!

Zakynthos

Dzień 1. 

24 lipca 2018 r. około godziny 5:00 rano wylądowaliśmy na wyspie Zakynthos.

Na miejscu czekał na nas rezydent z biura podróży Grecos, który wręczył nam kopertę z przydatnymi informacjami dotyczącymi organizacji i przebiegu pobytu na wyspie, a następnie wskazał autokar jadący w kierunku hotelu Porto Zorro.

Autokar pokonywał kolejne kilometry krętej drogi, a promienie wschodzącego słońca powoli ukazywały nam z jednej strony wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi, cyprysami i cytrynami, a z drugiej plaże i morze.

Personel hotelu Porto Zorro witał nas uśmiechami, a tuż po sprawnym zakwaterowaniu, recepcjonista Wasilij zaproponował nam śniadanie. Podekscytowani na myśl o przysmakach śródziemnomorskiej kuchni zaczęliśmy kosztować oryginalnej fety, oliwek, pieczonych pomidorów z ziołami, a na deser słodkiego jak miód ciasta filo i arbuza, którego na wyspie można dostać wszędzie i w każdych ilościach.

Otrzymaliśmy śliczny pokój z tarasem, z którego rozpościerał się widok na morze, ale my nie zamierzaliśmy poprzestać na patrzeniu. Chwilę później zażywaliśmy kąpieli w niebieskim jak niebo morzu. Nieopodal naszego hotelu odkryliśmy małą zatokę z szarą glinką, której lecznicze właściwości testowaliśmy później każdego dnia. Po południu wybraliśmy się na spacer po okolicy. Wszędzie rozbrzmiewał charakterystyczny nieznany nam dźwięk, jednostajny szelest, który doprowadził nas do kolejnego odkrycia… cykady! Niewielkie, ale jakże głośne owady.

Pierwszy dzień to w zasadzie czas na aklimatyzację, poznanie okolicy i obmyślenie planu na kolejny dzień, który zapowiadał się obiecująco.

Zakynthos plaża
Cykady
Cykady

Dzień 2. 

Po obfitym śniadaniu nad morzem ruszyliśmy na przystanek autobusowy, skąd zamierzaliśmy dotrzeć do największego miasta na wyspie o tej samej nazwie. Po drodze napotkaliśmy figowiec z dojrzewającymi w słońcu z figami, których zabraliśmy kilka ze sobą dzięki uprzejmości właściciela drzewka. Wzdłuż drogi prowadzącej przez oliwny gaj, co rusz napotykaliśmy ciekawe rośliny, w identyfikacji których pomagały nam nasze nosy. Laur, tymianek, rozmaryn… tych zapachów nie sposób pomylić. Czekając na autobus, mieliśmy okazję doświadczyć na sobie greckiego stylu bycia określanego mianem „siga-siga”, o którym wielokrotnie mówił nam rezydent.

Miasto Zakynthos zaoferowało nam tyle atrakcji i ciekawostek, że spóźniliśmy się na ostatni, powrotny autobus jadący 10 godzin później. Przechadzając się kolejnymi wąskimi uliczkami poznawaliśmy uroki miasta i styl życia jego mieszkańców. Grecy dali nam się poznać jako ludzie radośni, otwarci, chętni do rozmowy i nie przywiązujący uwagi do materialnych kwestii.

Zwiedziliśmy kościół patrona wyspy świętego Dionizego, którego wnętrze dosłownie skąpane jest w złocie oraz kamienny kościół świętego Mikołaja, który przetrwał trzęsienie ziemi. Spacerując deptakiem przyległym do portu napotykaliśmy właścicieli tawern, którzy dawali z siebie wszystko, aby zachęcić przechodniów do spróbowania serwowanych wewnątrz specjałów. Daliśmy się skusić, a wybór padł na nieznaną nam do tej pory mussakę, która nie bez przyczyny uznawana jest za pozycję obowiązkową wśród greckich potraw. W porcie spotkaliśmy również najbardziej charakterystycznego mieszkańca, a zarazem symbol wyspy – żółwia Caretta caretta, który pływał wokół licznych jachtów i żaglówek.

Zakynthos
Port w Zakynthos
Miasto Zakynthos

Dzień 3. 

Dzień trzeci był dniem, w którym wybraliśmy się na Wielką Grecką Wycieczkę  zorganizowaną przez biuro podróży Grecos. Zwiedziliśmy kolejno skalne groty zwane Blue Caves, park Askos, słynną Zatokę Wraku, oliwiarnię Vouno i na zakończenie winiarnię Solomos.

Trasa wycieczki wiodła niemal przez całą długość wyspy, przemierzyliśmy zarówno niewielkie miasteczka położone na równinie, jak i najwyższe wzniesienia, przez które prowadziła kręta i wąska droga. Dzięki zaangażowaniu pani przewodnik, która chętnie dzieliła się swoją ogromną wiedzą na temat Grecji i obyczajów mieszkańców, żaden szczegół na trasie wycieczki nie umknął naszej uwadze.

Pierwszym celem podróży był ponad godzinny rejs ukazujący zarówno budującą, jak i niszczącą siłę natury w postaci grot oraz łuków wyżłobionych w nadmorskich klifach. Mieliśmy okazję płynąć łodzią, na której dzięki przeźroczystej części pokładu podziwiać można było morskie dno.

Błękitne Groty
Błękitne Groty

Park Askos to niezwykłe miejsce położone na kamienistych wzgórzach, ukazujące śródziemnomorską florę i faunę. To tutaj można zobaczyć jak rosną pistacje, nakarmić daniela lub szopa pracza, a także dowiedzieć się, jak rozróżnić płeć u żółwi lądowych.

Park Askos
Park Askos

Przyszedł czas na punkt kulminacyjny wycieczki, czyli słynną Zatokę Wraku. Widok z punktu widokowego, położonego na 300-metrowym klifie, na wybrzeże oraz zaliczaną do jednej z 10 najpiękniejszych plaż świata, zapiera dech w piersiach. Lazurowa woda oraz wyłaniające się z niej białe klify porośnięte śródziemnomorską roślinnością tworzyły miejsce do tej pory znane nam tylko z pocztówek oraz folderów reklamowych biur podróży, które jak się okazało wcale nie były podkoloryzowane. Owe miejsce znane jest również, szczególnie Polakom za sprawą pewnego Greka, prowadzącego stragan z miejscowymi alkoholami, miodami, słodyczami i jego niezwykle pomysłowych chwytów marketingowych.  My również po wcześniejszej degustacji znaleźliśmy coś dla siebie, ale o tym później.

Zatoka Wraku
Zakynthos Biedronka

Podróż po wyspie upływała nam na dzieleniu się wrażeniami i zachwytami nad pięknem natury. Kolejny postój związany był z najczęściej występującą rośliną na wyspie, mianowicie drzewem oliwnym. Jednak to, które zobaczyliśmy budziło podziw nie tylko ze względu na rozmiar, ale również wiek, który szacuje się na około 2500 lat.

Oliwne drzewo było zapowiedzią tego, co mieliśmy za chwilę zobaczyć. Dzięki uprzejmości właścicieli oliwiarni Vouno, poznaliśmy bliżej aspekty uprawy oliwek oraz produkcję oliwy, z której słynie wyspa. Tutaj również nie obyło się bez degustacji przepysznych smakowych oliw oraz past z oliwek, a następnie zakupów.

Drzewo oliwne
Drzewo oliwne
Oliwa

Mówiąc o Grecji, nie sposób nie wspomnieć o greckim winie, znanym już od starożytności. Na Zakynthos najpopularniejsze jest to pochodzące z rodzinnych winnic Solomosa. Tam również nie mogło nas zabraknąć. Córka właściciela szczegółowo przedstawiła nam proces produkcji wina, a my w tym czasie mogliśmy odpocząć w chłodnej piwnicy winiarni pośród beczek, w których leżakowały wytworne trunki.

Zbliżał się wieczór, a my wracaliśmy do naszego zacisznego hotelu z ogromnym bagażem wspomnień  i tysiącem zdjęć.  Po powrocie poszliśmy na plażę by pod rozgwieżdżonym niebem napić się wina i wznieść toast za nas i za naszą Wielką Grecką Przygodę. Wino, bo to właśnie je kupiliśmy u Greka z Zatoki Wraku, było białe, słodkie, smakowało słońcem i morzem, nie miało etykiety, nie wiemy o nim nic, ale wiemy, gdzie je kupić i wiemy, że kiedyś znów się go napijemy.

Winiarnia

Dzień 4. 

Kolejne dni mieliśmy zamiar spędzić na odpoczynku i plażowaniu, jednak naturę odkrywcy nie łatwo jest oszukać… przecież wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia, w drogę! Wybór padł na wioskę Vassilikos. W tym zacisznym miejscu, można odnieść wrażenie, jakby nikt nie liczył czasu. Mieszkańcy popijają kawę w przydrożnej tawernie, inni chronią się w cieniu porośniętych winoroślami altan. Nam o tej godzinie w pracy, kierownik dokładałby na biurko kolejną stertę dokumentów do zapoznania. My mieliśmy jednak na tamtą chwilę poważniejszy problem, mianowicie jak zdobyć i spróbować smaku cytryny dojrzewającej w greckim słońcu. Udało się! Pewna niezmiernie uprzejma grecka gospodyni, na naszą prośbę o dwie cytryny, przyniosła nam reklamówkę, którą szybko napełniła zrywanymi z drzewa ogromnymi, pachnącymi cytrusami, dorzucając z uśmiechem na ustach żółtego melona.

Cytryny greckie

Dzień 5. 

Już od rana zajęliśmy leżaki nad samą wodą. Czas upływał na plażowaniu, pływaniu i nurkowaniu. Tak eksplorowaliśmy brzeg Morza Jońskiego odkrywając różne gatunki ryb, jeżowce, krewetki i rozgwiazdy. Chcąc zachować fragment tamtejszego cudownego, podwodnego świata na dłużej, zebraliśmy różnorodne muszelki i kamyki, które przywieźliśmy do domu.

Rozgwiazda
Krab

Dzień 6. 

Rozpoczął się śniadaniem złożonym z różnych serów, omleta i małych crossantów,  które zjedliśmy na naszej ulubionej ławce z widokiem na plażę Porto Zorro. Później udało nam się dotrzeć autostopem do Argassi, gdzie zamierzaliśmy kupić pamiątki. Miejscowość tętniła życiem. Wzdłuż głównej ulicy rozlokowane są restauracje, kawiarnie, kluby oraz liczne sklepy, dlatego nie było problemu z kupnem pamiątek, a w szczególności tak oczekiwanych przez naszych przyjaciół magnesów na lodówkę.

Zwabieni zapachem trafiliśmy do tawerny, której specjalnością są ryby oraz owoce morza. Na talerzu tym razem była dorada oraz zestaw greckich specjałów, jak na przykład faszerowana papryka i placuszki z cukinii z sosem tzatziki. Wracając autobusem wsłuchiwaliśmy się w greckie piosenki lecące w radio, do których nieśmiało podśpiewywał kierowca.

Zakynthos ławka

Dzień 7. 

Z pozoru zaczął się jak każdy wcześniejszy, jednak po głowach chodził nam pewien plan, który po południu miał się zrealizować. Potrzebowaliśmy do tego fotografa. Z pomocą nadeszły poznane wcześniej dwie Panie – Ania i Ewa, które bez zastanowienia zgodziły się wykonać naszą małą grecką sesję ślubną. Wyspa Zakhytnos z jej pięknymi widokami stanowiła doskonałe tło dla nowożeńców, a panie fotografki stanęły na wysokości zadania. To musiało się udać i się udało.

Jeszcze tego dnia, wieczorem skorzystaliśmy z okazji i zabawiliśmy się przy greckich rytmach, próbując pierwszy raz Ouzo i żegnając ostatni zachód słońca, który mieliśmy okazję tam zobaczyć…

Podróż poślubna na Zakynthos

Grecja była dla nas podróżą marzeń, przypieczętowaniem wyjątkowej chwili w naszym życiu. Wyspa Zakhytnos jest miejscem, do którego wracamy myślami każdego dnia. Przygotowując różne potrawy w zaciszu domowym sięgamy do szafki po oliwę z oliwiarni, zerwany po drodze liść laurowy lub gałązkę tymianku. Pijąc kawę w salonie widzimy nasz pamiątkowy słoik z zebranymi muszelkami i kamykami, które przypominają wszystkie chwile spędzone na wyspie. Kiedy jesteśmy zmęczeni, powracamy tam ponownie, aby nasycić myśli spokojem, ciepłem i pięknem. Jesteśmy wdzięczni naszym rodzicom, którzy zrobili nam taki prezent i mamy nadzieję, że uda nam się wygrać dla nich voucher, dzięki któremu przekonają się jak pięknie pachnie Grecja, jak zaraża swoim klimatem, jak uzależnia.

Wpis powstał w ramach konkursu „Grecja Waszym Okiem”. Opowiedz nam o swoich Wielkich Greckich Wakacjach i również zawalcz o voucher na wakacje w Grecji o wartości 4 000 zł! 

Join the discussion 2 198 komentarzy

 • zorivare worilon napisał(a):

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable activity and our whole group will be thankful to you.

 • SaabAuto-ol napisał(a):

  [U – Общие технические РІРѕРїСЂРѕСЃС‹. Обсуждение новостей РІ РјРёСЂРµ авто. Обмен опытом.[/U – [URL=https://saabclub.xf2.site/index.php?forums/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA.27/ – авто клуб – сааб[/URL – [B – Автосервисы Рё Автомагазины.[/B –

 • visit us napisał(a):

  I always emailed this web site post page to all my contacts,
  as if like to read it afterward my links will too.

 • Movers napisał(a):

  Hey there! I’ve been following your web site
  for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas!

  Just wanted to say keep up the great job!

 • Gym napisał(a):

  Wonderful goods from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you’re just too magnificent.
  I actually like what you’ve received here, certainly like what you’re saying and the best way wherein you are saying it.

  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.

  I can not wait to learn much more from you. That is actually a wonderful website.

 • Hi, this weekend is nice designed for me, as
  this point in time i am reading this wonderful
  educational paragraph here at my home.

 • slot gacor terbaik napisał(a):

  Have you ever thought about creating an ebook
  or guest authoring on other blogs? I have a blog based
  upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 • Excellent blog here! Also your web site loads up very
  fast! What host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • son and mom xxx napisał(a):

  Admiring the dedication you put into your website and detailed information you offer.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • hire a hacker cheap napisał(a):

  I conceive you have observed some very interesting points, thanks for the post.

 • 먹튀검증 사이트 napisał(a):

  Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you need any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be really appreciated!

 • Hi, i believe that i noticed you visited my blog so i came to “go back the want”.I’m attempting to to find issues to improve my website!I suppose its ok to make use of a few of your concepts!!

 • 먹튀검증 napisał(a):

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just
  sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for inexperienced blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 • Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly also talk over with my web site =). We will have a link alternate arrangement between us!

 • lina napisał(a):

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 • Numbers Bocklage napisał(a):

  I will immediately seize your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know in order that I may subscribe. Thanks.

 • Sheldon Gardon napisał(a):

  I really like your writing style, wonderful info, thank you for putting up :D. „You can complain because roses have thorns, or you can rejoice because thorns have roses.” by Ziggy.

 • Gilda Ednie napisał(a):

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 • Laurinda Weimann napisał(a):

  Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I’m happy to find numerous useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • Evelia Schlater napisał(a):

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 • Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m glad to find a lot of helpful info right here within the put up,
  we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 • I think everything posted was actually very logical.
  But, consider this, suppose you added a little content?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but suppose you
  added a post title that makes people want more? I mean Wielka Grecka Podróż Poślubna na Zakynthos | Grecja na żywo
  is a little plain. You might look at Yahoo’s front page and watch how they create news titles to grab
  viewers to click. You might try adding a video
  or a picture or two to get people interested about what
  you’ve written. In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 • Pop Music napisał(a):

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you
  have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
  I never seem to get there! Cheers

 • Its like you read my mind! You appear to understand so much about this, like you wrote the e book in it or something.
  I think that you just could do with a few % to power the message home a little bit,
  but instead of that, that is wonderful blog.
  A great read. I will definitely be back.

 • Wiertarka Opis napisał(a):

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…

 • aid for ukraine napisał(a):

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice procedures and we are
  looking to exchange solutions with other folks, why
  not shoot me an email if interested.

 • Basenjimom napisał(a):

  Great site you have got here.. It’s difficult to find high quality writing
  like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 • find more info napisał(a):

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 • video reklama napisał(a):

  hi!,I love your writing very much! percentage we communicate extra approximately your post
  on AOL? I require an expert in this house to unravel my problem.
  May be that’s you! Taking a look forward to look you.

 • internet dating napisał(a):

  Today, I went to the beachfront with myy children. I found a sea shell and
  gave it to my 4year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She plsced
  the shell to her ear annd screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched herr ear. Shee never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off toplic but I had to tell someone!

 • I was able to find good information from your articles.

 • An fascinating discussion is worth comment. I think that you should write more on this subject, it won’t be a taboo subject but usually individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 • I see something genuinely interesting about your site so I saved to my bookmarks.

 • firmowe imprezy napisał(a):

  But wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the subject matter is real excellent. „In business school classrooms they construct wonderful models of a nonworld.” by Peter Drucker.

 • KIU Ggaba Road napisał(a):

  I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it.
  I have got you bookmarked to look at new things you post…

 • Its fantastic as your other blog posts : D, thanks for putting up. „To be able to look back upon ones life in satisfaction, is to live twice.” by Kahlil Gibran.

 • geotextile napisał(a):

  Hello, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, could check this?K IE nonetheless is the market chief and a huge portion of folks will leave out your wonderful writing due to this problem.

 • EasyHoster napisał(a):

  After research a number of of the weblog posts in your website now, and I actually like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking again soon. Pls try my website online as nicely and let me know what you think.

 • I used to be recommended this web site by way of my cousin. I’m no longer certain whether or not this post is written by means of him as no one else know such particular about my difficulty. You are amazing! Thank you!

 • Taxi in Arnhem napisał(a):

  Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read extra of your helpful information. Thank you for the post.
  I will certainly return.

 • Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 • hire a computer hacker napisał(a):

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 • pgslot napisał(a):

  I am curious to find out what blog system you have been working with?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded.
  Do you have any suggestions?

 • CBD In Wyoming napisał(a):

  I gotta bookmark this web site it seems very helpful handy

 • Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out much. I am hoping to offer something again and help others such as you aided me.

 • Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 • Prediksi Sbobet napisał(a):

  You actually make it appear really easy together with your presentation however I find
  this matter to be actually something which I feel I’d by no means understand.
  It kind of feels too complex and extremely broad for me.
  I’m having a look forward on your subsequent put up, I’ll try to
  get the hold of it!

 • Thank you for another informative website. Where else may I get that kind of information written in such an ideal way? I’ve a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.

Zostaw odpowiedź