Kos na rowerze

Kategoria: Aktywnie, Okiem Grecosa
Kierunek: Kos  

Grecja to raj dla plażowiczów i mekka dla miłośników historii. Co jednak z osobami, które upodobały sobie aktywny sposób spędzania wolnego czasu? O ile amatorzy sportów wodnych na każdej greckiej wyspie znajdą coś dla siebie, to cykliści muszą uważniej dobierać kierunek do swoich upodobań. Podpowiadamy więc – jeśli rower, to zdecydowanie Kos

Rowerzyści w mieście Kos

Wyspa, oprócz tego, że jest pięknie położona u wybrzeży Turcji, w archipelagu Dodekanezu na Morzu Egejskim, to oferuje również doskonałą infrastrukturę dla miłośników dwóch kółek. Na urlop pod znakiem roweru warto wybrać się tam w maju lub we wrześniu czy październiku, kiedy upały nie dają się tak mocno we znaki, a i drogi są mniej oblegane przez turystów.

Ścieżki rowerowe na Kos

To właśnie na tej niewielkiej, bo liczącej nieco mniej niż powierzchnia Wrocławia (sic!), wyspie powstały pierwsze ścieżki rowerowe w Grecji. Zapewne pomysłodawców skłoniło do tego idealne ukształtowanie terenu wyspy, która mimo kilku wzniesień, jest dość płaska, a drogi prowadzą w taki sposób, aby można było omijać pagórki. Dzięki temu wyspa jest doskonała nawet dla początkujących rowerzystów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spragnieni wysiłku spróbowali swoich sił na trudnych podjazdach, jak np. na górę Dikeos (846 m n.p.m.). Trasa należy do wymagających, ale widoki na szczycie zrekompensują trud z nawiązką.

O ile północ wyspy jest doskonale przygotowana na wycieczki rowerowe, to południe już nieco gorzej wypada na jej tle. Wśród tras rowerowych jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Oto kilka z nich:

Trasy rowerowe na Kos - ŁATWE

  1. 13 km: zacznij w Psalidi i kieruj się wzdłuż portu, kończąc na plaży Faros. To oficjalnie wyznaczona trasa rowerowa na Kos, bardzo łatwa do przejechania, bo w całości jest idealnie płaska.
  2. 23 km: trasę z Psalidi przez Faros warto wydłużyć o kolejne 10 km, dojeżdżając aż do Tigaki. Droga prowadzi wzdłuż plaży, więc cudowne widoki gwarantowane!
  3. 15 km: wyrusz rowerem z miasta Kos i kieruj się na wschód wzdłuż wybrzeża. Po drodze miniesz miejscowość Psalidi, a kawałek dalej również wartą polecenia plażę Ammos. Trasa jest łatwa, a widoki wprost zapierają dech! Jeszcze kawałek pedałowania i dotrzesz do Agios Fokas, gdzie zakończysz wyprawę w leczniczych naturalnych termach siarkowych Embros. 40-stopniowa woda nie tylko pozwoli się zrelaksować, ale również doskonale wpłynie na stan skóry, włosów i paznokci.
Rowery zaparkowane w mieście Kos
Para na rowerach na ścieżce rowerowej w mieście Kos
Leżaki i parasole na plaży Tigaki, na wyspie Kos

Trasy rowerowe na Kos - ŚREDNIEJ TRUDNOŚCI

1.10 km: dość wymagająca trasa z Kardameny do Pawiego Lasu (Plaka Forest). Znajduje się tu największe skupisko pawi na wyspie. Po drodze miniesz wioskę Antimachia, gdzie stoi odrestaurowany młyn, jakich kiedyś na Kos było pełno.

Bulwar w Kardamenie
Paw trzymany na rękach przez turystę w Plaka Forest na Kos

2. 23 km: dość wymagająca wycieczka z Kardameny do Kefalos prowadzi przez Antimachię, wzdłuż Pawiego Lasu, a następnie w dół na półwysep Kefalos. Na miejscu czeka plaża Paradise, ruiny dawnej twierdzy, bazylika św. Stefana, zabytkowe młyny i antyczny pałac, a także piękna zatoka Kochilari i punkt widokowy, z którego można podziwiać całą okolicę (podjazd tam jest jednak bardzo stromy).

Antimachia, Kos
Widok na bezludną wysepkę Kastri u wybrzeży Kos.
plaża Paradise na wyspie Kos

Trasy rowerowe na Kos - TRUDNE

  1. 30 km: kontynuując podróż z Psalidi, przez Faros oraz Tigaki i odbijając na południe, dotrzesz aż na szczyt góry Dikeos. Po drodze zobaczysz słone jezioro i Kos Natural Park w wiosce Zia. Z wioski rozciągają się spektakularne widoki, szczególnie warte zobaczenia o zachodzie słońca. Sam dojazd też jest bardzo malowniczy, bo na miejsce prowadzą liczne serpentyny, ale musisz liczyć się z tym, że trasa jest wymagająca, bo prowadzi pod górę. Jeśli na tym etapie opadasz z sił, to rozłóż się wygodnie na jednym z hamaków w Zia i delektuj pięknem okolicy. Jeśli jednak wciąż mało Ci wrażeń, to kontynuuj podróż na szczyt góry Dikeos. Miej jednak w pamięci, że ostatnie 20 metrów po niemal pionowej górce trzeba już pokonać z rowerem na plecach.
Widok na najpiękniejszy zachód Słońca na Kos z wioski Zia

Już teraz zainspiruj się widokami towarzyszącymi Ci podczas wypraw rowerowych na Kos:

Sprzęt do podstawa

Infrastruktura rowerowa na Kos przystosowana jest do tego, by spełnić oczekiwania zarówno osób początkujących, jak i profesjonalistów. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się niemal przy każdym hotelu, a najwięcej można ich znaleźć w stolicy wyspy – mieście Kos. W zależności od tego, którą trasą wymarzyłeś sobie przejechać i jak oceniasz swoje możliwości, możesz tu wypożyczyć wygodny rower miejski czy też wysokiej klasy rower górski. Koszt wynajęcia roweru turystycznego to ok. 5 euro za dobę. Od ok. 15 euro na dobę zaczyna się koszt wynajęcia profesjonalnych rowerów górskich.

Rower oparty o barierkę, bezdroża Kos, zachodzące słońce

„Rower jest wielce OK. Rower to jest świat”

Wybierając się na wakacje na Kos, warto przeznaczyć na wycieczkę rowerową chociaż jeden dzień. Wyspa jest na tyle mała, że podczas pobytu będziesz w stanie zobaczyć najciekawsze miejsca i poleniuchować na plaży, a dodatkowy ruch z pewnością dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie. Do tego poruszając się na rowerze możesz dojechać w miejsca, do których nie dotarłbyś samochodem czy lokalnymi środkami komunikacji. Będziesz mieć też więcej czasu, aby podziwiać niesamowite, otaczające z każdej strony widoki, spotkać miejscowe zwierzęta i roślinność. Jeśli jesteś ciekaw odkrywania piękna wyspy, polecamy po prostu popuścić wodze fantazji i popedałować, gdzie koła poniosą.

Z pewnością znajdziesz tam coś, co Cię zachwyci, tak jak Dorotę Wellman:

SZEROKIEJ DROGI!