Lefkada: pomysły i atrakcje na wyjątkowy urlop

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Lefkada  

Czwarta pod względem wielkości Wyspa Jońska i prawdopodobnie najmniej poznana z całego archipelagu roztacza przed turystami niezliczone możliwości spędzania urlopu. Na Lefkadzie dobrze będą się czuli zarówno beztroscy plażowicze, jak i żądni wrażeń miłośnicy sportów wodnych lub nocnego życia. Lefkada to raj dla fanów windsurfingu, stawia wyzwania zapalonym rowerzystom i oferuje szlaki piesze poza utartymi ścieżkami fanom trekkingu. Pomysłów na urlop na Lefkadzie jest naprawdę bez liku, a atrakcji na Lefkadzie nie brakuje!

Najpiękniejsze plaże Lefkady

Porto Katsiki

Porto Katsiki to plaża – ikona. Naturalna wizytówka Lefkady oczarowuje przede wszystkim intensywnością kolorów i kontrastami. Majestatyczne białe klify wapienne pną się w górę zwieńczone bujną zielenią. U stóp klifu rozciąga się naturalnie piękna, piaszczysto-żwirowa  plaża obmywana przez turkusowe wody Morza Jońskiego. Słowa stają się zbędne. Porto Katsiki trzeba zobaczyć! Będąc na miejscu nie przeocz punktu widokowego przy parkingu, z którego podziwiać można cały 800-metrowy półksiężyc piasku.

Plaża Egremni

Przez wielu określana mianem najpiękniejszej plaży na Lefkadzie, Egremni konkuruje o pierwszą pozycję z powszechnie znaną Porto Katsiki. Z pewnością jest mniej oblegana – a zatem jeszcze bardziej rajska – gdyż prowadzi do niej 350 schodów. Pod wrażeniem widoków łatwo zapomnieć, że trzeba będzie się po nich wspiąć po skończonym plażowaniu.

Plaża Milos

O ile dwie topowe plaże Lefkady – Porto Katsiki i Egremni – łatwo wskazać, o tyle liczne pozostałe zestawiane są w wielu subiektywnych rankingach w różnoraki sposób. Nasz wybór padł na Plażę Milos ze względu na podobieństwo do tej pierwszej, można by rzec “Porto Katsiki północy”. Obie te plaże zlokalizowane są na zachodnim wybrzeżu wyspy, w odległości 30 km od siebie. Stanowią zatem alternatywę wobec siebie zarówno pod względem dostępności w szczycie sezonu, jak i bazy wypadowej turystów.

i wiele innych...

Lefkada skrywa natomiast niezliczone możliwości, jeśli chodzi o wybór i różnorodność plaż. 

Plaże zachodniego wybrzeża:

 • cztery sąsiadujące ze sobą: Kalamitsi, Kavalikefta, Petra, Avali;
 • plaża Kathisma;
 • Agios Nikitas;
 • plaża Pefkoulia.

 

Południowe wybrzeże:

 • Agiofili
 • Plaża Vassiliki

 

Plaże na wschodzie Lefkady:

 • Poros
 • Mikros Gialos
 • Sivota
 • Nidri

Warto zobaczyć je na własne oczy i samodzielnie ocenić ich piękno według własnego gustu.

Część tych niezwykłych plaż zobaczysz w naszym filmie:

Lefkada na aktywny wypoczynek

Kościół Proroka Eliasza

Fani górskich wędrówek malownicze plaże Lefkady i całe jej otoczenie podziwiać mogą z góry. Najwyższy szczyt wyspy, Stavrotas (Elati), sięga 1158 m n.p.m., a jego szczyt wieńczy biało-niebieski kościół Proroka Eliasza. Na wyspie pełnej plaż trekking wciąż pozostaje niszową aktywnością. Możesz się więc spodziewać kameralnej atmosfery na szczycie i widoków tylko dla Twoich oczu. A ze szczytu przy dobrej aurze widać całą Lefkadę oraz wszystkie jej satelitarne wysepki.

Przylądek Dukato

Południowo-zachodni kraniec wyspy to przylądek spotykany w przewodnikach pod dwiema nazwami: Dukato lub Lefkas. Rzekomo to stąd w morską głębię w VI w. p.n.e. rzuciła się grecka poetka Safona. Tradycja głosi, że uczyniła to w imię miłości po tym, jak opuścił ją ukochany. Niektóre źródła podają jednak mniej romantyczny scenariusz, według którego Safona powróciła na Lesbos i tam w samotności doczekała późnej starości. Trudno o rozstrzygnięcie sporu. Niewątpliwie jednak miejsce to pełne jest magii i uroku. Droga wiedzie przez przylądek aż do 100-metrowego urwiska, na którym od 1890 roku wznosi się 14-metrowa latarnia morska. Całe zachodnie wybrzeże Lefkady to niemalże jedna długa pocięta klifami plaża. Właśnie ta część wyspy kusi i przyciąga turystów z całego świata.

Windsurfing na Lefkadzie

Plaże Agios Ioannis i Vassiliki zapewniają doskonałe warunki do windsurfingu i kitesurfingu przez cały sezon letni. Wiatr wieje tam ze średnią siłą 6 stopni w skali Beauforta. Ponadto obydwie plaże mają bogate zaplecze turystyczne. Na miejscu można znaleźć wypożyczalnie sprzętu i zapoznać się z ofertą zajęć indywidualnych. Porto Vasiliki z biegiem lat stała się mekką dla miłośników wszelkich sportów wodnych i jednym z największych kurortów Lefkady. Jest więc miejscem idealnym dla fanów błogiego relaksu w prywatnej willi po dniu pełnym wrażeń. Jednym z popularnych wyborów wśród windsurferów jest także wspomniana wcześniej plaża Milos.

Rajska Odyseja

Inną ekscytującą ciekawostką dotyczącą Lefkady jest fakt, że archeolodzy od dawna łączą ją z Homerem, legendarnym greckim poetą. W Odysei, która jest jednym z najpopularniejszych dzieł poety, Homer wspomina o miejscu zwanym Itaka. Niemiecki naukowiec i archeolog Wilhelm Dörpfeld przez lata prowadził wykopaliska w celu poznania prawdziwej tożsamości wyspy jako powiązanej z Homerem. Jego argumentacja wskazuje, że skoro Homer powiedział, że do jego Itaki można dotrzeć pieszo, to musiałaby to być właśnie Lefkada – jedyna wyspa połączoną z lądem groblą. Nie zmienia to faktu, że wyspa Itaka jest bliską sąsiadką opisywanej Lefkady i stąd jedną z topowych propozycji morskiej przygody na wyspie jest rejs Rajska Odyseja. To propozycja dla fanów przygód, starożytnej mitologii i kąpieli w morskiej toni! Podczas rejsu po Morzu Jońskim poznać można te mniej znane wyspy, a wśród nich między innymi Meganisi, Madouri czy Skorpios – prywatna wyspa rodziny Onassisów. Wycieczka z charyzmatycznym kapitanem pełna jest pozytywnej energii. Nie brakuje również chwili na błogi relaks czy snurkowanie w jaskini. O podróż pełną tańca, historii, tradycji i nęcących smaków zapytaj na miejscu rezydenta. Tymczasem możesz już teraz poczuć klimat tej wyprawy:

Co jeszcze warto zobaczyć na Lefkadzie?

Nidri

Nidri jest największym kurortem turystycznym na Lefkadzie, a jednocześnie podobno jedną z najtańszych miejscowości na wyspie. Nic więc dziwnego, że jest popularnym wyborem wśród turystów. Równolegle z główną ulicą miasteczka biegnie deptak. Obfitują one w liczne sklepy z pamiątkami, tawerny i kawiarnie. Kurort tętni życiem całą dobę. Poza centrum Nidri zapewnia turystom także dostęp do urokliwej plaży. Co jeszcze warto zobaczyć w kurorcie i okolicy?

 • Spacerując w porcie w Nidri nie sposób przeoczyć pomnik Arystotelesa Onassisa. Do niego należała niegdyś zlokalizowana nieopodal wysepka Skorpios.
 • W sąsiedztwie Nidri w kościele Agia Kiriaki znajduje się grób wspomnianego wcześniej niemieckiego archeologa, Wilhelma Doerpfelda. Choć ostatecznie nie udało mu się dowieść, by Lefkada była Homerycką Itaką, to jego badania przyczyniły się do odnalezienia wielu cennych zabytków.
 • W tym samym kościele co roku na początku lipca odbywa się trzydniowy Festiwal Agia Kiriaki na cześć patrona wioski Vlicho. Wybrzeże zamienia się wówczas w jeden wielki bazar, a wydarzeniu towarzyszą występy lokalnych artystów. Nie lada gratka dla turystów aktualnie przebywających w Nidri, by poznać tradycje i wyspiarskie życie Grecji.
 • Alternatywę dla kąpieli słonecznych i morskich stanowią wodospady Rachi, oddalone o 3 km od centrum Nidri. Przed upałem można się skryć na leśnym dukcie prowadzącym wprost do orzeźwiających, słodkich wód wodospadu.

Miasto Lefkada

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, nazywane czasem dla odmiany Lefkas. Zamieszkuje je ok. 14 z 20 tysięcy mieszkańców całej wyspy. Miłośników greckich wysp nie zaskoczy fakt, że jest to jedyne miasto na wyspie. Co warto zobaczyć w mieście Lefkada?

 • Imponująca marina z ponad półtorakilometrowym falochronem. W szczycie sezonu cumuje tu nawet kilkaset łodzi oraz jachtów.
 • Park Poetów – Bosketo – to zielony fragment miasta, tuż przy marinie, w którym w postaci popiersi upamiętniono twórców greckich urodzonych na wyspie. 
 • Tętniący życiem Plac Antistaseos wieńczący główny deptak miasta, ulicę Ioannou Mela.
 • Kościół Świętego Spirydona (Agios Spiridonas) z XVII wieku. W kubaturze budynku wyraźnie widać wpływy kultury weneckiej przez kilka wieków obecnej na Wyspach Jońskich.
 • Fani historii znajdą wytchnienie od letnich upałów w Muzeum Archeologicznym.

Atrakcje w najbliższej okolicy miasta:

 • Górujący ponad miastem klasztor Panagia Faneromeni (Objawienia NMP), oddalony o 45 minut spaceru od centrum stolicy.
 • Za miastem rozciąga się laguna Ivari, będąca siedliskiem rozmaitych gatunków ptaków.
 • Na zachód od laguny, na plaży Agios Ioanis podziwiać można 4 z 12 zbudowanych tam niegdyś wiatraków.
 • Na stałym lądzie, połączona z miastem kilometrową groblą, znajduje się forteca Agia Mavra (Santa Maura) z 1300 roku. Jest to jeden z najbardziej interesujących średniowiecznych obiektów obronnych w Grecji. 

Miasto Lefkada stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania wyspy i kontynentu. 

Kto by się spodziewał tylu atrakcji i tylu możliwości na tak niepozornej wyspie, prawda? To teraz wyobraź sobie, że nie wszystkie pomysły zostały jeszcze wyczerpane!

Położenie Lefkady w sercu archipelagu Wysp Jońskich oraz połączenie jej z kontynentem daje nieskończone możliwości na cieszenie się Wielkimi Greckimi Wakacjami. Każdy może napisać tu własną historię.