Marzysz o Atenach? Odwiedź Attykę i jej piękne plaże!

Kategoria: Okiem Grecosa

Jest wiele znanych kierunków na mapie Grecji. Większość z nas bez mrugnięcia okiem jest w stanie wskazać, gdzie znajduje się Kreta, Zakynthos czy Rodos. Mimo, że w tych miejscach bywałem niejednokrotnie, to już od dawna moje serce należy do Attyki. Kiedy opowiadam o miejscu mojej pracy, nazwa wspomnianego regionu wywołuje na twarzach lekką konsternację. Aby uniknąć dalszego zakłopotania, szybko dorzucam słowo Ateny i nagle wszystko staje się o wiele jaśniejsze. Z tego powodu poczułem, że nadeszła odpowiednia pora, aby raz, a dobrze rozprawić się z tym tajemniczym zagadnieniem i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania związane z tą częścią Grecji: Co to jest Attyka? Czy Attyka to Ateny? Czego oczekiwać po wakacjach w tym regionie? Mam nadzieję, że już niedługo Twoja walizka będzie spakowana, a na bilecie lotniczym będziesz mieć napisane „kierunek: Attyka”.

Co to jest Attyka?

Attyka to kraina, która swoim zasięgiem obejmuje cały półwysep rozciągający się na południe od Beocji, na wschód od półwyspu Peloponez, aż po drugą największą grecką wyspę na wschodzie – Evię. Od strony południowej oblewają ją wody Morza Egejskiego wraz z cudowną Zatoką Sarońską, której wody są błękitne i zawsze o zadowalającej temperaturze. Sama Attyka wabi swoimi uroczymi i piaszczystymi plażami, na których kąpieli słonecznych chętnie zażywa ludność lokalna, jak i przybywający tutaj turyści. Jedną z najpiękniejszych plaż na półwyspie Attyckim jest plaża Maratonu, znana ze względu na lokalizację słynnej bitwy pomiędzy Ateńczykami a Persami w 480 r.p.n.e. Tuż obok leży niesamowita plaża Parku Narodowego Schinias, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejną wartą uwagi plażą jest Loutsa w miejscowości Artemida, gdzie oprócz złotego piasku latem można zatopić się w tamtejsze bogate życie nocne.

Piękna plaża w Attyce
Turkusowa woda w Attyce w Grecji

Kierując się dalej na południe można trafić do rozsławionego niegdyś Lavrio. Mała miejscowość, która w starożytności znana była z kopalni srebra, dzisiaj jest miejscem, w którym można zrobić krótki przystanek na kawę udając się do jednego z najpiękniejszych przylądków w tej części Grecji, czyli Przylądka Sounio. Znajdująca się tam wspaniale utrzymana świątynia Posejdona jest sceną dla jednych z najpiękniejszych zachodów słońca, które poruszają nawet najbardziej wybrednych. Uwaga! Te widowiska są bardzo uzależniające i już nigdy żaden zachód słońca nie będzie taki piękny jak właśnie na wspomnianym przylądku! Nie można nie wspomnieć także o zachodnim wybrzeżu, gdzie rozciągają się ekskluzywne resorty skierowane swoimi fasadami w stronę Zatoki Sarońskiej.

Przylądek Sounio w Grecji, zachód słońca

Ateny - serce Grecji

Attyka mimo swojej niepodważalnej atrakcyjności nie zostałaby w pełni opisana, gdyby w ogóle nie wspomnieć o Atenach. Jest to główny ośrodek miejski w kraju i oczywiście stolica Grecji. Na powierzchni 412 kilometrów kwadratowych mieszka około 4 miliony ludzi, co powoduje, że miasto jest jednym z najgęściej zaludnionych w całej Europie. Ateny przesiąknięte są wspomnieniami niegdysiejszej świetności, stworzonej przez żyjących tam filozofów, strategów czy artystów, o których pamięta się aż po czasy dzisiejsze. Dowody dawnej potęgi sławnego polis spotkać można tutaj na każdym kroku. Same odwiedziny miasta będą niezapomnianą przygodą. Z jednej strony ma się do czynienia z jednymi z najważniejszych zabytków na świecie, takimi jak Akropol, grecka i rzymska agora czy teatr Dionizosa. Z drugiej strony można zapoznać się z miastem nowoczesnym, które jest w ciągłym ruchu i nigdy nie śpi. 

Zobacz te niezwykłe miejsca Okiem Grecosa!

Współczesne Ateny to szybkie życie, najlepsi szefowie kuchni w kraju i bogate życie kulturowe. To także niekończący się gwar poruszających się samochodów i głośnych rozmów przy kawiarnianych stolikach. Udając się do tego miasta należy być przygotowanym na kolorowe ulice pełne wielokulturowego tyglu, które przyciągają chętnych nowych doświadczeń.

Grecy siedzący przy stolikach wieczorem w Atenach

Ateny zawsze blisko - hotele w Attyce

Już po pierwszych wrażeniach wnioski nasuwają się same: Attyka jest miejscem od zawsze wzbudzającym zainteresowanie, gdzie można w spokoju odpocząć i ponownie naładować do pełna swoje baterie. W tym samym momencie można także aktywnie zwiedzać, odkrywać i karmić swoją ciekawość dzięki niezliczonym zabytkom. Attyka jest relatywnie niewielką przestrzenią, gdzie wszędzie jest blisko. Warto więc zastanowić się nad wyborem hotelu, w którym chciałoby się połączyć ze sobą wspomniane dwie formy wypoczynku. Jedną z pierwszych propozycji jest przyjazny hotel Golden Coast. Szukać go na mapie należy pomiędzy poruszającym naszą wyobraźnię Maratonem, a malutkim Nea Makri. Jego lokalizacja pomiędzy górami, a Morzem Egejskim sprawia, że spędzane w nim momenty nabierają dodatkowego uroku. Położony na rozległym obszarze jest jednym z najlepszych opcji na rodzinne wakacje w Grecji.

Widok na basen hotelu Golden Coast

Poszukując bardziej kameralnych obiektów, ale nadal kuszących swoją elegancją i szykiem, trzeba spojrzeć w stronę zachodniego wybrzeża. Pomiędzy niewielką rybacką wioską Palea Fokea, a zdecydowanie większą Saronidą znajduje się butikowy hotel Plaza Resort. Miejsce, z którego swoje szerokie ramiona rozpościera Zatoka Sarońska, przyciągająca niesamowitymi kolorami morza oraz wyspami, które warto odwiedzić. Zwłaszcza należy zaznaczyć obowiązkową wizytę na wyspie Eginie, która słynie z pistacji, których smaku trudno potem zapomnieć.

Widok na plażę hotelu Plaza Resort

Jeśli oprócz beztroskiego odpoczynku na plaży czy przy basenie liczy się na aktywne zwiedzanie Grecji, to warto zastanowić się nad kolejną propozycją. Hotel Kinetta Beach, który pomimo, że administracyjnie nadal położony w Attyce, zza jego okien jak na dłoni widoczny jest największy w Helladzie półwysep – Peloponez. Stamtąd już rzut kamieniem do Kanału Korynckiego oraz historycznej krainy zwanej Argolidą. Wiele osób wypoczywających w tym hotelu wybiera się na wycieczkę fakultatywną do wspomnianych miejsc, aby podróżować śladami mitów w cieniu twierdz, które opisywane są w samej „Iliadzie” Homera.

Widok na hotel Kinetta Beach z góry

Każdy z wymienionych obiektów jest na tyle daleko od wielkich Aten, aby odpoczywający w tych hotelach wczasowicze mogli odetchnąć od natłoku dźwięków i wielkomiejskiego pędu. Natomiast nigdy nie są to odległości, które nie pozwoliłyby w ciągu tygodnia raz lub dwa wyruszyć do stolicy na spotkanie z historią i rozsmakowaniem się w tym wyjątkowym miejscu.

Autentyczna Evia!

Uczciwie należy przyznać, że wakacje w Attyce to nie jedyna droga, aby mieć szansę zobaczyć słynne na cały świat Ateny. Jedną z najlepszych alternatyw jest druga największa w całej Grecji, aczkolwiek bardzo niedoceniana, wyspa Evia (Eubea). Ciągnąca się wzdłuż wschodniego wybrzeża Attyki jest miejscem, które jest docelowym kierunkiem wielu Ateńczyków szukających chwili oddechu i ucieczki od miejskiej dżungli. Sama wyspa zachwyca swoim rozmiarem, więc aby odkryć jej najpiękniejsze oblicza należy wygospodarować sobie trochę wolnego czasu. Jednakże przyjeżdżający tutaj grekofile mogą być pewni, iż nawet na najsłynniejszych na wyspie plażach nigdy nie spotkamy tłumów, a wszechobecna przyroda będzie nam towarzyszyła, nieważne w którym kierunku wyspy pojedziemy.

Podczas tygodniowego pobytu na wyspie należy rozważyć krótką przerwę od wyspiarskich uroków Evii. Wtedy dobrym pomysłem jest zmiana otoczenia na miejskie. Należy w takim przypadku zabrać wygodne buty i udać się na zwiedzanie Aten, które wcale nie są tak daleko jakby się to wydawało. Około 100 kilometrów mija bardzo szybko, zwłaszcza gdy podczas podróży autokarem można posłuchać przewodnika serwującego wiele ciekawostek na temat miasta Sokratesa. Z tak rozpalonymi oczekiwaniami spędzi się cudowny czas przemierzając ateńskie place i ulice. 

Czytaj więcej o atrakcjach na Evii!

Jeśli ten krótki opis Cię nie zaintrygował, to z pewnością do odkrywania tej niezwykłej wyspy zainspiruje Cię pasjonatka wszystkiego, co greckie – Dorota Wellman:

To co z tą Attyką?

Teraz, gdy wiesz już zdecydowanie więcej o Attyce, Atenach i pobliskiej wyspie Evii, możesz śmiało zacząć planować swoje wakacje. Wycieczka do Attyki będzie okazją, aby zobaczyć tę część Hellady, która w tym samym momencie ma swój unikalny charakter, jak i jest miejscem, w którym zderzają się ze sobą różne oblicza Grecji. Niesamowite spotkania z historią, jak i pięknymi greckimi krajobrazami to jedynie namiastka tego, co może spotkać wczasowiczów na półwyspie nazywanym przez wielu sercem Grecji. Spokojne wybrzeże przyciąga dobrymi hotelami, a miasto kusi, aby raz czy dwa wspiąć się na Akropol oraz zjeść dobry obiad przy placu Monastiraki. Mam nadzieję, że już niedługo zobaczymy się i razem będziemy mogli odkryć niesamowity urok Attyki!

Jestem niedoszłym urbanistą, który pasjonuje się czytaniem, gotowaniem oraz podróżami. Wiecznie poszukuję inspiracji w ludzkich historiach oraz odmiennych kulturach. Odwiedziłem około 35 krajów, ale tylko w Grecji morze miało tak niesamowity zapach, a ludzie tak otwarte serca. Zakochałem się więc po uszy w języku greckim, muzyce oraz zachodach słońca nad greckimi górami. Na widok souvlaków wpadam w trans, z którego nie można mnie wyciągnąć. Od kilku lat jestem rezydentem w Grecosie i ostatecznie zakotwiczyłem w Attyce. Zapraszam Cię na spacer po Atenach, mieście niekończących się wrażeń.