Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Chalkidiki

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Chalkidiki  

Chalkidiki - położenie, charakterystyka i jak się tam dostać?

Półwysep Chalkidiki zlokalizowany jest na północy Grecji, na wschód od Salonik i oblewany przez wody Morza Egejskiego.

By się tam dostać, wystarczy lot właśnie do Salonik. Pierwsze hotele na półwyspie zlokalizowane są w odległości niespełna godziny jazdy samochodem lub autokarem z lotniska.

Saloniki z lotu ptaka

Każdy z trzech charakterystycznych “palców” półwyspu reprezentuje odmienny świat.

  • Kassandra, z której dostrzec można Masyw Olimpu po drugiej stronie Zatoki Termajskiej, jest najbardziej płaskim z trzech wtórnych półwyspów. Kassandra słynie z tętniących życiem kurortów, to miejsce przede wszystkim dla fanów plażowego wypoczynku i osób poszukujących rozrywki.
  • Sithonia, znacznie spokojniejsza, pełna jest malowniczych, zatokowych plaż, od których półwysep Chalkidiki bierze miano “greckich Karaibów”. Przy dobrej pogodzie z południowych krańców półwyspu Sithonia dostrzec można Sporady: Skiathos, Skopelos i Alonissos. Poza wybitnymi plażami Sithonia skrywa także górskie miejscowości o tradycyjnej macedońskiej zabudowie, jak np. kamienne Parthenonas. Najbardziej zielony z półwyspów jest ojczyzną miodu piniowego produkowanego pod tą samą nazwą – Sithonia – najpopularniejszej marki w całej Grecji.
Kamienna wioska z tradycyjną zabudową
Kamienna wioska na półwyspie Sithonia, Chalkidiki
Chalkidiki - Koviou Beach
  • Athos pozostaje owiany tajemnicą i w większości niedostępny dla turystów. Na półwyspie znajduje się niezależna od zwierzchnictwa państwa Republika Monastyczna Świętej Góry Athos. Jej wierzchołek, sięgający 2033 m n.p.m. można dostrzec podczas wypoczynku na wyspie Thassos. Ukryte na półwyspie klasztory można podziwiać wyłącznie z perspektywy wody w ramach wycieczki fakultatywnej. Jest to wyjątkowa okazja, by odkrywać dziedzictwo UNESCO Grecji.
Święta Góra Athos na półwyspie Chalkidiki

Podczas wakacji na Chalkidiki z Grecosem masz szansę dokładnie poznać wszystkie trzy oblicza półwyspu, a ponadto odkryć to, o czym wielu zapomina – jego interior. 

Półwysep Chalkidiki to nie tylko trzy zróżnicowane palce pełne hoteli i atrakcji. Na północ od Kassandry, Sithonii i Athos rozciąga się górzysty obszar bogaty w tajemnice, czekające by odkryć je podczas wojaży samochodem. Na miejscu rezydent Grecosa z pewnością podpowie Ci, gdzie warto się udać i co warto zobaczyć na Chalkidiki.

Pogoda na Chalkidiki - kiedy jechać?

Z Grecosem wakacje na Chalkidiki startują już 20. maja i trwają do początku października. Na północy Grecji, której klimat ma charakter kontynentalny, chłodniejszy i bardziej wilgotny, sezon rozpoczyna się dopiero pod koniec maja. Dzięki występującym – sporadycznie – w ciągu lata opadom przez całe lato można cieszyć się soczystą i bujną zielenią krajobrazu.

Tabela z temperaturami na Chalkidiki

Chalkidiki - pogoda w maju

W drugiej połowie maja na Chalkidiki witamy już lato. Średnia temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 20 stopni, woda w morzu zachęca do kąpieli i plażowania. Jedynie noce wciąż mogą być dość chłodne.

Chalkidiki - pogoda w czerwcu

Czerwiec sprzyja rodzinnym wakacjom z małymi pociechami. Upał jeszcze nie doskwiera, dni stają się coraz dłuższe, plaże jeszcze nie zatłoczone. Można cieszyć się przyjemnym latem.

Chalkidiki - pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to miesiące wysokiego sezonu i wysokich temperatur. W lipcu na północy Grecji można spotkać się z występującą krótkotrwale falą upałów. Bardzo długie dni sprzyjają wszelkiego rodzaju wakacyjnym aktywnościom. Sporadyczne i orzeźwiające przelotne opady przyjemnie oczyszczają atmosferę i pozwalają, mimo wysokich temperatur, zachwycać się kolorami natury.

Chalkidiki - pogoda we wrześniu

Wrzesień w Grecji to wciąż lato. Dni jednak stają się wyraźnie krótsze, a po zachodzie słońca wczesnym wieczorem przyda się już okrycie wierzchnie. W ciągu dnia wciąż rozkoszować się można kąpielami morskimi i słonecznymi.

Chalkidiki - pogoda w październiku

Choć z początkiem października sezon turystyczny na Chalkidiki dobiega końca, a Grecy życzą sobie “Kalo heimona” (dobrej zimy!), to prawdopodobnie sami zapominają, jak piękna potrafi być jesień na północy Grecji. Żółknące liście mienią się wszystkimi odcieniami jesieni w promieniach słonecznych.

Dla kogo wakacje na Chalkidiki?

  • Wakacje na Chalkidiki to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi. Tymi całkiem małymi i tymi większymi. Nie brakuje tu piaszczystych plaż, hoteli z atrakcjami dla najmłodszych, a w kurortach wszystko jest blisko. Przede wszystkim jednak szczególną rolę odgrywa łagodny klimat i wszechobecna zieleń. Również odległości do pokonania nie stanowią wyzwania.
  • Dla miłośników plażowania. W 2022 roku na wszystkich 3 palcach półwyspu ponad 90 plaż została oznaczonych certyfikatem jakości Błękitnej Flagi! Do tego każda z nich tworzy zupełnie inny krajobraz. Podejmij wyzwanie i odwiedź jak najwięcej chalcydyckich plaż podczas jednego urlopu.
Chalkidiki - Karidi Beach
  • Cenisz sobie wysoką jakość? Poszukujesz odrobiny luksusu? A może szukasz miejsc poza utartymi szlakami? Półwysep Chalkidiki oferuje to wszystko. Pomimo popularności w latach 90., obecnie – kiedy Grecja kojarzy się głównie z wyspami – Chalkidiki staje się niszowym wyborem, obecnie przyciąga nową jakością.
  • Dla aktywnych. Zarówno poszczególne palce, jak i interior skrywają wiele szlaków do wędrówek. Plaże przyciągają miłośników windsurfingu, a skaliste wybrzeże gwarantuje niezapomniane wrażenia podczas snurkowania.
  • Dla miłośników historii. Ileż tajemnic skrywa grecka Macedonia, ile historii i zabytków mieści. Bliskość Salonik to okazja do odkrywania kolejnych kart historii. W bliskim sąsiedztwie kurortów uwagę turystów przyciągają także ruiny w Olinthos i macedońskie, tradycyjne wioski.
  • Półwysep Chalkidiki zachwyci także fanów greckiej kuchni. Owoce morza są tu na porządku dziennym, a górski interior skrywa wioskę – Agios Prodromos – słynącą z prawdopodobnie najlepszych souvlaków w całej Grecji.
Port łodzi rybackich i statków wycieczkowych

Chalkidiki all inclusive

W ofercie hotelowej Grecosa na Chalkidiki znajdziesz kilka wysokiej jakości hoteli, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających turystów – wszystkie hotel w formule all inclusive.

Większość propozycji Grecosa oznaczona została kategorią “z maluchem”, co oznacza, że są doskonałe nawet dla najmłodszych turystów. Wśród nich bezkonkurencyjne są sąsiadujące ze sobą Portes Beach oraz Portes Lithos w miejscowości Nea Potidea.

Natomiast najbardziej rodzinnym hotelem na Chalkidiki niewątpliwie jest Hotel Poseidon Sea Resort, w którym przygotowaliśmy również animacje Klubu Delfinki.

Już teraz zobacz, w jakich okolicznościach możesz spędzić rodzinne Wielkie Greckie Wakacje:

Fanom greckiego siga-siga polecam odpoczynek w hotelu Philoxenia, którego nazwa oznacza kwintesencję greckiej gościnności. Mianowicie greckie philos to przyjaciel, a xenos to obcy – z połączenia tych dwóch słów powstaje słynna grecka filoksenia, filozofia goszczenia.

A jeśli stawiasz na luksus, z pewnością Twoją uwagę przykuje hotel Porto Carras z prywatną mariną jachtową. Ot, alternatywny sposób na dotarcie na półwysep.

Do zobaczenia na Chalkidiki!

Półwysep Chalkidiki to wyjątkowe miejsce prezentujące jednocześnie trzy całkowicie różne oblicza greckiego świata. Pomimo położenia na kontynencie, poczujesz się jak na wyspach, a jednocześnie masz możliwość eksplorowania znacznie mniej znanych fragmentów właśnie Grecji kontynentalnej.

Niezapomniane kontrasty i zachwycająca dech w piersiach paleta barw. Smaki i zapachy. Wysokiej jakości hotele. Piękno natury, wartościowe zabytki i tajemnicze Athos. Czy nie wystarczy argumentów, by zaplanować swoje Wielkie Greckie Wakacje na Chalkidiki?

W takim razie, może to Cię przekona:

Cóż mogę więcej powiedzieć? – Do zobaczenia!

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!