Osobliwa ojczyzna Hipokratesa – atrakcje wyspy Kos

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Kos  

Kos, nieduża wyspa położona na Morzu Egejskim, to idealne miejsce dla osób, które szukają aktywnego wypoczynku, jak również dla tych, którzy preferują spokojny, beztroski urlop. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów wyspa oferuje bogactwo atrakcji, które urozmaicą urlop każdego wczasowicza. 

Jak najlepiej zwiedzić wyspę Kos?

Na początku warto wspomnieć o sposobach, w jakich możemy poznać wyspę. Jej niewielka powierzchnia sprawia, że można odkryć jej piękno już w jeden dzień. Warto jednak do tego podejść po grecku i w rytmie siga siga, a więc jak to mówią Grecy powoli i bez pośpiechu zobaczyć najpiękniejsze miejsca na Kos.

Pierwszą z opcji, na którą często decydują się turyści jest wypożyczenie samochodu i odwiedzenie atrakcji na Kos według własnego planu i rytmu. Taka forma zapewnia dużą swobodę w doborze atrakcji. Na Kos funkcjonuje również komunikacja publiczna, lokalnym przewoźnikiem na wyspie jest KTEL i wbrew przekonaniu połączenia autobusowe między głównymi miejscowościami funkcjonują dość dobrze. W ciągu sezonu turystycznego (maj-październik) liczba tych połączeń zwiększa się, aby móc przewieźć jak największą liczbę turystów. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej http://www.ktel-kos.gr, a przejazdy zaczynają się już od 2,10 euro w jedną stronę. Komunikacja publiczna ma jednak jedną wadę, dotarcie do niektórych miejsc będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Jeśli jednak zależy nam na przejazdach między głównymi miejscowościami na wyspie, wówczas śmiało możemy skorzystać z tej formy. 

Osoby preferujące aktywny tryb mogą wybrać rowery jako sposób zwiedzania wyspy. Kos jest miejscem przyjaznym dla rowerzystów, to właśnie tutaj powstała pierwsza ścieżka rowerowa w Grecji! W związku z tym wypożyczalni rowerów na wyspie jest mnóstwo. Osoby mniej zaprawione fizycznie mogą z kolei wybrać równie popularny środek transportu w Grecji – skuter. Wiele firm oferuje również quady oraz tzw. buggy, czyli małe, najczęściej odkryte samochody rekreacyjne.

Ścieżka rowerowa i turyści na rowerach w mieście Kos, stolicy wyspy
CZYTAJ WIĘCEJ: Zwiedzanie Kos na rowerze

Osoby, które chciałyby podczas swoich wakacji dowiedzieć się jak najwięcej o odwiedzanych miejscach mogą zdecydować się na wykupienie na Kos wycieczek fakultatywnych po polsku. Wówczas odkryją oni wyspę razem ze specjalistą od wielkich greckich wakacji, który swoją wiedzą przybliży historię tej niedużej wyspy. Sposobów, aby zwiedzić wyspę Kos jest dużo, a ich wybór zależy od naszej kondycji fizycznej oraz kwoty, jaką chcemy na to przeznaczyć. 

Wyspa Kos - co warto zobaczyć?

Miasto Kos - na styku kultur

Stolica wyspy, miasto Kos, to miejsce przepełnione historią, a dowodem tego są przeplatające się budowle antyczne, bizantyjskie oraz włoskie. Miejscem, które przykuwa uwagę turystów w pierwszej kolejności jest Zamek Joannitów, zwany Neratzia, znajdujący się przy porcie. Jest to największa i najlepiej zachowana twierdza na wyspie. Zamek ten postawili rycerze św. Jana w celu ochrony przed atakami Ottoman. Za sprawą trzęsień ziemi na Kos zostały odkryte liczne zabytki. Jednym z nich jest agora, stanowiąca dawne centrum starożytnego Kos i której powstanie datuje się na IV w p.n.e. Uważana była za jedną z największych w czasach starożytnych.

Wyspa Kos to przede wszystkim miejsce narodzin ojca medycyny, Hipokratesa, i to właśnie tutaj zobaczymy najbardziej rozpoznawalne drzewo na wyspie, pod którym, według jednej z legend, nauczał znany medyk. Drzewo Hipokratesa na Kos to rozłożysty platan, którego pień osiąga obwód 14 m. Drzewo jest już wiekowe i poprzez to obecnie jest podtrzymywane przez metalowe rusztowanie. W stolicy odnajdziemy także pozostałości po panowaniu Rzymian. Ich reprezentantem jest Odeon, a więc teatr, pochodzący z II-III w. n.e. Mieszkańcy Kos po dziś dzień wykorzystują Odeon organizując w nim imprezy i wydarzenia kulturalne.

Plac w mieście Kos z drzewem Hipokratesa

Obecnie życie w stolicy toczy się w części przy porcie oraz na Placu Eleftherias, czyli Placu Wolności. Przy części portowej znajdziemy główną ulicę wzdłuż której ulokowane są kawiarnie, tawerny i sklepiki. Plac wolności to miejsce, gdzie możemy zobaczyć Greków pijących słynne frappe, czyli mrożoną kawę i życie w stylu siga siga. Na placu zlokalizowana jest również hala targowa, czyli nowożytna agora, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty.

Centrum miasta Kos, współczesna agora

Miasto Kos – praktycznie:

 • najlepszym sposobem, aby zwiedzić miasto jest spacer, ponieważ atrakcje są zlokalizowane blisko siebie;
 • duże darmowe parkingi w mieście Kos znajdują się przy Odeonie i Casa Romana;
 • przed planowanym zwiedzaniem warto sprawdzić, czy dane miejsce jest otwarte, na Kos część atrakcji jest nieczynna we wtorki;
 • dni bezpłatnego wstępu do atrakcji to: 06.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września oraz 28.10;
 • jednym ze sposobów, aby zobaczyć stolicę są kolejki/mini pociągi poruszające się po ulicy i przewożące turystów wokół najważniejszych atrakcji. Wagoniki są otwarte i zadaszone, jest to dobre rozwiązanie na zwiedzanie z dziećmi. Opcja dodatkowo płatna.

Asklepion - kolebka medycyny

Wyspa Kos to skarbnica pozostałości po budowlach antycznych. Oddalony o 4 km od stolicy wyspy Asklepion to najważniejsza atrakcja Kos. To rozległy kompleks stanowiący sanktuarium Boga sztuki lekarskiej, Asklepiosa, uznawany przez wielu historyków za pierwszy szpital na świecie. Budowla pochodzi z pierwszej połowy III w p.n.e. Miejsce to znajduje się na wzgórzu i otoczone przez las sosnowy wygląda naprawdę niesamowicie. Ze szczytu można podziwiać stolicę wyspy, jak również sąsiadującą z wyspą Kos część Turcji Egejskiej.

Asklepion – praktycznie:

 • płatny wstęp;
 • dni bezpłatnego wstępu do Asklepionu to: 06.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września oraz 28.10
 • decydując się na zwiedzanie Asklepionu warto wybrać się z samego rana, aby nie spacerować podczas upałów;
 • najlepszą opcją, aby poznać to miejsce jest wycieczka z przewodnikiem.

Kos – wyspa niebiańskich plaż, tras rowerowych i Hipokratesa:

Termy Embros - naturalne SPA na wyspie Kos

Termy to miejsce, do którego każdego roku zmierzają tłumy turystów. Są to naturalne, gorące źródła, w których temperatura wody osiąga w niektórych miejscach niemalże 500C. Ciepłe wody mieszają się z wodą morską w uformowanej małej zatoczce, gdzie możemy korzystać z ich leczniczych właściwości. Wody te są bogate w minerały takie jak magnez, wapń, potas, sód, siarka i chlor. To, co jest charakterystyczne dla tego miejsca, to nieprzyjemny zapach, który zawdzięczamy siarce. Droga, która prowadzi na termy, ciągnie się wzdłuż klifowego wybrzeża wyspy Kos i zapewnia piękne widoki. Po dotarciu na miejsce zostawiamy samochód na parkingu i udajemy się na ok. 15 min spacer w dół po szutrowej drodze. Zejście jest dość strome, więc osoby podróżujące z małymi dziećmi nie zabiorą ze sobą wózka dziecięcego, a samo zejście czy też podejście może być dla młodszych dzieci dość kłopotliwe. Na miejscu brak jakiejkolwiek infrastruktury czy toalet, na plaży nie znajdziemy również leżaków i parasoli.

Termy Embros to miejsce które jednych zachwyci, innych natomiast rozczaruje. Osobiście uważam, że aby docenić to miejsce należy je zobaczyć w określonych okolicznościach. Najlepiej późnym wieczorem, kiedy nie ma tam już tłumu turystów, a woda w końcu staje się przyjemna, gdyż nie praży nas mocne greckie słońce. Wówczas można zrelaksować się w gorących wodach wypatrując gwiazd na niebie.

Termy Embros – praktycznie:

 • bezpłatna atrakcja;
 • przed wejściem do wód termalnych trzeba pamiętać o ściągnięciu biżuterii, która pod wpływem siarki czernieje; 
 • warto zabrać ze sobą buty do wody, gdyż plaża, która znajduje się przy termach jest kamienista;
 • warto zaplanować termy jako ostatni przystanek na mapie zwiedzania, gdyż po wyjściu z wody pozostajemy ze specyficznym zapachem siarki, a poprzez brak pryszniców nie mamy możliwości, aby go usunąć.

Las Plaka - pawi raj na wyspie

Wyobraźmy sobie las piniowy, strumyk, który przez niego przepływa oraz żyjące na wolności w harmonii pawie, koty oraz żółwie. Brzmi dość abstrakcyjne, prawda? Można pomyśleć, że jest to swego rodzaju wybryk natury, ale właśnie takie niecodzienne miejsce znajdziemy na wyspie Kos. Według opowiadań pawie zostały sprowadzone na wyspę Kos przez Aleksandra Macedońskiego. Aby dotrzeć do Pawiego Lasu należy kierować się na Półwysep Kefalos i zaraz za Antimachią znajdziemy zjazd z drogi głównej, który zaprowadzi nas na miejsce. Po dotarciu do lasu będziemy mogli udać się na spacer i oglądać żyjące w tak niezwykłej symbiozie zwierzęta. Mieszkańcem, który gromadzi największą uwagę odwiedzających pawi las jest paw albinos, piękny biały paw, którego znalezienie nie zawsze jest łatwe. To miejsce to przede wszystkim raj dla najmłodszych uczestników wakacji, którzy chętnie dokarmiają zwierzęta i mają z tego ogromną frajdę. Jest to również idealne miejsce aby odpocząć od upałów na łonie natury.

Las Plaka – praktycznie:

 • atrakcja bezpłatna;
 • dzikie miejsce, brak restauracji czy toalet, nie kupimy tutaj też pamiątek.

Zia - wioska wielu kolorów

Kolejna pozycja to ważne miejsce na mapie największych atrakcji Kos. Zia to malowniczo położona wioska na zboczach gór Dikeos słynąca z przepięknych zachodów słońca, które stanowią cel każdego przybywającego tutaj turysty. Wyprawę do Zia warto rozpocząć od spaceru po tej klimatycznej wiosce, która jest przepełniona sklepikami z ceramiką, lokalnym rękodziełem i pamiątkami. To właśnie na tych straganach można dokonać degustacji oraz zakupić lokalne produkty wytwarzane przez tutejszych mieszkańców. Czego zatem warto spróbować? Dla mnie największym odkryciem były 2 popularne greckie napoje. Pierwszy z nich, kanelada, to słodki syrop cynamonowy, drugi z kolei, soumada, to napój o smaku migdałowym. Zarówno jeden jak i drugi świetnie orzeźwia w upalne greckie dni!

Zachód słońca w wiosce Zia na Kos

W Zia warto również wybrać się do najbardziej kolorowej kawiarni, aby spróbować przepysznej, słynnej lemoniady truskawkowej rozkoszując się widokami na pobliskie wyspy oraz wybrzeże Azji Mniejszej. Głównym celem wycieczek do Zia jest zobaczenie chowającego się za wyspami Dodekanezu słońca. Chcąc podziwiać zachód najlepiej udać się do jednej z tawern z tarasem widokowym, aby dopełnić widoki pysznymi greckimi przysmakami. Część gości pokocha wioskę za jej niepowtarzalny klimat, sielską atmosferę oraz przepiękne krajobrazy, natomiast część może uznać wioskę za komercyjny punkt wyspy i określić jako “greckie Krupówki”. Tak czy inaczej, Zia to ozdoba wyspy Kos, z której mieszkańcy są niezwykle dumni i którą warto zobaczyć podczas swoich wakacji.

Kolorowy bar we wsi Zia na Kos
Kolorowy bar we wsi Zia na Kos

Zia praktycznie:

 • chcąc obejrzeć zachód słońca w Zia warto dotrzeć na miejsce dużo wcześniej, gdyż wioska nie jest przygotowana na liczbę turystów, która ją odwiedza, szczególnie w szczycie sezonu, co powoduje trudności w znalezieniu miejsca parkingowego;
 • jeśli chcielibyśmy zjeść kolację w jednej z tawern z tarasem widokowym warto wcześniej dokonać rezerwacji stolika; 
 • w Zia kupimy lokalne produkty oraz pamiątki w najkorzystniejszych cenach.
bar w wiosce Zia na Kos

Palio Pyli - pozostałości bizantyjskie

Z oddali widzimy skaliste wzgórze i zbliżając się dostrzegamy ruiny bizantyjskiej twierdzy, które dominują nad opuszczoną osadą. Dlaczego wieś została opuszczona? Palio Pyli na początku XIX w. zaatakowała choroba, co przerodziło się w epidemię cholery. Mieszkańcy zostawili swój dorobek i uciekli, aby ratować swoje życie. W ten sposób wioska wymarła. Z zamku ulokowanego nad wioską nie zostało już wiele, natomiast ze względu na to, że znajduje się na szczycie wzniesienia, rozpościera się z niego piękny widok na wyspy Dodekanezu oraz wybrzeże tureckie. Wejście na wzgórze nie jest bardzo wymagające, jednak nie zalecane jest wspinanie się w środku dnia, kiedy greckie słońce osiąga swoją maksymalną siłę. Stare Pyli to przede wszystkim miejsce, gdzie można obejrzeć malowniczy zachód słońca. Osoby, które preferują spokojniejsze miejscowości, bez tłumu turystów nawet w szczycie sezonu powinny odwiedzić właśnie Stare Pyli. Część osób odwiedzających to miejsce zatrzymuje się również w niewielkiej tawernie położonej w drodze na twierdzę, która za sprawą położenia na zboczu wzgórza stanowi świetny punkt widokowy. Zachód słońca będzie równie piękny z tawerny jak i z ruin i śmiało mogę powiedzieć, że zachody w Pyli są bardzo dużą konkurencją dla tych z wioski Zia. 

Ruiny w miejscowości Palio Pyli na wyspie Kos

Palio Pyli – praktycznie:

 • wygodne obuwie, nakrycie głowy, woda;
 • jeśli wybieramy się aby obejrzeć zachód słońca, warto zaopatrzyć się w latarkę, aby oświetlać ścieżkę w drodze powrotnej; 
 • atrakcja bezpłatna.
Ruiny w miejscowości Palio Pyli na wyspie Kos

Wysepka Kastri i plaża Agios Stefanos - pocztówkowy widok z Kos

Położone nad zatoką Kefalos ruiny bazyliki oraz ukazująca się w tle wysepka Kastri to miejsce, które jest symbolem wyspy. Ten właśnie motyw najczęściej powtarza się na kartkach pocztowych, które wysyłamy z Kos. Kastri to bezludna, nieduża powierzchniowo wysepka, na której znajduje się charakterystyczny dla greckiego krajobrazu biało-niebieski kościółek św. Mikołaja. Na wyspę można dopłynąć lub jeśli nie czujemy się na siłach można również wypożyczyć rowery wodne lub kajaki. Kastri to miejsce, które zarówno mieszkańcy jak i turyści upodobali sobie, aby mówić sakramentalne “tak”. Podczas wakacji na Kos jest bardzo duża szansa, że będziemy mieli okazję zobaczyć ślub odbywający się w małym kościółku. Wracając do lądu, przy ruinach znajduje się piaszczysta plaża Agios Stefanos, uważana przez wielu za najpiękniejszą plażę na Kos. Jest to plaża, którą szczególnie powinni odwiedzić rodzice z dziećmi, ponieważ woda jest płytka i spokojna, a dno piaszczyste. Żaden turysta nie może wrócić z urlopu na Kos bez pamiątkowego zdjęcia z plaży Agios Stefanos z wysepką Kastri w tle. 

Wysepka Kastri u wybrzeży Kos

Wysepka Kastri i plaża Agios Stefanos – praktycznie:

 • aby dotrzeć na plażę należy zjechać z drogi głównej i jechać po drodze szutrowej aż na samą plażę, na dole znajdziemy też miejsce, aby zaparkować samochód;
 • nie ma tu dostępu do wielu sklepów bądź restauracji, warto mieć ze sobą przekąski.
Półwysep Kefalos na Kos

Tigaki i Marmari - złote piaski na Kos

Północne wybrzeże wyspy Kos to długie, piaszczyste plaże, wzburzone falami morze oraz widoki na pobliskie wyspy i wybrzeże Turcji. Znajdują się tam dwa główne kurorty – Tigaki oraz Marmari. W pierwszym z nich, Tigaki, wzdłuż ciągnącej się prostopadle do wybrzeża drodze, znajdziemy hotele, bary oraz restauracje. Plaża w dużej części jest dobrze zagospodarowana, znajdziemy leżaki i parasole. Część z nich należy do beach barów i czasami wystarczy coś zamówić i wówczas nie będziemy dopłacali dodatkowo za leżak. W okolicach miejscowości Tigaki można wybrać się również na spotkanie z flamingami brodzącymi w słonym jeziorze Alikes. Co ważne, flamingi mamy szansę zobaczyć do połowy czerwca, gdyż później jezioro wysycha i spotkanie z flamingami będzie praktycznie niemożliwe.

Marmari z kolei to opcja dla osób poszukujących więcej spokoju. Tutaj również znajdziemy jedną drogę główną na której ulokowane są sklepy i restauracje oraz mnóstwo wypożyczalni. Zarówno Tigaki, jak i Marmari to świetna baza wypadowa, aby zwiedzać Kos. Północne wybrzeże to przede wszystkim raj dla fanów sportów wodnych. Panujące z tej strony wybrzeża wietrzne warunki sprawiają, że zobaczymy tutaj wiele osób uprawiających kitesurfing lub windsurfing.

Piaszczysta i zagospodarowana plaża Marmari na Kos, widok z lotu ptaka

Tigaki i Marmari – praktycznie:

 • częste fale i wiatr;
 • bazy sportów wodnych.
Piaszczysta i zagospodarowana plaża Marmari na Kos, widok z lotu ptaka

Niewielu z nas pewnie pomyślało, że niepozornych rozmiarów wyspa Kos obfituje w tak zróżnicowane atrakcje. Teraz zaplanowanie urlopu będzie zdecydowanie łatwiejsze. A jeśli znajdzie się dzień wolny warto wybrać się na sąsiednie wyspy, aby odkryć, co one mają do zaoferowania. Może wyspa Kalymnos słynąca z poławiaczy gąbek lub wulkaniczna wyspa Nisyros? W naszym przewodniku znajdziesz więcej informacji o twoim miejscu kolejnych Wielkich Greckich WakacjiWyspie Kos

Cześć, nazywam się Julita Płusa i będę miała przyjemność pokazać Wam Grecję, jakiej nie znacie. Moja przygoda z tym krajem zaczęła się już kilka lat temu dzięki współpracy z Grecosem, gdzie pracowałam jako animatorka, a obecnie rezydentka. Od tego czasu pozostaję miłośniczką greckiej natury, kultury oraz kuchni. Grecję uwielbiam przede wszystkim za życie toczące się w stylu siga-siga oraz sposób, w jaki Grecy to życie celebrują. Prywatnie jestem cyfrową nomadką, łączę pracę z podróżowaniem, co sprawia, że mogę nieustannie odkrywać nowe miejsca i dzielić się nimi.