Odkrywaj z Grecosem — Monumentalne Meteory

Kategoria: Okiem Grecosa

Istnieją na świecie miejsca zaskakujące, oszałamiające, wprost nierealne. Wydające się być scenografią bajki lub jakiegoś fantastycznego snu. Takich miejsc jest w Grecji całe mnóstwo, jednak tych, których twórcą jest nie tylko przyroda, a także człowiek — jego niesamowity upór, determinacja i jakaś wewnętrzna wiara — już nie tak wiele. Zabieram Cię dziś na Riwierę Olimpu do punktu (od 1989 roku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 1995 roku oficjalnego, świętego miejsca Grecji), w którym doprawdy nie wiadomo czym zachwycić się bardziej — niewiarygodnym, monumentalnym pięknem natury czy determinacją i siłą ludzi.

klasztor na skale, greckie meteory, panorama przy zachodzącym słońcu

Meteora — „środek nieba”

Greckie metéoros oznacza w tłumaczeniu „zawieszony w powietrzu”, lub właśnie „środek nieba” i chyba trudno o lepsze, dokładniejsze określenie tego niezwykłego miejsca. Na wysokich, imponujących skałach, wznoszących się pionowo w górę i wyrastających z równin Tesanii, znajdują się od wieków i działają po dziś dzień prawosławne klasztory. Ich umiejscowienie, godna podziwu ludzka praca oraz zapierające dech w piersi krajobrazy, czynią z tego miejsca jedną z największych greckich atrakcji, choć nie przesadzę twierdząc, że w pewnym sensie unikalną w skali całego świata. Czy warto się wybrać na wycieczkę, by zobaczyć to niewiarygodne miejsce? Zdecydowanie tak!

meteory, klasztory na wysokich skałach, zdjęcia z daleka
meteory greckie, klasztory na wysokich skałach, riwiera olimpu, widok z daleka, panorama

Nie ma na świecie takich słów, które mogłyby w pełni oddać rozpościerające się stąd widoki, piękno krajobrazów, głębię zieleni czy wysokość skał (niektóre mają aż 600 metrów wysokości!). Wszystko jest tak urzekające, że trudno to opisać, a zdjęcia — nawet te najlepsze, które są w stanie uchwycić detale, zmieniające się światło, wschody i zachody słońca — jednak nie pokażą atmosfery, głębi i pewnej specyficznej, magicznej ciszy, aury, która tu panuje. To zdecydowanie miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Klasztory w chmurach

Stojąc w pewnym oddaleniu i patrząc na pionowe, niedostępne, zimne i wycelowane w niebo skały trudno nie zadać sobie pytania — jak to w ogóle możliwe, że ktokolwiek zdecydował się zbudować coś na ich szczycie? I to nie byle co! W pełni działające, piękne obiekty sakralne i mieszkalne, cerkwie, świątynie, kaplice. Jak to się stało?

No cóż — nie jest to do końca jasne.

Monastery na skałach, meteory greckie, widok z dołu na klasztor wybudowany na skale

Ale zacznijmy od początku, czyli od tego przedziwnego terenu, którego naczelną, fantastyczną atrakcją są pionowe, wysokie skały. Według geologów dawno, dawno temu w tej części Grecji, czyli dokładnie na terenie Niziny Tesalskiej, znajdowało się wielkie, głębokie jezioro. Na jego dnie osadzały się kamienie, ił i piasek. Mijające wieki, trzęsienia i ruchy tektoniczne ziemi sprawiły, że jezioro zanikło, a teren zaczął się zmieniać i wypiętrzać. Kolejne setki lat, a z nimi wiatr, woda i ruchy powietrza zrobiły resztę.

Obdarzyły nas — współczesnych — czymś tak nieprawdopodobnym, jak te właśnie skalne formacje prosto z bajki.

panorama, widziane z daleka skały i meteory, podniebne klasztory w Grecji, na tle wschodzącego słońca

Pierwsi pustelnicy, mnisi i myśliciele pojawili się tutaj już w XI w. Od samego początku to miejsce o specyficznej atmosferze, wyjątkowej aurze, ciche i niedostępne, przypadło im do gustu. Zajmowali okoliczne jaskinie, z czasem wspinali się coraz wyżej, by odciąć się od innych, kontemplować i modlić w samotności, często przebywając na szczytach skał nawet kilka dni. Z biegiem czasu utworzyli pewnego rodzaju wspólnoty, które przekształciły się w zakony znane nam dziś.

zdjęcie z dołu, cerkiew, a w tle skały, teren greckich meteor
greckie meteory, detal architektoniczny, most łączący dwa klasztory pomiędzy skaami

U podnóży wysokich skał tworzyli pierwsze zabudowania i kaplice. Jednak wieki XIII i XIV nie były dla Grecji łaskawe. Turcy zagarniali coraz większe obszary Grecji oraz jej kulturalnego dziedzictwa. Z obawy więc przed niszczeniem mienia, historii i greckiej własności intelektualnej — mnisi przenosili swoje siedziby wyżej i wyżej, aż na szczyty skał. Podyktowane to było przede wszystkim potrzebą bezpieczeństwa oraz uniemożliwienia wrogom dokonywania zniszczeń czy mordów.

Widok z loty ptaka na klasztor umieszczony na skale, greckie meteory

Pierwszy budynek — Wielki Meteor pojawił się na szczycie, jako w pełni funkcjonująca siedziba klasztorna pod koniec XIV wieku. W kolejnych latach i dekadach pojawiały się następne. W czasach największego rozkwitu działały tu 24 klasztory, wraz ze świątyniami i miejscami kontemplacji. Na skutek wewnętrznych nieporozumień mnichów oraz wieków pełnych konfliktów zbrojnych, do dziś zachowało się i nadal działa jednie 6. Pozostałe budynki nie są zamieszkałe, wiele popada w ruinę — ich pojedyncze ściany czasami są widoczne z daleka, warto więc uważnie się przyglądać.

wielki meteor, widok panoramiczny na klasztor umieszczony na skale, grecja, zachodzące słońce

Tajemnice greckiej Meteory

Jak już wspomniałam — badacze nie mają całkowitej pewności, w jaki sposób mnisi wznieśli tak wspaniałe budynki na szczytach wąskich i wysokich skał. Choć tego typu sekrety są niezwykle pociągające i — być może na zawsze powinny nimi pozostać, to jednak mamy tendencje do rozwiązywania spraw niewyjaśnionych, zgłębiania tajemnic i rozwikływania zagadek.

widok na dolinę i klasztor zbudowany na skale, greckie meteory

Nie jest do końca znana i zbadana technika budowania świątyń. Przepuszcza się, i jest to najpopularniejsza teoria, że mnisi, krok po kroku, wykazując się sporą determinacją, wspinali się na skały, wbijając w rozpadliny drewniane kołki. Z czasem stały się one podstawą do rusztowań, wzmocnień i systemów olinowania i drabin, które służyły transportowi materiału i ludzi na szczyt. Bez wątpienia jednak to ludzka siła i wiara była głównym motorem działań, niezależnie od opracowanego systemu kołowrotków czy lin ułatwiających transport. To na własnych plecach mnisi nosili kamienie, piasek, farby i wszystko to, co potrzebne było do stworzenia tych świętych miejsc.

Czy możesz wyobrazić sobie skalę przedsięwzięcia oraz tę niewyobrażalną siłę drzemiącą w każdym z budowniczych?

ogród przyklasztorny na szczycie góry, greckie meteory

Przez całe wieki jedynym sposobem dostania się lub wniesienia czegokolwiek na szczyt były właśnie te drabiny i liny (trudno nie brać pod uwagę tych pielgrzymów, którzy niechybnie stracili życie przy wspinaczce). Pierwsze schody i trasy, które umożliwiły bezpieczne dostanie się do klasztorów, zaczęły powstawać dopiero w latach 20. XX wieku. 

Dziś do wszystkich klasztorów prowadzą bezpieczne schody lub drogi przystosowane dla samochodów.

klasztor na szczycie skały i prowadząca do niego droga, greckie meteory, widok z loty ptaka

Kontemplacja, podziw, historia

Wielki Meteor, czyli Megalo Meteoro, to punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Rzadko pielgrzymi lub turyści decydują się na odwiedzenie wszystkich 6 działających klasztorów. By tego dokonać, najlepiej zostać na miejscu, w jednym z pobliskich miasteczek co najmniej kilka dni.

wnętrze klasztornej cerkwi w jednym z klasztorów na szczytach skał, meteory

Teren klasztoru (znany też jako Klasztor Przemienienia Pańskiego) ma kilka poziomów, podczas zwiedzania których obejrzysz wieżę z wyciągiem, ossuarium czaszek, dwupoziomowe tarasy widokowe, muzeum folkloru, muzeum ze starymi zbiorami ksiąg (nawet z IX i XI wieku) oraz kuchnię klasztorną i imponującą kaplicę. Teren klasztoru przypomina teren sporego zamku i jest oszałamiający. To miejsce, które widziało wiele historii, słyszało wiele modlitw i było świadkiem wielu, wielu zachodów i wschodów słońca. 

wnętrze klasztoru na szczycie skał, meteora, grecja

Także pozostałe klasztory są pełne przedmiotów o znaczeniu historycznym, mają piękne ogrody, pełne kwiatów i zachwycające — mniejsze lub większe — kaplice i cerkwie. W każdym panuje wyjątkowa, niepowtarzalna atmosfera, której naprawdę warto doświadczyć i po prosto zobaczyć, usłyszeć, poczuć to miejsce wszystkimi zmysłami. 

Oczywiście w większości klasztorów znajdują się także sklepiki, w których można zaopatrzyć się w pamiątki, dewocjonalia, magnesy, pocztówki lub, wytwarzane na miejscu przez mnichów, dżemy i wino.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pamiątki z Grecji
piwnica klasztorna wypełniona baryłkami i butelkami wina

Dziś dostępne dla odwiedzających są wszystkie klasztory. Obok Wielkiego Meteora, także:

  • Klasztor Świętej Trójcy
  • Klasztor Warłama
  • Klasztor Świętego Stefana (żeński)
  • Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego
  • Klasztor Rusanu (św. Barbary, żeński).

 

Prowadzą do nich zazwyczaj wygodne dojazdy, schody lub wiszące mosty.

klasztor na szcycie skały w tle zachodzące słońce, greckie meteory

Podczas zwiedzania należy pamiętać o odpowiednim stroju, zakrywającym nogi i ramiona, w miarę możliwości powstrzymać się od jedzenia, a także zachowywać cicho i spokojnie, by nie przerywać atmosfery sprzyjającej zadumie i kontemplacji. Pamiętajmy, że są to miejsca święte, które widziały i przetrwały niejedną historię. Zachowajmy więc odpowiedni dystans i uszanujmy pracę i skupienie mnichów. 

cerkiew, część klasztoru na skale, widok z bliska

Obok zwiedzania samych klasztorów warto zwrócić uwagę punkty na widokowe. O ile zwiedzanie obiektów sakralnych zachwyca i jest niezwykłym przeżyciem samym w sobie, o tyle odwiedzenie punktów widokowych oszołomi, po prostu zwali z nóg. W samych klasztorach znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać dolinę oraz kolejne obiekty. Także wokół znajdują się miejsca, z których można zobaczyć te niewiarygodne dzieła. To właśnie często w tych miejscach powstają najpiękniejsze zdjęcia, starające się oddać bajkowość i urok tego kawałka greckiego świata.

Greckie meteory, widok z daleka na klasztor na skale

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! Podczas tej wycieczki licencjonowany, polskojęzyczny przewodnik opowie dokładnie historię każdego z odwiedzanych miejsc.

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Zobacz, jak może wyglądać Twoja wycieczka:

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.