Otwórz się na nowe! Poznaj atrakcje Evii!

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Evia  

Na Morzu Egejskim znajduje się druga pod względem wielkości wyspa grecka — Evia. Dzielnie opiera się masowej turystyce i jest odwiedzana głównie przez rodowitych Greków, a zwłaszcza Ateńczyków. To właśnie oni, ze względu na bliskość i dogodne możliwości dojazdu na wyspę, chętnie wybierają jej różnorodne zakątki – od odległej północy, aż po blisko usytuowane południe.  Nie znam zbyt wielu, którzy zamykając oczy, byliby w stanie przywołać wspomnienia oraz atrakcje znajdujące się na Evii. Eubea jest wyspą niezwykle dziewiczą i różnorodną ze względu na fascynującą mieszankę — bogactwo fauny i flory oraz niezwykle piękne, stare wioski, które kontrastują z wyłaniającymi się nowymi kurortami. Znajdziecie na niej antyczne ruiny, bizantyjskie kościółki w ukrytych zakątkach, a także pozostałości po średniowiecznych zamkach. Evia należy do wysp zielonych i górzystych, co niewątpliwie wpływa na jej atrakcyjność.

Widok na wysp Evia z góry, słońce, morze i niebo

Co można robić na wyspie pełnej pasących się zwierząt? Poznaj atrakcje Evii!

Nietuzinkowa stolica wyspy — Chalkida

Miejski klimat i rozrywka to coś, czego szukasz? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to koniecznie wybierz się do stolicy Evii, którą jest miasto Chalkida. Z kontynentu można przedostać się tam samochodem, ponieważ stolica jest połączona mostami — starym i nowym, z kontynentalną częścią Grecji, co już czyni ją nietuzinkową wśród grona pozostałych stolic wysp greckich. Miasto od wieków strzeże brzegów cieśniny Evripos. Cieśnina należy do miejsc absolutnie unikalnych w skali świata. Dlaczego? Ze względu na nietypowe zjawisko, do którego dochodzi w tym miejscu od wieków. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega fenomen zmiany kierunku prądów morskich, które można obserwować w stolicy co 6 godzin, koniecznie wybierz się na wycieczkę fakultatywną z Grecosem.

Widok na stolicę wyspy Evia, Chalkida z lotu ptaka, morze i jasne budynki w słońcu

Chalkida to również doskonałe miejsce, aby lepiej poznać historię wyspy, zwiedzając zamek Karababy czy meczet Emira Zade. Stolica jest usytuowana w oryginalny sposób — część znajduje się po stronie kontynentalnej, a większy obszar położony jest w części wyspiarskiej. W centrum są dwie plaże, warto więc zabrać strój kąpielowy, udając się do miasta. Jedną z atrakcji jest również możliwość wypożyczenia kajaków.

Spacerując wzdłuż morza, znajdziesz świetne tawerny, w których stołują się głównie Grecy, a także kluby, kawiarnie i pasaż handlowy. Co równie ważne i wyjątkowe – brak tu turystycznej komercji, ponieważ Chalkida nie jest miastem skupiającym się na turystyce. Tutaj zobaczysz prawdziwie greckie oblicze.

Widok na miasto Chalkida nocą, most, panorama miasta, morze i ciemne niebo

Tajemnicze smocze domy

Warto odwiedzić obszar Natura 2000, w którym znajdują się tajemnicze Drakospita, czyli smocze domy. Połączenie wędrówki z odrywaniem lokalnego folkloru i poszukiwaniem smoczych domów to kolejna atrakcja, jaką znajdziesz w południowym obszarze Evii. Ponad 20 kamiennych domostw zbudowanych bez użycia zaprawy i posiadających kamienne płyty w postaci zadaszenia to ewenement, który nadal stanowi intrygującą zagadkę. Legenda mówi, że domy zostały zbudowane przez smoki. Jest wiele tras prowadzących w kierunku smoczych domów. Warto wybrać się na poszukiwanie tych spektakularnych stanowisk, podziwiając piękno okolicy i natury bogatej w tymianek i herbatę górską.

Smocze domy, zdjęcie jednego z tajemniczych, kamiennych budynków

Źródła termalne w miejscowości Edipsos

Uzdrowisko znajdujące się na północy wyspy jest jednym z największych na terenie Grecji. W Edipsos znajdują się wody termalne, w których temperatura wody waha się od 28 do 86 stopni Celsjusza. Powstanie wód termalnych zawdzięczamy, według miejskich legend, oczywiście greckim bogom.

Do Edipsos zmierzali zarówno starożytni filozofowie, jak i współcześni, znani aktorzy i biznesmeni — świadczy to o niegasnącej popularności tego miejsca już od wielu wieków. Z wód termalnych można skorzystać nie tylko w hotelach oraz specjalnych ośrodkach, ale również na wybrzeżu w powstałych tam niedużych wgłębieniach, w których relaksują się przybywający goście. Wody Edipsos mają terapeutyczną moc ze względu na bogactwo minerałów, więc warto skorzystać z ich leczniczych właściwości spędzając wakacje na Evii.

W miasteczku znajdują się też plaże: piaszczysta i żwirkowa. W centrum miejscowości można skorzystać z usług szkoły nurkowania bądź powędkować. Edipsos jest również atrakcyjnym miejscem dla zainteresowanych górskimi wędrówkami, często łączonymi z jazdą na rowerze górskim.

Rajskie plaże Evii

Potrzeba czasu, aby odkryć ponad 100 plaż znajdujących się na wyspie Evia. Podczas wakacji wiele osób poszukuje złotego piasku i przejrzystej wody, inni marzą o kamienistych, trudniej dostępnych miejscach plażowych, a niektórzy preferują plaże z infrastrukturą i dogodnym dojazdem, bądź miejsca odpowiednie dla dzieci.

Evia posiada piękne zatoki, obszary, które słyną z najdogodniejszych warunków do uprawiania kitesurfingu, plaże idealne dla nudystów i miłośników przyrody — jak Chiliadou, albo ciągnącą się na długość 8 km plaża Mourtieri, sprzyjająca długim spacerom.

Plaże na Evii ze względu na swój dziewiczy charakter często cechują się utrudnionym dostępem. Wiele dróg jest nieprzejezdnych bądź wymaga samochodu z napędem na cztery koła. Warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką plaż na wyspie. Jedną z piękniejszych, w mojej ocenie, jest Korasida. Plaża wtula się w górską powłokę, białe kamyczki kontrastują z błękitem krystalicznej wody. W pobliżu plaży oraz na zboczu górskim można zatrzymać się w tawernach z pięknym widokiem na Morze Egejskie.

Widok na plażę Kalamos, góry i błękitne morze, wyspa Evia w Grecji

Jeśli jednak szukasz miejsca, które jest dziewicze, stanowi archipelag kilku wysp i jest świetną bazą do snorkelingu — zapoznaj się z obliczem pięknej Lichadonisii. Na północy Evii znajdują się nieduże wysepki, do których można dopłynąć z części kontynentalnej bądź z miejscowości znajdującej się na północnym krańcu wyspy. Korzystając z oferty wycieczek lokalnych, będziesz miał okazję podziwiać cudowne tereny kontynentu, zmierzając do miejscowości Kamena Vourla skąd rozpoczyna się krótki rejs, podczas którego zobaczysz wrak statku z okresu II wojny światowej oraz często wyłaniające się w tym obszarze — foki mniszki!

Lichadonisia to obecnie obszar bezludnych wysepek, które cieszą się popularnością ze względu na piękno natury, spokój oraz różnorodną kolorystykę wody, która staje się intensywniejsza dzięki promieniom słonecznym. Warto skorzystać z możliwości zobaczenia tego mniej znanego miejsca na mapie Grecji. 

Widok z lotu ptaka na Lichadonisie, archipelag dziewiczych wysepek w pobliżu wyspy Evia
Widok na plażę niebieskie morze, turkusowa woda, wyspa i jachty

Górska wioska Steni

Niespełna 30 minut drogi od wybrzeża można poczuć się, jak w zupełnie innym świecie. Wioska, która zimą pokryta jest śniegiem, latem cechuje się odmiennym, niż pozostała część wyspy, mikroklimatem. W górskiej wiosce Steni można oddychać nieskażonym powietrzem i rozkoszować się pięknem natury. Można tam także kupić lokalne miody, między innymi mało znany miód kasztanowy. W weekendy na nielicznych straganach sprzedawane są przyprawy oraz „gliko tou koutaliou”, czyli tzw. słodycz na łyżeczce. Pierwszy raz miałam tam okazję spróbować skórek arbuza w syropie.

Steni jest położona na zboczach najwyższej góry na wyspie – Dirfi, na wysokości 450 m n.p.m. Przez wioskę przepływa potok, przy którym można przysiąść i napić się greckiej kawy pod stuletnimi platanami. Warto również spróbować soczystego mięsa lub tiganopsomo, czyli smażonego chleba nadziewanego serem feta z dodatkiem oliwy — proste, sycące danie, popularne w górskich regionach. W Steni można napawać się zupełnie innym krajobrazem Hellady i wyruszyć na jeden ze szlaków w kierunku najwyższego wzniesienia na wyspie, bądź podejść po prostu nieco wyżej, aby móc podziwiać wioskę z góry. Steni to wyjątkowe miejsce zarówno na Evii, jak i na mapie Grecji.

Turystyka aktywna — Manikia

Kochasz turystykę aktywną, góry, wodospady, wspinaczkę górską i trasy zapierające dech w piersiach? Będąc na Evii koniecznie wybierz się do małej wioski Manikia, która jest usytuowana w środkowo-wschodniej części wyspy. Trzy piękne widokowo trasy prowadzą do strefy, w której znajduje się nieduża, stara wioska — która od 2018 roku rozwija się głównie jako obszar wspinaczkowy. Francuzi docenili walory terenu Manikia Vrisi ze względu na piękno oraz jakość wapiennych skał występujących w tym obszarze. Ponad 300 tras dostosowano zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych wspinaczy skałkowych.

W 2022 roku w wiosce odbyło się spotkanie wspinaczkowe zorganizowane przez Petzl Rock Trip, którego celem było nie tylko promowanie aktywności fizycznej w tym obszarze, ale również wzmocnienie potencjału tego regionu i wioski, którą opuszcza coraz większa liczba mieszkańców. Teren Manikii i jej okolic odpowie na potrzeby miłośników trekkingu, kolarstwa górskiego, speleologii. W tym obszarze można znaleźć trasy prowadzące do wąwozu z wodospadem, usytuowanego w przepięknej, zachwycającej przyrodniczo okolicy. Nawet jeśli nie jesteś fanem aktywnego spędzania czasu – przejazd przez tereny obejmujące Manikię z pewnością wywrze na Tobie wrażenie.

Baza wypadowa w pobliżu hoteli

Poznaj Eretrię

Eretria nie należy do dużych miast, jednakże na Evii jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych z powodu bliskiej odległości do kontynentalnej części Grecji — często określa się ją mianem „bramy wyspy”. Miasto o bogatej i złożonej historii, z którą można zapoznać się nie tylko w Muzeum Archeologicznym w Eretrii. Ślady pozostałości historycznych można również odnaleźć na terenie całego miasta.

Na nadmorskim deptaku znajdują się bary, kawiarnie, tawerny tętniące życiem zwłaszcza późnym popołudniem oraz wieczorem. Na obrzeżach można wypocząć na plaży, a w centrum udać się do sklepów z pamiątkami, które należą do jednych z nielicznych na wyspie. Spędzając wakacje w Eretrii, można napawać się widokiem na Grecję kontynentalną i przypływające do miasta promy pasażerskie. Wczasy w Eretrii możesz spędzić w hotelu: Grand Brown, Amaronda, Miramare lub w hotelu Eretria & Spa Resort. 

Widok na Eretrię i jej plaże, z lotu ptaka widok na plaże i turkusowe wody

Wyspiarski klimat Amarynthos

Amarynthos to nieduże miasto, które spodoba się miłośnikom nadmorskiego i prawdziwie wyspiarskiego klimatu. Jest położone około 27 km od stolicy wyspy i około 17 km od miasta Aliveri. Liczne kafejki oraz tawerny, najlepsze w okolicy jeśli chodzi o serwowane owoce morza, wieczorami wypełniają się tłumem gości, zwłaszcza w okresie weekendów. W miasteczku można korzystać z uroków wybrzeża na wąskiej plaży. W Amarynthos warto zobaczyć bizantyjskie kościoły, zwłaszcza monastyr Świętego Mikołaja z interesującymi  malowidłami ściennymi z XII wieku. Na obrzeżach miasteczka znajduje się hotel Amarynthos, który jest dostępny w ofercie Grecosa. 

panorama miasta nadmorskie kafejki i klimat spokoju, słońca i morza

Poznanie Evii wymaga czasu, jedno jest jednak pewne – wyspa zachwyci prawdziwych miłośników Grecji, ponieważ odnajdą tutaj niczym nieskażoną odsłonę Hellady. Evia to idealne miejsce także dla tych osób, które do Grecji udają się po raz pierwszy — tutaj Grecję można poznać od podszewki, zobaczyć jej autentyczne oblicze, zachłysnąć się magią Hellady, by móc odkrywać więcej i więcej.

Słowo „międzynarodowe” wpływa na wiele moich wyborów. Klimaty latynoamerykańskie zamieniłam na greckie, choć słowo „kalimera” od wielu lat wybrzmiewało w mej głowie, między innymi za sprawą pierwszej podróży zagranicznej, którą odbyłam będąc dzieckiem. W Grecji spełniam się jako pilotka wycieczek oraz rezydentka Grecosa. Styczność z kulturą śródziemnomorską, dźwięczną muzyką, prostotą smaków, kojącym szumem morza i charakternym śmiechem mieszkańców Hellady, powodują, że nieustannie chcę tam wracać, poznawać i dzielić się miłością do Grecji.