Skiathos – wakacje dla oka i duszy

Kategoria: Siga, siga
Kierunek: Skiathos  

Pobyt na Skiathos to beztroskie wakacje, podczas których możemy spędzać czas po swojemu i w dowolnym stylu, uruchamiając własną inwencję co do planowania, form aktywności oraz wyżywienia. Leniwy wypoczynek i relaks, według filozofii siga-siga? Ależ tak! Aktywne spędzanie czasu? Jak najbardziej. Szalone imprezy w klubach Skiathos Town i słoneczna plaża od rana? Tylko tu! Uwielbiana przez wszystkie pokolenia wyspa Skiathos ma wszystko, czego potrzebujemy by odpocząć lub spędzić niezapomniane chwile. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Plaże jak z pocztówki

Jeśli kiedykolwiek przyglądaliśmy się zdjęciom, przedstawiającym idylliczne, nierealnie piękne zakątki, niemal nie wierząc w ich istnienie, będziemy zaskoczeni. Takie właśnie plaże znajdziemy na Skiathos. Wyspa jest rajem dla wielbicieli słońca i turkusowej wody. Choć trudno w to uwierzyć, linia brzegowa tej maleńkiej wyspy mieści aż 66 plaż. Przyjrzyjmy się bliżej kilku najpiękniejszym i najciekawszym z nich. Zwiedzanie plaż Skiathos jest proste – wystarczy wskoczyć do jednego z licznych autobusów przemierzających drogę wzdłuż wybrzeża lub odkrywać je z pokładu łodzi.

Banana Beach. Za jej klubową atmosferę pokochają ją miłośnicy muzyki i tańca. Na tej plaży trwa niekończąca się impreza, a gospodarzami plażowej sceny są uznani DJe. Do dyspozycji gości pozostają dwa plażowe, egzotyczne funky-bary.

Banana Beach na Skiathos

Megali Ammos, Vassilias oraz Achladies. Piaszczyste i słoneczne plaże, rozległe i z bogatą ofertą rekreacyjną.

Sprawdź nasze hotele w pobliżu tych plaż:

Lalaria. Atrakcją wschodniego wybrzeża wyspy jest malownicza plaża Lalaria słynąca z malowniczej białej bramy skalnej wyrastającej z turkusowego, przejrzystego morza.  Nie ma do niej dostępu od strony lądu. By się tam dostać konieczne jest wynajęcie łodzi lub skorzystanie z wycieczki fakultatywnej (dostępna w Grecosie – sprawdź w przewodniku!): rejsu wzdłuż malowniczych skalistych klifów, pobytu na plaży, a następnie przejścia spacerową trasą do ruin dawnej stolicy Skiathos – Kastro. Położone na wzniesieniu, są nie tylko śladem niesamowitej historii wyspy ale także stanowią spektakularny punkt widokowy.

Lalaria beach na Skiathos

Tsougrias. Ta położona na jednej z licznych niezamieszkałych wysepek, zlokalizowanych wzdłuż południowego wybrzeża Skiathos, plaża czeka na miłośników morskich przygód. Można tam dopłynąć samemu, a następnie cieszyć się dziewiczym krajobrazem i zaciszem miejscowej tawerny.

Koukounaries. Legendarną atrakcją Skiathos są niezwykłe plaże, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Najbardziej znana to Koukounaries, otoczona lasem drzew piniowych i pokryta charakterystycznym piaskiem o złotym odcieniu. Bujna roślinność tworzy unikalny mikroklimat, a las jest chronionym rezerwatem przyrody, który warto także przemierzyć pieszo. Plaża Koukounaries jest uznanym centrum sportów wodnych dla pasjonatów aktywnego wypoczynku.

Sprawdź nasze hotele w pobliżu tej plaży:

Koukounaries na Skiathos
Koukounaries na Skiathos

Mandraki. To jedna z najspokojniejszych plaż na wyspie. Piaszczysta, położona z dala od zabudowy hotelowej i otoczona wyłącznie lasem porastającym nadbrzeżne klify, jest miejscem o nieco nostalgicznym klimacie. Wypoczywamy w myśl zasady siga-siga, bo czas płynie tu jakby wolniej. Plaża Mandraki to miejsce położone z dala od zgiełku, w mniej dostępnej dla turystów części wyspy. Uważana jest za enklawę luzu i wyciszenia. Długie nabrzeże zachęca do romantycznych spacerów, a wzgórza do obserwacji zachodów słońca.

Mandraki beach na Skiathos

Xanemos. Lokalna ciekawostka – plaża położona dość nietypowo, bo w końcowej części pasa startowego lokalnego lotniska. Pozwala na bliską obserwację startujących samolotów. Zobaczcie je w relacji Tomka Pałubińskiego.

Krifi Ammos. To niesamowite miejsce dla każdego, kto choć przez chwilę chciałby poczuć się jak odkrywca nieznanych lądów. Malownicza, piaszczysta plaża, położona na zachodnim wybrzeżu Skiathos, niemal ukryta wśród nadbrzeżnych wzgórz, zaskakuje dzikością przyrody i naturalnym otoczeniem – bez typowo plażowej zabudowy. Cudowny piasek i krystaliczna, szmaragdowa woda dopełnia wrażenia pobytu na egzotycznej wyspie.

Krifi Ammos na Skiathos

Spokój gwarantowany

Gdy szukamy miejsca, które zapewni nam spokój i relaks w otoczeniu najpiękniejszych krajobrazów  Skiathos jest idealnym wyborem. Ta niewielka wyspa jest częścią Sporad – archipelagu zlokalizowanego w zachodniej części Morza Egejskiego. Cechuje ją łagodny klimat i bogata, oszałamiająca roślinność. Na Skiathos znajdziemy liczne ogrody oraz cudownie pachnące lasy piniowe, bujnie rosnące w pobliżu większości plaż. Unikalna atmosfera wyspy przyciąga turystów równie mocno, co piękne plaże. Pozostając nieco na uboczu, poza głównym obszarem turystycznych szlaków, zachowała swój kameralny, niemal prywatny charakter. Poza miasteczkiem Skiathos Town na wyspie życie toczy się niespiesznie, w myśl greckiej maksymy „siga-siga”, czyli – spokojnie i powoli. To tu możemy zanurzyć się w tę niepowtarzalną atmosferę i choć przez kilka dni poczuć jak rodowity Grek. A jeśli chcemy zachwycić się w skupieniu niezwykłymi widokami, to punktem obowiązkowym będzie Agios Alexandros!

Agios Alexandros Skiathos

Miejskie życie Skiathos

Skiathos nie jest jednak miejscem pozbawionym kontaktu ze światem – rolę łącznika spełnia eleganckie i stylowe miasteczko Skiathos Town, gdzie oprócz lotniska znajdują się restauracje, sklepy oraz kluby.  Tu do dyspozycji mamy liczne atrakcje malowniczego  miasteczka, a oprócz tego oddalony o 6 km XVIII-wieczny klasztor prawosławny Evangelistria. W zatoce znajduje się niewielki Stary Port, z którego odpływają statki na dowolną plażę lub też na pobliską wyspę.

Zaułek przy porcie w Skiathos
Port w Skiathos
Skiathos Town
Agios Alexandros

Mamma Mia, co to będą za wakacje!

Jak wiadomo, Skiathos to jedna z dwóch wysp, które stały się tłem fabuły kultowego musicalu „Mamma Mia”. Tą drugą jest kameralna, pobliska wyspa Skopelos, na której nakręcono większość ujęć. Warto wybrać się na wycieczkę tropem filmowych miejsc i postaci – będzie to niezapomniane doświadczenie i świetna zabawa, gdy przez chwilę poczujemy się jak nasi ulubieni bohaterowie. Wycieczkę oczywiście oferuje Grecos ? Przeczytaj również o najciekawszych miejscach związanych z filmem w tym wpisie na naszym blogu.

To kiedy wracamy?

O atrakcjach Skiathos można pisać bez końca, mimo że to naprawdę niewielka wyspa. Pasjonaci greckich klimatów z pewnością zwrócą uwagę na niezwykłą gościnność Greków i zdolność tworzenia wyjątkowych relacji z ludźmi. Nie inaczej jest i na tej niewielkiej wyspie. Niektórzy nazywają ją bumerang – wyspa, która wraca, lub na którą się wraca, często kosztem nowych turystycznych wyzwań. Po prostu w tej wyspie nie sposób się nie zakochać! Zobaczcie sami w naszym filmie: