Ten gorący Cypr — LARNAKA

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Cypr  

Cypr to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jest skąpana w słońcu przez 3000 godzin w roku, czyż to nie imponujący wynik? Zakochają się w niej wielbiciele niesamowitych, antycznych zabytków, lazurowej wody, prześlicznych plaż i… truskawek, które dojrzewają tu kilka razy w roku. Oraz oczywiście kotów, tych są tutaj tysiące!

zbliżenie na kwiaty, cypr, bungevilla, w tle palmy i leżaki na plaży
widok na wybrzeże w mieście larnaka, dziewczyna stojąca na skałach, na skalistym klifie , patrzy na lazurowe morze i hotele w oddali

Ach, ten boski Cypr!

Cypr jest jedną z najliczniej i najchętniej odwiedzanych wysp w czasie letnich, urlopowych miesięcy, ale nie tylko — sezon właściwie się tutaj nie kończy. Fantastycznym momentem na wakacje na Cyprze, lub by odwiedzić to miejsce, jest październik lub listopad. Gdy w Polsce dni szarzeją i pojawiają się chłodne, jesienne wiatry, na wyspie trwa lato. Nie tak upalne, ale nadal przyjemne i ciepłe — idealne więc nie tylko do morskich kąpieli, ale także wycieczek po górach oraz zwiedzania miast i uroczych wiosek.

Piękny widok na morze i na całe wybrzeże cypryjskie, panorama

Wiele osób uważa także, że najlepszą porą na odwiedzenie Cypru jest wiosna. To prawdziwie bajkowa pora, która w tym rejonie świata zaczyna się bardzo wcześnie i obfituje nie tylko w słoneczne, gorące dni, ale także bujną, najświeższą na przestrzeni roku zieleń, piękne widoki i stosunkowo niewielką liczbę odwiedzających. To właśnie wtedy istnieje ogromna szansa na to, że te najbardziej widowiskowe miejsca uwiecznimy na zdjęciach bez tłumu innych turystów.

cypr, ulica w mieście Larnaka, kawiarnia, krzesła stojące na ulicy

Jeszcze inni wybierają Cypr jako scenerię romantycznych wypadów we dwoje, oświadczyn czy podróży poślubnych. Trudno się dziwić. Łagodny klimat, sprzyjająca pogoda, piękne widoki, zachody słońca i lazurowe morze są zachętą samą w sobie.

błekitna laguna niedaleko poafos na cyprze, krystalicznie czysta woda , widok z góry
jeden z domów w larnace, cypr, detal, stary, dom, romantyczna sceneria

Turystyczna Larnaka

Larnaka jest jednym z największych i najstarszych miast Cypru, a jednocześnie najbardziej turystycznym i bardzo nowoczesnym. Urocze widoki, malownicze skwerki, romantyczne uliczki i nadmorska promenada z powodzeniem konkurują z wysokimi apartamentowcami, modernistycznym hotelami wzdłuż wybrzeża oraz tętniącą życiem mariną pełną statków, wycieczkowców, urokliwych, łódek i niewielkich jachtów.

marina w Larnace, cyper, łódki kołyszą się na wodzie
cyper, nadmorska promenada w Larnace

Piękna promenada łączy trzy największe plaże miasta i jest nie tylko świetnym punktem orientacyjnym i widokowym, ale też idealną trasą spacerową prowadzącą w stronę jednego z największych lotnisk na wyspie.

Larnaka, nadmorska promenada

Trzy plaże

Podczas spaceru promenadą napotkamy trzy plaże — leżącą w centrum Finikoudes, Kastella z urokliwą, pobliską mariną i najmniej zaludnioną, piękną MacKenzie — jedną z najbardziej znanych plaż Cypru, szeroką, piaszczystą z łagodnym wejściem do wody. W dodatku można z niej oglądać startujące i lądujące samoloty (lotnisko znajduje się niedaleko) — idealna atrakcja dla dzieci. Sąsiedztwo wszystkich plaż obfituje oczywiście w bary, restauracje i tawerny, a infrastruktura plażowa gwarantuje spokojny i relaksujący wypoczynek.

plaża w mieście Larnaka, zbliżenie, widok panorama

Świątynie Larnaki

Większość zabytków Larnaki to kościoły, cerkwie i meczety, wiele antycznych, wszystkie piękne, dostojne, interesujące. Jeśli więc jesteś fanem oglądania budynków sakralnych i historii — trafiłeś idealnie. Na co warto zwrócić uwagę? Oczywiście na najważniejszą, klimatyczną cerkiew św. Łazarza, jedną z nielicznych świątyń, które przez wieki niewiele się zmieniły i dotrwały do dziś w oryginalnej formie.

larnaka, zbliżenie na cerkiew świętego łazarza, jedną z najważniejszych na cyprze

Na pewno zachwyci Cię bogato zdobiony, rzeźbiony ikonostas, przepiękne malowidła ścienne oraz oczywiście relikwie świętego. Idąc tropem świątyń zwróć także uwagę na  Panagia Chrisopolitissa — zauroczy Cię  krużganek z bogato zdobionymi arkadami w stylu weneckim. Warto też rzucić okiem na piękny, katolicki kościół Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, zbudowany na planie krzyża.

świątynia świętego łazarza w larnace
krużganek, ciekawy i urokliwy zaułek na cyprze, larnaka, zbliżenie, detal
stare zabudowania w mieście larnaka, ciekawa uliczka

„Zamek” i wenecki lew

Trudno przegapić wznoszący się na jednym końcu wspomnianej promenady zamek, a właściwie dość niepozornych rozmiarów budynek, stworzony na planie typowym dla obronnego fortu. Powstał na ruinach stojącego tu wcześniej zamku, na przestrzeni wieków pełniąc właśnie funkcje fortu, więzienia, a nawet katowni. Dziś mieści się tu muzeum i teatr. To żyjące kulturą miejsce przeciąga więc licznych turystów i oczywiście mieszkańców. Oglądając zamek, zwróć uwagę na pobliską, niewielką przystań i charakterystyczną figurę lwa będącą żywym świadectwem obecności Wenecjan także w tej części świata.

wenecki lew tuż przy promenadzie w mieście larnaka na cyprze, detal

Słone jezioro i meczet

Cztery słone jeziora, znajdują się tuż obok lotniska. Wzdłuż brzegów ciągną się ścieżki spacerowe i park. Jest tam także wieża obserwacyjna, z której można podziwiać tafle słonej wody oraz oczywiście… flamingi! Można je spotkać mniej więcej od listopada do marca, co na pewno może być dla niektórych dobrym powodem, by odwiedzić wyspę właśnie w tym czasie. Latem, podczas upalnych dni, woda całkowicie wysycha, zostawiając po sobie grubą warstwę soli, którą się od wieków odzyskuje. Turyści mogą przechadzać się po słonym, spękanym od gorącego słońca dnie.

flamingi na słonym jeziorze w larnace, widok z daleka, panorama na jezioro

Na brzegu jednego z jezior wznosi się ważny i jeden z największych na Cyprze meczetów Hala Sultan Tekke. Choć na wyspie można znaleźć inne, mniejsze, równie piękne i bogato zdobione meczety, to właśnie ten ma ogromne znaczenie religijne dla muzułmańskiego świata i jest miejscem licznych pielgrzymek. Zimą — gdy jeziora zapełniają się wodą, jego sylwetka malowniczo odbija się w spokojnych, słonych taflach. Bajka!

słone jezioro na cyprze a w tle larnaca, panorama na miasto odbijające sie w wodzie

Osmański akwedukt

Nie słyszeliście o żadnym słynnym, antycznym akwedukcie na Cyprze? Nic dziwnego, bo nic takiego tam nie ma. Ten, który znajdziecie w Larnace, jest potężny, imponujący, ale też stosunkowo nowy! Powstał w XVIII wieku i pozostawał w użyciu aż do lat 30 wieku XX. Zaprojektowana przez Turków Osmańskich budowla miała 10 kilometrów długości i zaopatrywała w wodę całe miasto. Po dziś dzień zachowało się aż 75 przęseł w całkiem niezłym stanie. Zachęcamy do odwiedzenia tarasu widokowego, by rzucić okiem na okolicę.

osmański akwedukt w mieście larnaka

Ayia Napa i Capo Greco

Będąc w Larnace, nie można zapomnieć o odwiedzeniu tych miejsc. Ayia Napa leży na wschód od miasta, jest mocno wysunięta na południowo-wschodni kraniec wyspy. To jeden z najliczniej i najchętniej odwiedzanych kurortów na Cyprze, pełen wspaniałych plaż i niesamowitych widoków. Warto wiedzieć, że poza sezonem to nadal ciepłe, piękne i niezwykle urokliwe miejsce, które po sezonowym oblężeniu zamienia się w cichą i spokojną nadmorską miejscowość.

widok na wybrzeże, ayia napa z góry, widok z lotu ptaka, niesamowita, lazurowa woda

Ciągnie się długimi kilometrami wzdłuż wybrzeża, obfitując w plaże, restauracje i hotele. Znana jest z krystalicznie czystej, turkusowej wody, a wiele plaż w okolicach od wielu lat utrzymuje wysoki standard, zdobywając prestiżowe oznaczenie Błękitnej Flagi. Za jedną z najpiękniejszych na wyspie uznawana jest słynna Nissi. Jest faktycznie zjawiskowa, choć w sezonie licznie odwiedzana, trudno więc będzie Ci znaleźć tam ciszę i spokój.

plaża na słynnym wybrzeżu Ayia napa na cyprze, piękna lazurowa woda

Te okolice obfitują w przepiękne, wapienne klify, z których roztacza się nieziemski widok na morze, słońce grzeje skórę, a wiatr rozwiewa włosy. Mocne uderzenia fal wyrzeźbiły klify w fantazyjne kształty i potworzyły masę podwodnych i nadwodnych jaskiń.

piękny widok na morze z wnętrza jaskini, zachodzące słońce i fale, cypor i jaskinie na wybrzeżu

W 1993 roku znajdujący się niecałe 7 km od Ayia Napy przylądek Cape Greco, wraz z obszarem sąsiadującym, ustanowiono Parkiem Narodowym. Wapienne klify i skały zanurzone w lazurowej wodzie są tak malownicze, że trasy spacerowe przyprawiają o szybsze bicie serca. W wielu miejscach — tych szczególnie urokliwych, ustawiono ławeczki, by dłużej móc chłonąć wspaniałe widoki i delektować się szumem fal i miłym, morskim wiatrem. Uważajcie — gdy posiedzicie tu wystarczająco długo, dołączą do Was okoliczne, cypryjskie koty.

Zdecydowanie warto zatrzymać się na chwilę. To tutaj zobaczysz najpiękniejsze formacje skalne, często nazywane Mostami Miłości, lub Łukami Miłości. To oczywiście jedne z najbardziej romantycznych miejsc na wyspie, licznie odwiedzane przez zakochanych i nowożeńców. Wiele par to właśnie tutaj decyduje się złożyć ślubną przysięgę. Sceneria jest idealna!

formacja skalna łuk miłości na cyprze, detal, zbliżenie

Podobno pocałunek, który złożycie tu na ustach ukochanej osoby, spełni życzenia o wiecznej miłości. Niestety — według geologów oba łuki zagrożone są zniszczeniem, jest to tylko kwestia czasu (podobny los spotkał nie tak dawno słynne „Lazurowe Okno” na Malcie). Erozja postępuje, więc wchodzenie bezpośrednio na skałę jest zabronione.

łuk miłości, słynna formacja skalna na cyprze w świetle zachodzacego słońca

Warto wiedzieć, że na tym obszarze rośnie 400 gatunków roślin, z czego 14 występuje tylko na Cyprze (gatunki endemiczne).

Ayia napa widziana z góry, niezwykłe skały i lazurowa woda

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.