Ten gorący Cypr — PAFOS

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Cypr  

Na Cyprze słońce świeci 340 dni w roku. Ciepło i przyjemnie jest także zimą, a wczesna wiosna jest prawdziwie bajkową porą roku. Lato trwa 8 miesięcy, a kotów jest tu więcej niż ludzi. W tym niezwykłym miejscu słońce ogrzewa przepiękne plaże, niesamowite zabytki, antyczne pozostałości i miasta, w których powietrze nasycone jest przedziwną mieszanką tajemnicy i orientu. Do tego wspaniałe góry, zakazane ścieżki, świetne trasy rowerowe i trekkingowe. Cypr to kraina prosto z marzeń.

zachód słońca, skała afrodyty, widok z daleka

Niezwykłe oblicze Hellady

Przewrotne dzieje, położenie geograficzne, wspaniały klimat i piękno wyspy sprawiły, że karty historii Cypru roją się od walk, bitew i wojen. Ostateczna rozgrywka pomiędzy Turcją a Grecją trwa do dziś. Wyspa podzielona jest pomiędzy te dwa narody, żaden nie chce ustąpić — jak to zwykle bywa w walkach o terytorium. Nikozja — unikalna pod wieloma względami stolica wyspy, jest jedyną na świecie, podzieloną pomiędzy dwa kraje — punkt graniczny znajduje się w centrum miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cypr. Śladami historii.
widok z góry na miasto nikozja, cypr

Podczas gdy cała północ Cypru należy do Turcji, na południu można poczuć się jak w Grecji. Mieszkają tu cypryjscy Grecy, językiem urzędowym jest grecki, zewsząd rozbrzmiewa grecka muzyka, a w lokalnej kuchni zdecydowanie da się wyczuć greckie korzenie, nawet jeśli dotknęły je już bardziej egzotyczne naleciałości.

cypr, morze i twierdza nad morzem, piękne miejsce, panorama, widok

Warto wiedzieć, że ponad 50 % powierzchni południowej części Cypru to wysokie, góry, zbudowane ze skał wulkanicznych. Troodos, bo o nich mowa, są pełnych dzikich ścieżek, głębokich wąwozów, ukrytych jaskiń, ciekawych szlaków trekkingowych, dolin i wzniesień, z których widoki zapierają dech. Zimą z powodzeniem można tu jeździć na nartach, choć temperatury nie spadają mocno poniżej zera. Jednak najwyższe partie przyprószone śniegiem zachęcają do zimowych aktywności. Co ciekawe — gdy na szczytach gór amatorzy białego szaleństwa śmigają na nartach, w dolinach nadmorskich i na plażach turyści wygrzewają się, opalają, a nawet kąpią. Taka to jest niesamowita wyspa!

kot lezący na skałach
kot na cyprze, siedzi na tle niebieskich drzwi
kot na cyprze, piękny kociak na ulicy
kot siedzi przy sklepie z pamiątkami na cyprze

W pasie wzdłuż wybrzeża znajdują się najpiękniejsze i największe miasta Cypru. Oprócz Nikozji, która leży dokładnie w centrum wyspy, na wybrzeżu królują trzy brylanty — nowoczesne, mocno biznesowe Limassol, zjawiskowa i turystyczna Larnaka na południowym wschodzie i pełne zabytków i pięknej przyrody Pafos na południowym zachodzie. Wszystkie warte obejrzenia, leżą wśród pomarańczowych gajów i winnic, w pobliżu zjawiskowych plaż, mają do zaoferowania i pokazania bardzo wiele wszystkim tym, którzy chcą patrzeć, słuchać, poznawać i smakować.

latarnia morska w poblizu pafos na cyprze, zbliżenie, detal
morze i skały, skała afrodyty na wyspie cypr

Pafos — nadmorska perła

Pafos to czwarte co do wielkości miasto Cypru. Co oczywiste, większa jest wspomniana Nikozja, a także nadmorskie Limassol i Larnaka. Jednak dzięki temu, że w Pafos znajduje się lotnisko (podobnie jak w Larnace na wschodzie wyspy), można z łatwością odkryć także tę część Cypru, bez konieczności przemieszczania się z zachodu na wschód, co jak wiadomo, nie jest zbyt korzystne czasowo (choć trzeba przyznać, że nadmorska droga obfituje w przepiękne widoki!)

Od niemal 40 lat Pafos wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dlaczego? Ponieważ są tu pozostałości z każdego okresu istnienia wyspy i samego miasta, co jest rzadkie i niezwykle fascynujące. W dawnych wiekach Pafos było stolicą Cypru, od zawsze miasto to miało więc ogromne znaczenie — decydują o tym położenie oraz wspaniała przyroda. W ostatnich latach zyskuje także coraz większe znaczenie turystyczne, a rozwijająca się infrastruktura jest w stanie obsłużyć turystów z całego świata, licznie Pafos odwiedzających.

widok na miasto pafos na cyprze, panorama na miasto

Miasto podzielone jest na dwie części — Górne Pafos, położony na wzgórzu, według legendy założony przez uczestnika wojny trojańskiej, oraz Nowe Pafos, z pięknym portem, leżące tuż nad morzem.

promenada posejdona w pafos, zachodzące słońce, piekny widok

Ze względu na swoją historię i ciekawe położenie, miejsce to obfituje w bardzo różnorodne atrakcje — liczne, świetnie zachowane zabytki, piaszczyste i kamieniste plaże, wspaniały port, rewelacyjne restauracje i trasy spacerowe oraz nadmorskie tawerny, które dodają temu miastu charakteru. Pafos stanowi także doskonałą bazę wypadową, gdy tam pojedziesz, całkowicie pochłonie Cię zwiedzanie lasów, wąwozów i plaż znajdujących się w okolicach.

skały na wybrzeżu cypru w pobliżu pafos, skała afrodyty

Co warto zobaczyć?

Zamek Pafos, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fort z czasów bizantyjskich znajduje się w Nowym Pafos, tuż przy porcie. Fort miał oczywiście zadanie obronne, znajdowały się tu także więzienie i magazyny. Dziś jest znaną i popularną atrakcją turystyczną, trudno się dziwić — jest doskonale zachowany.

fort pafos, zamek w porcie, stary zabytek na cyprze

Park Architektoniczny, cały kompleks zabytków znajdujący się na terenie Pafos. Znajdziesz tu doskonale zachowane mozaiki z III w., przedstawiające sceny z greckiej mitologii, 100 grobowców nazwanych królewskimi (choć grzebano w nich arystokrację), przypominających te odnalezione w Aleksandrii, ozdobione freskami i z dorycką kolumnadą — robią wielkie wrażenie, a także odeon, czyli rodzaj teatru, jaki spotkać było można w każdym greckim mieście. Jest doskonale zachowany, więc nadal odbywają się tutaj wydarzenia muzyczne i teatralne.

park archeologiczny w pobliżu pafos na cyprze, widok z góry
park aecheologiczny, stara antyczna mozaika, wykopaliska na cyprze

Łaźnia Afrodyty – jest położona w ogrodzie botanicznym na Półwyspie Akamas.  Według legendy bogini spotykała się tu ze swoim kochankiem Adonisem. Ta opowieść oraz fakt, że szlak jest niezwykle malowniczy, przyciąga rzesze turystów. Faktycznie — urokliwe, niewielkie jeziorko, do którego wpływa woda ze znajdującej się tuż obok groty, jest miejscem bardzo pięknym i wartym odwiedzenia. Jest także jednym z wielu „dowodów” obecności Afrodyty na wyspie.

Petra tou Romiou — Skała Afrodyty. Jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy Pafos. To właśnie tu, na tej plaży (według mitologii) wyłoniła się z piany bogini miłości. Trudno się dziwić, że jest to jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych miejsc Cypru, znajdujące się na wielu pocztówkach i folderach. Zakątek ten jest wyjątkowo urokliwy, białe skały, turkusowa woda, błękitne niebo… i ta jedna, ukochana osoba obok. Ponoć to właśnie tu spełniają się miłosne życzenia.

skała afrodyty, widok z góry

Agia Kyriaki Chrysopolitissa – kościół filaru św. Pawła, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zlokalizowany wśród bizantyjskich ruin. Za murami kościoła znajduje filar św. Pawła, przy którym Apostoł miał zostać ukarany za szerzenie religii chrześcijańskiej. Miejsce kultu niezwykle ważne dla wierzących i całej kultury chrześcijańskiej.

Zatoka Lara – czysta, piaszczysta, ciągnąca się kilometrami plaża oraz rezerwat żółwi (Żółw Zielony i Żółw Olbrzymi). Mieszkają tu oraz składają jaja, więc w okresie lęgowym część plaży jest zamknięta. Miejsce to zdecydowanie warte jest spaceru, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody.

Aleja Posejdona –  bardzo popularny bulwar Pafos, pełen restauracji, kawiarni i hoteli. Jeśli masz ochotę na spacer w słońcu, w typowo wyspiarskim, nadmorskim klimacie to miejsce idealne. A po zmroku? Bary, dyskoteki i tętniące muzyką powietrze — także znajdą wielu amatorów.

Wąwóz Avakas — górskie ścieżki, kamieniste drogi i trasa wśród wysokich na 30 m, wapiennych skał. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają aktywnego wypoczynku, malowniczych miejsc i kontaktu z przyrodą.

widok na prześwit w wąwozie avakas, cypr

Wraki statków – MV Demetrios II oraz Edro II osiadły na mieliźnie lub skałach dawno temu. Można je oglądać z bardzo bliska, właściwie tuż przy brzegu. Są nietypową, ale chętnie odwiedzaną atrakcją.

jeden ze statków u wybrzeży pafos, wrak, widok z góry
statek, wrak na wybrzeżu, w pobliżu pafos, cypr

Błękitna Laguna — półwysep Akamas skrywa także wyjątkową, morską perełkę. Z miejscowości Latsi można złapać statek do niebieskiej laguny. Uważana jest za najpiękniejszą na całej wyspie. Czy tak jest? Sprawdź sam! Może przekona Cię o tym woda przejrzysta, jak kryształ, w odcieniach lazuru i szmaragdu. Kąpiel w upalne dni to raj dla ciała i uczta dla oczu.

błekitna laguna niedaleko poafos na cyprze, krystalicznie czysta woda , widok z góry

Warto wiedzieć, że Pafos jest także rajem dla wielbicieli sportów wodnych i wszelkich wodnych aktywności. Doskonałe warunki pogodowe, urozmaicona linia brzegowa i krystalicznie czysta woda sprzyjają eksploracji plaż i wybrzeża w każdy możliwy sposób. Rejsy statkiem, nurkowanie do podwodnych jaskiń czy surfing, są tutaj czymś całkowicie naturalnym.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.