Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Lefkadzie

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Lefkada  

Majestatyczne klify, niezliczone plaże – a każda z nich zachwycająca – oraz wyjątkowa atmosfera powodują, że ta wciąż najmniej poznana Wyspa Jońska co roku wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród turystów. Doskonała na wakacje pełne beztroski z dala od cywilizacji nie pozostaje obojętna na potrzeby turystów szukających nocnego życia i rozrywki.

Lefkada to wyspa, która łączy w sobie dosłownie wszystko:

  • zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz ciekawe miejsca warte odwiedzenia;
  • hotele w tętniącym życiem centrum kurortu oraz odosobnione, niezależne wille z basenami;
  • wyspiarski klimat i łatwy dostęp do kontynentu zarazem; 
  • własny niepowtarzalny urok, ale i sąsiedztwo innych przepięknych wysp;
  • atmosferę na wakacje rodzinne, w gronie przyjaciół lub we dwoje.

Wyspę o powierzchni ok. 340 km kw. zamieszkuje obecnie około 20 tysięcy mieszkańców.

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, a najważniejszym i największym kurortem turystycznym na wyspie jest miejscowość Nidri.

Ukształtowanie Lefkady

Wyspa swoją nazwę (greckie leuko czyt. lefko oznacza biel) zawdzięcza majestatycznym klifom wapiennym zachodniego wybrzeża, u stóp których zlokalizowane są najpiękniejsze plaże Lefkady. Z bielą wapieni kontrastuje płaski i zielony wschodni brzeg wyspy bogaty w urokliwe zatokowe plaże. Ich łączna pokaźna suma i rozmaity wygląd powodują, że każdy z turystów może pokusić się o własne subiektywne zestawienie TOP 10 plaż Lefkady. Najczęściej w tym zestawieniu pojawiają się:

  • Porto Katsiki;
  • Plaża Egremni;
  • Plaża Mikros Gialos;
  • Plaża Agiofilii;
  • Plaża Milos.

Wapienne skały, charakterystyczne dla całego archipelagu Wysp Jońskich, są powodem wielu zachwytów, również z powodu koloru wody u ich wybrzeży. Przezroczysta i krystalicznie czysta tafla wody morskiej w połączeniu ze skałą wapienną przybiera rozmaite odcienie błękitu, turkusu i lazuru. 

Jednak Lefkada to nie tylko ponad 100 km linii brzegowej, ale także góry. Jej wybitne krajobrazy oraz najbliższe sąsiedztwo można podziwiać z najwyższego szczytu wyspy, Stavrotas, który sięga 1158 m n.p.m.

Lefkada - Plaża Kavalikefta o zachodzie słońca

Położenie i otoczenie Lefkady

Otoczenie wyspy jest imponujące i bardzo urozmaicone. Lefkada jest 14. co do wielkości wyspą Grecji oraz 4. w archipelagu Wysp Jońskich po Kefalonii, Korfu i Zakynthos. Położona na Morzu Jońskim, na zachodnim wybrzeżu Grecji kontynentalnej należy wciąż do jednej z mniej odkrytych i poznanych wysp. Czas to zmienić!

Spośród znanych i lubianych w najbliższym sąsiedztwie Lefkady znajdują się wyspy Kefalonia, Itaka i Zakynthos. Natomiast bezpośrednio u jej wybrzeży rozsianych jest mnóstwo mniejszych wysepek – często niezamieszkałych – wokół których organizowane są rozmaite rejsy. Podczas urlopu na Lefkadzie turyści mają więc okazję odkryć wiele nowych lądów, a wśród nich między innymi: Meganisi, Kalamos, Kastos, Skorpios i wiele innych.

Ciekawostką jest także stałe połączenie Lefkady z lądem. W zamierzchłych czasach była ona bowiem półwyspem. W VII w. p.n.e. Koryntianie przekopali kanał w rezultacie oddzielający wyspę od lądu, nad którym przerzucono most łączący Lefkadę z kontynentem.

Lefkada, most łączący wyspę z lądem

Wakacje na Lefkadzie

Jak dojechać?

Połączenie drogowe Lefkady z lądem jest bardzo istotne ze względu na fakt, iż na Lefkadzie nie ma lotniska. Loty czarterowe w sezonie letnim realizowane są na lotnisko Aktion w okolicach Prevezy, oddalone o ok. 20 km od wjazdu na wyspę. Port lotniczy obsługuje wspomniane miasto Preveza oraz Lefkadę, a jego bliskość gwarantuje szybki i sprawny transfer bezpośrednio do hoteli na wyspie.

Most łączący wyspę z kontynentem to także wrota do licznych pomysłów na zwiedzanie Grecji podczas wakacji na Lefkadzie. Dlatego decydując się na Lefkadę z Grecosem w ofercie często od razu znajduje się propozycja wynajmu auta, które zapewnia niezależność i możliwość swobodnego przemieszczania się po wyspie i lądzie. Listą niezliczonych możliwości i pomysłów na zwiedzanie służy Reżyser Wielkich Greckich Wakacji (rezydent Grecosa) obecny na miejscu przez cały sezon.

Mapa Lefkady

Kiedy jechać na Lefkadę?

Sezon turystyczny na Lefkadzie rozpoczyna się z początkiem maja i trwa do przełomu września i października. Wyspy Jońskie to bardzo zielony archipelag, za czym kryją się ulewne zimy. Lato natomiast jest tu długie i potrafi być naprawdę gorące.

Lefkada - pogoda w maju

Maj to fantastyczny miesiąc na wakacje na Wyspach Jońskich, jeśli lubisz umiarkowane ciepło i budzącą się do życia naturę. To miesiąc kiedy w bujnej zieleni całego archipelagu wszystko rozkwita, a w powietrzu unoszą się niebywałe aromaty. Woda w morzu nadaje się już do kąpieli, a dni są coraz dłuższe.

Lefkada - pogoda w czerwcu

Czerwiec w pierwszej połowie to kontynuacja spektaklu Matki Natury rozpoczętego w maju, z większą gwarancji pogody: wyższe temperatury i bardzo sporadyczne opady. Im bliżej lipca, tym z każdym dniem wyraźnie coraz cieplej. W drugiej połowie miesiąca można już mówić o upałach.

Lefkada - pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to szczyt sezonu na Lefkadzie. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 26 stopni C, natomiast odczuwalne i rzeczywiste wskaźniki na termometrach potrafią sięgnąć trzydziestu kilku kresek. Jest to doskonała aura na morskie przygody, których Lefkada oferuje spory wachlarz.

Lefkada - pogoda we wrześniu

We wrześniu na Lefkadzie wciąż można mówić o lecie, leniwie przechodzącym w jesień. Odczuwalną różnicą względem wcześniejszych miesięcy będą rześkie poranki, chłodniejsze i wczesne wieczory. Pod koniec miesiąca może popadać.

Lefkada - pogoda w październiku

Październik na Lefkadzie jest już miesiącem jesiennym, choć temperatura morza w dalszym ciągu kusi kąpielami. Dni stają się wyraźnie krótsze. Ciepłem promieni słonecznych można cieszyć się w samo południe w osłoniętym miejscu.

Lefkada średnie temperatury w sezonie

Lefkada - hotel czy willa?

Lefkada słynie z wakacji w trybie siga-siga. Dlatego w ofercie Grecosa na Lefkadzie znajduje się sporo propozycji willi, w których to Wy sami wyznaczacie tempo i kierunek swoich Wielkich Greckich Wakacji. Wypad w gronie przyjaciół, rodzinny urlop, a może tylko we dwoje? Wille z basenem i niebiańskimi widokami są do Waszej dyspozycji. Warto także zarezerwować sobie auto, by cieszyć się swobodą i wolnością. A kiedy już skończą się pomysły lub poszukiwać będziecie inspiracji, na wyspie zawsze stacjonuje rezydent, który pomoże ułożyć plan zwiedzania.

Oczywiście na wyspie nie brakuje także tradycyjnych propozycji hotelowych. W centrum Nidri, na uboczu, ze śniadaniami lub z dwoma posiłkami. Blisko atrakcji, pod opieką rezydenta i tuż przy plaży. 

Zapraszamy Cię na spacer po hotelach i willach na Lefkadzie – zobacz całą playlistę YouTube:

Nie pozostaje nic innego, jak odkryć piękno Lefkady! Wielu uważa ją za najpiękniejszą grecką wyspę. Czy będzie również Twoją ulubioną?

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!