Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Riwierze Olimpu

Kategoria: Okiem Grecosa

Na północy Grecji, u północno-zachodnich wybrzeży Morza Egejskiego, nad Zatoką Termajską, u podnóża mitycznej góry Olimp, od Metoni po Dolinę Tempi rozciąga się Riwiera Olimpijska. To aż 70 km wspaniałych plaż, pięknej przyrody i ciekawych zabytków.

Miejsce to zyskało popularność już na przełomie lat 80. i 90. Pierwsze autokary pełne turystów spragnionych słońca wyruszyły właśnie wtedy. Dziś podróż tę odbyć można samolotem — znacznie szybciej i wygodniej. Ląduje się w Salonikach — około półtorej godziny od docelowego miejsca wypoczynku.

Widok na Saloniki z lotu ptaka, niebo, morze i piękne miasto

BOSKIE WAKACJE U PODNÓŻA OLIMPU

Położenie tej — jednej z pierwszych odwiedzanych przez Polaków, greckiej destynacji sprawia, że jest ona obecnie jedną z najlepszych baz wypadowych do zwiedzania kontynentu i pobliskich wysp. Dogodne połączenia dzięki dostępności autostrady — dawnej Via Egnatia — sprawiają, że w przeciągu 70 – 90 minut można znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Choć miejscami można jeszcze spotkać relikty lat 90., to bez wątpienia region ten znacznie się rozwinął, a współczesna infrastruktura hotelowa odpowiada potrzebom nawet najbardziej wymagających gości.

Niekwestionowanym atutem Riwiery Olimpu jest… właśnie Olimp! Mityczna siedziba bogów olimpijskich wyraźnie wpływa na aurę tego miejsca. Nieco dostojną — w końcu jesteśmy gośćmi Zeusa, nieco tajemniczą — zwłaszcza, gdy szczyty gór spowija mgła i nieco elektryzującą — gdy odkrywamy miejsca ukryte w gąszczach lasów porastających podnóże gór, zwykle niewidoczne dla oka z perspektywy wybrzeża.

Widok na masyw Olimpu widoczny z Dion

RIWIERA OLIMPU — KIEDY JECHAĆ?

Sezon turystyczny na Riwierze Olimpu trwa od drugiej połowy maja do początku października. Deszczu w tym regionie można doświadczyć o każdej porze roku. Różnica się one zależnie od pory roku — zimą są to tygodniowe, obfite opady, a latem przelotne, ciepłe deszcze. Ich atutem w porze letniej jest oczyszczający wpływ na atmosferę. Co ciekawe, latem, podczas beztroskiego plażowania na wybrzeżu, można obserwować silne wyładowania atmosferyczne w górach. Jak to możliwe? Kiedy dochodzi do mocnej wymiany zdań między Zeusem a Herą, burza utrzymuje się wyłącznie na szczycie Masywu Olimpu. Ten naturalny performance wprost zapiera dech w piersiach.

Riwiera Olimpu jest jedynym regionem gdzie, jako rezydentka prowadząca spotkania informacyjne, otwarcie życzyłam swoim gościom… burzy!

Wrażenie jest bowiem niezapomniane.

Riwiera Olimpu — pogoda w maju

Koniec maja na Riwierze to preludium lata. Wody Zatoki Termajskiej zachęcają do kąpieli morskich, a w ciągu dnia można cieszyć się słońcem. Wieczory są odczuwalnie chłodniejsze, zatem przyda się długie okrycie. Maj to ostatni moment przed latem, by zobaczyć wodę płynącą w korycie rzeki Enipeas.

Riwiera Olimpu — pogoda w czerwcu

Czerwiec zachwyca kontrastami, zdarza się bowiem, że szczyty gór pokrywają resztki śniegu, od których odbija się podgrzewające atmosferę słońce. Na wybrzeżu powietrze przynosi zapach lata. Ledwie kończy się maj, a natura gór zmienia swoje oblicze — część wodospadów wysycha, by powrócić wraz z późnym wrześniem. W drugiej połowie czerwca, jeszcze przed upałami wysokiego sezonu, można śmiało wspiąć się na Olimp, to ostatni moment przed upalnym latem.

Riwiera Olimpu — pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to miesiące wysokich temperatur. W regionie Riwiery panuje wówczas spora wilgotność. Dzięki sporadycznym opadom deszczu region ten nie jest tak bardzo narażony na pożary, o jakich co roku słyszy się na południu kraju. Doskonałym sposobem na orzeźwienie jest kąpiel w jednym z malowniczych, nieznikających w czasie lata wodospadów.

Widok na plaże, piasek, turkusowe morze, morski brzeg

Riwiera Olimpu — pogoda we wrześniu

Wrzesień na Riwierze Olimpu malowniczo przeplata ostatki lata i początek jesieni. O ile na wybrzeżu wciąż można plażować i cieszyć się morskimi kąpielami, o tyle w górskich wioskach wyraźnie spada temperatura, liście drzew żółkną i brązowieją, a wąwozem Enipeas ponownie płynie woda. Wrzesień, w mojej subiektywnej ocenie, jest najpiękniejszym miesiącem na Riwierze, o ile priorytetem nie są wysokie temperatury i zabierzemy ze sobą coś cieplejszego na wieczór. To także doskonały czas na wspinaczkę na Masyw Olimpu.

Riwiera Olimpu — pogoda w październiku

Wraz z nadejściem października gołym okiem widać, że coś się kończy. Pomimo wciąż słonecznych i ciepłych (choć krótkich) dni na wybrzeżu pozostają ostatni turyści. Pojawiają się za to fani górskich wypraw pozostający w nadziei, że zdążą jeszcze podbić szczyty gór, nim spadnie pierwszy śnieg lub nim ulewne deszcze w górach rozmyją drogi.

WAKACJE NA RIWIERZE OLIMPU — co robić?

ZWIEDZAĆ

Podczas gdy Grecję kojarzy się głównie z beztroską na wyspach, wakacje na Riwierze Olimpijskiej to fenomenalna okazja do eksplorowania nawet najodleglejszych zakamarków kontynentu!
W promieniu 2-3 godzin jazdy samochodem dogodną autostradą znajdują się liczne monumentalne zabytki, niektóre wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Wergina, Meteory, Delfy…

Widok na góry, klasztor w Meteorach
mapa, najważniejsze zabytki i plaże

PLAŻOWAĆ BEZ KOŃCA

Riwiera Olimpu to aż 70 km piaszczystych plaż. Niektóre fragmenty wybrzeża zyskały miano Miami Beach, inne spodobają się tym, którzy dbają o doskonale równą opaleniznę. Pytanie tylko: gdzie?
W sennym Neoi Pori, a może dosłownie u podnóża Olimpu w Plaka Litochoro, albo w  słynnej Olimpiaki Akti? Jestem przekonana, że każdy znajdzie fragment wybrzeża doskonały dla siebie! Co więcej, wszystkie hotele z oferty Grecosa na Riwierze Olimpu zlokalizowane są przy plaży. 

WYPOCZYWAĆ AKTYWNIE

Co powiesz na przejażdżkę rowerową do Zamku w Platamonas? A może wolisz wędrówkę Wąwozem Enipeas połączoną z kąpielą w wodospadzie? Jeśli Twoją ambicją jest zdobyć najwyższy szczyt Grecji i spotkać Zeusa, to możesz to zrobić właśnie tutaj. Oferta wycieczek lokalnych Grecosa na Riwierze Olimpu to cała gama wrażeń i mnóstwo frajdy. Jeepami po Masywie Olimpu lub statkiem na podbój Skiathos — Ty wybierasz, jak chcesz spędzić swoje Wielkie Greckie Wakacje w boskim towarzystwie.

Riwiera Olimpu, plaża, widok na morze z lotu ptaka

Dla kogo?

  • Dla najmłodszych — piaszczyste plaże i łagodny klimat Riwiery Olimpu czynią ją doskonałym wyborem na wakacje z maluchem. 
  • Dla zakochanych — kto twierdzi, że oświadczyny w Grecji to tylko w Zatoce Wraku lub na Santorini, po prostu nie był jeszcze w Palaios Panteleimonas. Uwaga! Grozi dynamicznym rozwojem sytuacji: od oświadczyn po deklarację zamieszkania w Grecji 🙂 
  • Dla odkrywców — wybierasz tylko przestrzeń, którą chcesz eksplorować: Masyw Olimpu, Saloniki, najbliższą okolicę lub bardziej odległe atrakcje. Riwiera Olimpu jest doskonałą bazą wypadową.
  • Dla niezdecydowanych — Riwiera Olimpu rozwiązuje wszelkie dylematy pt. „morze czy góry?”. Tutaj mamy JEDNO i DRUGIE. Ba! Jest to niepowtarzalna okazja, by plażować bezpośrednio pod najwyższym szczytem Grecji i bacznym okiem olimpijskiej świty bogów.

Jaki hotel?

Oferta hoteli Grecosa na Riwierze Olimpu jest skromna pod względem liczby obiektów i pełna pod kątem zróżnicowania oferowanych usług. Znajdziesz tutaj kameralne, beztroskie siga-siga w rodzinnym hotelu Kymata, zlokalizowanym na plaży:

A także bogatą formułę all inclusive i polskie animacje Klubu Delfinki dla dzieci w hotelu Poseidon Palace.

Już teraz zobacz ten bestsellerowy hotel Grecosa:

Hotel Poseidon Palace oraz Olympian Bay Grand Resort zlokalizowane są po obydwu stronach miejscowości Leptokaria. Miasteczko jest doskonałym punktem do zwiedzania Grecji kontynentalnej, ale znajdą tu również coś dla siebie amatorzy słonecznych kąpieli. Wokół znajdują się piaszczyste i kamieniste plaże zatoki Termajskiej, a także wiele barów, tawern i kawiarni. W samym centrum znajdują się zarówno lokalne supermarkety greckich sieci jak i wybitne „psarotawerny” z owocami morza.

Bardziej kameralne obiekty, takie jak: Kymata, Kronos oraz Sun Beach zlokalizowane są w miejscowości Platamonas. Nadmorska miejscowość z XII-wieczną fortecą na wzgórzu, z której rozciąga się wspaniały widok na morze i Masyw Olimpu. Tradycyjna wioska otoczona jest gajami oliwnymi, co tworzy prawdziwie grecki klimat. Sporo tu restauracji na plaży, małych hoteli i lokalnych sklepów. Platamonas jest ulubioną miejscowością Greków z tej części kontynentu — wypoczywają  tutaj w letnie weekendy.

Już teraz zobacz zwiastun swoich Wielkich Greckich Wakacji na Riwierze Olimpu:

Czy masz ochotę poddać się magicznym wpływom boskiej atmosfery w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Bogów Olimpijskich? Czy masz odwagę stanąć twarzą w twarz z Posejdonem lub zasiąść na Tronie Zeusa? Czy lubisz odkrywać kolejne smaki i oblicza Grecji? Jeśli tak, to miejsce jest dla Ciebie stworzone!

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!