Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Kos

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Kos  

Wyspa Kos to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na greckie wakacje. Sławę tej niewielkiej wyspy zawdzięczamy ojcu medycyny, Hipokratesowi, który urodził się i nauczał właśnie na Kos. Jest to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Plażowicze zachwycą się długimi, piaszczystymi plażami na północnym wybrzeżu, miłośnikom historii  podróż w czasie zapewni spacer po stolicy wyspy – mieście Kos, a na zwolenników aktywnego wypoczynku czekają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Piaszczysta plaża w Marmari na Kos

Wyspa Kos i jej okolica

Kos to trzecia największa wyspa Archipelagu Dodekanez (po bardziej znanej sąsiadce – Rodos oraz Karpathos), którą otaczają wody Morza Egejskiego. Położona jest u wybrzeży Turcji Egejskiej, zaledwie 4 km od popularnego tureckiego kurortu – Bodrum. Wyspa jest długa na 40 km i szeroka na 10 km, a jej powierzchnia wynosi 290 km kwadratowych. Największe miasto i jednocześnie stolica wyspy to miasto Kos, które jest prężnie rozwijającym się centrum kulturalnym oraz turystycznym wyspy.

Ze względu na bogatą historię wyspy, możemy dostrzec na niej różnorodność kultur i wpływów, które na nią wywarły. Jest to miejsce o dużym znaczeniu archeologicznym na mapie Grecji. Dzisiejsze Kos łączy historię ze współczesnością, gdzie starożytne budowle przeplatają się z nowoczesną infrastrukturą. Ogromna baza noclegowa, gastronomiczna i rozrywkowa sprawiają, że wyspa Kos staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym Hellady i jest doskonałym pomysłem na wakacje.

W otoczeniu ojczyzny Hipokratesa znajduje się wiele mniejszych wysepek, które można odkrywać podczas wakacji na Kos. Oferowane są wycieczki na wulkaniczną wyspę Nissyros, na której znajduje się krater wulkanu hydrotermalnego, czy też na wyspę Kalymnos znaną jako wyspa poławiaczy gąbek. To zdecydowanie unikatowe miejsca, które warto zobaczyć podczas swojego urlopu na Kos.

Port i Klasztor w Mandrakia, Nissyros
Targ i kosze pełne naturalnych gąbek z Kalymnos

Ukształtowanie wyspy Kos

Wyspę Kos charakteryzuje zróżnicowane ukształtowanie terenu. Znajdziemy tu zarówno tereny nizinne, jak i górskie. Ze względu na ciekawe zróżnicowanie powierzchni warto pospacerować po wyspie lub wybrać się na wycieczkę rowerową.

CZYTAJ WIĘCEJ: KOS NA ROWERZE – PROPOZYCJE TRAS ROWEROWYCH

W centralnej części wyspy znajdują się góry z najwyższym szczytem Dikeos o wysokości 843 m n.p.m. Na górę Dikeos prowadzi 2-godzinny szlak rozpoczynający się w górskiej wiosce Zia, a ze szczytu rozpościerają się widoki na pobliskie wyspy oraz wybrzeże Turcji Egejskiej. Wyspę Kos możemy podzielić na 2 części – część główną ciągnącą się od miejscowości Psalidi znajdującej się w północno-wschodniej części wyspy aż do miasteczka Kefalos położonego na południu oraz trudniej dostępną dla turystów część Półwyspu Kefalos. Podział ten wynika z tego, że Półwysep Kefalos to najbardziej dzika część wyspy Kos, której nieodłączną częścią krajobrazu są drogi szutrowe. Aby móc odkrywać tę naturalną część wyspy, najczęściej konieczne jest wypożyczenie jeepa, gdyż w wielu wypożyczalniach ubezpieczenie przy pozostałych samochodach nie pokrywa podróży po drogach żwirowych. Sprawia to, że duża część turystów pomija Półwysep Kefalos w swoich planach zwiedzania. Jeśli jednak na swoje Wielkie Greckie Wakacje wybierzesz wyspę ojca medycyny, nie rezygnuj z tej części wyspy i odkryj jej unikalny charakter.

Widok na skalisty półwysep Kefalos i wysepkę Kastri

Jak dojechać na Kos?

Chcąc spędzić swój urlop w ojczyźnie Hipokratesa, mamy do dyspozycji kilka możliwości. Najlepszym rozwiązaniem, aby dotrzeć na wyspę w sezonie turystycznym jest wykupienie wakacji na Kos w biurze podróży – wówczas w cenie wczasów są już wliczone koszty przelotu w obie strony. Przelot na trasie Polska-Kos to czas ok. 3 – 3,5 godz. Osoby, którym nie przeszkadzają przesiadki i dłuższa podróż, mogą rozważyć przelot tzw. low-cost’ami (Ryanair lub Wizzair) na wyspę Rodos, a następnie przepłynięcie promem na wyspę Kos. To, na co należy zwrócić uwagę to fakt, że tylko podczas sezonu turystycznego, a więc od końca kwietnia do końca października, istnieje możliwość bezpośredniego przelotu na wyspę Kos. Poza sezonem wakacyjnym dotarcie na wyspę będzie wiązało się z koniecznością przesiadki w Atenach.

Kiedy już postawimy nasze stopy na greckim lądzie, w zależności od wybranej formy dotarcia na wyspę, musimy znaleźć sposób, aby dojechać do hotelu, w którym będziemy wypoczywać. Decydując się na wakacje na Kos z Grecosem transfer lotniskowy mamy zapewniony przez organizatora. Na lotnisku zawsze obecni są rezydenci, którzy przekażą najważniejsze informacje i poinstruują o kolejnych krokach. Przed osobami, które wybrały samodzielną organizację wakacji, pozostaje wybór środka dojazdu do hotelu. Takie osoby mogą skorzystać z przejazdów taxi, prywatnych firm transportowych lub lokalnych autobusów firmy KTEL. Na wyspie Kos nie działa Uber.

Nieduże rozmiary wyspy Kos zdecydowanie przekładają się w sposób pozytywny na transfery na trasie lotnisko-hotel-lotnisko. Na wyspie znajduje się jeden port lotniczy “Hipokrates”, który ulokowany jest w okolicy miejscowości Antimachia i oddalony o nieco ponad 20 km od stolicy, miasta Kos. Takie położenie w centrum wyspy sprawia, że transfery, bez znaczenia na wybraną lokalizację wczasów, przebiegają bardzo sprawnie.

Widok na plac, dawną agorę, w centrum miasta Kos

Kiedy wakacje na Kos? Klimat i pogoda na wyspie

Położenie Kos ma duży wpływ na panujący na niej klimat. Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z wyraźnym wpływem klimatu kontynentalnego. Za sprawą bliskości wybrzeża tureckiego wyspa Kos odznacza się długim sezonem, który rozpoczyna się z końcem kwietnia i trwa do końca października. Cechą charakterystyczną dla wyspy Kos są podmuchy wiatru zwanego meltemi, który swoją aktywność nasila z początkiem czerwca i którego obecność najmocniej odczujemy właśnie w miesiącach wakacyjnych. W październiku słabnie, aby ponownie wrócić z większą siłą w miesiącach zimowych. Podczas letnich upałów, kiedy termometry wskazują ponad 30 stopni, przynosi on pożądane orzeźwienie. To właśnie za sprawą wiatru Meltemi na północnym wybrzeżu oraz przy Zatoce Kefalos panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Biorąc pod uwagę trwający pół roku sezon turystyczny możemy dopasować nasz urlop na Kos do preferencji pogodowych, a także liczby turystów na niej przebywających. Osoby, będące zwolennikami wakacji bez upałów oraz w bardziej kameralnym gronie, powinny wziąć pod uwagę wakacje na Kos w maju, wrześniu lub październiku. Jeśli tłumy turystów oraz wysokie temperatury nie stanowią przeszkód, śmiało można odwiedzić Kos w tzw. wysokim sezonie, a więc od czerwca do końca sierpnia.

Tabela przedstawia średnie temperatury w układzie miesięcznym na Kos

Kos - pogoda w maju

Maj to miesiąc, w którym temperatury na Kos zaczynają być przyjemne, jest to zatem idealny czas dla osób unikających upałów. Woda w morzu zaczyna się nagrzewać i osiąga średnią temperaturę 19 stopni C. Decydując się na urlop w tym miesiącu warto zabrać ze sobą lekką kurtkę na chłodniejsze wieczory.

Kos - pogoda w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczynamy odczuwać prawdziwie wakacyjny klimat. Wówczas na Kos można spodziewać się aż 15 godzin słonecznych w ciągu dnia, a temperatury wzrastają do średnio 29 stopni C.

Kos - pogoda w lipcu i sierpniu

Są to miesiące z najwyższymi temperaturami w ciągu dnia przekraczającymi 30 stopni C. Te miesiące praktycznie pozbawione są opadów. To również szczyt sezonu turystycznego, a więc liczba turystów na wyspie bije rekordy. Kos w lipcu oraz sierpniu stwarza idealne wakacyjne warunki dla miłośników słońca, opalenizny oraz kąpieli morskich.

Kos - pogoda we wrześniu

Wrzesień jest nadal bardzo ciepły, natomiast nie ma już takich upałów jak w lipcu czy sierpniu. Woda w morzu wciąż jest idealna do kąpieli, skraca się już natomiast długość dnia. 

Kos - pogoda w październiku

W tym miesiącu temperatury upodabniają się do tych majowych, nie ma już upałów, co sprawia, że październik jest chętnie wybierany przez osoby nastawione na zwiedzanie. Miesiąc ten to także zbliżający się koniec sezonu turystycznego, więc można liczyć na spokojniejszy urlop bez tłumów. Dni stają się coraz krótsze, wieczory zaczynają się powoli ochładzać i mogą pojawić się opady.

Hotele na Kos

Wakacje na Kos to trafiony wybór zarówno na wypoczynek we dwoje, jak również na wyjazd z przyjaciółmi czy całą rodziną. W ofercie Grecosa na Kos można odnaleźć różnorodne propozycje, od małych miejskich hoteli ze śniadaniami, po duże rodzinne hotele w opcji all-inclusive z animacjami.

Mapa wyspy Kos z zaznaczonymi kurortami i atrakcjami

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa na wyspie Kos sprawia, że swój urlop może spędzić tu dosłownie każdy. Najliczniejsze na wyspie są hotele z opcją all-inclusive, jednak znajdziemy również mniejsze hotele oferujące śniadania i obiadokolacje. Dużą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, cieszą się hotele, które oferują polski program animacyjny dla najmłodszych w Klubie Delfinki Grecosa oraz dla młodzieży i dorosłych w Klubie OPA! Grecos. Na miłośników wodnych szaleństw czekają hotele z basenami i zjeżdżalniami, a dla osób preferujących plażowanie hotele zlokalizowane przy wybrzeżu. Poszukujący beztroskiego wypoczynku mogą wybrać również hotele przeznaczone tylko dla dorosłych.

Najpopularniejsze resorty znajdziemy w Psalidi, Tigaki, Marmari, Kardamenie czy Mastichari. Podczas wyboru miejsca na wypoczynek warto zwrócić uwagę na hotele znanej greckiej sieci Mitsis, które na polskim rynku w swojej ofercie ma tylko Grecos. Jest to rodzinna sieć hoteli, które odznaczają się wysoką jakością świadczonych usług. To właśnie na wyspie Kos powstał flagowy hotel sieci – Mitsis Ramira Beach w miejscowości Psalidi. Łącznie na tej niewielkiej wyspie znajdziemy aż 5 hoteli tej sieci, wcześniej wspomniany Hotel Ramira Beach w północno-wschodniej części wyspy oraz 4 hotele ulokowane na południowym wybrzeżu w okolicach miasteczka Kardamena. Na szczególną uwagę zasługuje hotel Mitsis Blue Domes Resort & Spa, który należy do prestiżowej grupy hoteli Mitsis Premium, odznaczającej się wysoką estetyką połączoną z komfortem oraz najwyższej jakości udogodnieniami.

Decydując się z kolei na hotel w miejscowości Psalidi lub Lambi korzystamy z bliskości stolicy, do której możemy się wybrać spacerem o dowolnej porze. Jeśli nasz wybór padnie na hotele w miejscowościach Tigaki, Marmari lub Mastichari wówczas będziemy mieli dostęp do najpopularniejszych na Kos piaszczystych plaż. Północne wybrzeże to również  idealne miejsce dla spragnionych adrenaliny, gdyż to właśnie tam panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Wakacje na Kos

Ojczyzna narodzin Hipokratesa przyciąga piaszczystymi plażami, bogactwem historii oraz aktywnymi formami wypoczynku. To właśnie na wyspie Kos poczujemy słynny grecki styl życia w rytmie siga-siga, usłyszymy rozbrzmiewający śpiew cykad i zobaczymy zachodzące słońce tworzące malownicze pejzaże na niebie.

Fragment centrum miasta Kos z drzewem Hipokratesa

Sprawdź w ofercie Grecosa na Kos, w którym hotelu spędzisz swoje kolejne Wielkie Greckie Wakacje.

Cześć, nazywam się Julita Płusa i będę miała przyjemność pokazać Wam Grecję, jakiej nie znacie. Moja przygoda z tym krajem zaczęła się już kilka lat temu dzięki współpracy z Grecosem, gdzie pracowałam jako animatorka, a obecnie rezydentka. Od tego czasu pozostaję miłośniczką greckiej natury, kultury oraz kuchni. Grecję uwielbiam przede wszystkim za życie toczące się w stylu siga-siga oraz sposób, w jaki Grecy to życie celebrują. Prywatnie jestem cyfrową nomadką, łączę pracę z podróżowaniem, co sprawia, że mogę nieustannie odkrywać nowe miejsca i dzielić się nimi.