Zakynthos – Zatoka Wraku i co dalej?

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Zakynthos  

Zlokalizowana na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy słynna Zatoka Wraku to niekwestionowany fenomen i priorytet wypoczywających na Zakynthos. Można dotrzeć do niej wybierając się w rejs z portu Świętego Mikołaja (Agios Nikolaos) na północy wyspy. Wówczas po drodze jawi się druga spektakularna atrakcja Zante, mianowicie Błękitne Groty (Blue Caves). Rejsy do Zatoki realizowane są także z portu Porto Vromi na zachodnim wybrzeżu. Opływa się wtedy majestatyczne wapienne klify, zza których nagle wyłania się najpiękniejszy widok na Zakynthos.

Zatoka Wraku w pełnej okazałości

Znacznie mniej popularnym wyborem, bo kameralnym, jest wypłynięcie do Zatoki Wraku z przylądka Skinari. Wówczas jednak można liczyć na dodatkowe atrakcje w postaci malowniczego punktu widokowego ponad Błękitnymi Grotami. Jest to najbardziej na północ wysunięty przylądek wyspy, na którym zlokalizowany jest prawdopodobnie jedyny biało-niebieski budynek na całym Zante – dawny wiatrak. Zakynthos przez wzgląd na wiele stuleci weneckiej okupacji zachowała bowiem włoski charakter m.in. w architekturze i kulturze, a także w kuchni.

Biało niebieski wiatrak na Przylądku Skinari, Zakynthos

Niezależnie od drogi dotarcia Zatoka Wraku plasuje się na liście najpiękniejszych plaż świata, a w zestawieniu lokalnym zawsze wypada na pierwszym miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ: TOP 10 PLAŻ NA ZAKYNTHOS

Trudno z nią konkurować. Wyspa Zakynthos skrywa jednak mnóstwo miejsc, które powodują, że chce się tam wracać i w dalszym ciągu odkrywać kolejne jej skarby. Ostrzegam! Kto raz odwiedzi Zante – a wiecie już, że warto być tam chociaż raz w życiu – najprawdopodobniej jeszcze do niej wróci! Niewykluczone, że nie raz!
Zatem, co jeszcze warto zobaczyć na Zakynthos podczas pierwszej lub kolejnych wizyt?

Dziki Zachód Zakynthos

Zachodnie wybrzeże Zakynthos to przede wszystkim potężne białe klify zwieńczone bujną zielenią i skąpane w turkusowych wodach Morza Jońskiego. Te kontrasty nie przestają zachwycać. Kryją one w sobie nie tylko Zatokę Wraku, ale także mnóstwo innych ciekawych miejsc, formacji skalnych, znacznie rzadziej odwiedzanych przez turystów. Można powiedzieć, że część z nich zawiera się w kategorii Zakynthos poza szlakiem. Zapraszam Was na wspólną podróż dzikim zachodem Zakynthos, z północy na południe.

Dodam, że warto zobaczyć wymienione atrakcje na Zakynthos poruszając się  samochodem.

Kampi

Pierwszy przystanek jest u wybrzeży Morza Jońskiego, ale na wysokości 300 m n.p.m. Najlepszy sunset spot na Zakynthos. Jeśli chodzi o zachody słońca, na Zante można mówić o trzech drużynach: “Zatoka Wraku dobra na wszystko”, “team Kampi” oraz “team Keri”, o którym też zaraz przeczytasz. Niezależnie od przekonań – najlepiej zaliczyć wszystkie 3 zachody słońca i samemu dokonać oceny – to właśnie na klifie Kampi organizowane są najbardziej huczne wieczory greckie na Zante. Fenomenalna zabawa trwa jeszcze długo po zmroku i pełna jest tradycyjnych elementów greckiej kultury. 

W porównaniu ze wszystkimi wieczorami greckimi, na których byłam w różnych częściach Grecji, osobiście ten wspominam najlepiej!

Widok na zachód słońca z klifu Kampi

Porto Limnionas

Choć przez wielu wliczana jest w ranking najpiękniejszych plaż na Zante, o Porto Limnionas trzeba wiedzieć jedno – tu nie ma plaży. W skalistej zatoce wapień łączy się z przezroczystą taflą morską malując przy tym obrazy na wodzie we wszystkich odcieniach błękitu i turkusu. Panują tutaj prawdopodobnie najlepsze warunki do snorkelingu na całej wyspie. Zachwytom nie ma końca! Warto pamiętać o obuwiu wodnym i fakcie, że do wody się skacze, a na skały później trzeba się wdrapać. Jest to więc miejsce dla osób umiejących pływać. Co ciekawe, wybrzeże jest zagospodarowane – znajdziesz więc komfortowy leżak – a w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonuje również wybitna tawerna. Polecam zajrzeć tu nawet bez zamiarów kąpielowych. Dla widoków, smaków i zdjęć.

Widok z lotu ptaka na skalistą zatokę Porto Limnionas, Zakynthos

Porto Roxa

Nieopodal w podobnej zatoczce znajduje się jeden ze znanych na wyspie Beach Bar’ów – Porto Roxa. Bar nie jest oblegany ze względu na skaliste wybrzeże i trudną dostępność, ale z pewnością zachwyci poszukiwaczy najbardziej instagramowych miejsc. Łatkę #instagrammable zawdzięcza dekoracjom, w których tradycyjne leżaki zastąpione zostały przez łoża z baldachimami. Wypoczynek w tym miejscu ma wiele wspólnego z poczuciem beztroski i oderwania od rzeczywistości.

Wejście na malowniczą plażę Porto Roxa
JUŻ CZUJESZ SIĘ ZAINSPIROWANY DO ODKRYWANIA ZANTE POZA UTARTYM SZLAKIEM?

UPOLUJ HOTEL, KTÓRY SPEŁNI WSZYSTKIE TWOJE OCZEKIWANIA!

Korakonisi

Jeśli coś mogłoby konkurować z Zatoką Wraku o miano najpiękniejszego miejsca na Zakynthos, to głosowałabym właśnie na Korakonisi. Miałam szczęście trafić tam zanim na miejsce dotarła masowa turystyka. Obecnie ktoś postarał się już o oznakowanie niegdyś sekretnej drogi wskazującej na niewątpliwie fenomenalne arcydzieło Matki Natury. Tak czy inaczej, tłumów tutaj nie będzie (mam nadzieję) nigdy. Miejsce to pozostaje bowiem wciąż mniej znane, jest niezagospodarowane i skaliste. I właśnie te skały zapierają dech w piersiach! Tym razem ciemne od zawartych w nich minerałów, niezbyt wygodne do długiego plażowania kuszą trudnym do opisania obrazem:

Formacja skalna Korakonisi, okno w skale

Wypływając przez okno w skale na otwarte morze kilkanaście metrów na prawo znajduje się potężna grota, w której można zatrzymać się, wyjść na skały, odpocząć… poczuć się jak Robinson Crusoe! Obuwie wodne, nakrycie głowy, maska, rurka, a najlepiej i płetwy to zestaw niezbędny na wizytę w Korakonisi. Warto też zapewnić sobie napoje i przekąski.

Agalas

Wciąż z widokiem na morze podczas wojaży warto zaplanować sobie wizytę w Agalas. Nieco aktywnie i nieco leniwie. Cave Damianos to zarówno nazwa restauracji, jak i lokalnej atrakcji na Zakynthos fundowanej ponownie przez Matkę Naturę. Otóż w tej okolicy można wspiąć się do jaskini – najsłynniejszej jaskini we wnętrzu wyspy. Na wybrzeżu jest ich przecież sporo.

Widok od frontu na podwójną jaskinię Damianos, Zakynthos

Na ten krótki spacer warto zaopatrzyć się w butelkę wody. Dolna komnata jaskini dostępna jest z poziomu drogi, ale to widok z piętra zachwyca. Żeby się wspiąć nie potrzeba doświadczenia alpinisty, ale z pewnością przyda się pełne obuwie i pełna ostrożność.

Widok z górnej części Jaskini Damianos

Po wysiłku spocznij w Cave Damianos – tym razem tej, gdzie serwują jedzenie – i zachwyć się otaczającą przestrzenią, widokami, oddaleniem od cywilizacji.

Widok z restauracji przy Jaskini Damianos

Plakaki Rocks

Dobra kondycja i opanowanie będą niezbędne podczas wizyty w miejscu wciąż nietkniętym i nawet przyszłościowo nie narażonym na masową turystykę. Jeśli szukasz 100% Zakynthos poza szlakiem, to doskonale trafiłeś. Uczulam jednak, że zejście do skał, na których można plażować, a przy których snurkowanie wchodzi na wyższy poziom wrażeń, nie będzie łatwe. Zapewniam jednak, że warto!

Strome zejście skalnymi schodami do Plakaki

Wapienne klify są tutaj wyraźnie bielsze niż w innych miejscach na wyspie, nieskalane. Woda prędko przechodzi od turkusu po głęboki granat wraz z rosnącą głębokością dna. Świat podwodny… ah! to trzeba zobaczyć! W szczycie sezonu może spotkasz tu kilku innych śmiałków. Musisz wiedzieć, że to nie jest eskapada dla laików, a zasięg Twojego telefonu najpewniej sięga zera.

Turkusowe morze kontrastuje z bielą wapiennych skał w Plakaki

Jeśli nie czujesz się na siłach, podczas wyprawy po Zante zatrzymaj się na chwilę i popatrz na świat z góry. W dole roztaczają się przepiękne widoki.

Plakaki Rocks, widok z góry

Mizithres

Mizithra to jeden z wybitnych greckich serów. Skały nazwane zostały rzekomo w wyniku skojarzenia ich kształtu właśnie z serem, a konkretnie jego twardą i długo dojrzewającą odmianą. Najczęściej towarzyszą turystom relaksującym się w tawernie z widokiem na Przylądku Keri.

Możesz je podziwiać także z perspektywy wody wyruszając w rejs z jednego z portów na południu wyspy. Co więcej, od niedawna można tam również plażować. W wyniku trzęsienia ziemi jesienią 2018 roku część klifu się obsypała tworząc tym samym maleńką, malowniczą plażę Mizithres.

Dzika plaża pod skałami Mizithres

Keri

Przylądek Keri – już wiesz – konkuruje z Kampi o tytuł najpiękniejszych zachodów słońca na Zakynthos. Konkurencja ta jest nierozstrzygalna, ale i bezcelowa. Lepiej jest cieszyć się pięknem obydwu miejsc i odkrywaniem kolejnych. Poza tym o gustach się nie dyskutuje. Keri słynie ze swojego położenia na południowo-zachodnim krańcu wyspy oraz największej flagi Grecji. Jej wymiary 18,1 x 36,9 metrów odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa w 2007 roku. Kolacja z widokiem na Mizithres to zawsze dobry pomysł!

Największa flaga grecka i widok na Mizithres z Przylądka Keri, Zakynthos

Wielu natomiast nie zdaje sobie sprawy z tego, iż Przylądek Keri kryje wiele więcej piękna u swoich stóp. Podczas wspomnianego przy okazji Mizithres rejsu podziwiać można także Keri Caves, groty południowego wybrzeża, które stanowią nie lada konkurencję dla rozsławionych na północy Blue Caves, Błękitnych Grot. 

Oczywiście nie sugerujcie się moim brakiem obiektywizmu, pracując przez dwa sezony dzień w dzień z widokiem na Błękitne Groty zachwycałam się za każdym razem znacznie bardziej mając okazję podziwiać Keri Caves. Krajobraz zachodniego wybrzeża na południu wyspy jest po prostu bardziej dziewiczy.

Błękitne groty na południu wyspy Zakynthos

Zakynthos - rodzinne spotkania z naturą

Zakynthos jest uznawana za jedną z najlepszych wysp na rodzinne wakacje. Największy wpływ na takie opinie ma mnogość hoteli z aquaparkami i animacjami. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć podczas rodzinnych wojaży po wyspie wypożyczonym autem? Tych dwóch miejsc nie możesz ominąć planując atrakcje dla dzieci na Zakynthos.

Askos Stone Park

Choć nazwa parku nawiązuje do kamiennych konstrukcji, które można podziwiać na miejscu, to istotą parku są fauna i flora Zakynthos. W Kamiennym Parku Askos rośnie około 200 000 rodzimych roślin, krzewów i drzew. Jednocześnie na tym obszarze zobaczysz setki zwierząt, które żyją swobodnie w swoich naturalnych warunkach, od dzikich jastrzębi, przez wiele gatunków innych ptaków, po reprezentatywne dla wyspy ssaki, płazy i owady. Dzieci będą zachwycone takim doświadczeniem, zwłaszcza samodzielnym karmieniem m.in. szopów i danieli.

Paw i daniel w Parku Askos na Zakytnhos

Gerakas - ośrodek ratowania żółwi

W Gerakas poza malowniczą piaszczystą plażą – doskonałą na rodzinny wypoczynek – znajduje się ośrodek ratowania żółwi (Zakynthos Turtle Rescue Center). Misją tego miejsca jest ochrona żółwi Caretta caretta i innych organizmów morskich na wyspie Zakynthos i wokół niej. Centrum pełni funkcję edukacyjną oraz rozrywkową. Dzieci będą oczarowane dodatkowymi atrakcjami i możliwością spotkania oko w oko z żółwiem. Szczególnie blisko do tej atrakcji będziecie mieli wypoczywając w kurorcie Vassilikos.

Figura żółwia Caretta caretta w ośrodku ratowania żółwi,

Zakynthos - bliskie spotkania z kulturą

Zakynthos jest jedną z najbardziej popularnych wysp greckich. Niewątpliwie jest też ulubioną wyspą Polaków. Do tego ma tak wyjątkowe na skalę światową miejsca, jak Zatoka Wraku, Błękitne Groty czy Park Narodowy żółwi Caretta caretta. Przy tak wysokim poziomie turystyki, jaki obserwuje się na wyspie, nie trudno o komercję i zacieranie się granic między tym co lokalne, a globalne. Na szczęście na Zakynthos wciąż spotkasz miejsca, w których czas się zatrzymał, a życie toczy się w rytmie siga-siga. Gdzie kobiety zrywają aromatyczne górskie zioła, a z kafenionu pełnego mężczyzn dobiega dźwięk emocjonujących rozgrywek tavli. Żeby do nich dotrzeć, czasami trzeba zjechać z głównej trasy.

Anafonitria

Zacznę od miejscowości, która raczej nie stanowi tajemnicy wśród odwiedzających wyspę turystów. W drodze do Zatoki Wraku wybierając rejs z Porto Vromi mija się właśnie Anafonitrię. Tutaj znajduje się najstarszy monastyr na Zakynthos, który przez jakiś czas zamieszkiwał patron wyspy – święty Dionizos. Miejsce współczesnych cudów. Kiedy w 2018 roku na wyspie szalały pożary, Anafonitria została zamknięta w kręgu ognia. Mieszkańcy wierzą, że wygrali walkę z żywiołem dzięki obecności świętego patrona. Miejscowość, pomimo wysokiego ruchu turystycznego w sezonie letnim, niezmiennie zachowuje tradycyjny charakter. Być może sekret tkwi w tym, że wszyscy mieszkańcy Anafonitri to jedna wielka rodzina.

Najstarszy klasztor na wyspie Zakynthos

Exo Chora

Podążając z północy na południe zachodnim wybrzeżem wyspy warto zatrzymać się Exo Chorze. To tutaj rośnie najstarsze drzewo oliwne na wyspie liczące ponad 2500 lat. Niegdyś jedna z najbogatszych osad w górzystej części wyspy, dziś zamieszkiwana jest przez niespełna 100 osób. Exo Chora stanowi doskonałe miejsce na spotkanie z tradycyjną architekturą Zante i autentycznym stylem życia na wsi. Miejscem, wokół którego dzisiaj toczy się życie, jest stojący na centralnym placu, kościół – pomnik Świętego Mikołaja (Agios Nikolaos). Oparł się on wszystkim trzęsieniom ziemi na przestrzeni trzech wieków i do dziś stoi dumnie nienaruszony.

Słynne drzewo oliwne liczące ponad 2500 lat. Najstarsze na wyspie Zakynthos

Agios Leon

Poruszając się po górskich terenach Zante, odkryć można kolejne, coraz starsze i coraz bardziej malownicze miejscowości, pełne tradycyjnego i sielskiego klimatu. Tak i w Agios Leon warto zatrzymać się na chwilę. Ot choćby po to, by poznać smaki Zante w lokalnej wytwórni oliwy. Fanów architektury zachwyci kościół z XIV wieku, którego konstrukcja na wzgórzu może budzić kontrowersje. Według miejscowych wierzeń miejsce to wybrał za sprawą cudu sam patron kościoła i wioski, Święty Leon.

Loucha

Z każdym kolejnym kilometrem dociera się w coraz wyższe partie Zakynthos aż na wysokości 500 m n.p.m. kryje się przed światem nietypowa dla architektury Zante wioska Loucha. Otoczona zielenią i strzelistymi cyprysami miejscowość zaklęta w kamieniu zachwyca kompozycją tak bardzo odbiegającą od zakintyjskiej rzeczywistości. Tereny te zamieszkane od czasów antycznych w XV wieku zostały całkowicie wyludnione po panowaniu Turków i najazdach pirackich. Dopiero kiedy władzę na wyspie przejęli Wenecjanie i zaczęli ponownie zasiedlać terytoria wyspy do Louchy trafili mieszkańcy Mani z półwyspu Peloponezu. Zbudowali wioskę od podstaw według własnych tradycji architektonicznych. Tutaj czuć, że czas potrafi się zatrzymać.

Kiliomenos

Ponad amfiteatralnie zbudowaną miejscowością góruje wieża, od której ciężko oderwać wzrok. Ta pełna mistycyzmu dzwonnica kościoła Świętego Mikołaja pochodzi z końca XIX wieku i wybudowana została niczym dzieło sztuki przez miejscowych kamieniarzy. Kunszt lokalnych rzemieślników ceni się na całej wyspie, a w Kiliomenos można podziwiać domy z kamienia wybudowane w XVI wieku. 

Tym, co przykuwa uwagę na szczycie wieży są symbole masońskie. Zakynthos podobnie jak cały archipelag Wysp Jońskich ma bogate tradycje, można powiedzieć, że jest kolebką greckiej masonerii, która miała swój udział w powstaniu narodowowyzwoleńczym w 1821 roku, a na wyspie do dziś udziela się w działaniach społecznych i charytatywnych.

Wieża z symbolami masońskimi

Zakynthos - więcej niż raz!

Jak napisał Henry Miller: “odkrycie Grecji zajmuje całe życie, ale wystarczy chwila, żeby się w niej zakochać”. Odkrycie Zakynthos nie musi zająć żywota, ale trzeba przyznać, że łącząc topowe atrakcje z mniej oczywistymi, jeden urlop na wyspie może nie wystarczyć.

A JEŚLI WCIĄŻ MAŁO CI INSPIRACJI:

SPRAWDŹ NASZ PRZEWODNIK PO ZAKYNTHOS!

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!