Bezpieczna rezerwacja wakacji w F!RST DEAL!

Kategoria: Wakacyjne ABC

Wczesna rezerwacja, przedsprzedaż, first minute… Te nazwy oznaczają jedno – start sprzedaży oferty wakacyjnej na nadchodzący sezon, zaczynającej się jeszcze w trakcie lub tuż po zakończeniu obecnego sezonu. W Grecosie tę promocję nazywamy F!RST DEAL! Chociaż planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem to coraz popularniejszy trend, wiele osób wciąż uważa, że lepiej poczekać na oferty last minute. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie.

W branży turystycznej nie jest tajemnicą, że promocje first minute są niezwykle korzystne, choć zdarza się, że klienci nie dowierzają, że touroperator jest w stanie zarobić na tak atrakcyjnych cenowo ofertach i doszukują się haczyków. Niskie ceny ofert F!RST DEAL! warunkują prawa, jakimi rządzi się rynek. Hotele i przeloty zarezerwowane z wyprzedzeniem objęte są atrakcyjnymi rabatami. Często touroperatorzy oferują też w tym okresie korzyści, które podnoszą bezpieczeństwo zakupu. W poniższym wpisie rozprawiamy się z obawami dotyczącymi rezerwacji wakacji z wyprzedzeniem.

„Boję się, że nieprzewidziane sytuacje zmuszą mnie do odwołania wakacji”

Nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych. Jeśli z powodów zdrowotnych nie będziesz mógł wyjechać na wykupione wakacje, możesz z nich bez konsekwencji zrezygnować. W promocji F!RST DEAL! możesz w promocyjnej cenie 59 zł dokupić Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania uczestnictwa w imprezie. Ponadto, w VII etapie F!RST DEAL! każdy otrzymuje od nas GRATIS pakiet Bezpieczna Rezerwacja, gwarantujący możliwość dwukrotnej, bezkosztowej zmiany rezerwacji do 21 dni przed wylotem. Da ci to swobodę i pewność, że możesz zmienić plany, nawet jeśli trudno je precyzyjnie określić w momencie zakupu.

Jeśli natomiast niemożność wyjazdu na wakacje spowodowana jest wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację Twoich wakacji, zastosowanie znajduje art. 47, ust. 4 Ustawy O imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Zgodnie z nim w takiej sytuacji podróżny może zrezygnować z wycieczki, żądając zwrotu poniesionych kosztów. 

„Boję się, że nie uda mi się zgrać urlopu z żoną lub z przyjaciółmi”

A czy przypadkiem nie jest tak, że właśnie z dużym wyprzedzeniem jesteście w stanie się lepiej dopasować? Na kilka miesięcy wcześniej macie większą szansę, że wszyscy dostaniecie urlop w tym samym terminie. Zyskujecie również więcej czasu na znalezienie miejsca dla wszystkich w upatrzonym hotelu. W szczycie sezonu nie będzie to już tak łatwe, bo najlepsze oferty rozchodzą się bardzo szybko. Jeśli zbyt wielu turystów zdecyduje się czekać na oferty last minute, może okazać się, że zabraknie dla Was miejsca w wymarzonej lokalizacji, a duży popyt tuż przed wakacjami spowoduje podniesienie, zamiast oczekiwanej obniżki cen.

Dziewczyny na wakacjach

„Last jest tańszy niż first”

Dlaczego oferty last minute mogą być coraz bardziej ryzykowne, a ceny mniej konkurencyjne? W przypadku Grecji, która od kilku lat znajduje się w czołówce wakacyjnych wyborów Polaków, wiąże się to z jej rosnącą popularnością. W 2018 roku, w okresie od 28 kwietnia do 31 sierpnia, 31,6% Polaków wybrało się do Grecji z biurami podróży (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018). Na drugim miejscu uplasowała się Turcja z wynikiem 14,9%. Jak widać, Grecja przyciąga jak magnes i trudno się temu dziwić. Niestety, z powodu jej popularności, w szczycie sezonu można mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Największą różnicę w popycie i podaży zauważą rodziny z dziećmi, bowiem liczba oferowanych przez hotele pokoi rodzinnych nie zaspokaja zapotrzebowania rynku. Jeśli w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia sprzedaży większość z nich się rozejdzie, to pozostałe oferty rodzinne będą niemal na wagę złota.

Aby zapewnić naszym klientom zakup po najlepszej cenie w okresie F!RST DEAL, oferujemy pakiet gwarancji: najniższej ceny za 50 zł/os. (dotyczy także ofert w okresie Last Minute i Last Second!), najniższej ceny na rynku – gratis, a także niezmiennej ceny – za 25 zł/os.

Jeśli do wyjazdu pozostaje jeszcze kilka miesięcy, to sytuacja na rynkach walutowych lub paliwowych może się znacznie zmienić. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być wzrost ceny wycieczki. Gwarancja niezmiennej ceny chroni cię przed taką ewentualnością, a organizator bierze na siebie ryzyko podniesienia cen.

Wzrost udziału first minute to oznaka dojrzałości rynku. Ten trend zaistniał już w roku ubiegłym, w tym zdecydowanie się utrwalił. Do wczesnej rezerwacji zachęcają także atrakcyjne rabaty, bonusy, większy wybór dopasowanej do potrzeb ofert.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

Dziewczyna wśród kwiatów bugenwilli

„Nie mam pieniędzy. Mój budżet wciąż pamięta wydatki minionych wakacji”

Kupując wcześniej, płacisz tylko część kwoty – zwyczajowo 30% wartości rezerwacji. Resztę uregulujesz na 30 dni przed wylotem. Natomiast kupując wakacje w last minute na mniej niż 30 dni przed ich terminem, będziesz musiał uiścić całą kwotę od razu. Wykorzystaj te kilka miesięcy od momentu wpłacenia zaliczki na zebranie oszczędności.

Poza tym, korzystając z promocji we wczesnej rezerwacji, klienci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Kupując wakacje w ofercie F!RST DEAL! w Grecosie, otrzymasz np. pobyt w hotelu dla pierwszego dziecka GRATIS, rabaty do 40% od całej rezerwacji, a jeśli byłeś na wakacjach z Grecosem już dwa razy, to dorzucimy dodatkowe 2% rabatu dla stałych klientów. Brzmi dobrze? 🙂

Rok 2018 potwierdził trend do wczesnej rezerwacji wyjazdów wakacyjnych.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

Wakacje z dziećmi

Nie myślę jeszcze o wakacjach, mam inne sprawy na głowie”

Przypomnij sobie pośpiech przed poprzednimi wakacjami. Komu oddać pod opiekę psa? Kto podleje kwiaty? Przecież musimy kupić nowe walizki! Naprawdę chcesz planować to wszystko na ostatnią chwilę? Zacznij przygotowania dużo wcześniej i miej spokojną głowę.

Zamiast dać się wciągnąć szarości za oknem i codziennym obowiązkom, zacznij planować kolejne wakacje i żyj ich wizją przez kilka kolejnych miesięcy. Poczytaj przewodniki, zainspiruj się na blogach (np. na „Grecji na żywo”:)) – w końcu to najprzyjemniejsza część przygotowań do urlopu.

Co roku więcej klientów biur podróży decyduje się na rezerwację wakacji coraz wcześniej. W tym roku blisko 10% Polaków dokonało rezerwacji rok wcześniej, a 30% zrobiło to z ponad 3-miesięcznym wyprzedzeniem (źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018).

Spadek tendencji do zakupu ofert last minute oraz wzrost sprzedaży w opcji first minute obserwujemy od kilku sezonów, jednak obecnie obydwa te trendy zostały bardzo wzmocnione.

źródło: Raport Polskiej Izby Turystyki za rok 2018

Wcześniej znaczy lepiej! I mnie ryzykownie

Chociaż z początku może się to wydawać dziwne, warto zarezerwować wakacje wcześniej. W F!RST DEAL! ryzykujesz najmniej. Nie tylko pod względem ceny czy terminu, ale również w kwestii dostępności miejsc i zarządzania swoją rezerwacją. Jeśli w szczycie sezonu touroperator dostanie od hotelarza informację o overbookingu, czyli sytuacji, w której przyjęto więcej rezerwacji niż miejsca w hotelu, najczęściej zadecyduje o przeniesieniu do innego hotelu uczestników, którzy jako ostatni wykupili wakacje (przeczytaj więcej o overbookingu w osobnym wpisie).

Jeśli więc masz możliwość zaplanowania urlopu z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, nie czekaj na ostatnią chwilę. Podejdź do rezerwacji z głową i skorzystaj z benefitów, które zabezpieczą Twoje wakacje przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Postaw na wakacje bez ryzyka. Wybierz już teraz najlepszą dla siebie ofertę.

Szczęśliwa dziewczyna