Wycieczka objazdowa od A do Z

Kategoria: Wakacyjne ABC

Wycieczka objazdowa to piękna podróż, która dostarczy każdemu mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Codzienne inna trasa, nowe krajobrazy, niepowtarzalne zabytki, odkrywanie kolejnych miejscowości. A to wszystko dlatego, że Grecja ma wiele twarzy. Podczas wycieczki objazdowej można poznać niemal wszystkie jej oblicza. Oko nie nadąża pochłaniać widoków, a umysł historii. Aby móc w pełni delektować się tym wyjątkowym krajem, warto jeszcze przed podróżą zrozumieć, czego można się na takiej wycieczce spodziewać. Podpowiadam, co spakować do walizki, tłumaczę, jak wyglądają przejazdy między kolejnymi punktami programu i jakie udogodnienia sprawiają, że wycieczka objazdowa jest czystą przyjemnością!

Marcin Pietrzyk

Marcin Pietrzyk

Autor programu wycieczki Grecja po mojemu

Mieszka w Grecji od prawie 20 lat, dumny absolwent Szkoły Przewodników w Salonikach. Zaraża swoją pasją do Hellady. Na co dzień pracuje dla Grecos Holiday. Autor programu wycieczki objazdowej „Grecja po mojemu” oraz przewodnika o tym samym tytule.

Na lotnisku

Bagaż

Bagaż dzielimy na główny i podręczny. Walizkę codziennie rano pakujemy do luku w autokarze, a plecak lub torebkę zabieramy ze sobą.

W walizce powinny się znaleźć:

 • przewiewne ubrania. Warto zakrywać ciało przed naprawdę silnym słońcem, aby uniknąć poparzenia).
 • wygodne obuwie. Powinno trzymać się nogi (odradzam klapki, szpilki), gdyż często spacerujemy po wykopaliskach archeologicznych, gdzie są śliskie chodniki z kamiennych płyt lub kamienie. To bardzo ważne, ponieważ zwiedzanie może trwać od dwóch do czterech, a nawet pięciu godzin.
 • klapki, stój kąpielowy, ręcznik plażowy. W wielu hotelach jest dostępny basen, a możliwość kąpieli w morzu z pewnością również się pojawi.
Tolo, Peloponez
 • wiatrówka lub grubsza bluza. Sprawdzi się świetnie szczególnie podczas wietrznych dni, rejsu lub w trakcie upałów, kiedy autokar jest mocno schłodzony. W okresie wczesnej wiosny lub jesieni warto zapakować kurtkę przeciwdeszczową.
 • pomimo gorącego lata paniom radzę wziąć spódnicę za kolana, a panom długie spodnie. Będą przydatne podczas zwiedzania klasztorów czy kościołów.
Meteory

Do bagażu podręcznego powinniśmy spakować:

 • kapelusz (niezbędny podczas zwiedzania przez cały sezon)
 • krem do opalania
 • sprzęt elektroniczny: aparat fotograficzny, telefon, ładowarki
 • butelka wody
 • dobra książka (aby urozmaicić sobie czas przejazdu). Do każdej rezerwacji wycieczki dodajemy w prezencie książkę autora programu „Grecji po mojemu” o tym samym tytule. To prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawych opisów Grecji.
 • okulary przeciwsłoneczne

Między 15 czerwca a 15 września nawet w nocy temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Ale przed szczytem lata niektóre wieczory i poranki są rześkie, więc ubieramy się „na cebulkę”.

Na czas zwiedzania bagaż podręczny można zostawić w autobusie, a wziąć tylko najbardziej niezbędne rzeczy.

Peloponez, Grecja po mojemu

Hotele

 • Wycieczki objazdowej nie da się pomylić z wczasami wypoczynkowymi, gdzie przez tydzień lub dwa mieszka się w jednym hotelu i zaraz po zameldowaniu rozpakowuje walizkę. Podczas „Grecji po mojemu” w wersji 7-dniowej codziennie nocujemy w innym miejscu. Podczas 9-dniowej wycieczki, na początku mamy dwa noclegi w Salonikach i na końcu dwa w Atenach. Pozostałe w Kalambace, Delfach, Olimpii i Tolo na Peloponezie, więc walizki muszą być ciągle w pogotowiu, aby ruszyć z nami w dalszą podróż. To jednak szansa, aby odkrywać codziennie nowe miejsca, skosztować kuchni i skorzystać z infrastruktury w różnych hotelach.
 • Codziennie wyruszamy z hotelu między godziną 8:00 a 9:00. Do miejsca noclegu dojeżdżamy między 17:00 a 18:00. Dzięki temu uczestnicy mają wolne popołudnie i wieczór, żeby odkrywać najbliższe okolice hotelu, skorzystać z uroków plaży lub basenu hotelowego tam, gdzie jest taka możliwość.
 • Na trasie „Grecji po mojemu” mieszkamy w hotelach położonych w centrach miejscowości. Spędzić wieczór w Delfach czy w Olimpii – to się zdarza raz w życiu! Można po nich spacerować, delektować się greckim klimatem, zrobić drobne zakupy.
Saloniki, okolice hotelu Sun Blue
Okolice hoteli również zachwycają! Delfy
 • Hotele są 2,3 lub 4- gwiazdkowe, ale o standardzie 3 lub 4 gwiazdek, zawsze sprawdzone przez pracowników Grecosa przed sezonem.
 • Pokoje hotelowe są wygodne, dobrze wyposażone: klimatyzacja, telewizor, telefon, łazienka z prysznicem (rzadziej wanna), ręczniki, suszarka do włosów. Żelazko do prasowania zazwyczaj można wypożyczyć bez dodatkowej opłaty w recepcji.
 • W każdym hotelu znajduje się restauracja, bar oraz recepcja.
 • Większość hoteli, z którymi współpracujemy to niewielkie rodzinne firmy. Czasem nawet kilka pokoleń obsługuje gości. Dzięki temu zawsze panuje w nich miła, rodzinna atmosfera.
Hotel Iniohos - Delfy
Hotel z widokiem na Ateny

Wyżywienie

 • W sezonie 2018 proponujemy dwie opcje wyżywienia do wyboru: śniadania lub śniadania i kolacje.
 • Śniadanie codziennie jest w formie bufetu. Grecy, po wielu latach starań, przekonali się do śniadań! Zapomnijmy o klasycznym pieczywie, plasterku sera, wędliny i porcji dżemu. Dziś greccy hotelarze mocno się starają, aby urozmaicić poranny posiłek. Stawiają na lokalne produkty, czyli miody, marmolady, konfitury, własne wypieki, miejscowe sery, jogurty. Naprawdę jest w czym wybierać. Niby oferują śniadanie kontynentalne, niby są to te same rzeczy, ale w każdym hotelu smakują inaczej.
 • Wieczorny posiłek jest serwowany około godziny 20:00. Składa się z przystawki, sałatki, dania głównego i deseru lub owoców. Menu jest codziennie inne. O listę posiłków warto zapytać podczas dokonywania rezerwacji. Jest ona dostępna przed wyjazdem!
 • Jeżeli ktoś jest wegetarianinem, na diecie bezglutenowej albo z powodów religijnych nie spożywa konkretnych produktów żywnościowych, to już na etapie rezerwacji może to zgłosić. Wszystkie hotele, z którymi współpracujemy przygotowują specjalne posiłki.
 • Ci, którzy nie zdecydują się na wykupienie kolacji przed wyjazdem, będą mieli możliwość odkryć smaki Grecji w pobliskich tawernach w miejscowościach, w których zatrzymujemy się na nocleg.
 • Codziennie w porze obiadowej przewidziany jest czas na lunch w lokalnych tawernach. Posiłek jest dodatkowo płatny. Danie główne z sałatką, lampką wina czy innym napojem to wydatek rzędu 12-15 € na osobę.
Hotel Antonios - Olimpia
Sun Beach Hotel - Saloniki

Autokar

 • W autokarze miejsca zajmujemy raz na cały wyjazd. Kolejność wsiadania jest ustalona według numerów rezerwacji. Kto zarezerwował wycieczkę najwcześniej, ma największy wybór, a kto najpóźniej, zajmuje wolne miejsca.
 • Przejazd bez przerwy na trasie nie trwa dłużej niż 2 godziny 15 minut. Zawsze po tym czasie jest postój na krótki odpoczynek, skorzystanie z toalety, rozprostowanie nóg, kawę. Zatrzymujemy się na zorganizowanych parkingach, gdzie w lokalu pełniącym funkcję kawiarni, mini marketu, restauracji jest dużo toalet bez dodatkowej opłaty.
 • Toalety w autokarze nie są uruchomione albo ich nie ma. W wyjątkowych sytuacjach robimy dodatkowy krótki postój.
 • Dziennie spędzamy w podróży około 4-5 godzin, w zależności od długości trasy i intensywności zwiedzania.
 • Podróż autokarem mija sympatycznie. Jest urozmaicona opowieściami przewodnika o mijanych miejscach, o greckich zwyczajach, współczesnym życiu w Grecji. Codziennie można posłuchać różnej greckiej muzyki (przejazd przez jeden z najdłuższych na świecie mostów podwieszanych Rio Antirio przy dźwiękach Vangelisa to niezwykłe przeżycie!). Zdarza się również, że w autokarze prowadzone są konkursy, w których do wygrania są greckie produkty rzemieślnicze – tradycyjne ikony czy ceramika. Na dłuższych odcinkach przejazdu jest ogłaszana sjesta w ramach udawania Greka, aby nabrać sił. Grecja zza szyb autokaru jest niezwykle piękna i ciekawa!
Autokar
Marcin Pietrzyk przy autokarze
Most Rio Antirio
W drodze

Zwiedzanie

 • Wykopaliska archeologiczne zwiedzamy rano, aby uniknąć największych upałów i tłumów.
 • Czas oprowadzania jest uzależniony od liczby zwiedzanych miejsc, tempa grupy, które zawsze staramy się dostosować do jej możliwości. Następnie wszyscy mają czas wolny na samodzielne przejście trasą zwiedzania, podelektowanie się miejscem i zrobienie zdjęć.
 • Podczas zwiedzania zawsze używamy systemu audio guide, czyli słuchawek, przez które przewodnik przekazuje informacje. Dzięki temu nie trzeba przeciskać się w grupie, aby dobrze słyszeć. Każdy spaceruje, podziwia, zwraca uwagę na wskazywane miejsca, a w słuchawce słyszy opowieści przewodnika. System audio guide mocno podnosi jakość zwiedzania.
 • Kolejną nowinką technologiczną, którą wprowadziliśmy w sezonie 2017 jest tablet z aplikacją, która prezentuje zwiedzane zabytki w jakości 3D. Używamy go podczas wizyty w Delfach i na Akropolu w Atenach. Prezentacja w systemie 3D pozwala zobaczyć, jak wyglądały w rzeczywistości świątynie i inne antyczne budowle. Na czas zwiedzania każdy otrzyma swój tablet.
audio guide
Tablet
 • Po zwiedzaniu na świeżym powietrzu zazwyczaj przenosimy się do klimatyzowanego muzeum archeologicznego albo wsiadamy do autokaru i przemieszczamy się do kolejnego miejsca. Oszczędzamy energię i unikamy najsilniejszego słońca.
 • Codziennie na trasie podróży jest około godzinny postój na odpoczynek i posiłek. Zatrzymujemy się w sprawdzonych tawernach i restauracjach, gdzie można spróbować kuchni greckiej w najlepszym wydaniu. Ze względu na dalszą podróż przywiązujemy dużą wagę, aby podczas postoju była sprawna i szybka obsługa oraz dostęp do toalet.
Tawerna babci Keti
Grillowane mięsa

Czas wolny, zakupy

 • W miejscowościach, gdzie nocujemy znajdują się sklepy z pamiątkami, mini markety, apteki, restauracje, tawerny, bary, cukiernie, bankomaty. Handel przestaje funkcjonować między godz. 22:00 a 23:00. Lokale gastronomicznie działają do ostatniego gościa.
 • Na trasie wycieczki zaplanowane są postoje w dwóch pracowniach: ikon bizantyjskich i ceramiki. Chcemy zaprezentować, jak powstają legendarne ikony bizantyjskie czy kopie antycznych naczyń.
Pracownia ceramiki
Pracownia ikon bizantyjskich
 • Chcąc uzupełnić program podróży i maksymalnie wykorzystać czas wolny poprzez pokazanie Grecji nocą, przygotowaliśmy wycieczki fakultatywne.

 

Podczas „Grecji po mojemu” proponujemy dodatkowe wycieczki:

Napflio nocą – jedno z najpiękniejszych greckich miast, pierwsza stolica nowożytnej Grecji. Sam rejs statkiem z Tolo do Nafplio wzdłuż wybrzeża jest wyjątkową atrakcją. Spacer z przewodnikiem po urokliwej starówce, która przenosi w XIX wiek to bardzo relaksujące przeżycie. Weneckie, tureckie, neoklasyczne budowle udekorowane wieczornym światłem oraz tłumy spacerowiczów tworzą niepowtarzalną atmosferę. A zachód słońca z widokiem na morze potrafi wzruszyć! Cena wycieczki: 20 €

Nafplio - rejs
Nafplio - zachód słońca

Ateny nocą – zaczynamy od objazdu po Pireusie i wizyty w centralnym porcie promowym. Następnie jedziemy do historycznego centrum stolicy Grecji, gdzie zobaczymy podświetlone monumentalne zabytki, m.in. stadion Kalimarmaro, Pałac Parlamentu, Ateńską trylogię. Kończymy wyjątkowym spacerem na wzgórze Filipoapou, skąd rozpościerają się niepowtarzalne widoki na  podświetlony akropol i całe miasto. Cena: 17 €

Ateny nocą
 • Wycieczki fakultatywne zawsze odbywają się po zakwaterowaniu w hotelu i po kolacji.
 • Wycieczki są realizowane przy minimum 20 chętnych uczestnikach.

Wycieczka objazdowa „Grecja po mojemu” to niepowtarzalne spotkanie z Helladą. Podczas tygodnia lub 9 dni w podróży poznajemy kilka regionów Grecji, najważniejsze zabytki, o których uczyliśmy się na lekcjach historii, a to wszystko okraszone opowieściami polskich przewodników, którzy naprawdę kochają Grecję i tą miłością potrafią zarazić innych. Niezależnie od tego, czy Grecję dopiero się poznaje czy już uznaje się za grekomaniaka – „Grecja po mojemu” to pozycja obowiązkowa dla każdego! Wspomnienia z tej niepowtarzalnej podróży pozostaną w pamięci na długo. Grecja potrafi oczarować, a Grecos wie, jak w tym pomóc!

Ateny - panorama miasta
Saloniki - panorama miasta

Grecja po mojemu – plan programu 9-dniowego z rozszerzonym zwiedzaniem Aten i Salonik (program 7-dniowy zaczyna się w Atenach, a kończy w Salonikach):

Mapa Grecji po mojemu

Join the discussion 576 komentarzy

 • resin bound gravel uk napisał(a):

  I know this web page offers quality based articles and additional material, is there any other web page which provides these things in quality?|

 • Tamarind Google search napisał(a):

  This is a topic that’s near to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?|

 • Clinton Massanet napisał(a):

  I’m excited to uncover this website. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you saved to fav to look at new stuff on your site.

 • home ac repair near me napisał(a):

  Please keep us informed like this. Thank you it is really a great and helpful piece of info

 • finaflorals napisał(a):

  My partner and I stumbled over here different web address and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.|

 • Profile napisał(a):

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best|

 • Best Junk Collector napisał(a):

  Very good post! We are linking to this great content on our website. Keep up the great writing.|

 • Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!|

 • easy money napisał(a):

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 • Lashay Niemeier napisał(a):

  I’m very happy to uncover this site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you saved as a favorite to look at new information on your website.

 • https://www.caz79.com/ napisał(a):

  Right here is the perfect blog for anyone who wishes to understand this topic.
  You understand so much its almost hard to argue with you (not that I
  actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about
  for decades. Wonderful stuff, just great!

 • Mario game napisał(a):

  Helpful information. Lucky me I found your site by chance, and I’m surprised why this twist of fate didn’t took place in advance! I bookmarked it.

 • Ezekiel Coogen napisał(a):

  I’m extremely pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you book-marked to check out new things in your web site.

 • HVAC Near Me napisał(a):

  This was a really good piece of content. Thanks so much for creating it. I’ll be back for some more.

 • malluweb napisał(a):

  Just want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 • Videos Dominicanos napisał(a):

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!|

 • I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.|

 • Hildegarde Jorinscay napisał(a):

  This is the right blog for everyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been written about for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 • Musikgeschichte napisał(a):

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 • Tipobet napisał(a):

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 • You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most guys will consent with your website.

 • Kathryn Loomis napisał(a):

  You’re so interesting! I do not believe I’ve read anything like this before. So great to find someone with a few original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 • cbd marketing napisał(a):

  Thank you for your article.Really thank you! Cool.

 • Florine Montis napisał(a):

  This is the perfect web site for anyone who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful!

 • 샌즈카지노 napisał(a):

  I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 • office installers napisał(a):

  One thing is always that one of the most typical incentives for using your credit cards is a cash-back or perhaps rebate offer. Generally, you will get 1-5 back in various acquisitions. Depending on the credit cards, you may get 1 again on most acquisitions, and 5 back again on acquisitions made in convenience stores, gas stations, grocery stores plus ‚member merchants’.

Zostaw odpowiedź