Wycieczka objazdowa od A do Z

Kategoria: Wakacyjne ABC

Wycieczka objazdowa to piękna podróż, która dostarczy każdemu mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Codzienne inna trasa, nowe krajobrazy, niepowtarzalne zabytki, odkrywanie kolejnych miejscowości. A to wszystko dlatego, że Grecja ma wiele twarzy. Podczas wycieczki objazdowej można poznać niemal wszystkie jej oblicza. Oko nie nadąża pochłaniać widoków, a umysł historii. Aby móc w pełni delektować się tym wyjątkowym krajem, warto jeszcze przed podróżą zrozumieć, czego można się na takiej wycieczce spodziewać. Podpowiadam, co spakować do walizki, tłumaczę, jak wyglądają przejazdy między kolejnymi punktami programu i jakie udogodnienia sprawiają, że wycieczka objazdowa jest czystą przyjemnością!

Marcin Pietrzyk

Marcin Pietrzyk

Autor programu wycieczki Grecja po mojemu

Mieszka w Grecji od prawie 20 lat, dumny absolwent Szkoły Przewodników w Salonikach. Zaraża swoją pasją do Hellady. Na co dzień pracuje dla Grecos Holiday. Autor programu wycieczki objazdowej „Grecja po mojemu” oraz przewodnika o tym samym tytule.

Na lotnisku

Bagaż

Bagaż dzielimy na główny i podręczny. Walizkę codziennie rano pakujemy do luku w autokarze, a plecak lub torebkę zabieramy ze sobą.

W walizce powinny się znaleźć:

 • przewiewne ubrania. Warto zakrywać ciało przed naprawdę silnym słońcem, aby uniknąć poparzenia).
 • wygodne obuwie. Powinno trzymać się nogi (odradzam klapki, szpilki), gdyż często spacerujemy po wykopaliskach archeologicznych, gdzie są śliskie chodniki z kamiennych płyt lub kamienie. To bardzo ważne, ponieważ zwiedzanie może trwać od dwóch do czterech, a nawet pięciu godzin.
 • klapki, stój kąpielowy, ręcznik plażowy. W wielu hotelach jest dostępny basen, a możliwość kąpieli w morzu z pewnością również się pojawi.
Tolo, Peloponez
 • wiatrówka lub grubsza bluza. Sprawdzi się świetnie szczególnie podczas wietrznych dni, rejsu lub w trakcie upałów, kiedy autokar jest mocno schłodzony. W okresie wczesnej wiosny lub jesieni warto zapakować kurtkę przeciwdeszczową.
 • pomimo gorącego lata paniom radzę wziąć spódnicę za kolana, a panom długie spodnie. Będą przydatne podczas zwiedzania klasztorów czy kościołów.
Meteory

Do bagażu podręcznego powinniśmy spakować:

 • kapelusz (niezbędny podczas zwiedzania przez cały sezon)
 • krem do opalania
 • sprzęt elektroniczny: aparat fotograficzny, telefon, ładowarki
 • butelka wody
 • dobra książka (aby urozmaicić sobie czas przejazdu). Do każdej rezerwacji wycieczki dodajemy w prezencie książkę autora programu „Grecji po mojemu” o tym samym tytule. To prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawych opisów Grecji.
 • okulary przeciwsłoneczne

Między 15 czerwca a 15 września nawet w nocy temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Ale przed szczytem lata niektóre wieczory i poranki są rześkie, więc ubieramy się „na cebulkę”.

Na czas zwiedzania bagaż podręczny można zostawić w autobusie, a wziąć tylko najbardziej niezbędne rzeczy.

Peloponez, Grecja po mojemu

Hotele

 • Wycieczki objazdowej nie da się pomylić z wczasami wypoczynkowymi, gdzie przez tydzień lub dwa mieszka się w jednym hotelu i zaraz po zameldowaniu rozpakowuje walizkę. Podczas „Grecji po mojemu” w wersji 7-dniowej codziennie nocujemy w innym miejscu. Podczas 9-dniowej wycieczki, na początku mamy dwa noclegi w Salonikach i na końcu dwa w Atenach. Pozostałe w Kalambace, Delfach, Olimpii i Tolo na Peloponezie, więc walizki muszą być ciągle w pogotowiu, aby ruszyć z nami w dalszą podróż. To jednak szansa, aby odkrywać codziennie nowe miejsca, skosztować kuchni i skorzystać z infrastruktury w różnych hotelach.
 • Codziennie wyruszamy z hotelu między godziną 8:00 a 9:00. Do miejsca noclegu dojeżdżamy między 17:00 a 18:00. Dzięki temu uczestnicy mają wolne popołudnie i wieczór, żeby odkrywać najbliższe okolice hotelu, skorzystać z uroków plaży lub basenu hotelowego tam, gdzie jest taka możliwość.
 • Na trasie „Grecji po mojemu” mieszkamy w hotelach położonych w centrach miejscowości. Spędzić wieczór w Delfach czy w Olimpii – to się zdarza raz w życiu! Można po nich spacerować, delektować się greckim klimatem, zrobić drobne zakupy.
Saloniki, okolice hotelu Sun Blue
Okolice hoteli również zachwycają! Delfy
 • Hotele są 2,3 lub 4- gwiazdkowe, ale o standardzie 3 lub 4 gwiazdek, zawsze sprawdzone przez pracowników Grecosa przed sezonem.
 • Pokoje hotelowe są wygodne, dobrze wyposażone: klimatyzacja, telewizor, telefon, łazienka z prysznicem (rzadziej wanna), ręczniki, suszarka do włosów. Żelazko do prasowania zazwyczaj można wypożyczyć bez dodatkowej opłaty w recepcji.
 • W każdym hotelu znajduje się restauracja, bar oraz recepcja.
 • Większość hoteli, z którymi współpracujemy to niewielkie rodzinne firmy. Czasem nawet kilka pokoleń obsługuje gości. Dzięki temu zawsze panuje w nich miła, rodzinna atmosfera.
Hotel Iniohos - Delfy
Hotel z widokiem na Ateny

Wyżywienie

 • W sezonie 2018 proponujemy dwie opcje wyżywienia do wyboru: śniadania lub śniadania i kolacje.
 • Śniadanie codziennie jest w formie bufetu. Grecy, po wielu latach starań, przekonali się do śniadań! Zapomnijmy o klasycznym pieczywie, plasterku sera, wędliny i porcji dżemu. Dziś greccy hotelarze mocno się starają, aby urozmaicić poranny posiłek. Stawiają na lokalne produkty, czyli miody, marmolady, konfitury, własne wypieki, miejscowe sery, jogurty. Naprawdę jest w czym wybierać. Niby oferują śniadanie kontynentalne, niby są to te same rzeczy, ale w każdym hotelu smakują inaczej.
 • Wieczorny posiłek jest serwowany około godziny 20:00. Składa się z przystawki, sałatki, dania głównego i deseru lub owoców. Menu jest codziennie inne. O listę posiłków warto zapytać podczas dokonywania rezerwacji. Jest ona dostępna przed wyjazdem!
 • Jeżeli ktoś jest wegetarianinem, na diecie bezglutenowej albo z powodów religijnych nie spożywa konkretnych produktów żywnościowych, to już na etapie rezerwacji może to zgłosić. Wszystkie hotele, z którymi współpracujemy przygotowują specjalne posiłki.
 • Ci, którzy nie zdecydują się na wykupienie kolacji przed wyjazdem, będą mieli możliwość odkryć smaki Grecji w pobliskich tawernach w miejscowościach, w których zatrzymujemy się na nocleg.
 • Codziennie w porze obiadowej przewidziany jest czas na lunch w lokalnych tawernach. Posiłek jest dodatkowo płatny. Danie główne z sałatką, lampką wina czy innym napojem to wydatek rzędu 12-15 € na osobę.
Hotel Antonios - Olimpia
Sun Beach Hotel - Saloniki

Autokar

 • W autokarze miejsca zajmujemy raz na cały wyjazd. Kolejność wsiadania jest ustalona według numerów rezerwacji. Kto zarezerwował wycieczkę najwcześniej, ma największy wybór, a kto najpóźniej, zajmuje wolne miejsca.
 • Przejazd bez przerwy na trasie nie trwa dłużej niż 2 godziny 15 minut. Zawsze po tym czasie jest postój na krótki odpoczynek, skorzystanie z toalety, rozprostowanie nóg, kawę. Zatrzymujemy się na zorganizowanych parkingach, gdzie w lokalu pełniącym funkcję kawiarni, mini marketu, restauracji jest dużo toalet bez dodatkowej opłaty.
 • Toalety w autokarze nie są uruchomione albo ich nie ma. W wyjątkowych sytuacjach robimy dodatkowy krótki postój.
 • Dziennie spędzamy w podróży około 4-5 godzin, w zależności od długości trasy i intensywności zwiedzania.
 • Podróż autokarem mija sympatycznie. Jest urozmaicona opowieściami przewodnika o mijanych miejscach, o greckich zwyczajach, współczesnym życiu w Grecji. Codziennie można posłuchać różnej greckiej muzyki (przejazd przez jeden z najdłuższych na świecie mostów podwieszanych Rio Antirio przy dźwiękach Vangelisa to niezwykłe przeżycie!). Zdarza się również, że w autokarze prowadzone są konkursy, w których do wygrania są greckie produkty rzemieślnicze – tradycyjne ikony czy ceramika. Na dłuższych odcinkach przejazdu jest ogłaszana sjesta w ramach udawania Greka, aby nabrać sił. Grecja zza szyb autokaru jest niezwykle piękna i ciekawa!
Autokar
Marcin Pietrzyk przy autokarze
Most Rio Antirio
W drodze

Zwiedzanie

 • Wykopaliska archeologiczne zwiedzamy rano, aby uniknąć największych upałów i tłumów.
 • Czas oprowadzania jest uzależniony od liczby zwiedzanych miejsc, tempa grupy, które zawsze staramy się dostosować do jej możliwości. Następnie wszyscy mają czas wolny na samodzielne przejście trasą zwiedzania, podelektowanie się miejscem i zrobienie zdjęć.
 • Podczas zwiedzania zawsze używamy systemu audio guide, czyli słuchawek, przez które przewodnik przekazuje informacje. Dzięki temu nie trzeba przeciskać się w grupie, aby dobrze słyszeć. Każdy spaceruje, podziwia, zwraca uwagę na wskazywane miejsca, a w słuchawce słyszy opowieści przewodnika. System audio guide mocno podnosi jakość zwiedzania.
 • Kolejną nowinką technologiczną, którą wprowadziliśmy w sezonie 2017 jest tablet z aplikacją, która prezentuje zwiedzane zabytki w jakości 3D. Używamy go podczas wizyty w Delfach i na Akropolu w Atenach. Prezentacja w systemie 3D pozwala zobaczyć, jak wyglądały w rzeczywistości świątynie i inne antyczne budowle. Na czas zwiedzania każdy otrzyma swój tablet.
audio guide
Tablet
 • Po zwiedzaniu na świeżym powietrzu zazwyczaj przenosimy się do klimatyzowanego muzeum archeologicznego albo wsiadamy do autokaru i przemieszczamy się do kolejnego miejsca. Oszczędzamy energię i unikamy najsilniejszego słońca.
 • Codziennie na trasie podróży jest około godzinny postój na odpoczynek i posiłek. Zatrzymujemy się w sprawdzonych tawernach i restauracjach, gdzie można spróbować kuchni greckiej w najlepszym wydaniu. Ze względu na dalszą podróż przywiązujemy dużą wagę, aby podczas postoju była sprawna i szybka obsługa oraz dostęp do toalet.
Tawerna babci Keti
Grillowane mięsa

Czas wolny, zakupy

 • W miejscowościach, gdzie nocujemy znajdują się sklepy z pamiątkami, mini markety, apteki, restauracje, tawerny, bary, cukiernie, bankomaty. Handel przestaje funkcjonować między godz. 22:00 a 23:00. Lokale gastronomicznie działają do ostatniego gościa.
 • Na trasie wycieczki zaplanowane są postoje w dwóch pracowniach: ikon bizantyjskich i ceramiki. Chcemy zaprezentować, jak powstają legendarne ikony bizantyjskie czy kopie antycznych naczyń.
Pracownia ceramiki
Pracownia ikon bizantyjskich
 • Chcąc uzupełnić program podróży i maksymalnie wykorzystać czas wolny poprzez pokazanie Grecji nocą, przygotowaliśmy wycieczki fakultatywne.

 

Podczas „Grecji po mojemu” proponujemy dodatkowe wycieczki:

Napflio nocą – jedno z najpiękniejszych greckich miast, pierwsza stolica nowożytnej Grecji. Sam rejs statkiem z Tolo do Nafplio wzdłuż wybrzeża jest wyjątkową atrakcją. Spacer z przewodnikiem po urokliwej starówce, która przenosi w XIX wiek to bardzo relaksujące przeżycie. Weneckie, tureckie, neoklasyczne budowle udekorowane wieczornym światłem oraz tłumy spacerowiczów tworzą niepowtarzalną atmosferę. A zachód słońca z widokiem na morze potrafi wzruszyć! Cena wycieczki: 20 €

Nafplio - rejs
Nafplio - zachód słońca

Ateny nocą – zaczynamy od objazdu po Pireusie i wizyty w centralnym porcie promowym. Następnie jedziemy do historycznego centrum stolicy Grecji, gdzie zobaczymy podświetlone monumentalne zabytki, m.in. stadion Kalimarmaro, Pałac Parlamentu, Ateńską trylogię. Kończymy wyjątkowym spacerem na wzgórze Filipoapou, skąd rozpościerają się niepowtarzalne widoki na  podświetlony akropol i całe miasto. Cena: 17 €

Ateny nocą
 • Wycieczki fakultatywne zawsze odbywają się po zakwaterowaniu w hotelu i po kolacji.
 • Wycieczki są realizowane przy minimum 20 chętnych uczestnikach.

Wycieczka objazdowa „Grecja po mojemu” to niepowtarzalne spotkanie z Helladą. Podczas tygodnia lub 9 dni w podróży poznajemy kilka regionów Grecji, najważniejsze zabytki, o których uczyliśmy się na lekcjach historii, a to wszystko okraszone opowieściami polskich przewodników, którzy naprawdę kochają Grecję i tą miłością potrafią zarazić innych. Niezależnie od tego, czy Grecję dopiero się poznaje czy już uznaje się za grekomaniaka – „Grecja po mojemu” to pozycja obowiązkowa dla każdego! Wspomnienia z tej niepowtarzalnej podróży pozostaną w pamięci na długo. Grecja potrafi oczarować, a Grecos wie, jak w tym pomóc!

Ateny - panorama miasta
Saloniki - panorama miasta

Grecja po mojemu – plan programu 9-dniowego z rozszerzonym zwiedzaniem Aten i Salonik (program 7-dniowy zaczyna się w Atenach, a kończy w Salonikach):

Mapa Grecji po mojemu

Join the discussion 19 komentarzy

 • Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I cant wait to read much more from you. This is really a tremendous website.

 • http://tinyurl.com/ napisał(a):

  When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact
  same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

 • I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • http://tinyurl.com napisał(a):

  I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing
  site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal
  site and would love to find out where you got this from or just what
  the theme is named. Kudos!

 • Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the
  way, how can we communicate?

 • www.asaadogawa.com napisał(a):

  I do not even know how I ended up right here, but I believed this publish was once great.
  I do not know who you’re but certainly you are going to a well-known blogger for those who are not already.
  Cheers!

 • g napisał(a):

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually realize what you’re talking about!
  Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We will have a hyperlink change arrangement among
  us

 • g napisał(a):

  We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful info to work on. You’ve
  done a formidable process and our entire community can be thankful to
  you.

 • g napisał(a):

  Hola! I’ve been following your website for some time now and finally got the
  bravery to go ahead and give you a shout out from
  New Caney Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic
  work!

 • g napisał(a):

  We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our
  community. Your site provided us with valuable information to work on. You have
  performed an impressive task and our entire community will likely be grateful
  to you.

 • best cbd oil for dogs napisał(a):

  Everything published was actually very reasonable. However, what about this? what if you added a little content? I mean, I don’t want to tell you how to run your website, however what if you added something to possibly get a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda plain. You ought to peek at Yahoo’s front page and see how they write news titles to grab people to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers excited about what you’ve got to say. In my opinion, it would bring your website a little livelier.|

 • click for more napisał(a):

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.|

 • Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.|

 • best gigs on fiverr napisał(a):

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 • Top 5 Fiverr SEO Gigs napisał(a):

  Thank you for every other great article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal method of writing? I have a presentation next week, and I’m at the search for such info.|

 • parc rampai napisał(a):

  It’s remarkable in support of me to have a website, which is beneficial for my experience. thanks admin|

 • my website napisał(a):

  Very good article. I’m going through a few of these issues as well..|

Zostaw odpowiedź