Odkrywaj z Grecosem — Ateny — od starożytności po współczesną Plakę

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Attyka  

Kolebka kultury, miasto, które nigdy nie śpi, wielka stolica, prężny ośrodek gospodarczy, miejsce tętniące życiem… te określenia (a pewnie jeszcze wiele innych) idealnie pasują do Aten. Rozgrzane w letnim słońcu, zielone miasto, w którym życie toczy się w szalonym tempie, na szepcących o historii ulicach, wśród antycznych murów, w których zaczął się nasz świat. Musisz tu być. Choćby raz w życiu.

Ateny, wzgórze Akropol i stadion na Akropolu z pięknym widokiem na miasto

Miasto-muzeum

Ateny i Akropol to otwarte muzeum, w którym antyczny świat miesza się ze współczesnością. Poznanie historii i ważnych dla niej miejsc sprawi, że lepiej zrozumiesz początki i podstawy naszej zachodniej cywilizacji. Demokracja, matematyka, architektura, filozofia, teatr i idea wspólnego biesiadowania — mamy to we krwi, te idee otaczają nas na co dzień i tworzą współczesną rzeczywistość. To wszystko narodziło się właśnie w stolicy Grecji.

niesamowity widok na Akropol w nocy, sztuczne ognie i fajerwerki

To nowoczesne miasto z otwartością godną największych stolic tego świata, przywita Cię i weźmie w swoje ramiona. Mimo że jest ogromne, najważniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca możesz zobaczyć nawet w jeden dzień.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Ateny w jeden dzień

Taką wyprawę zaplanuj podczas swoich wakacji w Attyce, albo po prostu wybierz się na wycieczkę lokalną z Grecosem, by w ten sposób poznać i zobaczyć najważniejsze punkty Aten.

Akropol — kolebka kultury

Bez wątpienia to najważniejsza i najsłynniejsza atrakcja w Atenach i jeden z najbardziej istotnych zabytków kultury w skali świata. Ten monumentalny kompleks starożytnych świątyń położony jest na wysokości 150 m, po wejściu na szczyt zachwyci Cię więc panorama miasta.

Święte wzgórze widoczne jest z każdego punktu stolicy, trudno się więc w niej zgubić. Znajduje się tam Partenon, czyli Główna Świątynia i dom Ateny, Erechtejon (świątynia poświęcona bogini mądrości oraz Posejdonowi) oraz wejście, czyli Propyleje.

Mimo upływu wieków miejsce to emanuje szlachetnością i pięknem i daje naoczny pokaz niezwykłej, antycznej kultury i jej potęgi.

Ateny, widok z daleka na wzgórze Akropolu
detal, przybliżenie na akropol i świątynie na akropolu w atenach

Maleńka wyspa w wielkim mieście

U stóp akropolu zobaczysz coś pięknego i zaskakującego. Anafiotika, bo o niej mowa to miejsce, którego nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje do niewielkiej, greckiej wioski Anafi, leżącej na wyspie o tej samej nazwie. Osada charakteryzuje się prostą i niezwykle gęstą zabudową. Dziś Anafiotika (czyli „małe Anafi”) to jedynie 50 charakterystycznych, uroczych, białych domków z niebieskimi lub kolorowymi okiennicami. Zewsząd zwisają kwitnące bugenwille lub inne pnącza, a zapach prania i niesionego wiatrem kurzu rozpalonego słońcem, kręci w nosie.

biały domek z niebieskimi okiennicami, anafiotika w atenach
białe domki i kolorowe okiennice w dzielnicy anafiotika w atenach
anafiotika, uliczka w dzielnicy Aten,
charakterystyczna i urocza uliczka w dzielnicy anafiotika

 Już w ciągu kilku minut spaceru poczujesz się, jak na jednej z Cyklad i pozostaniesz w zachwycie. Białe, sześcienne domki pokryte są czerwonymi dachówkami, a koty śpią na każdym płocie. Wąskie przejścia i dziwne schodki prowadzą w ślepe uliczki bez nazw. Dróżki Anafiotiki ciągną się według tajemnych schematów. Niektóre kończą się drewnianą furtką, inne – tarasem lub płotkiem. Zakochasz się w tym miejscu!

plaka, jedna z dróg w atenach
dzielnica anafiotika i jej białe domki, kot leżący na płocie, ateny
wąska uliczka i gąszcz roślin w dzielnicy anafiotika, ateny
uliczka w dzielnicy anafiotika w atenach

Plaka. Urocza pułapka, w której zostawisz swoje serce

Warto wspomnieć, że Anafiotika jest częścią jednej z najstarszych i najbardziej znanych, pięknych i turystycznych dzielnic Aten. To tutaj prowadzą wszystkie drogi i tu płynie nieustannie kolorowa i wesoła rzeka ludzi — mieszkańców i turystów z całego świata. Piękne kręte uliczki, typowa grecka zabudowa, urocze kafejki i zaułki oraz miejsca, w których tętni kulturalne życie wielkiego miasta to cechy charakterystyczne tej dzielnicy.

ulica w dzielnicy plaka, kolorowe pnącza i kwiaty, urokliwe miejsce, ateny
urokliwe kafejki w dzielnicy plaka, ateny

Tutaj nigdy nie można się nudzić, sklepiki są pełne pamiątek, tawerny pysznego, tradycyjnego jedzenia, a kawiarnie wszelkiego rodzaju kaw i lodów. Plaka wraz z kolorowym placem Monastiraki to miejsce, z którego blisko do wszystkich, najważniejszych zabytków Aten, będąca przy okazji doskonałym miejscem na wypoczynek i lekki posiłek.

uroczy zakątek w dzielnicy plaka
plac monastiriaki, oświetlona ulica i kolorowy bruk
typowa kawiarnia w atenach, w dzielnicy plaka

Stadion Kilimarmaro

Jego nazwa oznacza „wykonany z dobrego marmuru” i faktycznie — w słoneczny dzień widok lśniącego w słońcu, jasnego, szlachetnego kamienia potrafi zaczarować. Pierwotnie zbudowano go w tym miejscu w 330–329 p.n.e. jednak został całkowicie odrestaurowany z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku.

antyczny stadion w atenach widok z góry

Znajduje się pomiędzy świątynią Zeusa Olimpijskiego a Ogrodem Narodowym, w niedalekiej odległości od Akropolu. Nie można go pominąć na trasie wycieczki — robi monumentalne wrażenie i jest w stanie pomieścić nawet 70 000 widzów!

antyczny stadion w atenach

Taniec Ewzones, czyli zmiana warty na placu Syntygma

Najprzystojniejsi, dobrze zbudowani, smukli jak topole żołnierze Gwardii Prezydenckiej, pełnią straż honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Plac Syntygma co godzinę zapełnia się ciekawskimi turystami, którzy obserwują zmianę warty. Szczególnie  uroczysta ceremonia odbywa się w każdą niedzielę o 11:00. Zmiana warty obywa się według ścisłych, sztywno określonych reguł. Sama musztra kojarzyć się może oglądającym z przedziwnym, fantastycznym tańcem na pograniczu patosu i groteski, jednak w podniosłej i poważnej atmosferze.

zmiana warty na placu syntygma w atenach

Na szczególną uwagę zasługują piękne, zdobne mundury i ruchy żołnierzy dopracowane i wyćwiczone do perfekcji. Plac Syntygma to także miejsce spotkań pełne kawiarni i winiarni. Widowiskową zmianę warty można więc oglądać, sącząc kawę, orzeźwiającą wodę kokosową lub wino.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wina Attyki
plac syntygma, detal ze stroju gwardzisty
plac syntygma, zmiana warty gwardii prezydenckiej, widowisko

O tym wszystkim opowiedzą Ci osoby, które w Atenach mieszkają od lat i znają życie tego miasta od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia obcowania z tą antyczną metropolią. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! 

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

urocze miejsce w dzielnicy plaka

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.