Odkrywaj z Grecosem — Różowe piaski Elafonisi

Kategoria: Okiem Grecosa

Kreta ma w sobie coś magicznego. Coś, co sprawia, że chce się tam wracać i zakochiwać wciąż i wciąż od nowa. Miejsc, widoków i możliwości jest ogrom, tak więc miłość można rozdawać szczodrze i właściwie bez umiaru. Wyspa jest bardzo duża, a jej umowny podział na część wschodnią i zachodnią ułatwia orientację i umożliwia lepsze zaplanowanie czasu i możliwości. Dzięki temu wszyscy, którzy tę wyspę odwiedzają (i bez wątpienia się w niej zakochują) mogą zobaczyć to co najpiękniejsze tam, gdzie akurat przebywają, bez konieczności odbywania bardzo długich podróży, o co w przypadku rozległej Krety wcale nietrudno.

piękny widok na góry na krecie na pierwszym planie drzewo oliwne
piękny, typowo grecki domek na Krecie, biały dom z niebieskimi okiennicami

Kręte ścieżki zachodniej Krety

Kreta zachodnia uważana jest za tę część bardziej turystyczną i mniej dziką. Wspaniała przyroda, niesamowity wąwóz Samaria, góry Lefka Ori, laguna Balos, oszałamiająca plaża Elafonisi i turkusowe morza (libijskie i kreteńskie) opływające brzegi wyspy z dwóch stron sprawiają, że to doskonałe miejsce dla każdego.

zdjęcie stolika na tarasie - tawerna z widokiem na morze
urocza uliczka w jednym z miast na krecie, widok na morze między dwoma budynkami
wiatraki, typowe greckie wiatraki, panorama na tle niebieskiego nieba

Słońce, łagodny klimat, ciepłe dni aż do bardzo późnej jesieni, czynią z Krety jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie.

latarnia morska z rozbryzgująca się falą. piękny widok, panorama morska

Jadąc na Kretę, często wybieramy Chanię jako cel podróży. I nic dziwnego! Romantyczne miasto zachwyca, łącząc w sobie klimaty greckie, hiszpańskie i włoskie. Wąskie uliczki z pięknie odnowionymi budynkami, urocze zaułki, śliczne zakątki — Chania w nie obfituje, urzekając zarówno za dnia, jak i po zmroku.

port w chanii w świetle wschodzącego słońca, piękna morska panorama z widokiem na port i miasto

Spacer o każdej porze to czysta przyjemność. Królująca w porcie morska latarnia to obowiązkowy, pocztówkowy punkt, na który można patrzeć bez końca, siedząc w jednej z licznych portowych kawiarni lub tawern, sącząc kawę i słuchając, jak woda w porcie uderza o kamienny brzeg.

latarnia morska na promenadzie w starym porcie w chanii, morska panorama
chania widok z tawerny na miasto. drzewa i zastawiony stół

Wąwóz i jaskinia

W drodze na jedną z najbardziej zachwycających greckich plaż, poznamy trochę inną twarz Krety. Z dala od miast, miasteczek pobłądzimy krętymi drogami wśród gór, podziwiając oszałamiającą przyrodę, ciche greckie wioseczki, oliwne i pomarańczowe gaje, które zachwycają w jasnym słońcu. Przy okazji warto docenić niezwykłe umiejętności prowadzenia pojazdów! Autobus będzie pokonywał serpentyny i wąskie drogi nad ścianami wąwozu z gracją prima baleriny. Choć na pewno przyprawi to niejednego o szybsze bicie serca — warto skupić się na nieziemskich widokach mijanych po drodze. 

wawóz Topolia widok z góry z daleka, piękna panorama z wijąca się drogą

Wąwóz Topolia, mimo niewielkiej długości jest imponujący. Choć nie może równać się z największym, słynnym wąwozem Samaria, robi oszałamiające wrażenie bogactwem przyrody i prawdziwie dzikim krajobrazem. Pionowe ściany są wysokie na około 300 metrów, a szerokość koryta rzeki waha się od 5 do 50 metrów. Strumień, który w zależności od pory roku staje się większą rzeką lub delikatną strugą, jest gęsto porośnięty platanami, oleandrami, cyprysami, cedrami i karłowatymi dębami. Wąwóz porastają także liczne, niesamowite gatunki kwiatów, a ptaki znajdują schronienie na półkach, w zagłębieniach i jaskiniach wśród skał — miejsce to jest więc wielkim, żyjącym organizmem.

wąwóz Topolia, szczegół, piękny widok na wąwóz, zielone ściany i bujna roślinność

Jadąc główną drogą, na pewno zobaczymy kaplicę Świętej Zofii. Wewnątrz wąwozu znajduje się jaskinia Hagia Sophia, poświęcona właśnie tej patronce. To tutaj się zatrzymamy. Część jaskini jest otwarta dla zwiedzających — jest to miejsce kultu. Warto wiedzieć, że tego typu cuda przyrody są bardzo charakterystyczne dla wąwozu Topolia. Wejście ma szerokość 25 m, tuż za nim znajdują się dwie, dość duże  główne sale z prawdziwie imponującymi, monumentalnymi stalagmitami.

stara kaplica w jasniki w wąwozie topolia - kaplica świętej Zofii, szczegóły i ikony

W pobliżu wąwozu, tuż przed tunelem, na głównej drodze można spotkać lokalnych producentów i rolników. W sezonie często jest tu duży tłok, ponieważ sam tunel jest dość wąski. W czasie oczekiwania (choć, prawdę mówiąc, każdy powód jest dobry by zatrzymać się w tym miejscu) można kupić świeże owoce, pyszny miód, oliwki i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz szereg innych, wspaniałych, lokalnych produktów, dosłownie prosto z pola i prosto z gałęzi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pamiątki z Grecji

Zachwyt na Elafonisi

Nasz cel — słynna plaża Elafonisi to miejsce znane na całym świecie, szczególnie wśród wytrawnych podróżników i wszystkich kochających morze i ciekawe, piękne plaże. Trzeba wiedzieć, że ten raj, znany z charakterystycznego, różowego piasku,  jest obszarem chronionym „Natura 2000”. Składa się z wyspy porośniętej rzadkimi kwiatami, sennej laguny i dość wietrznej plaży, nazywanej przez niektórych „różowym rajem”.

słynna plaża elafonisi na krecie zachodniej, różowy piasek i morze, detal

Jej wielkość sprawia, że każdy znajdzie miejsce dla siebie, a piękno… no cóż, to jest po prostu nie do opisania!

plaża elafonisi, na morzu kołysza się dwie żaglóweczki, sielankowy widok z lazurowa wodą
detal, różowy piasek na elafonisi, zbliżenie na piasek i wodę

Laguna dla wielu jest prawdziwym klejnotem wśród europejskich (a nawet światowych) lagun. Wspaniały, legendarny, różowy piasek tworzy idealny duet z płytkimi, gorącymi i krystalicznie czystymi wodami w kolorze lazuru.

lagun elafonisi, panorama morze i piasek

Elafonisi to podłużny półwysep, rozdzielany na dwie części przez napływającą wodę, przez co sprawia wrażenie oddzielnej wyspy. To właśnie ona nazywana jest „Elafonisi”, co po grecku oznacza „wyspę jeleni”. Wprawdzie jeleni nie wdziano tam już od bardzo dawna, jak i zresztą innych zwierząt — napływ turystów skutecznie odstrasza wszelką faunę, jednak nazwa pozostała. Cały obszar objęty ochroną w ramach programu „Natura 2000”. Swoje siedliska mają tutaj mniszki śródziemnomorskie  i morskie żółwie Caretta caretta – oba gatunki zagrożone wyginięciem znajdują się pod ścisłą ochroną. Znajdziemy tu także inne, rzadkie, endemiczne gatunki zwierząt i roślin.

osoba w kapeluszu patrząca w dal na morze

Warto wiedzieć, że ochronie podlega także piasek – zabieranie go ze sobą, jak i muszli, elementów rafy lub naturalnych cząsteczek wyrzuconych przez morze, jest surowo zabronione.

kreta, widok na plaże elafonisi, różowy piasek i morze

W drodze powrotnej, po dniu spędzonym na relaksie i plażowaniu, odwiedzimy tawernę serwującą lokalne, typowo kreteńskie jedzenie i własnoręcznie produkowany likier kasztanowy.

uliczka na krecie, detale, urokliwy zaułek

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz!

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.