Odkrywaj z Grecosem — Sounion — zachwycający zachód słońca

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Attyka  

Na południu pięknego, historycznego regionu Grecji — Attyki, w odległości od Aten pozwalającej na ciekawą wycieczkę, znajduje się jedno z najbardziej malowniczych, niesamowitych i ważnych miejsc na mapie tego kraju. Przylądek Sounion, bo o nim mowa, to bardzo popularne miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić, będąc na wakacjach w tych okolicach. 

Ponoć ci, którzy odwiedzili to miejsce raz, już zawsze pragną tam wracać.

przylądek sounion, widok z daleka na morze i świątynie posejdona

Przylądek historii

W czasach starożytnych Przylądek Sounion, jako ufortyfikowana osada i ze względu na swoje niesamowite położenie, był ważnym punktem strategicznym i swego rodzaju bramą do głównego portu w Pireusie. Na jego wierzchołku stoi świątynia Posjedona. Chodź dziś to jedynie ruiny i cień dawnej potęgi, daje wyobrażenie o szlachetności i dostojeństwie tego świętego miejsca.

przylądek sounion, świątynia posejdona w nocy, w świetle księzyca

Uważa się, że świątynia — miejsce kultu boga i opiekuna marynarzy, żeglarzy, mórz i oceanów, stała tu już w V wieku przed naszą erą, jednak została doszczętnie zniszczona przez Persów. Odbudowano ją w porządku doryckim i to właśnie jej pozostałości można podziwiać do dziś. Wszystko, co zostało znalezione podczas prac archeologicznych — posadzki, rzeźby czy naczynia, można obejrzeć w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach — np. podczas innej, lokalnej wycieczki.

W czasie wojen przylądek stał na pierwszej linii obrony Aten i doskonale wywiązywał się z wyznaczonej mu roli. Otoczony murami obronnymi, fortyfikacjami i wieżyczkami, był trudnym orzechem do zgryzienia. Dodatkowy plus stanowiło wspomniane już położenie — po prostu niełatwo zdobyć miejsce, do którego dostęp z każdej strony jest utrudniony przez wzbudzone, morskie fale.

świątynia posejdona, przylądek sounion

Podróż w czasie

Stań nad urwiskiem i popatrz na głęboki błękit morza i nieba. Poczuj ciepłą bryzę na twarzy, zachwyć się falami, które uderzają o klify. Na tej lokalnej wycieczce z Grecosem przeniesiesz się na chwilę do innego, antycznego świata.

Patrzysz na morze, a za plecami masz świątynię Posejdona. Czy czujesz ciężar dziejów i historyczną moc tego miejsca? Monumentalna budowla z białego marmuru otwiera się ku morzu, tak by Posejdon mógł patrzeć na wodę — żywioł, którym włada. Sama świątynia, o fasadzie z sześcioma kolumnami, wzniesiona została w klasycznym stylu, na planie kwadratu, otoczonego pojedynczą kolumnadą z każdej ze stron. W świątyni mieścił się ogromny posąg boga i wiele innych elementów kultu.

kolumny w świątyni posjedona na przylądku sounion oświetlone złotym, zachodzącym słońcem

To miejsce to nie tylko świadectwo niesamowitych umiejętności i kunsztu ówczesnych architektów. To także wyraz oddania i uwielbienia, jakim starożytni Grecy obdarzali swych bogów. Przylądek z tak niesamowitym widokiem na otwarte, nieokiełznane morze, także nie został wybrany przypadkowo. To idealne miejsce dla władcy wszystkich mórz świata.

świątynia posejdona na przylądku sounion,

Unikalne przeżycie

W Grecji jest wiele miasteczek, cypelków i wysp, które oferują widok na wspaniały spektakl zachodzącego słońca, chowającego się w wodnej, lazurowej pościeli. Morze, majaczące w oddali wysepki, białe idylliczne żaglówki — to wszystko dodaje magii tym momentom. Jednak tylko na przylądku Sounion słońce tak malowniczo i widowiskowo oblewa swoim złotym światłem starożytne, marmurowe kolumny świątyni.

zachód słońca na przylądku sounion oświetlający świątynię posejdona

Delikatna śmietankowa poświata, zmienia się w róż, złoto i pomarańcz i w końcu osiąga piękne, głębokie, czerwone barwy niczym wypalające się w ognisku węgle. Każda minuta tego widowiska warta jest setek zdjęć.

panorama, zachód słońca na przylądku sounion

Jednak zanim tam dojedziesz, już po drodze zobaczysz niesamowite, zapierające dech widoki. Podróżując wzdłuż południowego wybrzeża półwyspu Attyckiego, zachwycisz się bogactwem urokliwych zatoczek, maleńkich kościółków i malowniczych greckich wioseczek.

Zatrzymasz się w punkcie widokowym, aby świątynię Posejdona zobaczyć z wielu perspektyw i zrobić zdjęcie wysp Evia, Kea i Kithinos, majaczących na horyzoncie. Posłuchasz krwawej historii wyspy Makronissi, gdzie w początkach XX wieku, mieściło się więzienie dla skazańców politycznych. Na końcu drogi czeka świątynia.

Cicho, jak przez całe wieku, będzie oglądać kolejny zachód słońca, tym razem w Twoim towarzystwie.

świątynia posejdona oblana światłem zachodzącego słońca

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! 

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.