Rethymno — miasto o wielu twarzach

Kategoria: Okiem Grecosa

Śmiało pozwolę sobie nazwać Rethymno sercem królowej greckich wysp. Położone na północy miasto, niemal w połowie drogi między Heraklionem a Chanią — stolicami Krety Wschodniej i Zachodniej — łączy  w sobie zarówno bogactwo historyczne, jak i odpowiedź na wszelkie potrzeby współczesnego turysty. Dlatego też mówi się o nim, że jest miastem o wielu twarzach.

miasto rethymno o zmierzchu, widziane z góry światła miasta i portu, widok z lotu ptaka, przepiękna wieczorna panorama na miasto na krecie

To fantastyczne miasto, które nigdy nie zasypia, z łatwością odwiedzisz niezależnie od tego, po której stronie Krety zaplanujesz swoje Wielkie Kreteńskie Wakacje.

Od Minojczyków do współczesności — Rethymno w pigułce

Historia miasta sięga czasów kultury minojskiej i czyni Rethymno jednym z najstarszych greckich miast (3000 lat p.n.e.). Spacerując jego uliczkami, z łatwością dostrzec można wpływy Wenecjan, a także pozostałości po okupacji osmańskiej. Choć miasto zachowało elementy odziedziczone przez historię, dziś hipnotyzuje spacerowiczów cechami współczesnego miasta. Rethymno łączy w sobie wygodę dużego ośrodka miejskiego i przepięknej starówki, w której uliczkach czas się zatrzymał.

ulica starego miasta w rethymno, wąska uliczka, kreta
miasto rethymno, stary budynek, stare drzwi
stare miasto rethymno, wąska uliczka oświetlona słońcem, budynki porośnięte pnączami

Rethymno jest jednym z ulubionych wyborów gości decydujących się na wakacje w greckim mieście. Jest idealnym miejscem na połączenie zwiedzania z plażowaniem i aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Bogactwo przyrodnicze okolic miasta skusi fanów trekkingu, a w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, na plażowiczów czeka zagospodarowane, piaszczyste wybrzeże. Po całodziennych aktywnościach warto zostawić siły na wieczór — w Rethymno nie brakuje klimatycznych barów i dyskotek.

piękne kolory zachodzacego słońca nad miastem rethymno, widok na wenecki port, niesamowite odcienie nieba, widok z góry, panorama

Śladami historii — największe atrakcje Rethymno

Stare Miasto Rethymno

Stare Miasto to przede wszystkim sieć weneckich uliczek z okresu XII-XVII wieku, jedna z najlepiej zachowanych, zabytkowych części miasta. Spacerując pośród urokliwych zakamarków, można poczuć się, jak w kapsule czasu. Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie jest przejście przez Porta Guora (Wielką Bramę), kamienną bramę z 1560 roku. Choć sama brama nie należy do szczególnie imponujących, to zaprowadzi Cię do krętych, brukowanych uliczek i starych kamiennych domów porośniętych winoroślą i bugenwillą. Warto też zanurzyć się w greckiej atmosferze siga-siga i leniwie obserwować świat znad filiżanki elliniko.

czarujaca uliczka w mieście rethymno, stare budynki i zielone rośliny
CZYTAJ WIĘCEJ: Poczuj się, jak Grek

Fontanna Rimondi

Spacery uliczkami starego miasta zaprowadzą Cię do licznych fontann. Tą najsłynniejszą jest Fontanna Rimondi, która swoją nazwę wzięła od weneckiego gubernatora i pochodzi z 1626 roku. Woda źródlana z góry Vrysinas wypływa z trzech lwich głów wyrzeźbionych w ścianie. Nie wahaj się i napełnij swoją butelkę świeżą wodą górską — na pewno przyda się podczas dalszych wędrówek po Rethymno.

słynna fontanna rimnodi w mieście rethymno, widok od przodu na lwie głowy

Meczet Neradje

Meczet Neradje to dawny klasztor katolicki, który został w 1657 roku przekształcony przez Turków osmańskich w meczet. Imponujący budynek z trzema kopułami i 27-metrowym minaretem jest obecnie symbolem Rethymno widzianym z bardzo daleka.  We wnętrzu mieści się Odeon Rethymno.

minaret meczetu w rethymno
niesamowicie wysoki minaret meczetu w rethymno, symbol miasta

Wenecki Port

Wenecki Stary Port Rethymno to absolutnie obowiązkowy punkt na planie Twoich spacerów po mieście! Zabudowa portu pochodząca z XIII wieku mieści wyśmienite restauracje i najlepsze kawiarnie. Gwar towarzyskich spotkań nigdy nie cichnie, stary port w Rethymno nigdy nie zasypia. Absolutna gratka dla fanów świeżych owoców morza! Po uczcie w tradycyjnej tawernie warto wybrać się na spacer po doskonale zachowanym, starym molo aż do latarni morskiej, która pamięta czasy tureckie. Choć dziś w porcie kołyszą się wyłącznie małe łodzie, nietrudno wyobrazić sobie wypływające z portu imponujące, weneckie galery, czy tureckie okręty wojenne.

Twierdza Fortezza

Warto też rzucić okiem na miasto Rethymno z góry. Wystarczy wybrać się na spacer do weneckiej twierdzy Fortezza, która góruje nad miastem od lat 70. XVI wieku. Forteca zbudowana została przez Wenecjan, by bronić miasto  przed atakami osmańskich korsarzy. Niestety, została zdobyta przez nich już przy okazji pierwszego ataku i niedługo potem przeobrażona w meczet. Dziś znajduje się na liście obowiązkowych zabytków do odwiedzenia podczas pobytu w Rethymno. Fortezza to nie tylko jedno z najlepiej zachowanych miejsc obronnych na Krecie, ale przede wszystkim najlepszy punkt do oglądania romantycznych zachodów słońca.

Twierdza Fortezza w mieście Rethymno, wiedok na niebo

Muzeum Archeologiczne

Przed wejściem do fortecy warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego w Rethymno. Podobnie jak wszystkie muzea w Grecji, to pomysł doskonały nie tylko ze względu na imponujące kolekcje, ale i chwilowe schronienie przed upałem. Kreta jest najbardziej na południe położoną wyspą Grecji. Lato trwa tam długo i bywa naprawdę gorące. 

Zlokalizowane w budynku dawnego więzienia muzeum prezentuje doskonale zachowane eksponaty od neolitu po czasy rzymskie. Podróż od 11 000 lat p.n.e. do wieku XVII zajmuje ok. 40-50 minut.

Malownicze okolice Rethymno

Wakacje w mieście to nie tylko zabytki i kawiarnie. W Grecji natura zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Oto co ciekawego możesz zobaczyć w bezpośrednim otoczeniu miasta Rethymno:

  • Rozciągająca się na 13 km plaża w Rethymno
plaża w Rethymno, widok na dwie idące obok siebie osoby
  • Klasztor Arkadi — 23 km na południe od miasta znajduje się malowniczy klasztor z XVI wieku
rethymno mury wnętrza klasztoru
klasztor arkadi niedaleko rethymno, widok z przodu
  • Stanowisko archeologiczne Eleftherna oraz tradycyjna, kolorowa wioska górska Margarites, w której zakupisz lokalne rękodzieło, głównie ceramikę
wioska margarites na krecie i sklep z ceramiką
  • A co powiesz na trekking wąwozem Kourtaliotiko?
wąwóz na Krecie, światynia w wąwozie
wąwóz na krecie, wysokie ściany wąwozu
kościół świętego mikołaja w wąwozie na krecie,

Zwieńczeniem wędrówki wąwozem jest region Preveli, na który składają się: gaj palmowy, malownicza zatokowa plaża i dwa zabytkowe klasztory datowane na X i XI wiek.

Rethymno niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast Krety, o czym przekonał się grecki mistrz prozy — Pandelis Prevelakis. Na spacer po Rethymno możesz wybrać się za sprawą jego „Kroniki pewnego miasta”. 

Wierzę, że o urokach miasta i jego okolic przekonasz się również i Ty podczas SWOICH najbliższych Wielkich Greckich Wakacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Książki o Grecji 
widok z lotu ptaka na rethymno

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!