Odkrywaj z Grecosem — Kreta — glina, ser i kawa

Kategoria: Okiem Grecosa

Kreta to największa wyspa grecka, jedna z najbardziej znanych i popularnych. To idealny wakacyjny kierunek dla odkrywców, rodzin, zakochanych i miłośników plażowania. Piękne widoki i wspaniała, zróżnicowana przyroda oraz jedne z najciekawszych i najpiękniejszych plaż Grecji są zdecydowanie warte odwiedzenia, zobaczenia i obfotografowania.

Wycieczka zmysłów i wrażeń

Coś wyjątkowego, coś niespotykanego. Wycieczka zachwytów i doświadczeń. Uruchomisz wszystkie zmysły i poznasz Kretę od zupełnie innej, niesamowitej strony. Wyspa sama w sobie jest absolutnie niezwykłym odkryciem podróżniczym. Słynie ze swojej oszałamiającej historii, malowniczych zakątków oraz piękna różnorodnych plaż.

kreta, piękna grecka plaża i para idąca brzegiem morza, panorama
zachód słońca w rethymno, widok na port

Wschodnia część Krety jest trochę mniej znana niż jej zachodnia, bardzo popularna strona. Dzięki temu do odkrycia pozostają wspaniałe, dziewicze krajobrazy, miejsca kultury, wąwozy, góry, wodospady czy jaskinie, oraz urokliwe greckie miasteczka.

przyroda na Krecie

Zapomnij jednak na chwilę o epickim Heraklionie, wspaniałym Pałacu w Knossos czy cudzie natury, jakim jest pełna palm plaża Vai. Dziś zabieram Cię na wycieczkę pełną kolorów, smaków, dźwięków i ciekawych historii. Mało znanych i niby niepozornych. To jednak właśnie one są tkanką tej wyspy i tworzą jej niesamowity klimat.

Rethymno i kawa

To trzecie co do wielkości kreteńskie miasto znajduje się dokładnie miedzy położoną na zachodzie Chanią, a dalekim, wschodnim Heraklionem. Jego ciekawa zabudowa pokazuje burzliwe losy tego miejsca — zarówno wspaniałość i rozkwit czasów panowania Wenecjan, jak i okres, w którym Kreta oraz samo Rethymno znajdowało się w rękach osmańskich.

urocza uliczka w mieście rethymno na krecie, weneckie klimaty
rethymno, port z łódeczkami i miasto w tle

Podczas wycieczki i spaceru po mieście warto zwrócić uwagę na fantastyczną, wenecką architekturę. Słynny zamek Fortezza, weneckie fontanny, interesujące bramy, piękny port i typowe zabudowania, przypominające trochę włoskie kamieniczki. Zapełniają one urocze uliczki miasta — zgubienie się w ich labiryncie to prawdziwa rozkosz. Ważnym punktem tej części wycieczki są odwiedziny lokalnym kafenionie, w których można poznać zapach i smak świeżej, niesamowitej, greckiej kawy.

Kafenion — co to takiego? Tradycyjne kawiarnie zwane właśnie kafenionami, są istotnym elementem greckiego życia społecznego już od lat trzydziestych XIX wieku. Kiedyś czas spędzali w nich głównie mężczyźni, rozmawiając o polityce i grając w tavli, koniecznie z kawą i papierosem w dłoni. Tradycyjne Kafeneio można znaleźć właściwie w każdym greckim mieście czy wiosce.

typowa grecka kawiarnia z niebieskimi stolikami

Dziś czas spędzają tu całe rodziny. To nie tylko miejsce, w którym pijesz kawę — absolutnie nie wolno robić tego w pośpiechu! Tego typu miejsca to kwintesencja codziennej greckiej kultury i sposób na życie. Tu poczujesz siga-siga, odpoczniesz lub nadrobisz zaległości plotkując z przyjaciółmi i rodziną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Grecja miodem płynąca
typowe, greckie kawiarnie pełne ludzi

Tradycja takich miejsc, jak Kafeniony sięga wielu stuleci. Najstarsza, otwarta do dziś i działająca kawiarnia w Grecji ma 242 lata i znajduje się w wiosce Lafkos w South Pelion.

grecka kawiarnia nad brzegiem morza, na promenadzie, kolorowe krzesełka

Margarites i glina

Niesamowita, kolorowa wioska słynie z wyrobu przepięknej, tradycyjnej, greckiej ceramiki. W tej górskiej, niewielkiej miejscowości znajdują się dziesiątki warsztatów rzemieślniczych, zamieszkują je głównie garncarze. To czyni to miejsce jednym z czterech  głównych ośrodków, w których wytwarza się gliniane i ceramiczne naczynia. Oczywiście za każdym, nawet najmniejszym talerzykiem czy miseczką stoi wielkowiekowa tradycja, która obowiązuje już od czasów minojskich! Jeśli chciałbyś zobaczyć coś niesamowitego, posłuchać ciekawej historii i przywieźć z wakacji oryginalną, niepowtarzalną pamiątkę — nie możesz wyjść z pustymi rękami.

wioska margarites na krecie i sklep obwieszony ceramiką
tradycyjna kreteńska ceramika

W Margarites garnki i naczynia są dosłownie wszędzie, wiszą nawet na drzewach. To główne zajęcia mieszkańców, są więc tutaj głównie sklepy z ceramiką. Oczywiście tutejsze wyroby można spotkać i kupić praktycznie wszędzie na Krecie, jednak tylko będąc na miejscu, można zobaczyć, jak powstają i upolować coś naprawdę niezwykłego i całkowicie niepowtarzalnego w dobrej cenie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pamiątki z Grecji
wioska margarites na krecie i sklep z ceramiką

Mimo tego, że jest to miejsce popularne, wioska zachowała swój kameralny klimat i tradycyjną, grecką atmosferę. To właśnie ta autentyczność i ulice pełne kolorowej ceramiki są niezwykłą siłą i czarem tego magicznego miejsca.

Sklep z ceramiką w wiosce Margarites na Krecie

Axos i ser

Zanim dotrzemy do kolejnego miejsca naszej wyprawy, po drodze czeka nas krajobrazowa uczta dla oczu. Po drodze możesz podziwiać malownicze widoki na góry Ida oraz dolinę Amari, a także na Psiloritis, czyli najwyższy szczyt na Krecie. Psiloritis mający 2456 m n.p.m. to szczyt o trzech nazwach: Psiloritis, Mount Ida i Timios Stravos. Ta ostatnia nazwa pochodzi od umiejscowionej na szczycie kapliczki, która jest celem pielgrzymek wiernych z całego świata.

widok na najwyższy szczyt Krety w górach Ida

W Axos zjesz pyszną kolację — czeka Cię prawdziwa symfonia greckich, lokalnych smaków — fava, dakos, dolmakadia. Nasz gospodarz wyrabia się ser mizitra — będziesz wiec miał okazje do spróbować jego świeżutkiej wersji oraz nakarmić mlekiem małe owieczki, których jest właścicielem.

owca, karmi ją ktoś z ręki
owieczki

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! 

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.