Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje na Thassos

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Thassos  

Thassos? Pierwsze słyszę!

Wyspa Thassos pojawiła się w ofercie Grecosa po raz pierwszy w sezonie letnim 2022 i od razu podbiła serca naszych klientów. To niewątpliwy unikat na mapie greckich wysp! Thassos, zwana Szmaragdowym Diamentem, zachwyca kolorami oraz atmosferą. Bujny i zielony krajobraz gwarantuje położenie oraz klimat Thassos. Przyciąga zarówno fanów all inclusive, jak i miłośników smaku prawdziwej Grecji. Zdecydowanie to tam warto zaplanować kolejne wakacje!

Akti na Thassos

Gdzie jest Thassos?

Thassos jest najdalej na północ wysuniętą wyspą Morza Egejskiego. Jeśli kiedykolwiek wypoczywaliście na Riwierze Olimpu lub półwyspie Chalkidiki, spoglądając na mapę Grecji skierujcie wzrok jeszcze dalej na wschód. Nieopodal kontynentu, oddalona raptem o 6 mil morskich (ok. 11 km) z błękitnej tafli wody wyłania się Thassos. Ciekawostką jest fakt, że wyspa… nie zawsze nią była. Przed epoką lodowcową stanowiła ona przedłużenie półwyspu Keramoti. Natomiast wraz z topnieniem lodowców poziom wód morza się podniósł i zalał połączenie między obecną ziemią Thassos i współczesnym portem morskim. Wypoczywającym na południu wyspy nieustannie towarzyszy w oddali Święta Góra Athos, czyli trzeci palec półwyspu Chalkidiki. Zaś będąc na szczycie wyspy, przy dobrej pogodzie dostrzec można greckie wyspy Limnos, Samotraki oraz turecką Imroz.

Thassos - jak dojechać?

Jeśli planujesz urlop na Thassos, wiedz że na wyspie nie ma lotniska. Najbliższe znajduje się na kontynencie, na obrzeżach Kavali (ok. 40 km od centrum miasta). Transfer wiąże się zatem z dodatkową atrakcją w postaci rejsu. Morska przygoda to także wyjątkowa okazja, by zobaczyć z perspektywy morza piękno wyspy w pełnej krasie. Lotnisko im. Aleksandra Wielkiego zlokalizowane jest raptem 15 km od portu Keramoti, skąd odpływają promy na Thassos. Warto wiedzieć, że częstotliwość tych kursów jest różna w ciągu roku. Od kilku połączeń w ciągu zimy po kilkadziesiąt w miesiącach letnich. Największe ich natężenie – promy pływają co pół godziny – jest w lipcu oraz sierpniu, to wówczas na wyspie obserwuje się największy ruch turystyczny. Zmianom w ciągu roku ulegają także godziny pierwszego i ostatniego promu w ciągu doby. Przy maksymalnej rozpiętości kursów w szczycie sezonu promy łączą Thassos z kontynentem od godziny 5 rano do 23. Transfer z lotniska do hotelu na wyspie składa się zatem z kilku etapów:

 • transfer z lotniska do portu – ok. 15 km;
 • rejs promem na Thassos – ok. 30-40 min;
 • przejazd do hotelu – zależnie od lokalizacji od 15 do maksymalnie 60 minut.

Zgodnie z zasadami naszego serwisu Kalimera Grecos na każdym etapie tego transferu obecny jest rezydent. Od początku swoich wakacji możesz więc cieszyć się błogą atmosferą siga-siga. Podróżując we własnym zakresie sprawdź połączenia promowe oraz ustal miejsce przeprawy. 

Zatoka Golden Beach
Wybrzeże Thassos

Kiedy jechać? Czyli wszystko o pogodzie na Thassos

Klimat Thassos

Zlokalizowana na północy Grecji wyspa leży w strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanego. Charakteryzuje się więc mroźnymi i śnieżnymi zimami oraz ciepłym latem.

W styczniu temperatury spadają do 50C i towarzyszy im wysoki poziom wilgoci, a szczyty gór są ośnieżone. Wiosna i jesień na Thassos niosą obfite deszcze, którym wyspa zawdzięcza bujną roślinność. Latem z kolei obszar ten nie cierpi z powodu gorączek, średnia dobowa temperatura w lipcu i sierpniu sięga 260C.

Kiedy jechać?

Klimat jest głównym czynnikiem warunkującym długość sezonu turystycznego w poszczególnych częściach Grecji. Na Thassos trwa on około czterech miesięcy, od końca maja do początku października. Najpopularniejszym miesiącem na urlop jest sierpień, wówczas po Grecji licznie podróżują również jej obywatele. Jeśli więc preferujesz wypoczynek w kameralnym towarzystwie, najlepszym wyborem będą wakacje na Thassos w pierwszej połowie czerwca lub drugiej połowie września. Z kolei jeśli Twoim priorytetem są kąpiele słoneczne i morskie, zdecydowanie celuj w lipiec i sierpień. 

Pogoda na Thassos w układzie miesięcznym

Thassos - pogoda w maju

W maju w powietrzu czuć już nadchodzące lato, jednak większość dni wciąż ma w sobie wiosenną aurę. Na wieczorne spacery lepiej mieć ze sobą coś długiego i cieplejszego.

Thassos - pogoda w czerwcu

Czerwiec to miesiąc najdłuższych dni w roku. Wyobraź sobie, że budzą Cię promienie słoneczne z wolna rozgrzewające poranek, możesz cieszyć się długimi kąpielami słonecznymi i morskimi. Urokliwym zachodom słońca nie towarzyszy już tak nagły spadek temperatury.

Thassos - pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to na Thassos pełnia lata, temperatura odczuwalna potrafi sięgnąć nawet 350C, a jeśli pojawi się deszcz, będzie miał on orzeźwiający wpływ na atmosferę i przelotny charakter.

Thassos - pogoda we wrześniu

We wrześniu na północy Grecji w powietrzu unosi się zapach jesieni. Żółknące liście błyszczą jeszcze w promieniach słońca. Poranki są bardzo rześkie i wieczorem też przyda się cieplejsze odzienie.

Thassos - pogoda w październiku

Z początkiem października turystyka na Thassos powoli zapada w sen zimowy, choć temperatury w ciągu dnia wciąż są przyjemne. Wieczory jednak są krótkie, a tuż po zachodzie słońca powietrze mocno się ochładza.

Pogoda na Thassos - tabela z temperaturami

Warto wiedzieć także, że temperatura wody na Thassos różni się i jest cieplejsza na południu wyspy.

Planujesz urlop na Thassos?

Planując wakacje na Thassos pamiętaj o:

 • filtrze przeciwsłonecznym – najlepiej mieć jakiś mały krem z filtrem w bagażu podręcznym lub gdzieś na wierzchu dużej walizki, by wyjąć go już na lotnisku. Półgodzinny rejs promem w połączeniu z głodem słonecznym to prosty przepis na niechciane poparzenia słoneczne.
 • obuwiu wodnym – na wyspie jest sporo plaż kamienistych i skalistych, które u wybrzeży morza zamieszkują jeżowce. Bliskie spotkanie z nimi może okazać się bolesną pamiątką po morskich kąpielach. Spokojnie! Linia brzegowa licząca 140 km mieści także przepiękne, piaszczyste plaże.
 • pełnym obuwiu – Thassos to jedna wielka góra, której zbocza skrywają malownicze wioski, wodospady i szlaki wędrówkowe. Żal byłoby nie skorzystać z okazji, by je odwiedzić.
 • gotówce – bankomaty są tu rzadkością i może się okazać, że jej uzyskanie będzie wiązało się z dodatkową wyprawą i kosztami. Choć w wielu miejscach można już płacić kartą, wciąż zdarza się, że gotówka jest potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie.
 • prawie jazdy – Thassos jest wprost stworzona do zwiedzania autem. Nie daj się zmylić polskim aplikacjom do przechowywania e-dokumentów typu mObywatel. Zagraniczne prawo ich nie honoruje, tutaj niezbędny jest rzeczywisty dokument.
 • siga-siga – ta grecka filozofia życia bardzo szybko daje o sobie znać na Thassos. Czas płynie tu wolniej, problemy nie istnieją, a jakość połączenia z siecią skutecznie wprowadza człowieka w stan błogiego relaksu. Zdarza się, że w niektórych lokalizacjach zasięg sieci jest dość słaby. Przecież właśnie po to są wakacje, żeby się “wylogować”, czyż nie? 
Aliki marmury antyczne

Kilka słów o wyspie

Thassos jest 12. pod względem wielkości wyspą Grecji i liczy 390 km2 powierzchni. To niewiele więcej niż Kraków. Poruszanie się po wyspie jest banalnie proste. Wszelkie atrakcje Thassos rozlokowane są po obręczy, blisko drogi, która prowadzi dookoła wyspy. Droga ta liczy ok. 100 km i łączy ze sobą wszystkie nadmorskie miejscowości. W głąb lądu odchodzą od niej drogi wiodące do wiosek zlokalizowanych na pogórzu i w górach. Próżno jednak szukać na Thassos jakiegokolwiek połączenia przecinającego wyspę na wskroś. Ponad kurortami północnej części wyspy góruje majestatycznie Ipsarion, wznoszący się na wysokość 1204 m n.p.m. szczyt Thassos. Stąd rozpościera się wspomniany wcześniej widok na wyspę i całe jej sąsiedztwo. Thassos słynie z wydobycia marmuru od czasów antycznych po dzień dzisiejszy. Przemierzając wyspę na każdym kroku można napotkać kamieniołomy. Spośród łącznie około 30 aktywnych jest obecnie 12 punktów, w których pozyskuje się ten cenny dla wyspy kamień. Marmur czyni Thassos wyjątkową na tle innych greckich wysp i jest jednym z wielu powodów, dla których warto wybrać się na Thassos na wakacje.

Thassos - kamieniołomy marmuru od strony wody
Marmur na Thassos

Hotele na Thassos

Oferta hoteli na Thassos jest bardzo zróżnicowana i odpowiada potrzebom większości turystów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie:

 • hotele z formułą all inclusive;
 • hotele bezpośrednio przy plaży;
 • kameralne hotele;
 • hotele ze śniadaniami;
 • w centrum kurortu;
 • hotele w spokojnej okolicy.

Zależnie od potrzeb i sposobu, w jaki najchętniej spędzasz wakacje, z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Wyspa jest bardzo zróżnicowana pod względem oferty hoteli – od kameralnych obiektów z kilkoma pokojami i śniadaniami serwowanymi na świeżym powietrzu, po rozległe kompleksy hotelowe z basenami, SPA i wyżywieniem all inclusive. Od butikowych hoteli miejskich, po ukryte w zacisznym gaju oliwnym hotele tuż przy plaży. Lubisz aktywnie spędzać czas, dużo zwiedzać, przemieszczać się i doświadczać lokalnego życia? Ta wyspa jest stworzona dla Ciebie! Wolisz błogi relaks, szum morza, leniwie płynący czas spędzony na kąpielach morskich i słonecznych? Thassos to doskonały wybór! Ty decydujesz, jak wyglądają Twoje Wielkie Greckie Wakacje.

Zapraszam Cię na spacer po hotelach na Thassos – zobacz całą playlistę YouTube:

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!