7 atrakcji Thassos, które czynią tę wyspę wyjątkową

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Thassos  

Ta niepozorna i wciąż mało znana wyspa kryje w sobie mnóstwo atrakcji, które czynią ją wyjątkowym miejscem na wakacje. Zaraz przekonasz się, co na Thassos warto zobaczyć oraz które miejsce wybrać jako dobrą bazę wypadową do zwiedzania. Jest w czym wybierać, bowiem hotele na Thassos zlokalizowane są dookoła wyspy. Zależnie od tego,  w którym miejscu będziesz wypoczywać – Skala Potamia, Skala Rachoni czy Limenaria – z pomocą Reżysera Wakacji możesz stworzyć swój własny, unikalny przewodnik po wyspie i zaplanować wyprawę dookoła Thassos.

Top atrakcje Thassos

Wyspa Thassos dzięki zróżnicowaniu powierzchni ma do zaoferowania swoim gościom wiele kolorów i rozmaitych krajobrazów. Wybraliśmy te atrakcje, które uważamy za absolutne must see! Po prostu… będąc na Thassos, musisz to zobaczyć!

Golden Beach

Golden Beach, czyli złota plaża to swoista wizytówka wyspy Thassos. W osłoniętej masywem górskim zatoce na 3 km rozciąga się szeroka i piaszczysta, najdłuższa, a zdaniem niektórych i najpiękniejsza plaża na Thassos. Golden Beach mieni się złotem za sprawą obecności minerału mika, a także błyszczących drobinek pyłu z pobliskich kamieniołomów marmuru. Jest to jedna z plaż cieszących się największym powodzeniem wśród turystów. Wzdłuż Golden Beach usytuowane są dwa kurorty turystyczne: Skala Panagia oraz Skala Potamia. W części Skala Panagia piasek na plaży jest miękki, jasny, niemal biały, co w połączeniu z sąsiadującym skalistym zboczem tworzy egzotyczny krajobraz. Golden Beach jest w tym fragmencie częściowo zagospodarowana przez urokliwe beach bary lub też ekskluzywne hotele z serwisem all inclusive na plaży. Na wypoczynek rodzinny turyści częściej wybierają fragment plaży w miejscowości Skala Potamia, który z kolei wyróżnia się płytkim nabrzeżem, idealnym do bezpiecznej zabawy z dziećmi. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej rozrywkowych miejscowości na wyspie i w szczycie sezonu tętni życiem mniej więcej do północy. Nie kłóci się to z ideą rodzinnego kurortu, bowiem hotele zlokalizowane są ponad ścisłym centrum. Bogaty wybór tawern i restauracji pozwala cieszyć się różnorodnością i odkrywaniem kuchni poza hotelem podczas wakacji w hotelu ze śniadaniami. Skala Potamia słynie także z produkcji miodu piniowego, który jest charakterystycznym smakiem Thassos.

Golden beach

Panagia

Ponad kurortem Skala Panagia znajduje się jego wioska-bliźniaczka, czyli Panagia. W tej górskiej miejscowości po dziś dzień zachowała się tradycyjna zabudowa wyspy Thassos. Białe domy z wykuszami i dachy kryte łupkiem skalnym tworzą malowniczy pejzaż na tle szmaragdowych zboczy gór. To tutaj znajduje się największy i najstarszy kościół na wyspie. W nim co roku odbywa się huczne panigiri (odpowiednik polskiego odpustu) z okazji Zaśnięcia Bogurodzicy (15. sierpnia, odpowiednik Wniebowzięcia NMP), które po grecku brzmi… Panagia. Także tutaj warto zobaczyć muzeum oliwy, które działa na wyspie od 1915 roku. Główną atrakcją muzeum jest prasa z początków działalności rodzinnej tłoczni. Na miejscu można także skosztować oliwek throumba, które występują tylko na Thassos. Panagia jest prawdopodobnie najczęściej fotografowaną miejscowością na wyspie. Spacer malowniczymi uliczkami faktycznie kończy się pokaźną kolekcją zdjęć.

Panagia

Ipsarion

Ponad Golden Beach, Panagią, jak i całą wyspą wznosi się majestatycznie Ipsarionnajwyższy szczyt Thassos sięgający 1204 m n.p.m. Zaskakujący jest fakt, że stosunkowo niski szczyt prezentuje wszystkie piętra alpejskiej roślinności. I właśnie tym zachwyca zarówno śmiałków podejmujących wędrówkę na szczyt, jak i plażowiczów w kurorcie Golden Beach. Szlak pieszy na Ipsarion prowadzi z miejscowości Potamia, a wspinaczka zajmuje ok. 3,5 godziny. Latem warto wyruszyć tam wcześnie rano, żeby uniknąć wędrówki w wysokich temperaturach. Jeśli natomiast lubisz smak adrenaliny, możesz wziąć udział w wyprawie Jeep Safari i dotrzeć na szczyt Thassos autem terenowym. Wybierając tę formę odkryjesz ukryte w górach wodospady i jezioro. Górski krajobraz Thassos skrywa również inne atrakcyjne miejsca, takie jak Theologos – pierwszą, historyczną stolicę wyspy – oraz Kastro – wioskę w całości z kamienia.

W drodze na szczyt Thassos, Ipsarion
Jezioro w drodze na Ipsarion

Marble Beach

Niekwestionowaną ikoną i jedną z topowych atrakcji Thassos jest plaża Marble Beach. Na marmurową plażę składają się dwie zatoczki: Saliara i Porto Vathy zlokalizowane u stóp kilku kamieniołomów marmuru. Kolor, który powstaje z połączenia marmuru na dnie morza, krystalicznie czystej tafli wody i przebijających ją promieni słonecznych jest… niepowtarzalny! To trzeba zobaczyć! Wybierając się na Marble Beach we własnym zakresie niezbędne będzie auto z napędem 4×4. Najbardziej malownicza, ale i nieco ekstremalna droga dojazdowa na plażę prowadzi przez czynne kamieniołomy. Jeśli wolisz wersję łagodną, wybierz trasę, która prowadzi przez miasto Limenas. W kategorii “instaspot” jest to absolutnie bezkonkurencyjne miejsce na wyspie Thassos.

Marble Beach

Aliki

Kolejna atrakcja także związana jest z bogatymi pokładami marmuru. W Aliki jednak jego pozyskiwanie trwało do VII wieku n.e. Dziś w zatoce znajduje się stanowisko archeologiczne, piniowy park oraz plaża. Wędrując ścieżką historyczną od czasów antycznych, przez okres Bizancjum docieramy do miejsca, które współcześnie zachwyca najbardziej. Na końcu półwyspu Aliki znajduje się bowiem potężny fragment marmuru ukryty tuż pod taflą wody. Wielu nazywa powstały w ten sposób krajobraz księżycowym. Faktycznie miejsce to wygląda… nieziemsko!

Aliki to także świetny wybór na plażowanie czy snurkowanie.

Aliki

Giola

Jedno z pierwszych skojarzeń z wyspą Thassos to kolejna ikona wyspy, czyli Giola. Wydrążony w skałach naturalny basen niewiadomego pochodzenia jest prawdopodobnie najbardziej rozsławioną atrakcją Thassos, choć dobrze ukrytą. Zjazd do Gioli z głównej drogi dookoła wyspy łatwo przeoczyć, więc dobrze jest być czujnym. Według jednej z legend Zeus stworzył to miejsce dla Afrodyty do morskich kąpieli. Ponieważ Giola przypomina kształtem łzę, nazywa się ją Łzą Afrodyty.

Giola

Monastyr Św. Michała Archanioła

Thassos zachwyca głównie krajobrazem naturalnym. Jednak w ten pejzaż wspaniale wpisują się mniej liczne atrakcje powstałe w wyniku ludzkiej działalności. Jednym z przykładów takiego miejsca jest Monastyr Świętego Michała Archanioła. Potężny kompleks klasztorny wybudowany na skraju wysokiego klifu przypomina wyglądem słynne Meteory. Zachwyca jeszcze bardziej z bliska. We wnętrzach klasztoru widać dbałość o najdrobniejsze detale. Z balkonu nad przepaścią rozpościera się widok na Świętą Górę Athos. Wartościową pamiątką z klasztoru jest Święta Woda ze źródła, które dało początek istnieniu tego miejsca.

klasztor św. Michała Archanioła
klasztor św. Michała Archanioła

Baza wypadowa po Thassos

Droga prowadząca dookoła Thassos liczy raptem 100 km. Objazd wyspy zajmuje około 2 godzin. Do większości wspomnianych atrakcji – poza górskimi – prowadzi właśnie ta jedna trasa. Niezależnie od tego, gdzie zaplanujesz swój wypoczynek na wyspie, w krótkim czasie dotrzesz do większości wspomnianych atrakcji.

Mapa Thassos

Limenas

Jedyne miasto na Thassos, stolica wyspy, zwana także Thassos Town to pierwsze  miejsce, do którego docierają turyści po przeprawie promowej. Miasto samo w sobie kryje również wiele pomniejszych atrakcji, więc warto zaplanować sobie tutaj chociaż popołudnie i wieczór. Limenas rozciąga się wzdłuż nowego i starego portu. Mnogość tawern i restauracji, a także beach barów sprawia, że miasto tętni życiem dniem i nocą.

Stary Port, Limenas, Thassos

Co zwiedzić w Limenas?

 • Muzeum Archeologiczne – bogate zbiory i przekrój historyczny wyspy od pierwszych mieszkańców po dzień dzisiejszy.
 • Akropol – wspinaczka na ruiny górujące nad miastem zajmuje ok. 40 minut i jest warta tego wysiłku! Widok z góry na miasto i rozpościerające się na pogórzu gaje oliwne zapiera dech w piersiach. Pamiętaj jednak o pełnym obuwiu!
 • Karnagio – półwysep na krańcu miasta zagospodarowany pod lokal, który za dnia jest beach barem, a w nocy klubem muzycznym. Jedyne miejsce na wyspie, z którego podziwiać można wschody i zachody słońca. Oczywiście nie jednocześnie 🙂 
 • Stary stary port – tak! W mieście Limenas są aż trzy porty: nowy (promowy), stary (jachty i rejsy wycieczkowe) oraz stary-stary lub też “nieużywany”, w którym to w V w. w ramach obrony przed piratami na dno morskie zrzuconą marmurową płytę. Miała ona spowodować, że wrogowie nie zdołają zrzucić w porcie kotwicy. Po ustaniu ataków mieszkańcy prędko zorientowali się, że oni sami również już tu nie zakotwiczą…
 • Ruiny rozrzucone po całym mieście: grobowce, agora rzymska, teatr, antyczne bramy – klucząc uliczkami miasta, spotkacie liczne świadectwa bogatej historii Thassos.

Zabytkowy hotel A for Art, który już teraz możesz zarezerwować w Grecosie na swoje Wielkie Greckie Wakacje  – szczególnie warto tutaj zasiąść wieczorem przy muzyce na żywo po miejskich wędrówkach i zwiedzaniu.

Hotel A for Art, Limenas, Thassos

Skala Potamia

Decydując się na hotel w Skala Potamia otaczasz się topowymi atrakcjami Thassos:

 • kurort Golden Beach
 • Marble Beach
 • Panagia
 • Ipsarion (szlak pieszy)
 • miasto Limenas (ok. 20 minut)
 • Paradise Beach

Dotarcie do atrakcji na południu wyspy z kurortu Skala Potamia zajmuje ok. 40 minut do godziny.

Skala Rachoni

Miejscowość Skala Rachoni uznawana jest za najlepszą bazę wypadową do zwiedzania wyspy. Zlokalizowana raptem 15 minut od miasta, 40 minut od pierwszych atrakcji południa wyspy i ok. 30 minut od Skala Potamia. Ponadto w sąsiedztwie Skala Rachoni mnóstwo jest fantastycznych piaszczystych plaż:

 • La Scala – zdaniem wielu absolutnie najlepszy beach bar na wyspie
 • Pachis – ciesząca się dużym powodzeniem wśród turystów szeroka i długa piaszczysta zatoka
 • Glifada
 • Glikadi 
 • Arriba
 • i wiele innych… 

Skala Prinos

Kolejna świetna baza wypadowa nie tylko na wyspę, ale i kontynent. W Skala Prinos znajduje się drugi port promowy, który łączy Thassos bezpośrednio z zabytkowym centrum Kavali. Choć rejs  w jedną stronę zajmuje około półtorej godziny, a połączeń w ciągu dnia jest zaledwie kilka, wielu decyduje się na taką wycieczkę, podczas której można zwiedzić to wielobarwne i wielokulturowe miasto.

Skala Prinos poza niewielkim urokliwym centrum sekretnie skrywa długą, piaszczystą plażę, która ciągnie się wzdłuż kameralnych hoteli, campingów, gajów oliwnych aż po teren rezerwatu przyrody. Plaża nie należy do najpopularniejszych na wyspie i w większości nie jest zagospodarowana. Jeśli zatem w szczycie sezonu poszukujesz zacisznego miejsca, Skala Prinos będzie strzałem w dziesiątkę!

Limenaria

Limenaria jest drugą największą pod względem ludności miejscowością na wyspie, tuż po mieście Limenas. Zlokalizowana na południu wyspy stanowi świetną bazę wypadową do odwiedzenia większości topowych atrakcji Thassos:

 • Ipsarion (w wersji samochodowej)
 • Theologos i Kastro
 • Giola
 • Monastyr Michała Archanioła
 • Aliki

Oprócz tego w najbliższym sąsiedztwie Limenarii znajduje się kilka fascynujących miejsc. Co najlepsze, są one w odległości spacerowej od kurortu. Co robić w Limenarii?

 • Plaża Tripiti z charakterystycznym wycięciem w skale, które stanowi fantastyczne tło do wyjątkowych zdjęć.
 • Palataki – symbol Limenarii, pałacyk z 1903 roku.
 • Korona Limenarii (Crown of Limenaria) – krąg 12 bloków marmurowych z wygrawerowanymi znakami zodiaku. Punkt obowiązkowy dla fanów astrologii, ale i pięknych widoków.
 • Plaża Metalia – dawniej miejsce wydobycia cynku, ołowiu i srebra. Obecnie ta skalista plaża w dalszym ciągu otoczona jest konstrukcjami wydobywczymi, co tworzy niepowtarzalny klimat miejsca.

Akti – sąsiedni kurort z piaszczystą plażą Pefkari i bazą sportów wodnych.

Crown of Limenaria, Korona Limenari

Który kurort wybierasz na swoje wakacje? Niezależnie od tego, wszystkie topowe atrakcje Thassos są w Twoim zasięgu!

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!