Wszystko, co musisz wiedzieć planując wakacje w Kawali

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Kavala  

Miasto Neapoli (gr. Nowe Miasto) zrodziło się w VII w. p.n.e. dzięki dobrze prosperującej kopalni złota. To fragment Grecji, który na kartach swej historii podlegał, co bardzo unikalne, władzy egipskiej. „Pamiątką” po tym okresie jest największy w Grecji, muzułmański kompleks architektoniczny. Jest to także miasto tytoniu, w skali świata — ważny producent i eksporter.  Miejsce to łączy wiele kultur, mnóstwo barw i historię sięgającą starożytności. Znajduje się też na szlaku pielgrzymek śladami Św. Pawła.

Taka jest właśnie Kawala: bogata, nieznana, czarująca i wciągająca. 

Co powiesz na wakacje w tym fascynującym miejscu?

widok na miasto Kavala z lotu ptaka, piękna panorama z morzem i niebem

Gdzie leży Kawala?

Kawala to wielokulturowe miasto położone na kontynencie w północno-wschodniej Grecji, nieopodal wyspy Thassos. Znajduje się na granicy Macedonii Wschodniej i Tracji — dwóch historycznie ważnych i kulturowo różnych regionów Grecji, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego.

By się tam dostać, należy zarezerwować lot do Kawali. Lotnisko im. Aleksandra Wielkiego oddalone jest o ok. 40 km od centrum miasta. Regularne loty realizowane są z przesiadką w Atenach. Bezpośredni lot dostępny jest w pakiecie wakacji z Grecosem. Alternatywnie można polecieć do Salonik i pokonać odcinek 150 km autem lub autobusem.

Budynek, kolorowa zabudowa miasta Kavala, ciekawa architektura

Kawala — kiedy jechać?

Kawala — pogoda w maju

Koniec maja wita pierwszych turystów rześkimi, słonecznymi porankami, powiewem lata w ciągu dnia i chłodnymi jeszcze wieczorami. Lokalni śmiałkowie i spragnieni wakacji turyści nie stronią od morskich kąpieli.

Kavala, widok na miasto

Kawala — pogoda w czerwcu

W czerwcu klimat w okolicach Kavali zdaje się być najprzyjemniejszym z całego okresu wakacyjnego. W powietrzu unosi się atmosfera lata, coraz dłuższe, cieplejsze dni i przyjemne wieczory sprzyjają spędzaniu czasu w porcie, w centrum miasta.

Kawala — pogoda w lipcu i sierpniu

Pełnia lata charakteryzuje się wysokimi, choć nie uciążliwymi temperaturami i doskonałymi warunkami do kąpieli morskich. W samym mieście odczuwalna temperatura może być nawet do 10 stopni wyższa niż na jego obrzeżach i sąsiednich plażach. Zwiedzanie najlepiej zaplanować więc na późne popołudnie lub wieczór.

Kavala, widok na miasto i plażę

Kawala — pogoda we wrześniu

Wraz z nadejściem września czuć powiew jesieni. Miasto w takiej odsłonie zdaje się być jeszcze bardziej wielobarwne. Wyraźnie spada także liczba turystów przebywających w regionie. Dzięki temu można cieszyć się większą dostępnością atrakcji, których zwiedzanie staje się przyjemniejsze, także dzięki temperaturze. Wybrzeże, nagrzane po lecie, pozwala cieszyć się wodnym szaleństwem do samego końca sezonu. Wieczorami może powiać chłodem.

Kawala — pogoda w październiku

W tej części Grecji początek października oznacza koniec sezonu turystycznego. Choć w ciągu dnia wciąż można cieszyć się słońcem, powietrze jest już wyraźnie chłodniejsze, a wiatr uporczywy.

Kavala, stary antyczny akwedukt

Kawala — dla kogo?

Kawala jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania wschodniej części kontynentalnej Grecji. Z tego miejsca można zaplanować i zrealizować mnóstwo tras samochodowych połączonych ze zwiedzaniem.

Jeśli szukasz beztroskiego odpoczynku, z powodzeniem możesz znaleźć go na bardzo długim wybrzeżu. Miasto słynie z sąsiedztwa pięknych, piaszczystych, zatokowych plaż, wzdłuż których rozlokowane są wysokiej klasy hotele.

Bliskość piaszczystej plaży, łagodny klimat i infrastruktura hoteli to doskonałe połączenie, także na wakacje z maluchem.

Lubisz wypoczynek blisko atrakcji i klimat tętniącego życiem, portowego miasta? A może jesteś miłośnikiem historii? Zatem to jest propozycja dla Ciebie. Oprócz mnóstwa zabytków Kawala oferuje swoim gościom niepowtarzalną możliwość wtopienia się w lokalne życie, którego rytm nie zmienia się niezależnie od pory roku.

Wypocznij w Kawali!

Hotele miejskie z reguły kojarzą się z ograniczonym serwisem, lokalizacją przy ulicy i zgiełkiem miasta, czyż nie? Nic bardziej mylnego! W ofercie Grecosa w Kawali znajdziesz hotel z wyżywieniem all inclusive, piaszczystą plażą, wśród bujnej zieleni i błogiej ciszy. 

Zobacz, jak się prezentuje hotel Tosca Beach w pełnej okazałości:

Hotel Tosca Beach oddalony jest raptem o 6 km od centrum Kawali. Jak się tam dostać? Najwygodniej taxi, orientacyjny koszt to 12 EUR za kurs w jedną stronę. Alternatywnie można skorzystać z komunikacji publicznej — przystanek znajduje się tuż ponad hotelową recepcją. Autobusy kursują punktualnie, co godzinę, a koszt podróży w jedną stronę nie przekracza 2 EUR za osobę.

Zapraszam Cię na wspólny spacer po hotelu:

Skocz na Thassos!

Wakacje w Kawali pozwalają na odkrywanie nie tylko kontynentu, ale także sąsiednich wysp. Bezpośrednio z centrum miasta można popłynąć na wyspę Thassos. Taki rejs trwa ok. 1h 15 minut w jedną stronę.Ranne i popołudniowe połączenia pozwalają spędzić na wyspie około 6 godzin. W tym czasie można beztrosko plażować w miejscowości Skala Prinos lub zarezerwować auto i zobaczyć najważniejsze atrakcje na wyspie. Brzmi nierealnie? Objazd wyspy zajmuje raptem 2 h, wciąż pozostaje więc czas na zwiedzanie. O taką indywidualną wycieczkę i jej rozplanowanie najlepiej zapytaj rezydenta na miejscu.

Kawala to miasto niewątpliwie piękne, zachwycające bogatą historią i mnogością kultur. Jednocześnie można tam wypocząć w wyspiarskim klimacie, u wybrzeży fantastycznych piaszczystych plaż, w beztroskim rytmie siga-siga. Jeśli szukasz miejsc wyjątkowych, niepoznanych, poza szlakiem masowej turystyki — urlop w Kawali doskonale wpisuje się w te potrzeby.

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!