Wszystko, co musisz wiedzieć, planując wakacje w Prewezie

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Preweza  

Kiedyś słyszeli o niej jedynie pasjonaci Grecji i to nie wszyscy. Dzisiaj staje się coraz bardziej popularną destynacją wakacyjną. Tym, którzy choć raz jej doświadczyli, już na zawsze wyryła się w pamięć, zachęcając do kolejnych odwiedzin. Przyciąga pięknymi krajobrazami, których nie powstydziłaby się żaden katalog turystyczny. Ale czy może być inaczej, skoro ulokowana jest w tak atrakcyjnej części Grecji? Na mapie odnajdziemy ją na wąskim przesmyku pomiędzy popularnym Morzem Jońskim a kuszącą swoimi błękitami Zatoką Ambrakijską. To z kolei daje nam gwarancję  szerokich i piaszczystych plaż w okolicy. Nie zapominajmy także o występującej tam cudownej przyrodzie górskiego Epiru i jońskiego wybrzeża. Na koniec dodajmy do tego spotkanie z wyjątkową grecką kulturą i tradycją. Powstanie nam z tego całkiem niezła mieszanka miejsc, bez których Grecja nie mogłaby być tym, czym dzisiaj jest.

plaża główna w mieście Parga, piękna i piaszczysta

Jak zwiedzać Prewezę?

Zwiedzanie najbardziej wysuniętego na południe kawałka Epiru warto zacząć od jego ścisłego centrum miasta Preweza pełnego kolorowej architektury. Należy pamiętać wtedy o wygodnych butach, gdyż jedną z obowiązkowych aktywności tutaj jest zwiedzanie historycznego centrum miasta pieszo. Seitan Pazar (dosł. Szatański Bazar) to wybrukowane wąskie uliczki, który znajdują się z dala od irytującego ruchu samochodowego. Dlatego cisza i spokój są tam najlepszym kompanem do zwiedzania. Bezbłędnym przewodnikiem stają się wtedy zmysły, które wszystkich głodnych wrażeń zaprowadzą prosto do lokali z grecką muzyką i śródziemnomorskim jedzeniem. Wakacje w Prewezie, to spełnienie marzeń.

dom w mieście Parga, piękny tradycyjny dom grecki, białe ściany i niebieskie okienice, oraz masa kwiatów

Tutaj także amatorzy aktywnego zwiedzania znajdą coś dla siebie. Otóż w niewielkiej odległości od miasta zostały wytyczone specjalne szlaki piesze charakteryzujące się różną długością i stopniem trudności oraz różnorodnym, ciekawym krajobrazem. Jednym z wartych uwagi szlaków jest ten, zaczynający się u źródeł największej greckiej rzeki Acharenu, znajdującej się jedynie 60 kilometrów od miasta. 

Coraz bardziej popularnym sposobem, by zobaczyć  okoliczne perełki historyczne i  znane plaże, jest rower. Można zacząć  od centrum stolicy i jechać aż po południowy kraniec cyplu zwany Kioni. Podążając wzdłuż wybrzeża, mija się bardzo wiele ciekawych miejsc. Począwszy od historycznych twierdz, poprzez malownicze wioski, kończąc na wybranych losowo, lokalnych psarotawernach oraz kafenijach. W tych miejscach ponownie uświadomimy sobie, dlaczego grecka kuchnia nie ma sobie równych, zwłaszcza gdy będziemy się nią rozkoszować na wakacjach w rytmie siga-siga.

Preweza — na zawsze w pamięci i sercu

Preweza jawi się także jako idealna baza wypadowa do dłuższych wycieczek samochodowych. Taki sposób podróżowania pozwala na bycie niezależnym od niejasnych rozkładów, według których jeżdżą greckie autobusy. Długodystansowe wycieczki autem pozwolą maksymalnie wykorzystać wolny czas, poświęcony na zwiedzanie — zaczynając od zobaczenia wszystkich najpiękniejszych plaż w okolicy i okazji do orzeźwiających kąpieli morskich, aż po możliwość spędzenia wspólnych chwil z rodziną czy znajomymi. Autem dojedziemy także do miejsc będących niesamowitym dowodem o bogatej historii tego miejsca — starożytnych ruin i pomników przeszłości. Tuż niedaleko zaczynają się wysokie góry majestatycznego Epiru, który wynagrodzi nas cudownymi punktami widokowymi. Stamtąd to już rzut beretem do Pargi, Igoumenitsy oraz wysp Korfu i Paxos. To Grecja mniej znana, ale wyjątkowo piękna.

piękne, kolorowe miasto Parga, widok z daleka, panorama

Gdy zatęsknimy za wyspiarskim klimatem i zapragniemy sprawdzić, co piszczy między oliwkami na pobliskiej Lefkadzie — także możemy tam wyskoczyć  Należy pamiętać o każdorazowej opłacie za przejazd podwodnym tunelem łączącym Prewezę z cyplem Akcjum, przy którym niegdyś odbyła się znana bitwa morska pomiędzy Oktawianem Augustem a Markiem Aureliuszem. Jeśli chodzi o most łączący Lefkadę ze stałym lądem, nie trzeba zajmować sobie głowy żadnymi opłatami. Jedyną przeszkodą może być jego regularnie podnoszenie o każdej pełnej godzinie na około 15 minut, aby przepuścić przepływające pod nim mniejsze jednostki pływające. Jednego możemy być pewni — tygodniowy wypoczynek będzie obfitował w niezapomniane wrażenia i przygody.

piękny widok na morze i klify lefkady

Nikt nie opowie nam o wszystkim tym, co widzimy na miejscu tak profesjonalnie, jak osoby znające wszystkie te miejsca od podszewki. Oprócz setek cudownych zdjęć warto przywieźć ze sobą do Polski także wiedzę, nabytą podczas jednych z kilku wybranych wycieczek lokalnych. Dla tych, którym zwiedzania nigdy dość można polecić odwiedziny w niewielkiej, aczkolwiek przepięknej Pardze, która otwiera przed gośćmi wszystko, co najlepsze wieczorami. Jeśli natomiast ma się duszę wilka morskiego stworzoną wyłącznie do pływania statkami, koniecznie trzeba popłynąć na jedną z dwóch dostępnych wypraw morskich. Pierwszy z nich to rejs na Paxos oraz sąsiednią Antipaxos, które zachwycą nas swoją kameralnością. Kolejną opcją jest największa z Wysp Jońskich Kefalonia, oraz jej słynna sąsiadka — Itaka.

piękna parga widziana z daleka, panorama na góry i morze, niesamowity widok, wspaniałe miasteczko

Pogoda w poszczególnych miesiącach

Analizując dane na temat pogody, łatwo wysnuć wnioski, że jedynie pomiędzy majem a październikiem można mieć gwarancję czystego nieba oraz odpowiedniej temperatury wody. To zdecydowanie najlepszy czas na wakacje i wycieczki. Pozostałe miesiące w tej części Grecji są deszczowe, ale zaletą tak częstych opadów jest wszechobecna zieleń przez cały rok.

Preweza — pogoda w maju

Moment kiedy nie wiemy już, czy to wiosna, czy może już lato. Wszystko dookoła pachnie jaśminem, a słońce grzeje coraz mocniej. Idealna pora dla tych, którzy nie potrzebują przesadnie ciepłej wody, aby zażywać morskich kąpieli oraz plażowania pod greckim słońcem. Jedynie wieczory i jego niższe temperatury przypominają nam, że prawdziwe, upalne greckie lato dopiero nadchodzi.

Preweza — pogoda w czerwcu

Wszystko dookoła mówi nam, że lato właśnie zaczęło się pełną parą. Słońce daje się już porządnie we znaki i sprawia, że jedyne, o czym marzymy to kąpiele w morzu i basenie.

Preweza — pogoda w lipcu i sierpniu

W tych miesiącach niektórzy żyją wyłącznie dla nadchodzących wieczorów. Wraz z zachodem słońca przynoszą one rozkoszną ulgę i pobudzają nas do buszowania po tłocznych tawernach, pełnych greckim dźwięków muzyki, schłodzonego białego wina oraz smakujących słońcem składników greckiej choriatiki, znanej szerzej jako sałatka grecka.

parga i wysepka obok pargi, łódka a w tle maleńki kościółek, piękny, idylliczny widok

Preweza — pogoda we wrześniu

Mimo że nadal jest piękne lato, z każdym dniem temperatury są coraz niższe.  Dla niektórych to ulubiony okres na odwiedziny Grecji. Zwiedzanie w ciągu dnia staje się o wiele przyjemniejsze, co nie oznacza, że możemy pozwolić sobie na brak olejku do opalania. Morze nadal ma idealną temperaturę do kąpieli, a lato nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego słowa.

Preweza — pogoda w październiku

Grecja to nie tylko plaże. To także niesamowita przyroda, którą poznamy,  chociażby dzięki turystyce pieszej. Ruszajmy w góry, pomiędzy gajami oliwnymi, które już niedługo zapełnią się pracownikami zrywającymi z drzew owoce podarowane Grekom przez samą Atenę. Październik to idealny moment, aby poznać Helladę w aktywniejszy sposób. Nie zrażajmy się nawet wtedy, kiedy jeden czy dwa dni będą deszczowe.

tabela z wykazem pogody w Prewezie - średnie temperatury

Pozwól sobie na chwilę relaksu

Czemu by nie połączyć swoich wakacji w jednym z kilku znajdujących się tam resortów z aktywnym zwiedzaniem bliższych lub dalszych zakątków dostępnych z Prewezy? Nasyciwszy swój podróżniczy głód, pozwólmy sobie na chwilę słodkiego relaksu i plażowania pełnego laby. Do tego przyda się dobra plaża z dostępnymi leżakami oraz łagodnym zejściem do wody. Warto także przy okazji mieć tuż obok restaurację, w której znają się na śródziemnomorskim jedzeniu i greckiej zabawie.

plaża niedaleko pargi, piękne miejsce z lazurową wodą

Jeśli ktoś właśnie zapragnął opisanych wyżej przyjemności to musi obowiązkowo zwrócić uwagę na dwa hotele w miejscowości Kanali. Kuszą one swoją świeżością oraz odpowiednią jakością usług. Pierwszy to fantastyczny Hotel Ninos Grand Beach Resort, który został niedawno całkowicie wyremontowany. Kolejny to obiekt dopiero co wybudowany, więc spełnia wymagania lubiących nowoczesność, czyli Hotel Blue Waters.

Grecja nie lubi pośpiechu

Mam nadzieję, że wszystkie informacje, które przeczytaliście powyżej, przydadzą Wam się, Drodzy Grekomaniacy. Perspektywa odpoczynku i zwiedzania właśnie tam, jawi mi się jako idealne miejsce na łączenie ze sobą nieznanych dotąd sposobów na odkrywanie słonecznej Hellady. W tej części kraju znajdziemy wszystko to, co jest zakorzenione w naszych przekonaniach na temat tej południowoeuropejskiej kultury. Pamiętajcie, zwiedzanie Grecji nie lubi pośpiechu. Uwielbia natomiast zmysły otwarte na nowe doznania oraz szczerą chęć poznawania nowych rzeczy i serce, gotowe do wypełniania kolejnymi wspomnieniami i emocjami.

parga nocą, panorama

Jestem niedoszłym urbanistą, który pasjonuje się czytaniem, gotowaniem oraz podróżami. Wiecznie poszukuję inspiracji w ludzkich historiach oraz odmiennych kulturach. Odwiedziłem około 35 krajów, ale tylko w Grecji morze miało tak niesamowity zapach, a ludzie tak otwarte serca. Zakochałem się więc po uszy w języku greckim, muzyce oraz zachodach słońca nad greckimi górami. Na widok souvlaków wpadam w trans, z którego nie można mnie wyciągnąć. Od kilku lat jestem rezydentem w Grecosie i ostatecznie zakotwiczyłem w Attyce. Zapraszam Cię na spacer po Atenach, mieście niekończących się wrażeń.