Lefkas — stolica cudnej Lefkady

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Lefkada  

Prawdopodobnie jednym z pierwszych skojarzeń z Lefkadą są wysokie białe klify słynnej plaży Porto Katsiki. Wyjątkowa rzeźba i natura wyspy sprawiają, że niejednokrotnie miasto Lefkada, znane także jako Lefkas, wspominane jest w przewodnikach jako ostatnia z atrakcji. Miłośników i znawców greckich wysp nie zaskoczy fakt, że jest to jedyne miasto na wyspie, zamieszkiwane przez ¾ wszystkich mieszkańców wyspy.

Warto wiedzieć, że stolica wyspy ma wiele do zaoferowania.

lefkada, widok z daleka z góry z lotu ptaka, widok na jachty licznie pływające po morzu jońskim,

Tętniące serce miasta

Centralnym punktem miasta jest Plac Agios Spyridon, otoczony kawiarniami i tawernami, gdzie można odpocząć i delektować się atmosferą tego miejsca. Warto również odwiedzić Kościół Agios Spyridon, poświęcony patronowi wyspy, który jest często odwiedzany przez pielgrzymów. Kościół Agios Spyridon, znajdujący się w samym sercu miasta Lefkada, stanowi ważny punkt orientacyjny oraz miejsce kultu i pielgrzymek dla mieszkańców i odwiedzających. Jego architektura wyróżnia się w krajobrazie miasta, z charakterystyczną dzwonnicą i białymi ścianami zdobionymi tradycyjnymi greckimi detalami. Wnętrze kościoła jest równie imponujące, z bogato zdobionymi ikonami, witrażami i drewnianymi rzeźbami. Kościół Agios Spyridon pełni nie tylko funkcję sakralną, ale również rolę społeczną, będąc miejscem spotkań i wspólnej modlitwy dla lokalnej społeczności. Szczególnie podczas świąt religijnych i uroczystości lokalnych, kościół tętni życiem, gdyż zgromadzeni wierni przybywają tu, aby uczcić swoje tradycje i wiarę. Dla turystów odwiedzających Lefkadę Kościół Agios Spyridon jest nie tylko miejscem kultu, ale także atrakcją kulturową i historyczną, która warto odwiedzić, aby zanurzyć się w lokalnej atmosferze i poznać tradycje wyspy oraz jej religijne dziedzictwo. Szczególnie podczas panigiri!

kościół, świątynia w lefkadzie, typowa ulica miasta lefkas,

Park Poetów, znany również jako Bosketo Lefkada, to oaza spokoju i piękna położona w sercu miasta Lefkada. Ten malowniczy park, nazwany na cześć wielkich poetów greckich, oferuje odwiedzającym ucieczkę od zgiełku miejskiego życia i możliwość zanurzenia się w naturze oraz kulturze. Bosketo zachwyca swoją bujną roślinnością, zielonymi alejkami i malowniczymi zakątkami. Drzewa oliwne, cyprysy, palmy i inne rośliny tworzą przyjemny cień, idealny na spacer w upalne dni. Miejsca do odpoczynku, ławeczki i altanki zapewniają odwiedzającym możliwość relaksu i kontemplacji w otoczeniu piękna przyrody. Na terenie parku znajdują się rzeźby i pomniki upamiętniające wielkich poetów greckich, takich jak Dionisios Solomos i Angelos Sikelianos, którzy związani byli z Wyspami Jońskimi. Ponadto park regularnie jest miejscem, w który organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy i festiwale, przyciągające miłośników sztuki i kultury z całego świata.

widok z daleka na miasto lefkas i port, lefkada, widok z góry, port

Kolejnym ważnym punktem orientacyjnym na mapie Lefkas jest Plac Antistaseos, położony w samym sercu miasta. Ten przestronny plac, nazwany na cześć walki o niepodległość Grecji (gr. antistaseos tzn. opór), oferuje wiele atrakcji oraz możliwości do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac Antistaseos wyróżnia się swoją malowniczą architekturą, otaczającymi go kolorowymi budynkami, tawernami i kawiarniami, które tętnią życiem przez większość dnia i wieczoru. Centralnym punktem placu jest okazały pomnik, który przypomina o heroicznej historii walki Greków o niepodległość. To również idealne miejsce na relaksujący spacer, zakupy w lokalnych sklepach z pamiątkami czy degustację tradycyjnych greckich potraw w jednej z licznych restauracji i kawiarni usytuowanych wokół placu. Wieczorem Plac Antistaseos staje się oświetlonym punktem spotkań, gdzie można delektować się kolacją pod gołym niebem i cieszyć się atmosferą greckiej gościnności.

nocne miasto lefkas, światła miasta odbijają się w wodzie, lefkada, morze i noc, marina

W Lefkas nie brakuje ścieżek na długie spacery, które pozwalają chłonąć atmosferę greckiego miasta. Wspomniany plac Antistaseos wieńczy słynny deptak — ulicę Ioannou Mela. Z kolei wędrując wzdłuż mariny, podziwiać można setki zacumowanych tam łodzi i statków. Dla miłośników żeglarstwa i morskich przygód Marina Lefkada jest nie tylko portem, ale także bramą do odkrywania piękna greckich wysp i krystalicznie czystych wód Morza Jońskiego. To miejsce, które zapewni niezapomniane doświadczenia dla wszystkich, którzy przybywają tu, aby cieszyć się magią żeglowania i piękna greckiego wybrzeża.

widok na wyspę lefkade w zachodzącym słońcu, łodzie i kanał morski przy marinie, jachty, wyspa
CZYTAJ WIĘCEJ: Odkrywaj atrakcje Lefkady

Lefkada — wypad za miasto

Klasztor Panagia Faneromeni jest zlokalizowany na wzgórzu w odległości krótkiego spaceru od miasta Lefkada, oferując zapierające dech w piersiach widoki na miasto, okoliczne góry i morze. Jego białe ściany, czerwone dachy i malownicza dzwonnica tworzą niezapomniany krajobraz, który przyciąga uwagę od pierwszego spojrzenia. Historia tego klasztoru sięga średniowiecza. Wnętrze klasztoru zachwyca bogatą dekoracją, ikonami i freskami, które odzwierciedlają głęboką wiarę i tradycje prawosławne. Dla turystów odwiedzających Lefkadę Klasztor Panagia Faneromeni stanowi nie tylko miejsce religijne, ale również atrakcję turystyczną, która pozwala zgłębić historię i kulturę wyspy. Spacerując po jego terenie, można poczuć atmosferę dawnych czasów i zanurzyć się w tajemniczym świecie prawosławia. Dla mieszkańców Lefkady, jak i odwiedzających, jest to również miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku codzienności i znaleźć chwilę spokoju i refleksji wśród piękna natury i duchowej harmonii.

klasztor Panagia Faneromeni klasztor i bujna roślinność, piękny klasztor na wyspie

Położona za miastem, na wschodnim wybrzeżu Lefkady, Laguna Ivari oferuje wspaniałe widoki na turkusowe wody morza oraz okoliczne góry i zielone wzgórza. Jej spokojne wody sprawiają, że jest to idealne miejsce do kąpieli, pływania, nurkowania czy po prostu relaksu na plaży. Ta naturalna laguna jest również domem dla różnorodnych gatunków flory i fauny, co czyni ją również atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody i obserwatorów ptaków.

piękna lefkada, widok na plaże, oszałamiający błękit

Ptaki morskie, flamingi i inne gatunki ptaków można obserwować w ich naturalnym środowisku, co stanowi niezapomniane doświadczenie dla miłośników przyrody. Laguna Ivari to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo. Dzięki sprzyjającym warunkom wietrznym jest to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie. Na zachód od laguny, na plaży Agios Ioannis podziwiać można cztery z dwunastu wybudowanych tam dawniej wiatraków.

zdjęcie z góry, kobieta w kostiumie kąpielowym lezy w turkusowej wodzie, plaża, lefkada

Na stałym lądzie, połączona z miastem kilometrową groblą znajduje się Forteca Agia Mavra, znana również jako Santa Maura, jest historycznym symbolem wyspy Lefkada, który zachwyca swoją potęgą i znaczeniem dla regionu. Zbudowana w 1300 roku przez Franków, Forteca Agia Mavra miała na celu obronę wyspy przed inwazjami i atakami piratów. Jej strategiczne położenie nad brzegiem morza czyniło ją nie tylko niezwykle skuteczną w obronie, ale również imponującym punktem orientacyjnym dla żeglarzy i podróżnych.

forteca Agia Mavra na lefkadzie, wspaniała forteca, widok z daleka, morze i niebo

Architektura fortu jest charakterystyczna dla średniowiecznych fortyfikacji, z wysokimi murami, basztami i fosą, która otaczała zamek. Pomimo wielu zmian i modernizacji na przestrzeni wieków, Forteca Agia Mavra wciąż zachowuje swój historyczny charakter i jest doskonałym przykładem architektury obronnej tego okresu. Dla turystów odwiedzających Lefkadę Forteca Agia Mavra stanowi fascynujące miejsce, które warto odwiedzić, aby zgłębić historię wyspy i poznać jej militarne dziedzictwo. Spacerując po murach fortu, można podziwiać panoramę miasta Lefkada oraz Morza Jońskiego, co sprawia, że jest to również doskonałe miejsce do robienia fotografii i podziwiania zachodu słońca.

widok z fortecy, lefkada, forteca agia maura,

Smaki Lefkady

Podróż do Lefkady nie byłaby kompletna bez degustacji lokalnych specjałów. Miejscowe tawerny i restauracje oferują autentyczne dania kuchni greckiej, w tym świeże owoce morza, oliwki, oliwę z oliwek oraz tradycyjne dania, takie jak moussaka czy gyros. Wieczorem, po dniu pełnym zwiedzania, można zasiąść przy stole i rozkoszować się aromatycznymi potrawami przy akompaniamencie muzyki i rozmów miejscowych mieszkańców. Lefkada słynie z soczewicy englouvi, salami pochodzenia weneckiego oraz produkcji pasteli i nugatu.

lefkada, uliczki, i twarny, piękne wąskie uliczki, lefkas

Lefkas, z jego bogatą historią, urokliwymi uliczkami i niezwykłą atmosferą, to miejsce, które z pewnością zapada w pamięć każdego, kto ma przyjemność odwiedzić to piękne miasto. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy po prostu pragniesz spędzić czas w relaksującej atmosferze nad Morzem Jońskim, Lefkada z pewnością spełni Twoje oczekiwania i pozostawi niezapomniane wrażenia. Odkryj urok tego niezwykłego miasta i zanuć pod jego czarującym niebem pieśń podróży!

widok na lefkadę, typowe greckie kjaisto, most, morze i zatoka, marina

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!