Odkrywaj z Grecosem — Gramvousa & Balos — relaks wśród turkusów

Kategoria: Okiem Grecosa

Kreta, wspaniała i słoneczna, królowa wszystkich, greckich wysp. Jest naprawdę ogromna i słynie z niesamowitych widoków, przepięknych plaż, wąwozów, gór i lagun. I oczywiście antycznych, tajemniczych zabytków, miejsc tchnących historią, związanych z mitologią, pełnych mocy greckich bogów lub herosów. Kreta zachodnia to wspaniałe, malownicze miasta oraz dwie plaże uznawane przez wielu za jedne z najpiękniejszych na świecie. Razem z Grecosem możesz wybrać się na jedną z nich (lub na obie!)

kreta zachodnia, laguna balos, dziewczyna patrzy na wodę i na lagunę, dziewczyna w kapeluszu i sukience

O plaży Elafonisi i jej różowym piasku pisaliśmy już trochę, przyszedł czas na drugą perełkę zachodniej Krety, czyli słynną Balos.

CZYTAJ WIĘCEJ: Różowe piaski Elafonisi

Laguna Balos

Leży na półwyspie Gramvousa i zalicza się do najpiękniejszych lagun Europy — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Malownicza, przepiękna, turkusowa, z niezwykłym widokiem na wyspę i morze, mieniąca się wieloma kolorami piasku (złoty, biały i różowy) i wody (lazurowy, turkusowy i błękitny), przyciąga setki turystów i jest jednym z najbardziej obfotografowanych miejsc na Krecie.

balos, zachód słońca, p[przepiękny widok na lagunę i zatokę, oraz wyspę, panorama
balos, widok na lagunę
balos, widok na lagunę, idealna lazurowa woda

Sam półwysep jest bardzo surowy i niedostępny, przez co dojazd na plażę jest zdecydowanie utrudniony. Szutrowa droga samochodowa w pewnym momencie się kończy, cześć trasy prowadzącej do laguny trzeba więc pokonać pieszo, co w upale może się wielu osobom wydawać mało zachęcające. Zdecydowanie lepsza i bardziej popularna jest droga morska. To właśnie sposób, który wybieramy podczas naszej wycieczki. Przyjemny, całodzienny rejs z nieziemskimi widokami, to wspaniały sposób na spędzenie dnia i gwarantowane niezapomniane przeżycia.

balos, piękna woda, krystalicznie czysta

Balos leży 17 kilometrów na północny zachód od Kissamos tworząc lagunę wciśniętą pomiędzy półwysep, a niewielki przylądek Tigani. Cały teren jest obszarem chronionym w ramach europejskiego programu „Natura 2000”. W samej lagunie i jej sąsiedztwie żyje masa niezwykle rzadkich, często endemicznych, chronionych gatunków zwierząt i roślin. Gniazdują tu liczne ptaki, także te znajdujące się na czerwonej liście, zagrożone całkowitym wyginięciem. Można tu także, podobnie jak na plaży Elafonisi, spotkać morskie żółwie Caretta caretta — znane także z innych miejsc Grecji, (szczególnie z okolic Wysp Jońskich np. Zakynthos), oraz oczywiście niezliczone, tak bardzo charakterystyczne w całej Grecji kozy. Można je spotkać dosłownie wszędzie — niezmiennie pozostają zabawną atrakcją.

grecka koza z białą sierścią
grecka koza z długą czarną siercią
koza z brązową sierścią
żółw w wodzie, żółw morski

Piracka Gramvousa

Podczas naszego rejsu odwiedzimy bezludną wyspę całkiem blisko laguny. Jej główną atrakcją jest wenecka twierdza pochodząca z 1584 roku. Znajdujące się na szczycie wzgórza, na wysokości 140 metrów mury, zachowały się w całkiem dobrym stanie, są więc na pewno ciekawym miejscem do eksploracji. Będąc na szczycie, z łatwością docenimy strategiczne położenie tego miejsca oraz potęgę twierdzy — w tych obszarach wenecjanie byli prawdziwymi mistrzami.

Gramvoúsa. widok od strony morza, panorama na wyspę od strony laguny balos

Legenda głosi, że przez wiele lat twierdza oraz sama wyspa była kryjówką piratów. Jest w tym trochę prawdy! Dlaczego? Na początki XIX wieku przez całe trzy lata zamieszkiwali tam kreteńscy rebelianci. Ponieważ Turcy, którzy w tym czasie panoszyli się na greckich ziemiach, odcięli ich od wszelkich dostaw i tym samym — środków pozwalających na przeżycie, byli zmuszenia napadać na przepływające w okolicach statki. Piracki proceder nie trwał jednak długo i zakończył się po interwencji Anglii i Francji.

wyspa gramvousa blisko laguny balos, widok z góry na wenecką twierdzę

Sama forteca mogła pomieścić aż 3000 żołnierzy, a jej główną rolą była oczywiście ochrona wyspy, szczególnie część północno-zachodnia, trzeba przyznać, że rzeczywiście spełniała swoją rolę, bo Turcy długo nie potrafili jej zdobyć. Właściwie to nie zdobyli jej nigdy. W 1692 r. wenecki komandor oddał ją Turkom za pieniądze, będące swoistą łapówką dla zdrajcy. W czasach świetności znajdowały się cysterny, składy amunicji, sale mieszkalne i kościół.

laguna balos, widok z góry, panorama

Będąc na wyspie, warto zwrócić uwagę na leżący niedaleko plaży zardzewiały wrak statku. Ocenia się, że utknął tu na początku XX w. a teraz, wraz z legendą o piratach i murami twierdzy, dodaje wsypie tajemniczego i niepowtarzalnego charakteru.

Totalny raj, totalne siga-siga

Lagunę otacza piękna plaża z drobnym piaskiem mieniącym się na biało i różowo. Szmaragodwo-turkusowa woda dodaje temu miejscu uroku i egzotyki, zdecydowanie tropikalnego charakteru. Te ciepłe płytkie wody wraz z widokiem rozciągającym się wokół to prawdziwy raj na ziemi.

idealnie krystaliczna woda w lagunie balos na krecie, detal, zbliżenie

Można spędzić tu wiele godzin na pływaniu w idealnie krystalicznej wodzie, lub nurkowaniu w błękitnej, nieco chłodniejszej toni i koniecznie odwiedzić punkt widokowy, z którego widok oszołamia i pozostanie na długo w pamięci. 

Warto wiedzieć, że zazwyczaj tę część wyspy odwiedzają silne wiatry. Ciepłe i przyjemnie chłodzące w upalne dni lata, zmieniają się w silne sztormy w czasie zimowych miesięcy. Te właśnie wiatry i wysokie, szalone fale sprawiają, że plaża każdego roku wygląda trochę inaczej — kształtowana przez potężne siły natury.

laguna balos, dziewczyna siedzi na plaży i patrzy na morze

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! W cenie wycieczki jest lunch na statku.

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.