Odkrywaj z Grecosem — Jeep & Buggy safari

Kategoria: Okiem Grecosa

Riwiera Olimpu to wyjątkowa, niezwykła część kontynentalnej Grecji. To ponad 70 km niezwykłej przyrody, wspaniałych plaż i absolutnie unikatowych zabytków. A wszystko to w cieniu tajemniczej, mitycznej i magicznej Góry Olimp — siedziby greckich bogów. Widok na Górę zapiera dech, a widoki, które rozpościerają się z jej zboczy… są po prostu niezapomniane i imponujące!

góra olimp, widok z daleka, imponująca panorama górska

Jeep lub Buggy do wyboru

To wycieczka wyjątkowa. W zależności od tego co chcesz przeżyć i ile adrenaliny potrzebujesz w czasie swoich Wielkich Greckich Wakacji — możesz wybrać Jeep safari, lub Buggy safari. Obie przygody różnią się wybranymi trasami i sposobem ich pokonywania, a w efekcie — widokami, które zobaczysz po drodze.

BUGGY Safari

Samochody typu BUGGY to pojazdy wyjątkowo fantazyjne, (a nasze są przy okazji bardzo stylowe i zabytkowe!) różnej wielkości i kształtu, nie przypominają żadnych innych aut. Są lekkie, choć bardzo wytrzymałe. Zazwyczaj zaopatrzone w grube opony i specjalne, wzmocnione zawieszenie z otwartym nadwoziem przypominającym trochę styl kabrioletu.

samochody typu buggy stojące przy drodze w równym rzędzie, w tle piękny widok

Używa się ich w charakterze rekreacyjnym, wycieczkowym, idealnie nadają się do jazdy po trudnym, piaszczystym terenie, nawet plażach, czy wydmach i z łatwością poruszają się po wielu rodzajach dróg. Łączą zalety auta terenowego i kabrio, więc przejażdżka nimi to prawdziwa frajda — wiatr we włosach, przygoda i piękne widoki. Zwykle mieszczą dwie lub cztery osoby.

góra olimp z prześwietującym przez chmury słońcem, piękny widok, panorama

Nasza wycieczka odbędzie się głównie asfaltowymi, wygodnymi drogami, na maksymalnej wysokości 350 m n.p.m. 

Jeśli wybierzesz tę opcję, będziesz miał okazje zwiedzić najmłodszy (bo założony w 1983 roku) monastyr żeński na Masywie Olimpu — Osiou Efraim w Kontariotissa. Malowniczo położony na granicy podnóża Olimpu, na grzbiecie Hadriana, jest poświęcony św. Efraimowi i Dziewicy Marii Zoodocho Pigi. To niezwykle urokliwe miejsce, pełne ciszy i swoistej zadumy, ale także ciekawie zbudowane — interesujący dziedziniec, piękne ogrody oraz wyjątkowo zdobne kaplice na pewno Cię zachwycą.

brama klasztorka klasztory świętego efrema, bardzo piękna, interesująca architektura
wnętrze klasztory świętego erfema, wejście, bogato zdobione mury i ikona
klasztor świętego efrema, główna świątynia, piękna budowla

Czas, który tam spędzisz, wykorzystaj na spacer i podziwianie wspaniałych widoków, które rozciągają się z tego miejsca. Będzie także czas na pyszną, grecką kawę elliniko oraz tradycyjne słodkości wyrabiane na miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Grecja na słodko
zdjęcie klasztoru świętego efrema, piękna brama, niesamowita architektura, detal
klasztorny ogród, świętego efrema

JEEP Safari

To opcja dla wszystkich, którzy pragną adrenaliny i przygody bliżej nieba i bliżej… greckich bogów! Jeep to doskonale znana, popularna i jedna z najlepszych marek samochodów terenowych. Nasze, stylizowane i „przebrane” w za bogów Olimpu auta, przewiozą nas w dzikie ostępy po totalnych bezdrożach. 

Wjedziemy wysoko, wysoko w stronę górskich szczytów. Delektując się bliskością przyrody, zielonymi stokami i gorącym słońcem znajdziemy się na wysokości 1000 m n.p.m. Ze schroniska Krevatia, gdzie zrobimy przystanek, będziemy mogli zachwycić się imponującymi widokami na Masyw Olimpu i jego szczyty.

góra olimp, widok z daleka, górska panorama

Olimp to najwyższy masyw górski w Grecji, wyrasta on na prawie 3000 m nad brzegiem Zatoki Salonickiej. Bliskość morza potęguje tajemniczość gór i magię tego miejsca. W mitologii to siedziba Zeusa i dwunastu bogów starożytnej Grecji. Park krajobrazowy rozciągający się u podnóży, jako zabytek międzynarodowej biosfery, został wpisany na listę UNESCO w 1981 roku. Olimp ma także dla Greków ogromne znaczenie historyczne. Na jego zboczach rozgrywały się walki narodowo-wyzwoleńcze, rozwijały ważne ośrodki miejskie i wiejskie, powstało tu również wiele kościołów i cerkwi, które pełniły niegdyś funkcje obronne.

widok na szczyty masywu olimpu oraz czerwona dachy wioski kryte dachówką, panorama

Wycieczka pełna przygód

Znasz już różnice w trasach wycieczek — grecki świat będziesz mógł zwiedzać w różny sposób, korzystając z dwóch, różnych środków transportu do wyboru. Są jednak takie punkty wycieczki, absolutnie warte odwiedzenia i dostępne i dla mniejszych i większych pojazdów. 

Żeby podkreślić unikalny charakter wyprawy (bardzo zmotoryzowany!) wyruszamy z Muzeum Zabytkowych Aut. Przy okazji więc będzie można zobaczyć to miejsce — coś wyjątkowego dla wszystkich fanów czterech kółek.

jeepy stojące w kolejce, jadące gęsiego, panorama na masyw olimpu

Niezależnie od tego, którą wycieczkę wybierzesz, trafisz do przepięknego miejsca. Jedziemy poprzez bezdroża i drogi, mijając po drodze lasy mieszane pełne sosen, jodeł, dębów i buków. Te wspaniałe i niejednokrotnie wiekowe drzewa dostarczają pożywienia i schronienia drapieżnym ptakom, zwierzętom leśnym i królującym pośród stromych zboczy kozicom. Wszelka śródziemnomorska roślinność jest tu niezwykle bujna — masa wodnych zbiorników, wodospadów, jezior i rzek skutkuje ogromną obfitością flory i fauny.

mostek drewniany i widok na przyrodę w masywie olimpu

Naszym celem jest wodospad Agia Kori — ukryte, tajemnicze miejsce wśród gór i lasów. Niektórzy nazywają je naturalną laguną, ze względu na piękny, unikalny, turkusowy kolor wody. W pobliżu znajdują się także trzy „zielone jeziora”, bardzo niewielkie, ale niezwykle urokliwe. Niedaleko jest także maleńki kościółek Agia Kori, od którego wodospad zaczerpnął swą nazwę.

Agia Kori w tłumaczeniu oznacza „święta córka”. Legenda głosi, że kościółek nazwano tak na cześć pewnej młodej dziewczyny, która żyła w czasach panowania tureckiego. Uciekając przed pewnym ottomańskim władcą, który miał wobec niej niecne zamiary — rzuciła się w wody rzeki i utonęła. Nie jest ona oficjalnie „świętą”, lecz jej czyn został zapamiętany. 

wodospad Agia Kori, lazurowa, czyta woda w sadzawce, panorama, detal

W tym malowniczym miejscu zatrzymamy się na dłuższą chwilę, odpoczniemy oraz wykąpiemy się w oszałamiającej, krystalicznie czystej wodzie wodospadu. Uwaga, woda jest dość chłodna! 

Drugim miejscem, w którym po przejażdżce, także zatrzymamy się na relaks i kąpiel będzie oczywiście plaża! Riwiera Olimpu oraz cała okolica Litochoro obfituje we wspaniałe, piaszczyste plaże. Jedną z nich jest nasz cel — plaża Plaka. Nie moglibyśmy nie skorzystać z tej fascynującej bliskości gór i morza. Tym razem można liczyć na to, że woda będzie o wiele cieplejsza!

plaża na Riwierze olimpu, jedna z plaż, piękna, czysta woda

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz!

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.