10 najpiękniejszych plaż wyspy KOS

Kategoria: Plaże
Kierunek: Kos  

Kos jest wyspą niesamowicie interesującą, posiadającą swój unikalny klimat. Oferuje odwiedzającym podróż szlakami historii, wędrówkę przez różne kultury oraz różnorodne plaże — na Kos jest aż 112 kilometrów wybrzeża. Plaże greckie co roku plasują się na wysokich miejscach rankingów europejskich i światowych, a na Kos znajduje się dwanaście z oznaczeniem „błękitnej flagi”.

Plaża LAMBI

Paralia Lambi położona jest niedaleko stolicy wyspy, czyli miasta Kos. Rozciąga się z niej widok na wybrzeże Turcji. Jest zdecydowanie najlepszą miejską plażą.

Wokół mieści się wiele tawern oraz niewielkich sklepików z napojami, przekąskami i świeżymi owocami.  Na samej plaży znajduje się kilka beach barów, w których dostępne są leżaki, łóżka plażowe oraz restauracje, w których można zjeść lunch.

Do plaży dojedziemy komunikacją zbiorową ze stacją docelową w mieście Kos (przy okazji polecam spacer ulicami stolicy) lub samochodem — parking dostępny jest przy drodze.

plaża z lotu ptaka, turkusowe morze oraz niebo, a w tle miasto
pusta plaża z drzewem, piasek, morze i niebo

Plaża AGIOS FOKAS

Plaża Agios Fokas jest jedną z plaż położonych na wschodnim wybrzeżu wyspy Kos za miejscowością Psalidi, w której mieszczą się popularne hotele.

Jest to mniej odkryta część wyspy, więc sama plaża jest również rzadko uczęszczana. Często możemy spotkać tam lokalnych mieszkańców, którzy w godzinach popołudniowych urządzają pikniki. Jej podłoże jest żwirkowe. W oddali zobaczymy wybrzeża Turcji. Scenerię dopełnia grecka flaga namalowana na skałach.

Z uwagi na to, że nie jest to miejsce turystyczne, w pobliżu nie ma sklepów ani restauracji, więc w potrzebne produkty najlepiej zaopatrzyć się w mieście Kos lub w Psalidi.

Przy plaży nie ma też parkingu, jedynie pobocze, na którym można zostawić samochód. Jednak jeśli wakacje spędza się w Psalidi, do plaży najlepiej dojechać rowerem, który jest popularną formą transportu na wyspie. Rowery wypożyczymy u rezydenta.

plaża z piaskiem, morze

Plaża THERMA

Plaża Therma jest zdecydowanie najbardziej interesującym miejscem wyspy Kos z powodu gorących źródeł. Polecam pojechać tam w nocy, gdy jest chłodniej, ponieważ temperatura wody to nawet 50 stopni Celsjusza. Sama plaża jest pokryta czarnym piachem oraz ciemnymi kamieniami. 

Do źródeł prowadzi dosyć stroma i skalista droga, którą trzeba przejść pieszo.

Mimo tego, że miejsce jest popularne wśród turystów, wstęp nie jest dodatkowo płatny. 

Najlepiej dojechać tam samochodem, ponieważ przy drodze znajduje się parking. Można również wybrać komunikację miejską — z miasta Kos kursuje bus nr 5.

plaża z lotu ptaka, niebieskie morze i skały
plaża, znak drogowy prowadzący na plaże piaszczystą ścieżką, niebo i skały

Plaża GOLDEN BEACH

Plaża ta jest częścią północnego wybrzeża wyspy Kos. Mieści się w miejscowości Marmari. Podczas odpoczynku na Golden Beach zaobserwujemy w oddali trzy wyspy archipelagu Dodekanez, czyli Kalymnos, Plati oraz Pserimos. Nazywana jest „złotymi piaskami Kos”, ponieważ należy do najpopularniejszego, piaszczystego wybrzeża wyspy. Wieczorem można podziwiać z niej piękne zachody słońca.

Nie należy ona do tych najbardziej zatłoczonych, ponieważ jest nieco oddalona od centrum — niedaleko kurortu Tigaki.

W pobliżu znajduje się kilka sklepików z najpotrzebniejszymi rzeczami oraz niewielki parking — z uwagi na jej położenie warto wybrać samochód, jako środek transportu. Niedaleko mieści się również jezioro Alikies, które w okresie letnim często wysycha, ale wciąż uważam je za atrakcję wartą zobaczenia.

Północne wybrzeże wyspy jest bardziej wietrzne, więc panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Widok na plażę i turkusowe morze z lotu ptaka

Plaża TIGAKI

Plaża w miejscowości Tigaki uważana jest za jedną z najdłuższych na całej wyspie. Podobnie jak z Golden Beach, podczas opalania można podziwiać  sąsiednie wyspy — obie mieszczą się na północnym wybrzeżu.

W sezonie plaża jest zatłoczona — nic dziwnego, panują na niej warunki idealne do spędzenia wakacji.

Przy plaży znajdziemy tawerny z lokalnym greckim jedzeniem, restauracje, bary oraz lodziarnie. W najpotrzebniejsze rzeczy zaopatrzysz się w mniejszych sklepach lub supermarketach.

Dodatkową zaletą jest lokalizacja. Całe wybrzeże Tigaki obejmuje trasa autobusu kursującego po wyspie, skorzystać więc można z kilku przystanków — w tym z jednego w samym centrum. 

Po skończonym plażowaniu warto zobaczyć jezioro Alikies.

widok na piękną plażę oświetloną słońcem
plaża, widok na drzewo i parasolki oraz piękne, turkusowe morze

Plaża MASTICHARI

Plaża w miejscowości Mastichari jest ostatnią z trójki piaszczystych plaż północnego wybrzeża. Mieści się w centrum kurortu i posiada bogatą infrastrukturę.

Niemal na całej długości odwiedzający mają do dyspozycji leżaki oferowane przez okoliczne beach bary — czasem są dodatkowo płatne, więc warto dopytać kelnerów o dokładną kwotę. 

Dojazd jest bardzo dogodny, ponieważ przy samej plaży znajduje się parking oraz przystanek autobusowy, przy którym zatrzymuje się autobus z miasta Kos oraz z Kardameny.

widok na plaże i parasolki oraz idealny błękit morza

Plaża KARDAMENA

W samym sercu najpopularniejszego kurortu wyspy Kos, czyli Kardameny, mieści się szeroka i długa plaża piaszczysto-żwirkowa. Podczas odpoczynku rozpościera się przed nami widok na wyspę Nisyros, która nazywana jest pływającym ogrodem Morza Egejskiego z uwagi na bogatą roślinność.

W pobliżu plaży możemy znaleźć sklepy z pamiątkami, sklepy spożywcze oraz tawerny i bary. W centrum miasta, przy plaży mieszczą się beach bary, w ofercie których znajdują się leżaki — skorzystamy z nich, zamawiając coś z menu. Niedaleko mieści się port, z którego dotrzesz katamaranem na Nisyros.

Miejsce jest dobrze skomunikowane — do centrum Kardameny jeżdżą autobusy komunikacji zbiorowej oraz autobusy należące do sieci hoteli Mitsis. Na plażę w centrum miasta dojechać można również rowerem kameralną drogą położoną wzdłuż wybrzeża. Obok supermarketu Kritikos znajduje się także duży parking, więc dojazd samochodem jest dogodny.

plaże, panorama, kąpiący się ludzie, parasolki i piasek
widok na port, marinę z uroczą łódką oraz morze

Plaża LIMNIONAS

Plaża ta znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Kos, na półwyspie Kefalos. Miejsce jest malownicze, ponieważ Limnionas położona jest w niewielkiej zatoce. Kos, w porównaniu do innych greckich wysp nie ma ich zbyt wiele, więc jest ona tym bardziej wyjątkowa. Sama plaża jest piaszczysta, jednak wokół rozciągają się skały.

Jest niewielka i kameralna, więc nie ma wielu parasoli i leżaków. W pobliżu jest kilka tawern, w których można skosztować, polecanych przez wielu, owoców morza. Najlepiej dojechać do niej samochodem. Wejście w niektórych miejscach jest trudno dostępne, więc nie polecam tej wyprawy rodzinom z małymi dziećmi.

Plaża PARADISE I MAGIC

Paradise i Magic Beach są częścią długiej plaży, ciągnącej się przez południowe wybrzeże półwyspu Kefalos. To popularne, piaszczyste plaże, więc w wysokim sezonie może być tu sporo turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ położone są w atrakcyjnym miejscu, a do dyspozycji odwiedzających pozostają liczne leżaki. To także niezwykle ciekawe miejsce pod kątem przyrodniczym — czasem w wodzie zaobserwować można bąbelki, które powstają przez działalność wulkaniczną na tym obszarze. Turkusowa woda tworzy idealne warunki do snorkelingu. Plaża ta jest również doskonała do uprawiania sportów wodnych.

Dojechać można autobusem, którego przystankiem docelowym jest miasto Kefalos oraz samochodem, ponieważ w pobliżu znajduje się duży parking.

panorama, rajska piękna plaża z parasolkami, turkusowe morze i niebo

Plaża AGIOS STEFANOS

Plaża Agios Stefanos jest kolejną z popularnych plaż półwyspu Kefalos. To właśnie to miejsce najczęściej umieszczane jest na pocztówkach z wakacji. Często określana jest jako najpiękniejsza wyróżnia  się nie tylko złotym piaskiem, ale też przepiękną scenerią. Rozciąga się z niej widok na niewielką wysepkę Kastri położoną u wybrzeży Kos oraz na tradycyjny grecki kościółek. Niegdyś wysepka ta była połączona z Agios Stefanos, obecnie można dopłynąć do niej o własnych siłach lub korzystając z rowerów wodnych. Znajdują się tutaj ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich kościołów, pokazujących historię wyspy.

Plaża jest piaszczysta, w niektórych miejscach trafimy jednak na żwir i kamyczki. Jest idealna do snorkelingu oraz sportów wodnych, znajdują się na niej parasole oraz leżaki.

Do plaży dojedziemy komunikacją zbiorową — autobusem w kierunku miasta Kefalos lub samochodem.

sławna wysepka z kapliczką niedalko wyspy Kos - widok z loty ptaka, a także na plażę i morze

Plaża CAVO PARADISO

Plaża Cavo Paradiso jest najtrudniej dostępna z całego zestawiania, ale często określana jest jako ta „najbardziej rajska”. Leży na zachodnim wybrzeżu Kos, niemal na końcu półwyspu Kefalos. Złocisty piasek oraz turkusowa woda przyciągają tych, którzy chcą poznać mniej turystyczne oblicze wyspy Kos.

Położona jest obok wysokich klifów oraz najbardziej bujnej roślinności na całej wyspie. Jest to jedyna część Kos, której nie otacza inny ląd — najbliżej znajduje się Astypalaia, dlatego w tym miejscu dość mocno wieje.

Dojazd do plaży nie należy do najłatwiejszych. Od miejscowości Kefalos, należy kierować się na zachód w kierunku Agios Mamas. W tej części półwyspu drogi są szutrowe, więc najbezpieczniej wypożyczyć samochód do nich przystosowany. Dalej, przez to nieodkryte oblicze Kos, prowadzą ręcznie robione znaki, kierujące do plaży.

piękna plaża, rajska z lotu ptaka, cała panorama

Kalimera! Nazywam się Aleksandra Pyka i w Grecos Holiday pełnię funkcję pilota wycieczek fakultatywnych. Jestem również studentką kierunku latynoamerykanistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie czytam reportaże, głównie podróżnicze oraz gotuję wegetariańskie potrawy. W sezonie 2022 byłam pilotką wycieczek na wyspie Kos, która urzekła mnie swoją autentycznością oraz historią. Moja przygoda z Grecją zaczęła się w podstawówce od filmu „Moja wielka grecka wycieczka”, dzięki któremu postanowiłam, że w przyszłości chciałabym podjąć się pracy w branży turystycznej. Grecję cenię za pielęgnowanie lokalności, pyszną kuchnię oraz serdecznych mieszkańców, którzy sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe.