Dekalog świętowania

Kategoria: Siga, siga
Kierunek: Grecja  

W starożytności zabawy towarzyszyły obchodom świąt ku czci boga winnej latorośli – Dionizosa. Dziś w prawosławnej Grecji są częścią niemal każdej uroczystości religijnej. Pobożność łączy się tu więc z radością i z przyjemnością.

Grecy, bardzo mocno przywiązani do tradycji, uwielbiają świętować. Okazje do dobrej zabawy przynosi im każdy dzień — a to wspomnienie jakiegoś świętego, a to czyjeś urodziny lub wesele. Każdy powód jest dobry, by się spotkać, zatańczyć, dobrze zjeść i wznieść toast „jamas”, czyli na zdrowie!

ludzie bawiący się przy winie

Zjednać sobie bogów olimpu

To oni, według mitologii greckiej, sprawowali wszelką władzę nad ludźmi, decydowali o ich życiu i śmierci. Bogowie pili boski nektar i jedli ambrozje, co gwarantowało im nieśmiertelność i wieczna młodość. Podczas uczt na Olimpie nektar i ambrozje roznosili podczaszowie: bogini i uosobienie młodości Hebe oraz piękny młodzieniec, w którym zakochał się Zeus — Ganimedes. 

Najhuczniejsze zabawy w starożytnej Grecji związane były z obchodami święta ku czci Dionizosa, które przypadało kilka razy w roku. Z okazji otwarcia naczyń z winem świętowano tzw. Małe Dionizje, którym towarzyszyły radosne procesje, występy teatralne, tańce i śpiewy. Ważniejsze były jednak sześciodniowe Wielkie Dionizje, które trafiły nawet do urzędowego kalendarza Aten.

kieliszki z różnymi winami
CZYTAJ WIĘCEJ: Grecja w kieliszku

Wznieść toast za zdrowie

Grecy wznosili toasty już w VI wieku p.n.e.

W tamtych czasach dość często się zdarzało, że gospodarz podawał gościom zatrute  wino, by w ten sposób pozbyć się wrogów czy rywali. Dlatego pojawił się zwyczaj, że właśnie gospodarz rozlewał wino z jednego naczynia wszystkim ucztującym. Następnie, wznosząc toast „na zdrowie”, pił jako pierwszy, udowadniając w ten sposób, że wino jest nie tylko smaczne, ale też nie zagraża życiu. I tak wznoszenie toastu połączone z zachętą do wypicia trunku stało się symbolem przyjaźni i czystych intencji.

młodzi ludzie piją wino przy stole

Poznać miejscowych świętych

W greckim kalendarzu prawosławnym jest kilkuset świętych, więc prawie każdego dnia któryś z nich jest czczony. Swoich patronów mają tu nie tylko miasta, ale i wyspy. Korfu opiekuje się św. Spirydon, Santorini św. Irena, a patronem Rodos jest święty męczennik Konstantyn z wyspy Hydra. Ciekawy święty pochodzi z Cypru. Mamas z Morfu mieszkał w pieczarze i odmawiał płacenia podatków bizantyjskim urzędnikom. Dziś święty ten jest patronem poszukiwaczy ulg podatkowych.

mała kapliczka na górskim szlaku, Grecja

Ucałować stopy św. Dionizosa

Patronem wyspy Zakynthos jest św. Dionizos. Ku jego czci w ciągu roku odbywają się aż dwa święta, w rocznice śmierci — 17 grudnia oraz 24 sierpnia na pamiątkę dnia sprowadzenia jego relikwii na wyspę. Niezwykle huczne obchody trwają aż trzy dni. W tym czasie przeszkloną trumnę z relikwiami świętego wyciąga się ze srebrnego relikwiarza, by licznie przybyli do sanktuarium pielgrzymi mogli ucałować stopy świętego. Następnie wszyscy mieszkańcy, pielgrzymi i turyści biorą udział w procesji podążającej ulicami miasta Zakynthos.

cerwiew w mieście zakynthos, wnętrze, detale wnętrze bogato złocone

Puścić latawiec w czysty poniedziałek

Karnawał w Grecji obchodzony jest bardzo hucznie. W wielu miejscowościach odbywają się bale przebierańców, a gdzieniegdzie nawet parady rydwanów.

W Atenach króluje w tym okresie zwyczaj stukania się plastikowymi młotkami po głowach „na szczęście”, a w miasteczku Galaksidi organizowane są mączne bitwy. W tradycji greckiego prawosławia karnawał kończy Czysty Poniedziałek, który jednocześnie rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W ten dzień celebruje się puszczanie latawców. Dawniej Grecy całymi rodzinami wyjeżdżali z miast na pobliskie wzgórza, by z nich puszczać latawce. Czynność ta ma symbolizować wolność, wznoszenie się ku niebiosom, a także uwolnienie od zła.

kolorowy latawiec na tle nieba

Uczestniczyć w wielkim tygodniu

Codziennie od poniedziałkowego wieczoru w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa. Wtorek jest dniem modlitwy, czytania Biblii i pieczenia tsoureki, czyli chałki. W środę odbywa się wielkie sprzątanie w domach, a wieczorem Grecy uczestniczą w obrzędzie błogosławieństwa świętego oleju. Wielki Czwartek jest dniem, w którym barwi się jajka na czerwono — kolor ten symbolizuje krew Chrystusa, rodzące się życie, a także ma zapewnić szczęście. Wielki Piątek to dzień żałoby — nie można wtedy wykonywać żadnych ciężkich prac. Na znak żałoby na budynkach wiszą flagi opuszczone do połowy masztu.

Procesja w Wielki Piątek w Grecji

Radośnie zawołać: „Christos Anesti!” w Wielkanoc

Sobotni wieczór Grecy spędzają w cerkwiach. Wszyscy pogrążeni w skupieniu i modlitwie oczekują, kiedy kapłan o północy zawoła: „Christos Anesti!” (Chrystus Zmartwychwstał!). Uczestnicy liturgii do domu wracają z zapalonymi świecami. Jeśli płomień nie zgaśnie, oznacza to szczęście dla całej rodziny. Wielkie świętowanie rozpoczyna się o poranku. Niedziela jest dniem radości i biesiadowania, tańca i śpiewu. Dzieci i dorośli stykają się czerwonymi pisankami, a osoba, której jajko nie pęknie, będzie miała szczęście przez cały rok.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wielkanoc w Grecji

Wyruszyć w kolorowym korowodzie

Pochody z cyprysami, wieńce z polnych kwiatów na głowach, latawce na niebie, skoki przez ogień… Tak w Grecji świętuje się 1 maja — Święto Pracy, a zarazem Święto Kwiatów. Tradycja świętowania nadejścia wiosny wywodzi się z czasów starożytnych. Według Greków jest to dzień kwiatów i życia, bo w tym czasie ziemia odradza się po porze zimowej. Na powitanie wiosny także Cypryjczycy organizują doroczny festiwal kwiatów. To dwudniowe Święto Kwiatów, festyn pełen barw i zapachów, zazwyczaj odbywa się w maju. Mieszkańcy cypryjskich miast i wiosek ubrani w świeże kwiaty lub z naręczami bukietów paradują w kolorowych korowodach.

trzy kolorowe kobiety na festiwalu, zabawa, słońce i kolory

Zaprzyjaźnić się z pobożnymi wężami

Nikt nie potrafi wyjaśnić, dlaczego każdego roku w wiosce Markopoulos na Kefalonii, w dniach 6-15 sierpnia, w kościele pw. Matki Bożej, wychodzą węże i oplatają ikonę patronki świątyni. Zjawisko uznane zostało za cud, a gady nazywane są wężami Najświętszej Maryi Panny. Wierni na znak wdzięczności pozostawiają przy obrazie różne wota. Wierzą, że dotkniecie węża, zapewni im łaski i przyniesie szczęście. Ciekawostką jest fakt, że węże nie pojawiły się dwa razy, w przededniu niemieckiej inwazji na Grecję podczas II wojny światowej i w 1953 roku, podczas trzęsienia ziemi, w którym zginęło wielu mieszkańców wyspy.

Pomodlić się przed świętą ikoną

Nie tylko cerkwie i monastyry na szczytach Meteorów skrywają w swych wnętrzach wspaniałe ikony. Będąc w jakiejkolwiek greckiej cerkwi, warto przyjrzeć im się z bliska. Ikona nie jest portretem, nie musi więc przedstawiać realnego wyglądu postaci, tylko wzbudzać w nas religijną refleksję. W każdym greckim domu, w najbardziej zaszczytnym miejscu, zobaczymy ikonę, a obok niej zapaloną lampkę oliwną, symbol żarliwej modlitwy.

ikony w jaskini, cała masa ikon na ścianie