Wyspy Jońskie – którą wybrać?

Kategoria: Okiem Grecosa, Siga, siga

Grecja to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, z setkami wysp rozrzuconych po Morzu Egejskim i Jońskim. Wyspy Jońskie, położone u zachodnich wybrzeży Grecji, cieszą się szczególną popularnością wśród turystów.

W skład archipelagu Wysp Jońskich wchodzi 7 głównych wysp:

  • Kefalonia
  • Korfu
  • Zakynthos
  • Lefkada
  • Kithira
  • Itaka
  • Paksos.

 

a także liczne mniejsze wysepki, m.in. Antipaksos, Skorpios, Meganisi, Pontikonisi.

niebieskie morze i niebo, białe klify, samotna łódeczka

Wybór właściwej wyspy na wakacje może być więc utrudniony — nie jest łatwo wybierać pomiędzy czymś pięknym a… pięknym. Wspólnie przyjrzymy się zatem tym najpopularniejszym Wyspom Jońskim.

Kefalonia

Królowa Wysp Jońskich, najpilniej strzeżona tajemnica Grecji, tło powieści i filmu „Kapitan Corelli”. Przyciąga celebrytów, podróżników i rodziny z dziećmi. W jej urokach każdy znajdzie coś dla siebie. Magia Kefalonii sprawia, że chce się tam wracać, a kształt i powierzchnia wyspy gwarantują, że atrakcji i miejsc do odkrycia wystarczy na wiele wizyt.

łódeczki na idealnie krystalicznej wodzie, idylliczne greckie miasteczko w tle, kefalonia

Największa w archipelagu Wysp Jońskich Kefalonia oferuje piękne plaże i malownicze miasteczka. Wyspa słynie z krystalicznie czystej wody. Jej najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest jedna z najpiękniejszych plaż świata — biała, kamienista Myrtos. Unikatowe miejsca, beztroska atmosfera i wybitna gościnność sprawiają, że w Kefalonii nietrudno się  zakochać. Wielu stałych bywalców Grecji — i ja również — pytanych o najpiękniejszą spośród odwiedzonych, greckich wysp odpowiada jednoznacznie: KEFALONIA!

piękna grecka plaża widziana z góry, plaża z białym piaskiem oraz niebieską wodą

Skarby Kefalonii możesz odkrywać podczas lokalnych wycieczek z przewodnikiem lub we własnym tempie, autem.

piękne kreckie miasteczko w zatoce, kolorowe domki i niebieska woda
widok na piękną grecką plaże z lazurową wodą, niebo z chmurkami i biały piasek

Kefalonia tym różni się od większości wysp greckich, że (skutecznie) broni się przed masową turystyką. Na polskich rynku biur podróży wakacje na Kefalonii dostępne są wyłącznie z Grecosem.

Itaka

Odyseusz przez 10 lat tułał się, próbując dotrzeć do swojej Itaki. Ty możesz zrobić to znacznie szybciej i, podobnie jak Ewelina, zauroczyć się kolorami tej niewielkiej Wyspie Jońskiej.

kolorowe łódeczki w zatoce i widok na wyspę, morze, niebo i zielone wzgórza

Itaka to mała, spokojna wyspa, idealna dla osób szukających odpoczynku i relaksu. Znana jest ze swoich piaszczystych plaż i malowniczych krajobrazów, natomiast nieznana z masowej turystyki. To doskonałe miejsce na spacery, z możliwością podziwiania natury i zwiedzania lokalnych wiosek. Itaka to również miejsce, w którym poczujesz, jak powolnie i niemal sielankowo toczy się życie na wyspie liczącej raptem 3000 mieszkańców. Jeśli więc szukasz oryginalnego pomysłu na wakacje, spokoju, wypoczynku blisko lokalnej kultury i nie przepadasz za tłumem turystów… Itaka będzie doskonałym wyborem na Wielkie, (kameralne) Greckie Wakacje.

widok na itaką, piękne zielone wzgórza i miasteczko wciśnięte w nabrzeże i zatokę, lazurowe morze i niebo
stary, ciekawy dom w miejscowości Friskes, na itace, kolorowe okna

Itakę możesz odwiedzić w ramach wycieczki lokalnej podczas wypoczynku na Kefalonii lub też zaplanować wypoczynek stacjonarny z Grecosem.

Lefkada

Bliska sąsiadka Kefalonii i „rywalka” w konkursie greckich piękności. Ilekroć wspominam, że jestem fanką Kefalonii słyszę w odpowiedzi  „pewnie nie byłaś jeszcze na Lefkadzie”. To prawda — Lefkada oczarowuje czymś tajemniczym, co trudno nazwać i ubrać w słowa — zachwycające widoki, wybitne plaże i rajska atmosfera.

widok na plaże i morze poprzez duży otwór wydrążony w skale wejście do jaskini

Lefkada to doskonały wybór, by odkrywać ją beztrosko,  we własnym tempie, ale także na wspólne szaleństwo w gronie przyjaciół czy windsurfing. To jedna z nielicznych wysp w ofercie Grecosa, na której możesz zarezerwować kilkuosobową prywatną willę z basenem i cieszyć się wakacjami w rytmie siga-siga, według własnego scenariusza.

Tak, jak zrobiła to Magda z przyjaciółmi!

Widok z góry na piękną grecką wyspę, mijające ją łódeczki po lazurowej wodzie
piękne greckie miasto, widok na budynki tuż nad brzegiem morza oraz niebo

Lefkadę wyróżnia nie tylko jej nieopisane piękno, ale także łatwe połączenie z kontynentem. Dzięki temu podczas wypoczynku na wyspie możesz odkrywać  półwysep peloponeski, lub odwrotnie — planując wakacje w Prewezie, możesz cieszyć się urokiem Lefkady.

widok z lotu ptaka na zatokę pełną łódek i lazurowe morze

Korfu

Korfu, wysunięta najbardziej na północ i najbardziej zielona Wyspa Jońska, oferuje piękne plaże, liczne zabytki i urokliwe miasteczka. Wyspa słynie z bogatej historii, kultury i sztuki. Korfu to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i krajobrazów. Mówi się o niej także — wyspa tysiąca plaż. Faktycznie wybór jest niebywały, a każda plaża zachwyca innym krajobrazem.

plaża i widok na morze Kofru
CZYTAJ WIĘCEJ:  Top 10 plaż na Korfu

Korfu sprawdzi się zarówno jako kierunek na rodzinne wakacje lub te romantyczne, we dwoje. Wakacjom z dziećmi sprzyja łagodny klimat wyspy, liczne piaszczyste plaże i wybór hoteli rodzinnych. Na zakochanych z kolei czekają liczne, symboliczne i urokliwe miejsca, rozsiane po całej wyspie. Podczas wypoczynku na Korfu można także, w ramach wycieczki lokalnej, odwiedzić sąsiednią, kontrastującą z wyspą Albanię lub wybrać się w rejs na mniejsze wyspy archipelagu: Paksos i Antipaksos.

miasto kofru nocą
miasto korfu za dnia, urocza uliczka
widok na wysepkę Paxos, rejs statkiem

Korfu pod względem kultury jest najmniej grecką wyspą. Króluje na niej pokłosie weneckiej okupacji w architekturze i kulinariach. Wypoczywając tutaj, poznasz nieco inne oblicze pięknej Hellady. Co ciekawe, Korfu zamieszkuje najliczniejsza na Wyspach Jońskich mniejszość narodowa Polaków. Kto wie, może i Ty po wakacjach zdecydujesz się tam osiąść?

plaża, widok z góry

Zakynthos

Myślę, że Zakynthos  nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wysp greckich, tuż po Santorini. Zakynthos to wyspa, która słynie ze wspaniałych plaż, turkusowej wody, żółwi Caretta caretta i Zatoki Wraku. Warto pamiętać, że ma jeszcze wiele, wiele do zaoferowania.

zatoka wraku, widok z góry
żółw w wodzie, żółw morski

Zakynthos jest doskonałym miejscem na rodzinne wakacje — mnogość hoteli z Aquaparkami i animacjami dla dzieci bije pozostałe Wyspy Jońskie na głowę. Uważam, że Zakynthos jest świetnym pomysłem na pierwszy kontakt z Grecją. Swoją przygodę zaczęłam od Dodekanezu, a dopiero na Wyspach Jońskich — właśnie na Zakynthos — utwierdziłam się w swojej pasji i miłości do Grecji. Po prostu trzeba tu być przynajmniej raz w życiu.

miasto nad morzem, łódki i piękne niebo
łódki na krystalicznie czystej wodzie
typowy grecki wiatrak na zakynthos

Z obserwacji i relacji turystów wnioskuję, że Zakynthos jest wyspą, na którą najczęściej powracają. Jedna wizyta nie wystarczy, by poznać wszystkie jej atrakcje. A kiedy odwiedzisz ją po raz kolejny,  poczujesz się tutaj, jak mieszkaniec wyspy.

jaskinie na zakynthos i idealnie krystaliczna woda w kolorze lazurowym

Wyspy Jońskie — KTÓRĄ WYBRAĆ?

Z perspektywy absolutnej fanki Wysp Jońskich mogę jedynie powiedzieć — każdą! Warto zaplanować sobie wizytę na każdej z nich w zależności od aktualnych potrzeb, preferencji, charakteru wyjazdu.

  • Szukasz atrakcji dla swoich pociech? Korfu i Zakynthos  sprawdzą się świetnie. W tym przypadku rozważyłabym także Kefalonię. 
  • Szaleństwo z przyjaciółmi, życie nocne, sporty wodne? Zakynthos, Lefkada i Korfu.
  • Siga-siga szczególnie poczujesz na Itace, Kefalonii i Lefkadzie.
plaża, woda, morze, piękny widok

W poszukiwaniu niesamowitych krajobrazów nie ma tutaj jednoznacznego wskazania. Każda z tych wysp kryje niepowtarzalne piękno. 

Wybór należy do Ciebie!

Mój związek z Grecją trwa ponad dekadę, a turystyki nie zamieniłabym na żadną inną branżę. Jestem rezydentką z pasji i z pasją. Mogliśmy się spotkać na Riwierze Olimpu, wspólnie odkrywaliśmy Thassos oraz uroki półwyspu Chalkidiki. Obecnie mam przyjemność przybliżać Wam Grecję na blogu przez cały rok. Adoptowałabym wszystkie koty Grecji – póki co udało się dwa! Pytana o ulubiony kolor, odpowiadam „grecki”. Grecję kocham za owoce morze, wino i fetę saganaki. Zawsze z przyjemnością polecę Wam książkę lub film z Grecją w tle, a będąc w Grecji, nie przepuszczę żadnego koncertu!